Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!

 

εχω vdsl και θα ηθελα να προτεινεται ενα καλο ρουτερ για το σπιτι

δεν θελω αυτα που δινουν οι εταιριες με την συνδεση

 

ευχαριστω!

tp link 9980 ή draytek 2760n

 

Καλησπέρα παιδιά

 

Θέλω να πάρω ενα δώρο στο κουμπάρο μου και ήθελα να του πάρω ενα Modem router! 

 

Εχει σύνδεση wind! Θέλω να υτποστηρίζει 300 mbps wifi και Gigα Lan kai τιμή απο 55- 70 περίπου ευρώ. 

 

Τι μου προτείνετε? 

αν πας λιγο πιο πανω πας και σε Vdsl πχ tp link 9980.υπαρχει και το 8980 που ειναι adsl αλλα dual band και το 8970 που ειναι πιο φτηνο 

 

Για modem/router σκεφτόμουν αυτό το asus από την προσφορά wind αν το βρω (8970 v1 έχω εγώ σπίτι και είμαι ικανοποιημένος, αλλά για το v3 που βρίσκεις πλέον μόνο παράπονα διαβάζω), αλλά κυρίως θα ήθελα και γνώμη για σκέτο router να το βάλω μετά το technicolor. Επειδή δεν το έχω και πολύ σε εμπειρία με αυτά εδώ και καμιά διετία, δεν ξέρω πλέον τι αξίζει και θεωρείται vfm.

μπορεις να πας σε 8980 που ειναι Dual band ή σε 9980 που ειναι vdsl.αν πας σε ρουτερ εκει παμε αλλου αλλα αυτο προυποθεται οτι πρεπει να γυρισεις σε bridge το technicolor που επειδη ειναι κλειδωμενο πρεπει να γινει με πλαγιο τροπο ειτε με τον wizard ειτε

 

Καλησπέρα σας, σημερα σύνδεσα στο εξοχικο μου το ρουτερ Alcatel cellpipe 7130 και ηρθε ο τεχνικος της hol για τσεκαρει την γραμμη καθώς ειναι καινούργια. Αυτα που διαπιστωσε ειναι οτι λογω μεγαλης αποστασεως εχω υψηλα SN Margin και line attenuation και σε συνδιασμο με το ρουτερ, το οποιο οπως υποστηριζε ο τεχνικος δεν ειναι για μεγαλης αποστασης καλωδιωση, η ταχυτητα παιζει απο 0,5-2,3 Mbps με αποσυνδεσεις αραια και που και γνεικοτερα δεν ειναι σταθερο το δικτυο. Οποτε σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο ρουτερ μπας και αλλαξει κατι. Εχετε να μου προτεινετε καποιο ωστε να λυσω αυτο που μου ειπε ο τεχνικος? Στεκει κατι τετοιο που μου ειπε?

μεγαλο snr δεν εχεις.μικρο εχεις επειδη η γραμμη παιζει οριακα.ειναι λιγο αναποδα σε σχεση με το attenuation το πως το μετρας

.οσο μικροτερο snr τοσο πιο οριακα η γραμμη σου και θυμαμαι οτι ησουν 6 οταν η Hol βαζει 11.επιισης δεν παει με βαση την αποσταση μονο αλλα και με βαση ποιοτητα γραμμης.καποια ρουτερ ναι ειναι πιο σταθερα σε χαλια γραμμες.χαλια γραμμη δεν ειναι μονο αυτη που ειναι μακρυα

αυτο βλεπω καλες κριτικες τι λετε?

http://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html#reviews

Μια χαρα ρουτερ για τα λεφτα του.σε ιδια λεφτα μετα μονο asus.τα draytek πανε ακριβα.

 

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου ....

http://www.insomnia.gr/topic/468701-snrnoise-marginprofiles-παρόχων-και-αλλαγές-profiles-για-σταθερότητα/?p=55252445

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  Downstream Upstream Line Coding(Trellis): On On SNR Margin (0.1 dB): 91 75 Attenuation (0.1 dB): 820 328 Output Power (0.1 dBm): 75 126 Attainable Rate (Kbps): 1776 928

 

Daaaamn.... 82 attenuation?? Σε ποια βουνοκορφή εισαι? 

