Προς το περιεχόμενο

Οι φήμες για τον Snapdragon 810 είναι “ανοησίες” λέει η Qualcomm, που ετοιμάζει τώρα τον 818


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 14nm δεν είναι προνόμιο μόνο της samsung. Σύντομα και άλλες εταιρίες θα μπουν στα παιχνίδι και κανείς δεν θα πει όχι στην QC ή σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία στο να παράγει για αυτήν chipς. :-D

ΟΤΑΝ μπουνε αυτοι στα 14nm η Samsung θα κατεβει ακομη πιο κατω την επομενη στιγμη...ασε που οτι κανει το κανει καλυτερα...αποδειξη η APPLE.(πολλα ελεγε αλλα παλι στην Sammy κατεληξε) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ΟΤΑΝ μπουνε αυτοι στα 14nm η Samsung θα κατεβει ακομη πιο κατω την επομενη στιγμη...ασε που οτι κανει το κανει καλυτερα...αποδειξη η APPLE.(πολλα ελεγε αλλα παλι στην Sammy κατεληξε) :-D

 

 

 

Τα 14nm  ήρθαν/'ερχονται για να μείνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 με 3 χρόνια !!!

 

Δεν είναι στραγάλια τα nm και ειδικά όταν παίζουμε πλέον κάτω από τα 20nm  !

 

Η samsung έχει κοινοπραξία με την AMD/ GLABALFOUNTRIES , για ανάπτυξη εργαστάσιων και γραμμών  παραγωγής στα 14nm ! Αυτό το project τρέχει εδώ και 2 χρόνια.

http://globalfoundries.com/docs/default-source/PDF/samsung-globalfoundries-14nm-collaboration---final.pdf

 

Η TSMC έρχεται με τα δικά της .

 

Η Intel έχει και αυτή τα δικά της .

 

Τώρα για την samsung και την κάθε samsung ή για την APPLE που είναι ο κλέφτης όλων των πραγματικών εταιριών ... ας το αφήσουμε καλύτερα.

 

Λογικά η TSMC είναι αυτή που καθήλωσε την CQ στα 20nm και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αποτυχία του 810 στην αγορά.

Αυτή τον υλοποίησε  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η TSMC είναι αυτή που καθήλωσε την CQ στα 20nm και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αποτυχία του 820 στην αγορά.

Αυτή τον υλοποίησε  ...

Απαντησες μονος σου.Οποτε;

Ποιος ειναι καλυτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησες μονος σου.Οποτε;

Ποιος ειναι καλυτερος;

 

 

Η QC και η κάθε QC μπορεί να ζητήσει από άλλη εταιρία , ακόμα και από την Samsung να κατασκευάζει τα chip της.

 

Αυτό σημαίνει πως προσωρινά μπορεί να έχει κάποια ατυχία με ένα μοντέλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σταματά να έχει την τεχνογνωσία στο να σχεδιάζει chips κορυφαίων επιδόσεων ...

Αρα η QC παραμένει ο δυνατότερος παίκτης στην αγορά των ARM αυτή την στιγμή, πέρα από τις δυσκολίες των ημερών.

Το έχει αποδείξει μάλλιστα. Δεν είναι χθεσινή.

 

Τώρα για τον 810, δεν με ενδιαφέρει κιόλας ... Τον απέφυγα πριν λίγες ημέρες έτσι κι αλλιώς αφού προτίμησα το Nexus 6  (SD 805) αντί του LG FLEX 2 (SD 810) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η QC και η κάθε QC μπορεί να ζητήσει από άλλη εταιρία , ακόμα και από την Samsung να κατασκευάζει τα chip της.

 

Αυτό σημαίνει πως προσωρινά μπορεί να έχει κάποια ατυχία με ένα μοντέλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σταματά να έχει την τεχνογνωσία στο να σχεδιάζει chips κορυφαίων επιδόσεων ...

Αρα η QC παραμένει ο δυνατότερος παίκτης στην αγορά των ARM αυτή την στιγμή, πέρα από τις δυσκολίες των ημερών.

Το έχει αποδείξει μάλλιστα. Δεν είναι χθεσινή.

Aυτο ειναι μια αποψη.Οχι αποδειξη.Σεβαστη.

Αλλα οπως εξελισεται μια εταιρεια ετσι εξελισεται και η αλλη αν δεν θελει να μεινει στασιμη.Τουλαχιστον η Samsung το απεδειξε.Ασε που η Samsung κατασκευαζει τα παντα!!!Αυτο θελει,προυποθετει ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ.

