Προς το περιεχόμενο

Editorial: Η “μάχη” των γραφικών στο The Witcher 3: πολλές αλήθειες και ακόμα περισσότερα ψέματα


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το παιχνιδι το εχω τιμησει στο ps4,,ειναι πολυ καλο!μεγαλο..ετσι τα θελουμε..αλλα τα καλυτερα γραφικα μεχρι στιγμης ΠΟΥ εχω δει ειναι του THE ORDER........!ΤΕΛΟς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν υπήρχε το preorder στη μέση πραγματικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αλλά όταν κρατάς τα χρήματα του κοσμάκη τάζοντας πρέπει και να το τηρείς μετά. 

 

Για εμένα φάουλ και κίτρινη στην cd project

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλατε και λετε για το downgrade των γραφικων,τουλαχιστον η CDPR δεν σου βγαζει παιχνιδια και μετα καθε λιγο και λιγακι σου πεταει και ενα dlc που το πληρωνεις κοντα στην τιμη ενος ολοκληρου παιχνιδιου,βλεπε ΕΑ.Εγω πιστευω γενικα οτι αυτο το εκανε ωστε να ειναι το ιδιο σε ολες της πλατφορμες (Pc/Xbox/Ps) ωστε να μην υπαρχει μεταξύ των gamers ο γνωστος τσακωμος για τα γραφικα (ελεος δλδ με αυτους συνεχεια)

Αν δεν υπήρχε το preorder στη μέση πραγματικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αλλά όταν κρατάς τα χρήματα του κοσμάκη τάζοντας πρέπει και να το τηρείς μετά. 

 

Για εμένα φάουλ και κίτρινη στην cd project

Και που το ξερεις μετα να δεν βγαλουν καποιο patch για τα γραφικα?! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλατε και λετε για το downgrade των γραφικων,τουλαχιστον η CDPR δεν σου βγαζει παιχνιδια και μετα καθε λιγο και λιγακι σου πεταει και ενα dlc που το πληρωνεις κοντα στην τιμη ενος ολοκληρου παιχνιδιου,βλεπε ΕΑ.Εγω πιστευω γενικα οτι αυτο το εκανε ωστε να ειναι το ιδιο σε ολες της πλατφορμες (Pc/Xbox/Ps) ωστε να μην υπαρχει μεταξύ των gamers ο γνωστος τσακωμος για τα γραφικα (ελεος δλδ με αυτους συνεχεια) 

 

Ναι ρε φίλε μου δεν είναι EA αλλά ο άλλος πήγε και έκανε αναβάθμηση για να παίξει με αυτά που ζήταγε απο specs to Witcher και βλέπωντας τα gameplay trailers.

 

Δεν το κάνανε για τσακωμούς, port κάνανε επειδή είναι η εύκολη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε μου δεν είναι EA αλλά ο άλλος πήγε και έκανε αναβάθμηση για να παίξει με αυτά που ζήταγε απο specs to Witcher και βλέπωντας τα gameplay trailers.

 

Δεν το κάνανε για τσακωμούς, port κάνανε επειδή είναι η εύκολη λύση.

Δηλαδή εσύ έκανες upgrade το pc σου μόνο και μόνο για το witcher 3?!Εγώ και όπως όλοι οι άλλοι που κανανε upgrade για το σύνολο των παιχνιδιών γενικά.

Ε τότε να τους δώσω τα λεφτά μετά και εγώ όταν θα βάλουν το patch.

Δωστα όποτε νομίζεις,δικά σου είναι ούτως η άλλος :P
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και με "downgraded" γραφικά παραμένει για μένα ενα απο τα ομορφοτερα παιχνίδια που έχω παίξει. Είναι απλά καποιες εταιρίες που στην χειρότερη θα βγάλουν παιχνιδαρα. Και δεν μιλάω απαραίτητα για γραφικά όσο το όλο πακέτο. Το να πέσει το επίπεδο γραφικών το δεχομαι αν ο κόσμος του παιχνιδιού που με φιλοξενεί με κραταει για ωρες χωρις να το καταλαβαινω. Το watchdogs π.χ περα απο το downgrade μου φανηκε απιστευτα βαρετο, οπως και το unity. Μακαρι ολοι να ηταν σαν την CDproject red, insomniac, suckerpunch,crystal dynamics,343i, rocksteady, avalanche κτλ. Που θα μου δείξουν κάτι, μπορει μερικώς να το αναιρεσουν στον οπτικο τομεα αλλα θα αξιζουν καθε σεντς του τίτλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά μας μαράνανε. Το οτι ο χαρακτήρας ειναι δυσκίνητος και δουλεύει με lag μισου δευτερολέπτου, δεν μπορεις να επιλέξεις τα αντικείμενα σωστα, καμια φορά δεν δουλευουν σωστα οι κινησεις στη μαχη (ρε βαρα σου λεω κουνα το το σπαθι σου επιτέλους! ΚΛΙΚ ΚΛΙΚ ΚΛΙΚ).

