Προς το περιεχόμενο

SSD σε «παλιό» motherboard: κακό «πάντρεμα» ή όχι??


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε.

 

Μετά την "προπόνηση" α λα Rocky που υπέστη ο SSD (βλέπε παραπάνω ποστ) και πέρασε με "άριστα", σειρά είχε το Σάββατο να προστεθεί και ο ένας "παλιός" sata (1TB) εντός. Πολλαπλά τεστ και σε αυτόν και όλα ΟΚ με τον δίσκο αυτόν και ως συνύπαρξη 2 σκληρών εντός. Θερμοκρασίες ΟΚ και στους δύο από HDsentinel.

 

Σήμερα θα ξεκουμπωθεί και θα μπει στη θέση του ο δεύτερος παλιός sata να δούμε πως ανταποκρίνεται. Εφόσον όλα ΟΚ και με αυτόν, θα προστεθεί και ο προηγούμενος (σύνολο 3 δλδ - 1 SSD 250GB & 2 Sata του ενός TB) να ελένξουμε εάν παίζει τίποτε με τα ρεύματα ή με motherboard.

 

Εφόσον είμαστε επιτυχείς και σε αυτά, προχωράμε στα windows updates (μόνο στη GeForce GTS 250 είναι περασμένοι οι drivers).

 

Τελευταία λύση (αν και θα ήθελα να είναι η πρώτη...) το BIOS update με τα όποια θριαμβευτικά/καταστροφικά αποτελέσματα μπορεί να έχει...

 

Τελική κίνηση αν δεν και εκεί, μια κοτρώνα στο λαιμό μου και χάρηκα για τη γνωριμία μας :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bios update θεωρώ ότι έπρεπε να έχει γίνει ήδη.Προχωρά το όμως όπως το εχεις στο μυαλό σου.

 

Πάντως,πρόβλημα δίσκου το θεωρώ 99% αδύνατο να ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

draculias

 

παλιός τετραπύρηνος (μεγάλη καταναλωση) , κάρτα γραφικών που καίει τα watts σαν στραγάλια , ανεμιστήρες , δεύτεροι δίσκοι , usb δίσκοι

 

μήπως ..... μήπως το τροφοδοτικό σου αγκομαχα???

έχεις μεγαλύτερο για να τσεκάρεις?

ή αν έχεις κάρτα γραφικών που κάινει 50 και όχι 200watts .... τσέκαρε και με αυτήν αν εχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MrLifeguard

Για bios update πίστεψέ με, μαζί σου! αλλά έτσι κι αλλιώς, εάν ΔΕΝ καταλήξω πουθενά με τα υπόλοιπα (κουραστικά & υπομονετικά) βήματά μου, έτσι θα προχωρήσω.

Ούτε εγώ πιστεύω ότι έιναι θέμα σκληρού σιγά σιγά πια, ΑΦΟΥ έκανα load τα windows με AHCI αυτή τη φορά με παρότρυνση του φίλου μου και, μέχρι στιγμής, δείχνει να είναι διαφορά του προβληματικού χθες με το τωρινό ομαλό σήμερα.

 

αλλιώς, προσανατολιζόμαστε σε αυτό που αναφέρει και ο φίλος jgeorgiou.

με τη ρευματορουφήχτρα το τροφοδοτικό B)

Δυστυχώς, δεν έχω άλλο εύκαιρο να δοκιμάσω...

 

βασικά, αν δεν ήταν το οικονομικό στη μέση, μιας και τα έδωσα για μνήμες, SSD & ups, δεν θα κολλούσα ούτε στα bios update ούτε στα τροφοδοτικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία εχω βάλει SSD sata 3 σε μητρική με Pentium 4 socket 478 (sata 1) χρονολογίας περίπου του 2002 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Το BIOS δέν νομίζω οτι εχει σημασία. Η δική μου μητρική είχε μεν το τελευταίο BIOS, αλλά ήταν του 2005, μετά έληξε η υποστήριξη και δέν έβγαλαν άλλο. Οι πρώτοι SSD πρέπει να βγήκαν τουλάχιστον 5 χρόνια μετά.