 

Παλι καλα να λες που έχεις και το ιντερνετ που έχεις..... Κανονικά κατα την γνώμη κανενας provider δεν έπρεπε να σου πει οτι υπάρχει διαθέσιμο adsl στην περιοχή σου.... 

 

Δεν νομιζω να σταθεροποιηθεί η γραμμή με οποιοδήποτε modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ο τεχνικος με τον αναλυτη βλεπει 57

 

To 57 είναι αρκετά καλύτερα και θα επρεπε να μπορεις να πιάσει μεχρι μαξ 4mbps.... αν είναι μετρημένο στην πρίζα.... τότε μαλλον έχει πρόβλημα το μοντεμ σου..... 

 

Λογικά ένα οποιοδήποτε μετριο προ καλό μόντεμ θα κανει την δουλειά.... Για οικονομιά ψαξε κατι σε asus , tp-link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον αναλυτη εβγαλε

 

                 down              up  

 

              3800mbps     814mbps 

SNR            6.0              8.0

Attenuation  57               31

 

πανω κατω τα ιδια και στην πριζα και στο κουτι του ΟΤΕ. Μονη διαφορα οτι εβγαλε 4092mbps και 850mbps

 

Router λες  ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Router λες  ε?

 

 

Ε ναι δεν μπορει να είναι κατι αλλο.... ότι εβγαζε ο αναλυτλης , αντε ίσως ελαφρώς χειροτερα θα έπρεπε να βγάζει το ρούτερ... ελαφρώς όμως οχι αυτό το χάλι που δίνει το δικό σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ψαχνω και εγω για καινουργιο ρουτερακι(εχω adsl γραμμη)και ψαχνω ενα καλο κοντα στα 60 ευρω.Αυτην την στιγμη ειμαι με ενα thompson v8!!!αλλα το ασυρματο του δεν ειναι και πολυ δυνατο ευχαριστω.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 ρουτερς.

 

https://www.skroutz.gr/s/4774279/Asus-DSL-N14U.html?from=favorites_popup

 

https://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html

 

Αν υπαρχει κατι καλυτερο ευχαριστως να μου το προτεινετε.

Υ.Γ Ειμαι σε παροχο φορθνετ και πιανω κοντα στα 16 μεγιστη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daaaamn.... 82 attenuation?? Σε ποια βουνοκορφή εισαι? 

Παλι καλα να λες που έχεις και το ιντερνετ που έχεις..... Κανονικά κατα την γνώμη κανενας provider δεν έπρεπε να σου πει οτι υπάρχει διαθέσιμο adsl στην περιοχή σου.... 

Δεν νομιζω να σταθεροποιηθεί η γραμμή με οποιοδήποτε modem.

 

αν δεν μπορεις να βαλεις ιντερνετ με τιποτα τοτε και το 1-2 Mbit ακομα και στην βουνοκορφη ειναι μια χαρα.μετα μονο 3g ή δορυφορικο που δεν αξιζει

το θεμα ειναι οτι ο τεχνικος με τον αναλυτη βλεπει 57

 

αυτο στεκει πιο πολυ με σχεση το 80+

To 57 είναι αρκετά καλύτερα και θα επρεπε να μπορεις να πιάσει μεχρι μαξ 4mbps.... αν είναι μετρημένο στην πρίζα.... τότε μαλλον έχει πρόβλημα το μοντεμ σου..... 

 

Λογικά ένα οποιοδήποτε μετριο προ καλό μόντεμ θα κανει την δουλειά.... Για οικονομιά ψαξε κατι σε asus , tp-link

 

απλα του αναφερει λαθος το attenuation>το ποσο θα συγχρονισει πολλες φορες ειναι και θεμα chipset.Ο οτε μετραει με argus που γενικα συγχρονιζουν καλα

με τον αναλυτη εβγαλε

 

                 down              up  

 

              3800mbps     814mbps 

SNR            6.0              8.0

Attenuation  57               31

 

πανω κατω τα ιδια και στην πριζα και στο κουτι του ΟΤΕ. Μονη διαφορα οτι εβγαλε 4092mbps και 850mbps

 

Router λες  ε?