Είναι ο πιο αργός υπερήρωας ever. Ας βαρέσω αυτο το wraith κάνοντας 2 πιρουέτες πρώτα. Μην αναφέρω αστοχίες του τύπου οποιον πλησιάζεις σε ροχαλιάζει επιτόπου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω η "σουπερ ντουπερ ουαου" GTX 980 των 600+ ευρω δεν το αντεχει 1080p 60fps ολα φουλ, ΜΕΤΑ το υποτιθεμενο downgrade/optimization. Φανταστειτε να μην ειχαν ριξει τα γραφικα... Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι καινοτομιες στις καρτες γραφικων εκτος απ την titan ειναι 0. Μας πουλανε τα ιδια και τα ιδια ελαφρως βελτιωμενα για να κρατησουν λιιιγο παραπανω, ωστε να προλαβουν να βγουν τα παιχνιδια που υποστηριζει η εκαστοτε εταιρια και μετα η τεχνολογια ως δια μαγειας  ξεφευγει παλι και καθε χρονο πρεπει να δινει 400 ευρω ο καταναλωτης για να εχι 60fps. Ειναι απλουστατα να καολοστημενο εμπορικο παιχνιδι το pc gaming,δυστυχως. Και οσο δεν πιεζει την αγορα λιγο η AMD η nVidia θα μας αλλαζει τα φωτα με καρτες οπως η τελειως υπερεκτημημενη 970 που σε ενα χρονο δε θα τρεχει ουτε 1 τιτλο ομαλα και κανει 400+ ευρω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα στο PS4 την 1η μερα που έγινε διαθέσιμο στο Amazon (59 ευρώ). Ποτέ δεν ήμουν fan του Witcher, αλλά τώρα που το παίζω καταλαβαίνω τι λάθος έκανα. Καταρχάς έχει epic μουσική, το οποίο παίζει τεράστιο λόγο για μένα σε τέτοια φάση RPG και θεωρώ τεράστια μαγκιά που είχαν μέσα και ξεχωριστώ CD με το soundtrack καθώς και άλλο misc material (βλ. χάρτες). Κατα δεύτερον μου θυμίζει πολύ Skyrim και αυτό με πορώνει ακόμα περισσότερο.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για τα γραφικά, αλλά μην κάνετε σαν να πέσατε από τα σύννεφα. Ποτέ δεν είναι το παιχνίδι 1:1 correllation με αυτό που βλέπεις στο trailer. Και από την στιγμή που υπάρχουν κονσόλες στην μέση, λέξεις όπως "downgrade", "port" "optimization" είναι απολύτως αναμενόμενες. Σε περίπτωση μη downgrade: τι θα γινόταν αν τα 3/4 των PC Gamers δεν θα μπορουσαν να τρέξουν το παιχνιδι καν in the first place;

 

Πόσοι φτωχοί έχουν 4K displays και σύστημα να παίξουν το παιχνίδι σε 60 FPS; Πόσοι από αυτούς θα παρατηρήσουν αυτές τις λεπτομέριες στα γραφικά; Και πόσοι από τους τελευταίους θα νιώσουν ripped off για τα 60 Ευρώ που δώσανε; 

 

Προσωπικά πιο πολύ με εκνευρίζουν καποια lags που έχει το παιχνίδι, παρά τα γραφικά. Enjoy :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή. Αφού είχαν δείξει ότι θα έχει τόσο ωραία γραφικά ας μας έδιναν την επιλογή να τα έχουμε. Όποιο μηχάνημα δεν τα σηκώνει ας τα απενεργοποιήσει. Γιατί όμως δεν δίνουν την επιλογή; Λόγω των κονσολών φυσικά. Το PC μου το παίζει μια χαρά το παιχνίδι τώρα αλλά με τα γραφικά που υποτίθεται ότι θα είχε θα σερνόταν σίγουρα, όμως με μια μελλοντική αναβάθμιση θα το ευχαριστιομουν σε όλο του το μεγαλείο (όπως έκανα με το witcher 2) Στην κονσόλα όμως; Πάντα τα ίδια χάλια θα είναι. 

Το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο, έχει μικροπροβλήματα αλλά αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Τα γραφικά θα του έδιναν μια απίστευτη ατμόσφαιρα όπως είχε το προηγούμενο. Ελπίζω στο μέλλον να βγάλουν κανά patch και να μας αφήσουν με το στόμα ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μ'αρέσουν αυτοί που γκρίνιαζαν για downgrade,αλλά το παιχνίδι το παίζουν με nvidia hairworks off.....γιατί δεν το σηκώνει τελικά ο υπολογιστής τους!

Επεξ/σία από kostas_sl
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το παραδέχτηκαν ότι έκαναν downgrade... είπαν πως αν δε το έκαναν αυτό, κανένα PC αυτής της γενιάς δε θα μπορούσε να το τρέξει καλά.

 

Επίσης είπαν πως όταν έφτιαξαν το trailer, είχαν δημιουργήσει ένα μικρό κομμάτι του κόσμου. Ήταν αδύνατο να έχουν το ίδιο επίπεδο γραφικών στη τελική έκδοση που ο κόσμος είναι τεράστιος.

 

Επίσης είπαν ότι τεχνολογίες όπως ο καπνός ή η φωτιά στο trailer της Ε3 θέλουν dx12 για να δουλέψουν σωστά..

 

Δε καταλαβαίνω όλο αυτό το χαμό.. θα σας άρεσε πιο πολύ αν έδειχνε τέλειο αλλά ήθελε PC που κάνει 3 χιλιάρικα για να τρέξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...