Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διότι κάνεις ένα λογικά σφάλμα. Δεν έρχεται κανένα προφίλ. Πρόκειται για 2 διαφορετικά DSLAM που παρέχουν την ίδια υπηρεσία και υπόκεινται στους ίδιους τεχνολογικούς περιορισμούς.

 

Στην καμπίνα μέχρι σήμερα έρχεται από το αστικό κέντρο ένα χάλκινο ζεύγος μέσω του οποίου παίρνεις υπηρεσία (DSL και τηλεφωνία).

Στην αναβαθμισμένη καμπίνα αύριο, θα έρθει ένα καλώδιο οπτικής ίνας και θα συνδεθεί στον ενεργό εξοπλισμό (DSLAM) που θα τοποθετηθεί σε αυτήν. Το χάλκινο καλώδιο θα εξακολουθεί να υπάρχει και μέσω αυτού θα παρέχεται ADSL από το αστικό κέντρο και τηλεφωνία (για όσους δεν έχουν VoIP).

 

Το DSLAM της καμπίνας έχει δυνατότητα να παρέχει από την ίδια κάρτα είτε ADSL είτε VDSL. Όμως αρχικά μόνο το δεύτερο θα παρέχεται και αυτό διότι, όπως πολύ καλά ανέφερε ο Poulinos, δεν συμφέρει τον ΟΤΕ.

Πρώτον διότι έτσι απαξιώνει το 30άρι VDSL αφού δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά σε ταχύτητα και κόστος έναντι του 24 ADSL και κυρίως διότι δεν θα φέρει κέρδος στην επένδυσή του ή τουλάχιστον αυτό θα έρθει μετά από πολλά χρόνια.

 

Χοντρικά το μέσο κόστος μιας αναβαθμισμένης καμπίνας ανέρχεται στα 20.000€. Δίνοντας τον πρώτο καιρό ADSL από αυτήν δεν εξασφαλίζει ότι θα πάρει πίσω μέρος αυτής της επένδυσης σε εύλογο χρονικό διάστημα, ώστε να προχωρήσει σε επόμενη κ.ο.κ.

Άλλωστε είναι κοινή πρακτική στις νέες υπηρεσίες ή αγορά προϊόντων, να υπάρχει premium τιμή, που θα την πληρώνουν όσοι έχουν πραγματικά την ανάγκη ή την οικονομική δυνατότητα και αργότερα πέφτει το κόστος, εφόσον έχει καλυφθεί μέρος της όποιας επένδυσης. Κανόνας που ισχύει παντού.

 

Δεν είναι θέμα νομικής κάλυψης το "έως", αλλά τεχνολογικός περιορισμός στο DSL που ισχύει παντού σε όλο τον πλανήτη. Ακόμη δεν έχει βρεθεί άλλος τρόπος, πέραν του να μειώσουμε την απόσταση που έχουμε από το DSLAM.

Ακόμη και από καμπίνα να παίρνεις σύνδεση, πάλι ισχύει το "έως", απλά στις πυκνοκατοικημένες περιοχές υπάρχουν κοντά στις οικοδομές, όμως στις αραιοκατοικημένες υπάρχουν κάποιοι με πολύ μεγάλη απόσταση από αυτές και μάντεψε σε ποια ταχύτητα συγχρονίζουν.


Τέλος αυτό που αναφέρεις για το διπλασιασμό της ταχύτητας συγχρονισμού είναι εντελώς άστοχο παράδειγμα.

Τότε υπήρχε δυνατότητα να δοθεί 8/1 (και αργότερα 24/1) σύνδεση και αποφάσισαν να το δώσουν με το σταγονόμετρο. Αρχικά 384/128, μετά 512/256, 1024/512 για να φθάσουμε σήμερα στο 24/1.

Το ίδιο θα ισχύει και αύριο. Όταν με το καλό ξεκινήσουν να δίνουν ADSL από καμπίνα, θα υπάρχουν μόνο τα 50/5 ή τα 24/1 και πιθανόν λόγο Vectoring το 100/50 για όσους είναι πολύ κοντά στις καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το DSLAM της καμπίνας έχει δυνατότητα να παρέχει από την ίδια κάρτα είτε ADSL είτε VDSL. Όμως αρχικά μόνο το δεύτερο θα παρέχεται και αυτό διότι, όπως πολύ καλά ανέφερε ο Poulinos, δεν συμφέρει τον ΟΤΕ.

