Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να παρω ενα modem router για μια φιλη που εχει απλη 24αρα adsl wind , αυτο ειναι οκ http://www.ebw.gr/el/product/7631/draytek-router-annex-a-vigor-2700vg-adsl2-2-modem-ensyrmato-kai-asyrmato-router-firewall-voip-ga?ref=bestprice.gr#tab-product-view1

 

αν οχι τι αλλο σε αυτα τα λεφτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας,ειμαι στην hol και εχω το ασπρο router της,απο ταχυτητα ειμαι καλα (8563,718) αλλα κανει αποσυνδεσεις κατα την διαρκεια της ημερας πχ το δειχνει στο wifi αλλα δεν μπορω να συνδεθω ετσι πρεπει να το κανω επανεκκινηση και μετα ολα παλι κανονικα αλλες μερες δεν το κανει καθολου μηπως υπερθερμενεται δεν γνωριζω.Μπορω να αγορασω οποιοδηποτε route απο skroutz και να το συνδεσω ετσι απλα χωρις να κανω καποια ρυθμιση αν οχι τι πρεπει να κανω.Χρειαζομαι ενα route που να το συνδεσω και να ξεχασω οτι υπαρχει δηλαδη να μην κανω επανεκκινηση ποτε και αν γινεται να εχει δυνατο σημα μεχρι 5 μετρα να υπαρχει full σημα στα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω ενα modem router για μια φιλη που εχει απλη 24αρα adsl wind , αυτο ειναι οκ http://www.ebw.gr/el/product/7631/draytek-router-annex-a-vigor-2700vg-adsl2-2-modem-ensyrmato-kai-asyrmato-router-firewall-voip-ga?ref=bestprice.gr#tab-product-view1

 

αν οχι τι αλλο σε αυτα τα λεφτα ;

ειναι πολυ καλο αλλα πολυ παλιο.επισης υπαρχει θεμα πως να του αλλαξεις το firmware διοτι εχει custom firmware(icall).το firmware δεν περναει σε ολα βεβαια.σε ενα μοντελο μπορει να το brickarei.στα ιδια λεφτα κανα tp link 8968 μπορεις να παρεις.

για fritzbox 7490 ποια ειναι η γνωμη σας; αξιζει το παραπανω κοστος;

υποστηριζει και τα 2 annexes αν εχω καταλαβει

τα fritz οπως και τα draytek ειναι πολυ καλα αλλα ακριβα.θα προτιμουσα draytek γενικοτερα.

Γεια σας,ειμαι στην hol και εχω το ασπρο router της,απο ταχυτητα ειμαι καλα (8563,718) αλλα κανει αποσυνδεσεις κατα την διαρκεια της ημερας πχ το δειχνει στο wifi αλλα δεν μπορω να συνδεθω ετσι πρεπει να το κανω επανεκκινηση και μετα ολα παλι κανονικα αλλες μερες δεν το κανει καθολου μηπως υπερθερμενεται δεν γνωριζω.Μπορω να αγορασω οποιοδηποτε route απο skroutz και να το συνδεσω ετσι απλα χωρις να κανω καποια ρυθμιση αν οχι τι πρεπει να κανω.Χρειαζομαι ενα route που να το συνδεσω και να ξεχασω οτι υπαρχει δηλαδη να μην κανω επανεκκινηση ποτε και αν γινεται να εχει δυνατο σημα μεχρι 5 μετρα να υπαρχει full σημα στα κινητα.

λευκο δεν ξερω ποιο εννοεις αλλα σε καθε περιπτωση εξαρτατε τι λεφτα θες να δωσεις.πχ υπαρχει το tp link 9980 Που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.υπαρχουν και τα asus που ειναι σε νορμαλ τιμες αν δεν θες να ξεπερασεις τα 100 ευρω.