Εγω αγορασα Note 4 910C και οχι F.Με τις λιγες ημερες δοκιμασιας και tests αλλα και μετρησεων ο 805 τρωει πορτα πανηγυρικα.Τι θα κανει τωρα η QC με τον 818 σε σχεση με κατι αλλο της samsung ιδομεν...εν αναμονη.

 

Προς αποφυγην παρεξηγησεως δεν λεω οτι ο Snap ειναι για πεταμα.Ειναι ενας μεγαλος παιχτης στους επεξεργαστες.Απλα καποιοι ειναι ενα,δυο σκαλοπατια καλυτεροι.Αυτο δεν ειναι κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι μια αποψη.Οχι αποδειξη.Σεβαστη.

Αλλα οπως εξελισεται μια εταιρεια ετσι εξελισεται και η αλλη αν δεν θελει να μεινει στασιμη.Τουλαχιστον η Samsung το απεδειξε.Ασε που η Samsung κατασκευαζει τα παντα!!!Αυτο θελει,προυποθετει ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ.

Εγω αγορασα Note 4 910C και οχι F.Με τις λιγες ημερες δοκιμασιας και tests αλλα και μετρησεων ο 805 τρωει πορτα πανηγυρικα.Τι θα κανει τωρα η QC με τον 818 σε σχεση με κατι αλλο της samsung ιδομεν...εν αναμονη.

 

Πόρτα από τι?

 

Γιατί και εγώ είχα το note 4 στα χέρια μου, δίπλα στο nexus , με τον 8-πύρηνο, και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου μπορώ να πω.

Δεν ξέρω αν ήταν θέμα συσκευής και πόσο φορτωμένη ήταν η μια και η άλλη, αλλά το nexus ήταν ταχύτερο σε ότιδήποτε.

Δεν ξέρω μόνο σε ασταμάτητο βαρύ mt τι θα γινόταν, αλλά στην χρήση που πρόλαβα να κάνω ήταν όπως αναφέρω παραπώνω.

 

Και οι δυο συσκευές καινούριες

το note με 5.01 αν θυμάμαι/

το nexus με 5.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόρτα από τι?

 

Γιατί και εγώ είχα το note 4 στα χέρια μου, δίπλα στο nexus , με τον 8-πύρηνο, και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου μπορώ να πω.

 

Δεν ξέρω αν ήταν θέμα συσκευής και πόσο φορτωμένη ήταν η μια και η άλλη, αλλά το nexus ήταν ταχύτερο σε ότιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι χρόνοι φόρτωσης ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την απόδοση των γραφικών του CHIP  στα παιχνίδια, ούτε του επεξεργαστή/ .

Περισσότερο ο τύπος του αποθηκευτικού μεσου παίζει ρόλο !~

 

Εγώ πάντως μεταξύ του nexus και το note είδα τα παραπάνω που λέω.

 

Από εκεί και πέρα βλέπω πως το 4 -πυρηνο note έχει

 

- καλύτερο 4G

- Καλύτερο GPS

- Καλύτερα γραφικά . Ίσως και X2 βάση των συγκριτικών.... :-)

 

Τι μου λες τώρα εσύ ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρόνοι φόρτωσης ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την απόδοση των γραφικών του CHIP  στα παιχνίδια.

 

Εγώ πάντως μεταξύ του nexus και το note είδα τα παραπάνω που λέω.

 

Από εκεί και πέρα βλέπω πως το 4 -πυρηνο note έχει

 

- καλύτερο 4G

- Καλύτερο GPS

- Καλύτερα γραφικά . Ίσως και X2 βάση των συγκριτικών.... :-)

 

Τι μου λες τώρα εσύ ....

Ξαναδες το...ή μαλλον ψαξε και σε Αγγλικα ιστολογια την συγκριση των 2.Θα καταλαβεις πολυ περισσοτερα χωρις να εχεις την δικη μου "κριση".Το 910c προτιμαται στην γενικη των περιπτωσεων και συνισταται ακομη και σε ελληνικα ιστολογια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το g flex 2 μια βδομαδα τωρα και το κινητο θεριζει!ιχνος lag δεν εχω δει.ουτε καν reboot.απλα ζεσταινεται οπως ολοι οι snapdragon απο galaxy s4 και μετα.σε σχεση με το oneplus one μου ειναι αρκετα πιο γρηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...