Πρώτον διότι έτσι απαξιώνει το 30άρι VDSL αφού δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά σε ταχύτητα και κόστος έναντι του 24 ADSL και κυρίως διότι δεν θα φέρει κέρδος στην επένδυσή του ή τουλάχιστον αυτό θα έρθει μετά από πολλά χρόνια.

 

Συνεπώς καλά λέω εγώ πως αυτό που λέω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ απλά δεν τους ενδιαφέρει να το κάνουν και το μόνο που σκέφτονται - όπως όλες οι επιχειρήσεις - είναι το κέρδος.. ;) Στο κάτω κάτω ας μην δώσουν 30 άρα (αφού θα είναι κοντά στα 24 και κανείς δεν θα την θέλει). Ας πανε σε 50 άρα. Εγώ (και χιλιάδες άλλοι) θα την έβαζαν.

 

Aπλα θέλουν ντε και καλά να πουλήσουν ότι έχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι δεν γίνεται. Αυτό που λέμε είναι ότι δεν τους συμφέρει, τουλάχιστον ένα αρχικό χρονικό διάστημα, ώστε να φέρουν κέρδη οι νέες υπηρεσίες. Το νέο (υπηρεσία, προϊόν κλπ) πάντα έχει αυξημένο κόστος αρχικά και είναι κανόνας του εμπορίου που ισχύει παντού και πάντα.

 

Με κόστος επένδυσης χοντρικά 20000€ και περίπου 200 συνδρομητές ανά καμπίνα, πρέπει να βγάλει κάποιο κέρδος ώστε να συνεχίσει τις επενδύσεις για αναβάθμιση και άλλων στο μέλλον.

Αν δώσει ADSL από αυτήν και προφανώς με ίδιο πάγιο που έχεις τώρα από αστικό κέντρο, πόσοι πιστεύεις από τους 200 πελάτες θα γυρίσουν σε VDSL και πότε υπολογίζεις να γίνει μερική απόσβεση της επένδυσης;

Μήπως ξεχνάς ότι είναι ιδιωτική εταιρεία με στόχο το κέρδος των μετόχων της και όχι κοινωφελές ίδρυμα;

 

Μήπως πληρώνεις ίδια τιμή για έναν ελληνικό καφέ ή έναν καπουτσίνο; Μήπως πληρώνεις το ίδιο μια μακαρονάδα και ένα φιλέτο; Μήπως αυτά έχουν ίδια τιμή σε όλα τα μαγαζιά ή υπάρχει διαφορετικός τιμοκατάλογος;

Μόλις βγει το iPhone X2, έχει ίδια τιμή με το προηγούμενο μοντέλο ή μήπως πωλείται σε premium τιμή και μήνες αργότερα αρχίζει και πέφτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ..Επιχειρήσεις είναι και απλά είχα μια αμυδρή ελπίδα να μενα στο adsl κερδίζοντας (αρκετή τουλάχιστον για μένα) ταχύτητα.

 

Επειδή όμως μου ρχετε τελικά 4άρα θα (αναγκαστώ) να πάω σε vdsl (όταν και όποτε έρθει). Λόγω του ότι ο φαδερ σαν παλιος τεχνικός του ΟΤΕ έχει ειδικό τιμολόγιο σε τηλ-ιντερνετ-οτε tv κλπ νομίζω η διαφορά είναι 10 ευρω/μήνα για vdsl. Ο τεχνικός εξάλλου μου πε πως μετά τον Μαιο του 2017 αν δεν υπάρχει 30άρα (στα μεγάλα αστικά κέντρα) θα πληρώσουμε - ως κράτος - πρόστιμο, διότι είναι Ευρωπαική απόφαση..

