Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε μητρική - ενδεχόμενη αλλαγή


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Εχω το παρακάτω σύστημα

 

Intel Core i5-2500K (ανεβασμένος στα 4,2)
Sapphire 6950 2 gb
Gigabyte Z68MA-D2H-B3
Kingston 8GB HyperX Genesis Limited Edition 1600MHz (Kit of 2)
OCZ 60GB Agility 3 Series 2.5¨ SATA III
Seagate 500GB Barracuda (7200.14) SATA III
Corsair Enthusiast Series 650W
Arctic Cooling Freezer 13 High Performance CPU Cooler
SuperCase LX-803 Black Case
Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED

 

Ηθελα μια μικρή αναβάθμιση και αγόρασα σήμερα την msi R9 280x gaming OC και την ώρα που πήγα να βγάλω την sapphire από το κουτί έσπασα στη μέση την θύρα pci της motherboard.

 

Εχει και 2η θύρα αλλά λόγω του μεγέθους του κουτιού και των καλωδίων μου είναι άχρηστη ουσιαστικά.

 

Τι μπορώ να κάνω είναι κάτι που επισκευάζεται (αν ναι αξίζει) ή είμαι για νέα motherboard?

 

Αν χρειαστεί να αλλάξω motherboard τι μπορώ να πάρω και πόσο θα μου κοστίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκευαζεται και δεν εχει και μεγαλο κοστος.

Ουσιαστικα σε ηλεκτρονικο πας,σου παιρνει μια καινουργια θυρα και στην αντικαθιστα.

καμια 40αρια κολλησεις να εχει?

Σιγουρα αρκετα χαμηλοτερα απο καινουργια μητρικη.

παρε τηλ και ρωτα σε επισκευες ηλεκτρονικων η λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκευαζεται και δεν εχει και μεγαλο κοστος.

Ουσιαστικα σε ηλεκτρονικο πας,σου παιρνει μια καινουργια θυρα και στην αντικαθιστα.

καμια 40αρια κολλησεις να εχει?

Σιγουρα αρκετα χαμηλοτερα απο καινουργια μητρικη.

παρε τηλ και ρωτα σε επισκευες ηλεκτρονικων η λαπτοπ

Αξίζει η επισκευή θα γίνει σωστή δουλειά η θα δώσει  τζάμπα τα χρήματα του γιατί το λέω αν είναι να του πάει κάνα σαραντάρη ευρώ η επισκευή καλύτερα να διαθέσει άλλα 40 ευρώ και να πάρει καινούργια να έχει το κεφάλι του ήσυχο και εγγύηση 2-3 χρόνια ανάλογα την υλοποίηση που θα επιλέξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαζεις καμια φωτογραφια να δουμε?  Στην χειροτερη βαζεις και ενα riser αν εχεις 2η PCI-E και ξεμπερδευεις.

RO0kaSI.jpg

V0VYbWs.jpg

esfGveH.jpg

Στη 3η φωτό εκεί στην άκρη δεξιά της θύρας έφυγε και μια μικρή μεταλλική "γλωσσίτσα" που πεταγόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες και δεν δουλεύει; Εγω νομίζω το υπόλοιπο πλαστικό που έσπασε δεν είχε επαφές, ίσως δουλέψει.

 

Edit: Η μητρική που αναφέρεις έχει 3 pci-e. Μας δείχνεις τις pci-e x8 και x4. Στην x16 θέλεις να βάλεις την κάρτα σου, εκείνη τι έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν εχεις προβλημα. Απλα πλαστικο εσπασες. Γιατι δεν βαζεις την καρτα πανω πανω?

 

Παντως, στην χειροτερη, και στην πανω απο την σπασμενη να βαλεις την καρτα, δεν θα εχεις προβλημα. Η διαφορα στα FPS θα ειναι 1-2FPS πιο κατω και αν, απ οτι αν ηταν στην Χ8 (αυτη που εσπασες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δοκίμασα και δεν δουλεύει. Ούτε η παλιά ούτε η καινούργια κάρτα γραφικών που σημαίνει πως έχει η θύρα το πρόβλημα. Οι κάρτες ξεκινούν τα δουλεύουν βλέπω τα ανεμιστηράκια τους να κινούνται κλπ αλλά δεν στέλνουν σήμα στην οθόνη.

