Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα. Μια ερώτηση. Έχω στο σπίτι adsl η οποία θα αλλάξει σε vdsl ote. Το συγκεκριμένο κάνει για να αντικαταστήσει το router Που σου δίνει ο ΟΤΕ;

 

https://www.amazon.co.uk/NETGEAR-R7800-100UKS-Nighthawk-Gigabit-Wireless/dp/B01B4X503S/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1480155938&sr=8-1&keywords=netgear+r7800

οχι ειναι σκετο ρουτερ.επισης αν ο οτε σε γυρισει σε voip θα πρεπει να κανεις καποιες αλλαγες γιατι θα μεινει και το ρουτερ του οτε για την τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν σου κάνει διότι είναι σκέτο ασύρματο router. Θέλεις modem router (ή αλλιώς DSL router) που θα συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή για να συγχρονίζει.

 

Υπόψη ότι αν έχεις VoIP τηλεφωνία, υποχρεωτικά θέλεις την συσκευή του ΟΤΕ, διότι η τηλεφωνία δουλεύει μόνο σε αυτήν.

Αν όμως δεν σ' ενδιαφέρει, τότε βάζεις όποια θέλεις εσύ.

 

Αν κρατήσεις την συσκευή του ΟΤΕ για την τηλεφωνία, τότε θέλεις ασύρματο router (και όχι modem/router), όπως αυτή που δείχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που ξαναρωταω αλλά είμαι άσχετος. Η ταχύτητα σύνδεσης στο internet εξαρτάται από το modem η από το router;

αρχικά από την απόσταση, ποιότητα χαλκού, εσωτερική καλωδίοση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω το ZTE της HOL για VDSL σύνδεση αλλά βγαίνουν συγκεκριμενα προβλήματα και από συζητήσεις που έκανα όλοι μου πρότειναν να το αλλάξω.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό;Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου κάνει διότι είναι σκέτο ασύρματο router. Θέλεις modem router (ή αλλιώς DSL router) που θα συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή για να συγχρονίζει.

 

Υπόψη ότι αν έχεις VoIP τηλεφωνία, υποχρεωτικά θέλεις την συσκευή του ΟΤΕ, διότι η τηλεφωνία δουλεύει μόνο σε αυτήν.

Αν όμως δεν σ' ενδιαφέρει, τότε βάζεις όποια θέλεις εσύ.

 

Αν κρατήσεις την συσκευή του ΟΤΕ για την τηλεφωνία, τότε θέλεις ασύρματο router (και όχι modem/router), όπως αυτή που δείχνεις.

αφου δεν μπορει να βαλει modem router και του οτε να παιξει σαν ρουτερ απο πισω για την τηλεφωνια? η θυμαμαι λαθος?

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω το ZTE της HOL για VDSL σύνδεση αλλά βγαίνουν συγκεκριμενα προβλήματα και από συζητήσεις που έκανα όλοι μου πρότειναν να το αλλάξω.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό;Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

σε tp link ειναι το 9980.υπαρχει και σε asus μετα.ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ οικονομικα.μην περιμενεις πολυ φτηνα να βρεις vdsl router.δεν ξερω αν το zyxel που δινει η wind το εχει σε καμια προσφορα.του αλλαζεις και το firmware με Generic και εχεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα.

Συγνώμη που ξαναρωταω αλλά είμαι άσχετος. Η ταχύτητα σύνδεσης στο internet εξαρτάται από το modem η από το router;

το σκετο ρουτερ ειναι ασχετο.οποτε η ταχυτητα συνδεσης εχει να κανει

,με αποσταση,με ποιοτητα χαλκου,με adsl/vdsl router,με καλωδιωση σπιτιου,με Profile παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν καποια στιγμη να αλλαξω το ρουτερ της HOL που εχω εδω και χρόνια με κατι καλυτερο..
Η χρηση που κανω ειναι κατα βαση Ιντερνετ στο PC, αρκετα downloads, και αρκετο Youtube αλλα και Facebook απο το Tablet και το κινητο..
Στο κινητο αρκετες φορες κανουν καποια κολληματα τα βιντεο, αλλα μαλλον εφταιγε το κινητο (αν καινομιζωαυτο γινεται οταν βρισκομαι στην αλλη πλευρα του σπιτιου..αλλα κοντα στο ρουτερ..δεν ξερω αν για κατι τετοιο θα μπορουσε να φταιει το ρουτερ)