 

Οπότε ας έρθει και στην περιοχή μου με το καλό και βλέπουμε.. :)

 

Btw σήμερα είδα πως 1-1,5 km πιο χαμηλότερα στον κεντρικό δρόμο της περιοχής μου έχουν ήδη σκάψει..So..keeping our fingers crossed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα πρόστιμα από το 2017 και μετά, είναι μούφα.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει προτροπή και ανάγκη μέχρι το 2020 όλοι στην ΕΕ να έχουμε δυνατότητα σύνδεσης τουλάχιστον 30Mbps και το 50% έως 100Mbps.

Αν ολοκληρωθεί σχετικά σύντομα η διαβούλευση και εγκριθεί ο κανονισμός του Vectoring, μάλλον (ευχή) θα καλύψουμε αυτό το σχέδιο.

 

Εκεί που έχουμε υποχρέωση, καθώς γίνεται και με ευρωπαϊκά κονδύλια, είναι η υλοποίηση του προγράμματος broadband σε 5500 απομακρυσμένες περιοχές της χώρας, όπου κανονικά το δίκτυο πρέπει να ολοκληρωθεί (από ΟΤΕ και ΙΝΤΡΑΚΑΤ) τέλος του 2016 και παροχή της υπηρεσίες στα μέσα του 2017, μέσω χοντρικής απ' όλους τους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα ρουτερ που να μπορω να συνδεω τον υπολογιστη μου με καλωδιο και να εχω και wifi στο σπιτι ταυτοχρονα,η συνδεση που εχω πρεπει να ειναι adsl.Υπαρχει καποιο οικονομικο και αξιοπιστο ρουτερ;;ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σκέφτομαι να πάω σε καλύτερο modem/router μιας και το παλιό τα έφτυσε. Με ενδιαφέρει να είναι όσο πιο future proof γίνεται.

 

Έχω γραμμή ΟΤΕ ADSL με υψηλό attenuation και μέτριες ταχύτητες λόγω απόστασης. Δυνατότητα για VDSL δε μου δίνει. Σκεφτόμουν να πάρω κάτι καλό κι ας είναι overkill.  Στο σπίτι με ενδιαφέρει να συνδέω αρκετές συσκευές και έχω και όροφο. 

 

Κοιτάω σε 

TP-LINK TD-W9980,

 

TP-LINK Archer VR600

 

TP-LINK Archer VR900

 

Asus DSL-AC68U

 

 

κάτι καλό δλδ σε dual band με vdsl/adsl δυνατότητα. Γνώμες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά απαντήστε κάποιος κ σε μένα τον κακομοιρη...

Ψάχνω gigabit router καλύτερο άπτου ΟΤΕ.

Έχω ΟΤΕ adsl αλλά θαθελα να έχει προοπτική κ για vdsl.και νάναι wireless. Κάτι vfm θέλω,όχι πανακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Σκέφτομαι να πάω σε καλύτερο modem/router μιας και το παλιό τα έφτυσε. Με ενδιαφέρει να είναι όσο πιο future proof γίνεται.

 

Έχω γραμμή ΟΤΕ ADSL με υψηλό attenuation και μέτριες ταχύτητες λόγω απόστασης. Δυνατότητα για VDSL δε μου δίνει. Σκεφτόμουν να πάρω κάτι καλό κι ας είναι overkill.  Στο σπίτι με ενδιαφέρει να συνδέω αρκετές συσκευές και έχω και όροφο. 

 

Κοιτάω σε 

TP-LINK TD-W9980,

 

TP-LINK Archer VR600

 

TP-LINK Archer VR900

 

Asus DSL-AC68U

 

 

κάτι καλό δλδ σε dual band με vdsl/adsl δυνατότητα. Γνώμες ? 