 

Η Χ 16 είναι κάτω από την ψύκτρα δεν ξέρω αν χωράει στην δεξιά μεριά έχει και τα δοντάκια που πιάνουν τις ram κλπ. Θα βάλω φωτό σε λίγο.

 

Αν κάποιος θεωρεί πως μπορεί να το φτιάξει και μετά τη νέα φωτό που θα βάλω και έχει όρεξη για ένα καλό μεροκάματο στείλτε μου pm στο μεταξύ να το φτιάξουμε ακόμη και σήμερα ή αυριο κλπ.

 

Δάφνη - Αθήνα μένω.


cshLDSv.jpg

 

Kf2W1GZ.jpg

 

BEWjCM4.jpg

 

7k98UGK.jpg

 

Η κάρτα που φαίνεται κάτω από την Χ 16 είναι μια κάρτα δικτύου μη με ρωτάτε γιατί τα έχουν βάλει έτσι δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καρτα δικτυου πιθανως να την εχουν βαλει, γιατι δεν δουλευει η της μητρικης? Δοκιμασε της μητρικης και αν δεις οτι δουλευει, αφαιρεσε την για να εξοικονομησεις χωρο. Ανεξαρτητα παντως, ριξε και ενα καθαρισμα. Βλεπω αρκετη σκονη.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτι να κάναμε. Αλλαξα θέση στην κάρτα δικτύου και έβαλα την κάρτα γραφικών ακριβώς κάτω από το cooler στην Χ 16 θύρα.

 

Τρελο στριμωξίδι βέβαια με τα καλώδια έγδαρα τα χέρια μου ώσπου να χωρέσει αλλά δουλεύει.

 

Η κάρτα δικτύου της μητρικής δεν λειτουργεί επομένως κάτω από την κάρτα γραφικών έβαλα την κάρτα δικτύου. Με προβληματίζει λίγο γιατί κλείνει το 1/3 από το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών (μισό εκατοστό απόσταση ή και λιγότερο)

 

Τέλος πάντων για την ώρα το pc λειτουργεί και η κάρτα γραφικών είναι οκ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις δεν υπήρχε περίπτωση να προσπαθήσω να χωρέσω την κάρτα γραφικών σε εκείνη την θύρα αν δεν μου το λέγατε εδώ στο φόρουμ!

 

Και δίδαγμα για το μέλλον: Ποτέ ξανά τόσο μικρό κουτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως δεν εχουν σπασει πινς η κατι σημαντικο.κανονικα επρεπε να δουλευει και στη κατω.

τελος παντων αφου εκανες δουλεια και πανω,γλιτωσες τα εξοδα.

παντως δεν ειναι κατι δυσκολο,που λεει ο λογος οποιος ξερει να κανει κολλησεις,στο επισκευαζει,εφοσον δεν εχει και αλλου ζημια,απλα ειναι ευθυνη που δε την αναλαμβανει καποιος ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ασχημη τοποθετηση του καλωδιου του τροφοδοτικου και το να παιρναει ετσι διπλα στις pci-e αυτο το αγκωναρι.

 

Ηταν μικρό το κουτί νομίζω για αυτό τους δυσκόλεψε τόσο... Αλλά ναι συμφωνώ δεν είναι εμφάνιση αυτη χάλια μαύρα.

 

Στρεσάρω λίγο την κάρτα γραφικών για να δω θερμοκρασίες τώρα από τη μια έχω την κάρτα δικτύου σε απόσταση αναπνοής από την άλλη κάτι καλώδια που επίσης βρίσκονται σε απόσταση μισού εκατοστού από τα ανεμιστηράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...