Ενας φιλος μου ειπε οτι θα παρει αυτο:
ASUS DSL-AC52U DUAL BAND 802.11AC WI-FI ADSL/VDSL MODEM ROUTER

που ειναι σε προσφορα αυτη τη στιγμη στα 80ε στο newsletter του e-shop..
 

Αξιζει; παιρνω κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;
θα με καλυψει για καιρο;
σε σχεση με TP-LINK στα ιδια χρηματα ειναι καλυτερο λογικα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν καποια στιγμη να αλλαξω το ρουτερ της HOL που εχω εδω και χρόνια με κατι καλυτερο..

Η χρηση που κανω ειναι κατα βαση Ιντερνετ στο PC, αρκετα downloads, και αρκετο Youtube αλλα και Facebook απο το Tablet και το κινητο..

Στο κινητο αρκετες φορες κανουν καποια κολληματα τα βιντεο, αλλα μαλλον εφταιγε το κινητο (αν καινομιζωαυτο γινεται οταν βρισκομαι στην αλλη πλευρα του σπιτιου..αλλα κοντα στο ρουτερ..δεν ξερω αν για κατι τετοιο θα μπορουσε να φταιει το ρουτερ)

 

Ενας φιλος μου ειπε οτι θα παρει αυτο:

ASUS DSL-AC52U DUAL BAND 802.11AC WI-FI ADSL/VDSL MODEM ROUTER

που ειναι σε προσφορα αυτη τη στιγμη στα 80ε στο newsletter του e-shop..

 

Αξιζει; παιρνω κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;

θα με καλυψει για καιρο;

σε σχεση με TP-LINK στα ιδια χρηματα ειναι καλυτερο λογικα ε;

ειναι και ac ειναι και adsl/vdsl και ειναι και φτηνο σε τιμη.το αντιστοιχο tp link ειναι το 9980 που ειναι πιο ακριβο και χωρις ac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι και ac ειναι και adsl/vdsl και ειναι και φτηνο σε τιμη.το αντιστοιχο tp link ειναι το 9980 που ειναι πιο ακριβο και χωρις ac

οποτε καλη αγορα ακουγεται ε;

αν περιμενω μερικους μηνες δεν κερδιζω κατι λογικα..

και με το S7 που τσιμπησα προχτες στις προσφορες της Παρασκευης θα ταιριαξει καλα νομιζω..κατι μου ειπε φιλος οτι θα εχω πολυ καλες ταχυτητες οσον αφορα το κινητο (αλλα δεν το εχω ψαξει).

 

Ρωταω αν αξιζει να κανω την αγορα τωρα εφοσον εχει τα παντα αυτο το ρουτερακι.. (γιατι υπερβαση θα κανω τωρα, φυγαν αρκετα χρηματα για το κινητο, που ειχα βαλει απο καιρο στο ματι)

 

 

EDIT:

Τυχαία διάβασα τώρα σε άλλο θέμα, ότι αν το τηλ είναι VOIP είναι μπερδεμένη η κατάσταση..Πρέπει να συνδεθεί σαν bridge αυτό του παρόχου και μετά θες το νέο να είναι ρούτερ..

Αν είναι modem/router σαν αυτό που λέω, γίνεται η δουλειά;

Έχει δυσκολία;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω νέα σύνδεση στην Wind και δεν δίνουν ρουτερ. Λέω να παραγγείλω κάποιο από aliexpress (tenda ac6). H wind δεν έχει voip έτσι? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω νέα σύνδεση στην Wind και δεν δίνουν ρουτερ. Λέω να παραγγείλω κάποιο από aliexpress (tenda ac6). H wind δεν έχει voip έτσι? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρουτερ?