 

Προσωπικα αυτην την στιγμη θα επελεγα το TP-LINK Archer VR600, μπορει να μην εχει τα overkill χαρακτηριστικά Broadcom 1Ghz dual-core cpu και 256 mb RAM που εχει το Asus DSL-AC68U / TP-LINK Archer VR900 (Το VR900 εχει 128 mb RAM) αλλα εχει και αυτο εξισου καλα τεχνικα χαρακτηριστικά και σε μια παρα πολυ καλη τιμη (Ιδια Broadcom cpu  αλλα στα 400Mhz dual-core cpu,128mb RAM) Επισης τα Asus εχουν το πλεονεκτημα του SNR Tweak αλλα δεν ξερω αν στην περιπτωση σου θα βοηθησει γιατι οπως αναφερες εχεις καποια αποσταση απο το dslam του ΟΤΕ. Και τα τρια παντως ειναι Future proof.

 

Το W9980 αν και παρα πολυ καλο εχει Lantiq cpu που γενικα θεωρούνται υποδεεστερα των Broadcom και οχι τοσο συμβατα με ολα τα dslam των εταιρειων, χωρις αυτο φυσικα να ειναι παντα ο κανονας. πχ δες εδω

 

Τωρα αν επιμενεις οπωσδηποτε για κατι overkill τοτε εχε στα υποψιν και το Asus DSL-AC88U (Μην το συγχέεις με αυτο) που φημολογειται οτι θα κυκλοφορησει αρχες της ανοιξης.

 

Ρε παιδιά απαντήστε κάποιος κ σε μένα τον κακομοιρη...

Ψάχνω gigabit router καλύτερο άπτου ΟΤΕ.

Έχω ΟΤΕ adsl αλλά θαθελα να έχει προοπτική κ για vdsl.και νάναι wireless. Κάτι vfm θέλω,όχι πανακριβο

 

 

Asus DSL-AC52U

 

TP-LINK TD-W9980

 

TP-LINK Archer VR200

 

Δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι καλυτερο με λιγοτερα χρηματα που να ειναι και VDSL και Gigabit

Επεξ/σία από Helioslolz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας θελω να αγορασω ενα  royter για VDSL ΓΡΑΜΜΗ  ,.,  εχω βρει αυτο το  ρουτερ..

TP-LINK TD-W9980  εινε καλο???

 

επισης εχω βρει και ενα αλλο 

TP-LINK Archer VR400 και  επισης  εχω βρει και ενα αλλο TP-LINK TD-W9980B

 

απο ολα  αυτα πιο εινε καλυτερο?? και  γενικος τι διαφορες εχουνε??

 

και πιο με συμβουλευετε να αγορασω??

 

η να παρω  asus  marka για  ρουτερ??

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210001103

 

το  θελω  για το σπιτι μου..

Επεξ/σία από cyrax2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια τεχνικού επιπέδου ερώτηση: Στην περιοχή μου (σε 2 διπλανά από μένα καφάο-όχι ακόμα στο δικό μου όμως:() έχουν σκάψει χαντάκια 2χ2 μέτρα περίπου αλλάζοντας καμπίνες (βάζοντας μάλλον vdsl - οπτικές διότι είναι αυτά τα μεγάλα γκρι κουτιά του ΟΤΕ). Αυτά τα καφάο βρισκονται 200-300 μέτρα απ τον κεντρικό δρομο (Εθνικής Αντιστάσεως-Καισαριανή) που περνάνε τα κεντρικά καλώδια - οπτικές (οι οποίες οπτικές πρέπει να είχαν περαστεί εδώ και καιρό απ΄οτι τουλάχιστον διάβασα σε σχετικά φορουμς).

 

Ερωτηση: Πως γινεται και στα καφαο είναι μονο σκαμμένα 2χ2 μέτρα? Δεν θα πρεπε να ειχαν σκάψει 200 μέτρα έτσι ώστε να ενώσουν τα καφάο με την κεντρική γραμμή (κεντρικός δρόμος?). Υπάρχει περίπτωση να ναι κάτι άλλο αυτό το σκάψιμο?

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τεχνικού επιπέδου ερώτηση: Στην περιοχή μου (σε 2 διπλανά από μένα καφάο-όχι ακόμα στο δικό μου όμως :() έχουν σκάψει χαντάκια 2χ2 μέτρα περίπου αλλάζοντας καμπίνες (βάζοντας μάλλον vdsl - οπτικές διότι είναι αυτά τα μεγάλα γκρι κουτιά του ΟΤΕ). Αυτά τα καφάο βρισκονται 200-300 μέτρα απ τον κεντρικό δρομο (Εθνικής Αντιστάσεως-Καισαριανή) που περνάνε τα κεντρικά καλώδια - οπτικές (οι οποίες οπτικές πρέπει να είχαν περαστεί εδώ και καιρό απ΄οτι τουλάχιστον διάβασα σε σχετικά φορουμς).