οτι θα παρεις ενακαλο ρουτερ δεν σημαινει οτι θα ειναι σταθερο.οποτε για αυτο σου ειπα στο αλλο θεμα οτι δοκιμασε πρωτα πριν παρεις.πχ τα linksys wag200 ηταν κορυφη τοτε αλλα σε χαλια γραμμες εκαναν απειρα Disconnects.τα technicolor/thomson δεν ειναι οτι καλυτερο σε χαρακτηριστικα αλλα ειναι σταθερα.λογικο να υπαρχουν μικρες διαφορες εξω με μεσα.

 

τοτε για αυτο θα παω το δραυτεκ παει πολυ ψηλα

 

σας ευχαριστω πολυ παιδια!

καλη αγορα.ναι τα draytek ειναι ακριβα.

 

Ε ναι δεν μπορει να είναι κατι αλλο.... ότι εβγαζε ο αναλυτλης , αντε ίσως ελαφρώς χειροτερα θα έπρεπε να βγάζει το ρούτερ... ελαφρώς όμως οχι αυτό το χάλι που δίνει το δικό σου....

 

πολλες φορες καποιο ρουτερ μπορει να διαβαζει λαθος το attenuation.σε καποια με Firmware update Φτιαχνει.σε αλλα οχι.ειναι και θεματα Compatibility με το dslam.μικρο το κακο βεβαια

Καλησπερα παιδια ψαχνω και εγω για καινουργιο ρουτερακι(εχω adsl γραμμη)και ψαχνω ενα καλο κοντα στα 60 ευρω.Αυτην την στιγμη ειμαι με ενα thompson v8!!!αλλα το ασυρματο του δεν ειναι και πολυ δυνατο ευχαριστω.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 ρουτερς.

 

https://www.skroutz.gr/s/4774279/Asus-DSL-N14U.html?from=favorites_popup

 

https://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html

 

Αν υπαρχει κατι καλυτερο ευχαριστως να μου το προτεινετε.

Υ.Γ Ειμαι σε παροχο φορθνετ και πιανω κοντα στα 16 μεγιστη ταχυτητα.

το 9980 ειναι και Vdsl για μελλοντικη χρηση οποτε αξιζει.αλλιως εναλλακτικα σε κατι vdsl/adsl σε asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

το 9980 ειναι και Vdsl για μελλοντικη χρηση οποτε αξιζει.αλλιως εναλλακτικα σε κατι vdsl/adsl σε asus.

 

 

Οπωτε αν το παρω δεν θα εχω καπιο προβλημα επειδη ειμαι σε adsl?Σε θεμα σηματος ασυρματου(wifi) ειναι πιο δυνατο απο το asus φιλε poulinos?ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω ενα usb router που να βαλω μια καρτα σιμ της wind broadband και να εχω ιντερνετ ασυρματα στο λαπτοπ αφου συνδεσω το usb σε ενα power bank. Βασικο ομως ειναι να μπορω να το κανω να μην φαινεται το wifi σε οποιονδηποτε αλλον. Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα; Οσο για τιμη καποιο φτηνο απο ebay σκεφτομαι. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα στο forum!!! τελευταία κάνω και εγώ "αμαρτωλές" σκέψεις για αντικατάσταση του θρυλικού ZTE modem που δίνει η HOL... Από την ιστοσελίδα ελέγχου διαθεσιμότητας της Cyta βλέπω ότι απέχω 1397,2 μέτρα από το αστικό κέντρο. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα στατιστικά του ZTE modem μου.

Ευτυχώς δεν έχω αποσυνδέσεις παρά μόνο χαμηλή ταχύτητα. Θυμάμαι πριν χρόνια (5-6) το τότε modem με τον τότε πάροχο (Forthnet αν θυμάμαι καλά) κλείδωνε στα κοντά στα 17 Mbps... Από τότε έχω πάει σε όλους τους παρόχους (εκτός από Cyta) και όλοι μου δίνουν την ίδια χαμηλή ταχύτητα που έχω τώρα (ακόμα και ο ΟΤΕ).

Σημείωση ότι το wifi του καινούριου modem δεν με ενδιαφέρει καθόλου καθώς θα είναι μονίμως απενεργοποιημένο (χωρίς προοπτική ενεργοποίησης στο μέλλον) μιας και έχω αγοράσει router για την δουλειά αυτή. Η μόνη απαίτηση που έχω στην ουσία είναι να πιάνει καλή ταχύτητα και να είναι σταθερό...