οσο για τα 5 μετρα εξαρτατε.αλλο 5 μετρα σε ευθεια αλλο 5 μετρα με 4 τοιχους αναμεσα που εκει θα πεφτει το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο vodafone 24 mbps παω σε vdsl 50 που μου ειπαν θα συνδεθω κατευθειαν σε οπτικη ινα .τωρα για modem-router εχω linksys x3500 το οποιο δεν εχω κανει ποτε επανεκκίνηση,  δεν κολαει, συνδεμενες 4 καμερες ip, κινητα, ethernet εκτυπωτης,δεν ειχα ποτε καμια αποσυνδεση αλλα απο ταχυτητα χαλια, μονο 5-6 mbps καθως το attenuation ηταν 48. επειδη ψαχνω για router αυτο που με ενδιαφερει ειναι η σταθεροτητα παρα να κερδισω σε ταχυτητα 1-3 mbps ,εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμένο.( μια παρενθεση καθως ειχα ενα asus δεν μπορουσα να συνδεσω τις καμερες με τιποτα ασυρμαρτα )τιμη γυρω 80-100 € 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vdsl παιζει απο χαλκο.οτι φτανει οπτικη ινα μεχρι το αστικο κεντρο ή το kv δεν λεει κατι.σε αυτα τα λεφτα ειτε πας tp link ή σε asus.πχ tp link 9980.αν μου λεγες 160 ευρω θα λεγα draytek 2760n.σε αsus υπαρχει το dsl ac-52 και ανεβαινεις.

επισης καλο θα ηταν για να παρεις τα μεγιστα να κανεις αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο καφαο σε σπιτι που ειναι αποσταση 250 μετρα ναι με χαλκο αλλα απο καφαο σε αστικο μου ειπαν και οι δυο παροχοι οτι υπαρχει οτικη ινα καθως πηρα και απο τους δυο προσφορα.Για παλι linksys δεν το συζητας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οπτικη ινα ειναι απο το dslam και πισω ειτε μιλαμε για kv ειτε για αστικο κεντρο.για linksys δεν εχω τοση αποψη για να πω.δεν βλεπω πολυ κοσμο να παιρνει πλεον linksys.ειχε βγαλει καποια κορυφη μοντελα πχ wag200 αλλα για τωρα εχει πολυ καιρο να πεσει καποιο στα χερια μου.οποτε ας πει καποιος αλλος για linksys ή δες για review.αν ηθελα να δωσω χρηματα θα πηγαινα στο draytek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οπτικη ινα ειναι απο το dslam και πισω ειτε μιλαμε για kv ειτε για αστικο κεντρο.για linksys δεν εχω τοση αποψη για να πω.δεν βλεπω πολυ κοσμο να παιρνει πλεον linksys.ειχε βγαλει καποια κορυφη μοντελα πχ wag200 αλλα για τωρα εχει πολυ καιρο να πεσει καποιο στα χερια μου.οποτε ας πει καποιος αλλος για linksys ή δες για review.αν ηθελα να δωσω χρηματα θα πηγαινα στο draytek

επειδη δεν υπαρχουν για αγορα καινουριου vdsl router μπορω να χρησιμοποιήσω αυτο που θα μου δωσει η vodafone σαν modem και να βαλω το linksys x3500 σαν router σκετο ? ειναi ενταξει σαν προσωρινή λυση, χανω κατι σαν ταχυτητα ? πως μπορει να γινει η συνδεση καπως λεπτομερειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/d-link-dsl-2745-n300-asyrmato-modem-router-300mbps/prod8072003pp/

 

 

Καλησπέρα θα ειναι κομπλε αυτο σε συνδεση Wind?