τοσα adsl/vdsl router tenda θες να παρεις?χωρις κακια κατι τετοια ρουτερ παιρνει μερικες φορες ο κοσμος και μετα λεει δεν εχω support ουτε απο την εταιρεια αλλα ουτε απο ατομα που να το εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε καλη αγορα ακουγεται ε;

αν περιμενω μερικους μηνες δεν κερδιζω κατι λογικα..

και με το S7 που τσιμπησα προχτες στις προσφορες της Παρασκευης θα ταιριαξει καλα νομιζω..κατι μου ειπε φιλος οτι θα εχω πολυ καλες ταχυτητες οσον αφορα το κινητο (αλλα δεν το εχω ψαξει).

 

Ρωταω αν αξιζει να κανω την αγορα τωρα εφοσον εχει τα παντα αυτο το ρουτερακι.. (γιατι υπερβαση θα κανω τωρα, φυγαν αρκετα χρηματα για το κινητο, που ειχα βαλει απο καιρο στο ματι)

 

 

EDIT:

Τυχαία διάβασα τώρα σε άλλο θέμα, ότι αν το τηλ είναι VOIP είναι μπερδεμένη η κατάσταση..Πρέπει να συνδεθεί σαν bridge αυτό του παρόχου και μετά θες το νέο να είναι ρούτερ..

Αν είναι modem/router σαν αυτό που λέω, γίνεται η δουλειά;

Έχει δυσκολία;

αν περιμενεις λιγους μηνες θα παει να περιμενεις αλλο λιγο και παντα θα βγαινει κατι καλυτερο.καλα αν η ταχυτητα ειναι χαμηλη εκει που εισαι οτι εχει ac wireless δεν λεει κατι.θα τερματισει το ιντερνερ πριν τερματισει το Internet.

a.αν εχεις voip παιζουν 2σεναρια.το ενα ειναι του οτε να γινει bridge και το δικο σου να παιξει σαν ρουτερ(συνηθως καποια τετοια adsl/vdsl router παιζουν και σαν ρουτερ)(θα το αναφερει το manual και μια Lan θα ειναι και wan) και η δευτερη λυση μπορεις να ρωτησεις και τον jkoukos ειναι να μπει το vdsl router μπροστα και του οτε να παιξει σαν ρουτερ απλα για την τηλεφωνια.ναι θελει λιγο παραπανω δουλιτσα.

οποτε καλη αγορα ακουγεται ε;

αν περιμενω μερικους μηνες δεν κερδιζω κατι λογικα..

και με το S7 που τσιμπησα προχτες στις προσφορες της Παρασκευης θα ταιριαξει καλα νομιζω..κατι μου ειπε φιλος οτι θα εχω πολυ καλες ταχυτητες οσον αφορα το κινητο (αλλα δεν το εχω ψαξει).

 

Ρωταω αν αξιζει να κανω την αγορα τωρα εφοσον εχει τα παντα αυτο το ρουτερακι.. (γιατι υπερβαση θα κανω τωρα, φυγαν αρκετα χρηματα για το κινητο, που ειχα βαλει απο καιρο στο ματι)

 

 

EDIT:

Τυχαία διάβασα τώρα σε άλλο θέμα, ότι αν το τηλ είναι VOIP είναι μπερδεμένη η κατάσταση..Πρέπει να συνδεθεί σαν bridge αυτό του παρόχου και μετά θες το νέο να είναι ρούτερ..