Τέλος, δεν πιστεύω ότι θα έρθει το VDSL στην περιοχή μου (Κολωνός - κέντρο Αθήνας) ποτέ αλλά ακόμα και να έρθει δεν ξέρω αν θα έδινα τα διπλάσια χρήματα σε πάγιο τον μήνα από ότι δίνω τώρα για να πάω σε VDSL οπότε μου είναι αδιάφορο το αν θα υποστηρίζει και VDSL.

Τι προτείνετε? Μήπως να ψάξω αν υπάρχει ακόμα το ASUS DSL-N14U σε προσφορά σε κάποιο κατάστημα της Wind?

 

 

bonus off topic ερώτηση: πώς σας φαίνονται τα super ( :P ) στατιστικά της γραμμής μου? Έχω το modem μόνο του στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα και έχω και ένα τηλέφωνο με φιλτράκι σε άλλο δωμάτιο. αυτά τα error πρέπει να με ανησυχούν? έκανα restart στο modem πριν λίγες μέρες και έχουν μαζευτεί πολλά για τόσο λίγες μέρες...

Διαβάζοντας στο forum, έχω καταλάβει ότι θα πρέπει να ζητήσω να μου ρίξουν το margin σε 9 ή ακόμα και 6 όπως το έχει η Forthnet. Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δεν κλειδώνω πλέον κοντά στα 17 Mbps που κλείδωνα πριν αρκετά χρόνια με την Forthnet...

post-157128-0-66270700-1479026045_thumb.jpg

Επεξ/σία από katsikoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

η γνώμη σας για αυτό? 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804

ευχαριστώ!

επειδή το έχω να σου πω την αποψη μου αν και είμαι λίγο παράξενος στη λεπτομέρεια.

Ειναι συμβατό με DSLAM infineon καθώς το chipset του είναι lantiq. Συνήθως infineon εχει η forthnet.

Στα  συν

α)πολύ ομορφο και στοιβαρό σαν κατασκευή

β) 3 κεραίες για την μπάντα 2,4  με πολύ δυνατό σήμα. επίσης έχει για 5αρα αλλά η κεραία είναι μία και εσωτερική.

γ) οτι πιο σταθερό εχω πετυχει μέχρι τώρα(φυσικά παίζει ρόλο και η γραμμή). Με το παλιο ρουτερ του παρόχου είχα μια αποσύνδεση τη βδομάδα περίπου, τώρα έχω Uptime κοντα στις 40 μέρες. δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ μόνο του ακόμα και με βροχες κλπ. Αλλά και πάλι σου λέω οτι εξαρτάται και απο την γραμμή

δ) πολύ απλό στον χειρισμό και το σετάρισμα του. το στήνεις και το ξεχνάς.

ε) είναι οκ για τορρεντ. δηλ δεν δημιουργεί προβλήματα στο σερφάρισμα αν κατεβάζεις και εχεις νορμαλ αριθμό συνδέσεων.

 

Στα μείον

α) τα στατιστικά που δείχνει είναι πολύ βασικά. δηλαδη δεν εχει τη λεπτομέρια των asus και το πλεον τραγικό  δεν δείχνει πόσο χρόνο uptime εχεις!!!! :fear:  μπορείς να το καταλάβεις μόνο με πατεντα δηλ να κοιτάς αν εχει αλλάξει η ip σου ή αν εχουν μηδενιστεί τα λάθη σου.(προσωπικά έχω σημειώσει την ip)

β) μου συγχρόνισε πιο χαμηλά από του παρόχου!οχι τραγικά αλλά ήταν λίγο πιο κάτω από 15.500 συγχρόνισε στα 15.000 και μάλιστα σε συμβατο dslam. μάλλον ο Xdsl driver θελει δουλειά..... αλλά εντάξει δεν χάθηκε και ο κόσμος για τέτοια διαφορά

Αν δεν σε ενοχλουν αυτά τα 2 χτυπα το. προσωπικά ειχα ξενερώσει στην αρχή αλλά το ξεπέρασα με την ευκολία του και σταθερότητα του.

 

Γενικά οτι θες ρώτα και αν θες βαλε στατιστικά της γραμμής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...