 

Όπως είπε και ο φίλος πιό πάνω, πολύ πιθανόν να είναι θέμα τροφοδοτικού.

 

Επίσης τα 4 case fan πιθανον να δημιουργουν πρόβλημα. Προσωπικά αντιπαθώ τα case fan, πολύ φασαρία, και δέν κάνουν και πολλά για τη μείωση της θερμοκρασίας, χώρια που παρουσιάζουν επαγωγικό φορτίο στο τροφοδοτικό με όλα τα προβλήματα που δημιουργεί αυτό.

 

Ένα, άντε το πολύ δύο είναι υπέρ αρκετά, παραπάνω είναι υπερβολή. Και αυτό το λέει κάποιος που είχε σε μια φάση 6 case fans στον υπολογιστή του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν εχεις αρκετα με χαμηλες στροφες με κανα fan controller, μια χαρα ειναι και δεν ακουγεται και τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το case έχει 3 fans μεγάλα και ναι, έχει και fan controller που το έχω σταθερά μεταξύ 40-50% της ισχύος του που δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Για το αν δημιουργεί "καταστάσεις" εντός που μου λέτε, δεν έχω άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

το λοιπόν έχουμε μαντάτα!!!

 

Καταρχήν να διορθώσω μια λάθος ενημέρωση που σα έκανα: τροφοδοτικό δεν είναι Corsair, είναι....ταρατατάμ.... ΤΟΥΒΛΟ-Χ 550W!!! το 5αετίας ισχύει ακόμα.....

post-259305-0-25439100-1431977470_thumb.jpg

 

 

Συνεχίζοντας με τα βήματά μου, όντας ανυπόμονος,

 

1) κούμπωσα απευθείας και τον 2ο sata (αντί να τον αντικαταστήσω όπως έλεγα αρχικά) και

2) αναγκαστικά το sata καλώδιο του SSD τον έβαλα σε άλλη θέση διότι η άκρη του κάνει γωνία και υπερκάλυπτε τις κάτω θέσεις για τα υπόλοιπα sata...(δυστυχώς, την άκρη-γωνία δεν μπορώ να την τοποθετήσω από τη μεριά του SSD, δεν χωράει...)

 

ανοίγω pc και μου εμφανίζει το θρυλικό

post-259305-0-14656800-1431977491_thumb.jpg

 

(καλλιτεχνική λήψη, έτσι?)

Το καινούργιο στην υπόθεση είναι η 1η σειρά περί cd rom boot medium empty. Πριν αρχίσω αλλαγές ξανά στο hardware, σβήνω manually, ανοίγω μπαίνοντας bios, βλέπω στα sata drives τον SSD μεταξύ άλλων, αλλά στο boot device priority ΔΕΝ τον βλέπει!!!!!

 

Βγάζω καλώδια από τον τελευταίο sata να παραμείνουν τα προηγούμενα hardware ως είχαν, ανοίγω μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΜΩΣ εξαφανίζεται και ξεκινά windows loading και αναφωνώ "ζήτω" για ένα δευτερόλεπτο όμως γιατί... έσβησε το μηχάνημα!

 

Δεύτερο άναμμα, πάλι εμφανίζει τα ίδια μηνύματα αλλά ανοίγει κανονικά!κλείνω, ξαναμπαίνω bios, "βλέπει" SSD, θέτω 1st boot device και επιτέλους ανοίγει κανονικά χωρίς ειδοποιήσεις ή σφάλματα!!

 

Οπότε (λέω εγώ) ο 2ος σκληρός 1TB προβληματικός?? (ανέκαθεν ήταν απλά storage). Προβληματικός και ο αρχικός 750GB που είχε το λειτουργικό win 7 32bit που του έκανα παρόλα αυτά format και ήταν και αυτός (πια) μόνο storage device???

 

Τα έχω χάσει....

 

συνέχεια σε λίγο επί της οθόνης....αν με αντέχει πια κανείς!


Μήπως σε AHCI δεν λειτουργούν σωστά οι σκληροί αυτοί σωστά ή είναι άσχετο? ο ένας όμως sata που παραμένει εντός ανταποκρίνεται μια χαρά...