ναι θα παιξει.προληπτικα Firmware update πριν το βαλεις πανω.βεβαια υπαρχουν και λυσεις tp link,asus που ειναι πιο δοκιμασμενες.καλα ειναι και τα dlink βεβαια ασχετα που με ενα δυο μοντελα υπηρχαν λιγο θεματα νομιζω με Hol για να παρει Ip

επειδη δεν υπαρχουν για αγορα καινουριου vdsl router μπορω να χρησιμοποιήσω αυτο που θα μου δωσει η vodafone σαν modem και να βαλω το linksys x3500 σαν router σκετο ? ειναi ενταξει σαν προσωρινή λυση, χανω κατι σαν ταχυτητα ? πως μπορει να γινει η συνδεση καπως λεπτομερειακά.

α.οχι δεν χανεις αφου ειναι μεταξυ τους με ethernet.

β.θα πρεπει να γυρισεις εφοσον γινεται σε bridge της vodafone και το δικο σου να σεταριστει να παιζει σαν router σκετο και να κανει κληση pppoe.αλλο pppoe σε μια θυρα που θα παιξει σαν wan και αλλο Pppoe οταν το χρησιμοποιεις σαν adsl router.

the Linksys X3500 can also act as a wireless router by connecting the Ethernet WAN port to a cable modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ. Μόλις έκανα μετάβαση από ένα παλιο tp link στο TP LINK ARCHER D20 ADSL2+ και ενώ κλέιδωνα σε 5.9 - 6 mb γραμμή τώρα έχω 4.5 (οτε). Είναι φυσιολογικό?  Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ. Μόλις έκανα μετάβαση από ένα παλιο tp link στο TP LINK ARCHER D20 ADSL2+ και ενώ κλέιδωνα σε 5.9 - 6 mb γραμμή τώρα έχω 4.5 (οτε). Είναι φυσιολογικό?  Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

δοκιμασε Firmware update.μπορει λογω διαφορετικου chipset να μην μπορεις να κλειδωσεις παραπανω.το καθε ρουτερ συμπεριφερεται διαφορετικα στο θεμα συγχρονισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄οτι βλέπω έχω την τελευταια εκδοση (Firmware Version:1.2.0 0.8.0 v0049.0 Build 160216 Rel.60153n)

 

Υπάρχει περιπτωση να θέλει είτε custom είτε κάποιο reset απ τη πλευρά του ΟΤΕ? Μου φαίνεται μεγάλη διαφορά τα 1,5 Mb..

 

Επίσης κατι άλλο που παρατηρώ. Ενώ απο explorer μπαινω κατευθείαν στην σελιδα του ρουτερ (192.168.1.1) όταν βάζω το password, όταν παω απο firefox σέρνεται (κάνει 1 λεπτό να μπει). Αυτό πάλι τι άσχετο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν προβλημα με την καρτα τοτε κατα 99 τις 100 θα το ειχες και με τα 2 ρουτερ.μερικα ρουτερ ειδικα δεν τα πανε καλα με τις χαλια γραμμες και εσυ φαινεται οτι δεν εχεις την καλυτερη για να μας λες οτι συγχρονιζεις 5-6 Mbit.δηλαδη υποψιαζομαι 40+ attenuation.

αυτο που λες το εχω παρατηρησει και σε αλλα ρουτερ με τον εναν browser να παιζουν καλυτερα απο οτι με αλλον οποτε κατα καιρους εχουν υπαρξει και bugs.δεν ειναι κατι να ανησυχεις αυτο.


Απ΄οτι βλέπω έχω την τελευταια εκδοση (Firmware Version:1.2.0 0.8.0 v0049.0 Build 160216 Rel.60153n)

 

Υπάρχει περιπτωση να θέλει είτε custom είτε κάποιο reset απ τη πλευρά του ΟΤΕ? Μου φαίνεται μεγάλη διαφορά τα 1,5 Mb..

 

Επίσης κατι άλλο που παρατηρώ. Ενώ απο explorer μπαινω κατευθείαν στην σελιδα του ρουτερ (192.168.1.1) όταν βάζω το password, όταν παω απο firefox σέρνεται (κάνει 1 λεπτό να μπει). Αυτό πάλι τι άσχετο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...