 

Ερωτηση: Πως γινεται και στα καφαο είναι μονο σκαμμένα 2χ2 μέτρα? Δεν θα πρεπε να ειχαν σκάψει 200 μέτρα έτσι ώστε να ενώσουν τα καφάο με την κεντρική γραμμή (κεντρικός δρόμος?). Υπάρχει περίπτωση να ναι κάτι άλλο αυτό το σκάψιμο?

συνηθως αυτο ειναι το φρεατιο που θα φτασει η ινα.ναι θα πρεπει να σκαφτει και το ενδιαμεσο κομματι το οποιο ομως δεν θα ειναι 20 χ 20 αλλα θα ειναι  15-20 ποντους σκαψιμο για την οπτικη ινα.εκτος αν για καποιο λογο υπαρχει ηδη σωληνας για την ινα μεχρι εκει ή μεχρι καπου εκει οποτε και απλα θα θα "φυσηξουν" την ινα μεσα.αλλιως ναι θα δεις σκαψιμο αργα ή γρηγορα.σε καθε περιπτωση περα απο την ινα που θα πρεπει να φτασει μεχρι εκει θα πρεπει να τερματιστει ,θα πρεπει να μπει το dslam θα πρεπει να δωθει ρευμα που και εκει αναλογως μπορει να χρειαστει σκαψιμο.τωρα να ειναι για ρευμα λιγο δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kατάλαβα.

 

Έχουν ήδη αρχίσει οι εργασίες στην περιοχή μου. Ήδη ο ΟΤΕ έχει πάρει άδεια να σκάψει χαντάκια για τις οπτικές (είδα την απόφαση του δημοτικού συμβουλίου) μέσα σε 60 μέρες και ήδη είδα 3 νέα KV σε μια ακτίνα 300-400 μέτρων από μένα. Άντε να δούμε

 

@poulinos ευχαριστώ

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, ψάχνω να αγοράσω νέο ρουτερ γιατί το netfaster wlan που εχω τωρα κολλάει συχνά το wifi και χρειάζεται επανεκκίνηση.. (επίσης στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει η αριστερα στήλη που μπορείς να αλλάξεις το όνομα του δικτύου είτε τον κωδικό κ αλλα.. )

(δεν γνωρίζω κ πολλα με τα δίκτυα γενικά)

Πάροχος wind.

Αυτή την στιγμή είμαι αναμεςα σε δυο που βρήκα..

Asus n14u και tenda d301

Σχεδόν κατέληξα στο τενδα λόγω των κεραιών που ειναι 5dbi έναντι 2dbi του ασυς επειδή θέλω να φτάνει το σήμα και στον επάνω όροφο.

Με αναζήτησή στο Σκρουτζ βρήκα το φνητοτερο τενδα στο plus3.gr αλλα με λιγο ψάξιμο στο (κακο) σιτε τους ειδα οτι εχει και ενα λιγο ακριβότερο d301 αλλα δεν καταλαβαίνω την διαφορά τους απο την περιγραφή που έχουν..

http://plus3.gr/tend...632?search=D301

http://plus3.gr/mode...nda?search=D301

 

1. Εχει κάποιος το ίδιο "πρόβλημα" με την αριστερα στήλη του ρουτερ που χρησιμοποιώ ;

2. Να εχω σαν κριτήριο αναζήτησης τις κεραίες των 5dbi για καλύτερο σήμα σε απόσταση ;

3. Τα ρουτερ που ανέφερα μπορει να ειναι κατάλληλα/ακατάλληλα σύμφωνα με τον πάροχο ;

4. Η διαφορά των δυο d301 ;

5. Κάποια άλλη πρόταση-παρατήρηση ;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...