 

ο απλός storage (ανέκαθεν)

post-259305-0-86570800-1431980167_thumb.jpg

 

και ο πρώην win7 32bit - formatted - νυν storage

post-259305-0-26948700-1431980222_thumb.jpg

 

συνεχίζω με αντιγραφές-αναπαραγωγές στον SSD μπας και δω τίποτε κολλήματα... ξέρω άσχετες κινήσεις πια το έχω χάσει...δεν στροφάρει για σήμερα άλλο το μυαλό μου.

post-259305-0-59203300-1431980079_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Όντας απαλλαγμένος από τα χθεσινά νεύρα, με τις (όποιες) γνώσεις μου καταλήγω στο ότι ο καθοριστικότερος παράγοντας που ευθύνεται για το πρόβλημά μου είναι μάλλον τροφοδοτικό... Δεν έχω εύκαιρο, οπότε αναμένουμε να ξημερώσει Ιούνιος μήνας να δοκιμάσουμε ένα νέο σε Corsair μάρκα. Προς το παρόν, ξεκινάω win updates να κλείσω από software και ότι ήθελε προκύψει...

 

Μια τελευταία ερωτηση παιδιά όποιος μπορεί: τροφοδοτικό στα 750W θα θεωρηθεί υπερβολή για το σύστημά μου (τώρα έχω 550W)?? Και τα gold-bronze που βλέπω στο site του Πλαισίου παίζουν κάποιο ουσιαστικό ρόλο στις ανάγκες του συστήματός μου ή αδιάφορο?

 

και ευχαριστώ γενικότερα για τις βοήθειες που μου προσφέρατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρεις ένα σοβαρό τροφοδοτικό (άρα 80+)

αν πάρεις σοβαρό τροφοδοτικό τα 550w σου φτάνουν άντε να βάλεις 600W να είσαι σίγουρος.

τα 750W προσωπικά τα θεωρώ υπερβολή και θα δουλεύει στο 50% που δεν είναι καλό γιατί την καλύτερη απόδοση τους την πιάνουν στο 70-80% (αυτό είναι το ιδανικό φορτίο γιατί εκεί έχει και το τροφοδοτικό την καλύτερη καμπύλη απόδοσης)

 

αν πάρεις της πλάκας (δεν στο προτείνω) πρέπει να πας σε 750-800W γιατί λόγω μειωμένης απόδοσης βγάζουν 10 έως 30% λιγότερα watt από τα ποιοτικά της αντίστοιχης ονομαστικής ισχύος. 

 

τα corsair είναι άριστα αλλά τους τελευταίους μήνες υπάρχουν πολλά παράπονα για τα μοντέλα κάτω των 100ευρώ.

 

σου προτείνω τα 

http://www.skroutz.gr/s/443755/Aerocool-Strike-X-600W-Modular.html

http://www.skroutz.gr/s/5063660/Aerocool-KCAS-600.html

(το έχω εδώ και 2 χρόνια) ....δεν είναι τα καλύτερα που υπάρχουν σε αυτά τα watt αλλά προσωπικά τα θεωρω μέσα στα κορυφαια vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έστειλα φωτό σε φίλο τα specs από μητρική και sata σκληρούς, προβληματικούς και μή για σχόλια.

 

Ενημερωτικά:

 

1) η μητρική είναι SATA III

2) ο σκληρός 1TB που είναι κουμπωμένος εντός μέρες τώρα και συνυπάρχει με τον SSD αρμονικά είναι κι αυτός SATA III.

3) ο σκληρός 1TB ο προβληματικός είναι SATA II

4) ο σκληρός 750GB ο προβληματικός (formatted-είχα παλιά τα win7 32bit) είναι SATA II

 

Μεμονωμένο πόρισμα από τα παραπάνω ότι ΔΕΝ θέλει η μητρική μου SATA II... Αυτό που ήξερα πάντα είναι ότι, εφόσον υποστηρίζει SATA III, θα δέχεται και SATA II, απλά θα τρέχουν ως SATA II και όχι ως III. Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως ο ταυτόχρονος συνδυασμός ΙΙ & ΙΙΙ είναι απαγορευτικός από την P5QD Turbo...