Αν είναι modem/router σαν αυτό που λέω, γίνεται η δουλειά;

Έχει δυσκολία;

αν περιμενεις λιγους μηνες θα παει να περιμενεις αλλο λιγο και παντα θα βγαινει κατι καλυτερο.καλα αν η ταχυτητα ειναι χαμηλη εκει που εισαι οτι εχει ac wireless δεν λεει κατι.θα τερματισει το ιντερνερ πριν τερματισει το Internet.

a.αν εχεις voip παιζουν 2σεναρια.το ενα ειναι του οτε να γινει bridge και το δικο σου να παιξει σαν ρουτερ(συνηθως καποια τετοια adsl/vdsl router παιζουν και σαν ρουτερ)(θα το αναφερει το manual και μια Lan θα ειναι και wan) και η δευτερη λυση μπορεις να ρωτησεις και τον jkoukos ειναι να μπει το vdsl router μπροστα και του οτε να παιξει σαν ρουτερ απλα για την τηλεφωνια.ναι θελει λιγο παραπανω δουλιτσα.

Γιατί τι κακό έχουν τα συγκεκριμένα ρουτερ? Τι προτείνεις να πάρω? Xiaomi Router? Κατι απο εξωτερικο όχι Ελλάδα

Θα προτιμουσα να παρω κατι πιο γνωστο και πιο πολυχρησιμοποιημενο απο οτι τα tenda και τα xiaomi.

πχ tp link,netgear,dlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και εδώ βρε παλικάρια, αντιμετωπιζω 2 προβλήματα. :)

 

1- Έχω το router της HOL και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου από την ποιότητα της εν λόγο εταιρείας (δεν ξέρω αν φταίει το ρούτερ, η ίδια η γραμμή ή και τα 2 μαζί).

Περιοχή Νέα Σμύρνη και τους τελευταίους μήνες τρώει κάτι στιγμιαία τρελά κολλήματα.

Σημειώνω ότι η εγκατάσταση έχει γίνει ακριβώς εκεί που μπαίνει η τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι.

Ψάχνω λοιπόν ένα modem/router που θα ξέρω τουλάχιστον ότι είναι ποιό σταθερό.

 

 

2- Χρειάζομαι λίγο καλύτερη κάλυψη wifi επειδή τα πιτσιρίκια μεγάλωσαν πλέον, έχουν ο καθένας την δική του συσκευή και η συσκευή της HOL δεν μπορεί να καλύψει το σπίτι.

 

 

Έχω ήδη δεί τα TP-LINK TD-W9980 και ASUS DSL-AC52U που προτείνεται και φαίνονται αστέρια ΑΛΛΑ τα οικονομικά είναι ΠΟΛΥ περιορισμένα.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να με καλύψει στα 50 ευρώ ;;; 

 

Ευχψαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 9980 ειναι και vdsl ομως για μελλοντικη χρηση.το να δωσεις λιγοτερα λεφτα για adsl αν ειναι να πας σε vdsl ισως να μην αξιζει.και η tp link εχει πιο φτηνα πχ 8980 και η asus


Μια βοήθεια και εδώ βρε παλικάρια, αντιμετωπιζω 2 προβλήματα. :)

 

1- Έχω το router της HOL και δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου από την ποιότητα της εν λόγο εταιρείας (δεν ξέρω αν φταίει το ρούτερ, η ίδια η γραμμή ή και τα 2 μαζί).

Περιοχή Νέα Σμύρνη και τους τελευταίους μήνες τρώει κάτι στιγμιαία τρελά κολλήματα.

Σημειώνω ότι η εγκατάσταση έχει γίνει ακριβώς εκεί που μπαίνει η τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι.

Ψάχνω λοιπόν ένα modem/router που θα ξέρω τουλάχιστον ότι είναι ποιό σταθερό.

 

 

2- Χρειάζομαι λίγο καλύτερη κάλυψη wifi επειδή τα πιτσιρίκια μεγάλωσαν πλέον, έχουν ο καθένας την δική του συσκευή και η συσκευή της HOL δεν μπορεί να καλύψει το σπίτι.

 

 

Έχω ήδη δεί τα TP-LINK TD-W9980 και ASUS DSL-AC52U που προτείνεται και φαίνονται αστέρια ΑΛΛΑ τα οικονομικά είναι ΠΟΛΥ περιορισμένα.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να με καλύψει στα 50 ευρώ ;;; 

 

Ευχψαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...