 

Από την άλλη (το παράδοξο της υπόθεσης), στη "παλιά" κατάσταση (πριν αγοράσω δλδ SSD & παραπάνω μνήμες), είχα:

 

- λειτουργικό 750GB SATA II και παράλληλα

- storage 1TB SATA II και

- storage 1TB SATA III... :huh:

 

Το τροφοδοτικό, ανεξάρτητα από την έκβαση της περίπτωσής μου, θα αγοραστεί έτσι κι αλλιώς, θα είναι επώνυμο και λίγα παραπάνω watt (600-650W) .

 

Επίσης, μια απορία: ένας SSD απαιτεί παραπάνω ρεύμα από έναν SATA ΙΙ ή ΙΙΙ??? Ισχύει ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μια απορία: ένας SSD απαιτεί παραπάνω ρεύμα από έναν SATA ΙΙ ή ΙΙΙ??? Ισχύει ή όχι?

 

πλέον οι σύγχρονοι δίσκοι (hard disks) παρόλο που έχουν μηχανικό μοτέρ καταναλώνουν περι τα  20Watts σε βαριά χρήση και τα ΜΙΣΑ σε μέση χρήση.  Οι SSD που ΔΕΝ έχουν μηχανικά μέρη καταναλώνουν καταναλώνουν ΣΥΝΗΘΩΣ κάτω από το μισό. (χοντρικά να υπολογίζεις ότι ο μέσος δίσκος καταναλώνει τριπλάσιο ρεύμα από το μέσο SSD κατα την λειτουργία του).

 

Ας πούμε ένας απαιτητικός χρήστης που χρησιμοποιεί πολυ δίσκο λόγω της φύσης των εφαρμογών πρέπει να υπολογίζει σε 15watts σε 2TB HardDisk/7200 και σε 5w σε ένα σύγχρονο/γρήγορο 512GB SSD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έστειλα φωτό σε φίλο τα specs από μητρική και sata σκληρούς, προβληματικούς και μή για σχόλια.

 

Ενημερωτικά:

 

1) η μητρική είναι SATA III

2) ο σκληρός 1TB που είναι κουμπωμένος εντός μέρες τώρα και συνυπάρχει με τον SSD αρμονικά είναι κι αυτός SATA III.

3) ο σκληρός 1TB ο προβληματικός είναι SATA II

4) ο σκληρός 750GB ο προβληματικός (formatted-είχα παλιά τα win7 32bit) είναι SATA II

 

Μεμονωμένο πόρισμα από τα παραπάνω ότι ΔΕΝ θέλει η μητρική μου SATA II... Αυτό που ήξερα πάντα είναι ότι, εφόσον υποστηρίζει SATA III, θα δέχεται και SATA II, απλά θα τρέχουν ως SATA II και όχι ως III. Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως ο ταυτόχρονος συνδυασμός ΙΙ & ΙΙΙ είναι απαγορευτικός από την P5QD Turbo...

 

Από την άλλη (το παράδοξο της υπόθεσης), στη "παλιά" κατάσταση (πριν αγοράσω δλδ SSD & παραπάνω μνήμες), είχα:

 

- λειτουργικό 750GB SATA II και παράλληλα

- storage 1TB SATA II και

- storage 1TB SATA III... :huh:

 

Το τροφοδοτικό, ανεξάρτητα από την έκβαση της περίπτωσής μου, θα αγοραστεί έτσι κι αλλιώς, θα είναι επώνυμο και λίγα παραπάνω watt (600-650W) .

 

Επίσης, μια απορία: ένας SSD απαιτεί παραπάνω ρεύμα από έναν SATA ΙΙ ή ΙΙΙ??? Ισχύει ή όχι?

Δεν νομιζω εγω στο pc μου εχω και sata III +II + ssd και τωρα θα βαλω ide επειδη τους χρειαζομαι.

Δεν ειχα ποτα κανενα προβλημα εκτος απο τον ssd ηθελε κατι αλλαγες θυμαμαι τοτε και το ειχα βρει στο youtube μετα απο πολλες προσπαθειες (εκανα κανονικα format θυμαμαι και οταν εκανα restart δεν ξαναμπουταρε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...