Προς το περιεχόμενο

Editorial: Η “μάχη” των γραφικών στο The Witcher 3: πολλές αλήθειες και ακόμα περισσότερα ψέματα


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά θα συμφωνήσω με αυτούς που κράζουν και εξηγούμαι.

Έχω και τις δύο και καλά next generation κονσόλες, που μόνο τέτοιες δεν είναι με τα 30 fps και upscale παιχνίδια που έχουν. Τις αγόρασα καθαρά και μόνο για τα αποκλειστικά παιχνίδια.

Από την άλλη έχω ένα αρκετά τούμπανο υπολογιστή, που σύντομα, όταν το αποφασίσει η AMD, θα γίνει πιο τούμπανο με την απόκτηση μιας 390X ή και δύο ανάλογα με τις επιδόσεις της και ανάλογα με το αν θα πάω σε 4Κ οθόνη.

Κοινώς θέλω όταν έχω χρόνο να παίζω ένα PC Game στο φουλ και όχι πετσοκομμένο λόγο ότι θέλει να μην δείξει την αδυναμία των κονσολών η κάθε εταιρεία και να καταπολεμήσει την πειρατεία. Και δικαιολογίες το ότι δεν έχουν πολλοί τούμπανο PC δεν στέκουν, γιατί ανέκαθεν στα PC έχεις την επιλογή να ξετικάρεις καλούδια στις ρυθμίσεις του κάθε παιχνιδιού, ώστε να προσαρμόζει στα χαρακτηριστικά του κάθε μηχανήματος.

Οπότε ελπίζω να σταματήσει αυτή η κακή μόδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί να μην τρέχει; Γίαυτό στο PC έχουμε Low, High και Ultra settings.

 

Άσε τις επιλογές διαθέσιμες στα ultra ρε φιλε και άσε με να διαλέξω ΕΓΩ αν θα τις ενεργοποιήσω.

 

Κανονικότατο downgrade κάνανε! Μόνο να γκρινιάζουν για την πειρατεία ξέρουνε. Οταν οι ίδιοι εξαπατούν τους καταναλωτές αυτο πως λέγεται;

 

Εχει δίκιο ο κόσμος που γκρινιάζει, όσο καλό παιχνίδι και να ειναι κατα τα αλλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ'αρέσουν αυτοί που γκρίνιαζαν για downgrade,αλλά το παιχνίδι το παίζουν με nvidia hairworks off.....γιατί δεν το σηκώνει τελικά ο υπολογιστής τους!

 

Η αλήθεια πάντως είναι πως το Hairworks του Witcher (ειδικά πριν το 1.03 PC patch) την πέθαινε την κάρτα γραφικών, ακόμα και τα δυνατά μοντέλα της nvidia. Εγώ το δοκίμασα με R290TriΧ με 15.4 drivers και τα fps έπεφταν ακαριαία από τα 55 στα 30 με το Hairworks ενεργοποιημένο μόνο για τον Geralt. Φυσικά η δοκιμή με AMD δεν είναι μέτρο σύγκρισης, αλλά όπως και να το κάνουμε το παραπάνω είναι ενδεικτικό του προβλήματος.

 

Υποτίθεται μετά το 1.03 έχει βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση αλλά δεν έχω πρόχειρα νούμερα. Ότι θα φτάναμε μια μέρα να κάνουμε ολόκληρη ανάλυση και μετρήσεις για... τρίχες, δεν μπορούσα να το φανταστώ.

 

Το αγόρασα στο PS4 την 1η μερα που έγινε διαθέσιμο στο Amazon (59 ευρώ). Ποτέ δεν ήμουν fan του Witcher, αλλά τώρα που το παίζω καταλαβαίνω τι λάθος έκανα. Καταρχάς έχει epic μουσική, το οποίο παίζει τεράστιο λόγο για μένα σε τέτοια φάση RPG και θεωρώ τεράστια μαγκιά που είχαν μέσα και ξεχωριστώ CD με το soundtrack καθώς και άλλο misc material (βλ. χάρτες). Κατα δεύτερον μου θυμίζει πολύ Skyrim και αυτό με πορώνει ακόμα περισσότερο.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για τα γραφικά, αλλά μην κάνετε σαν να πέσατε από τα σύννεφα. Ποτέ δεν είναι το παιχνίδι 1:1 correllation με αυτό που βλέπεις στο trailer. Και από την στιγμή που υπάρχουν κονσόλες στην μέση, λέξεις όπως "downgrade", "port" "optimization" είναι απολύτως αναμενόμενες. Σε περίπτωση μη downgrade: τι θα γινόταν αν τα 3/4 των PC Gamers δεν θα μπορουσαν να τρέξουν το παιχνιδι καν in the first place;

 

Πόσοι φτωχοί έχουν 4K displays και σύστημα να παίξουν το παιχνίδι σε 60 FPS; Πόσοι από αυτούς θα παρατηρήσουν αυτές τις λεπτομέριες στα γραφικά; Και πόσοι από τους τελευταίους θα νιώσουν ripped off για τα 60 Ευρώ που δώσανε; 

 

Προσωπικά πιο πολύ με εκνευρίζουν καποια lags που έχει το παιχνίδι, παρά τα γραφικά. Enjoy :)

 

Εμένα πάλι κάτι μου λέει πως όσοι έχουν συστήματα αρκετά ισχυρά για να τρέξουν εκείνα τα γραφικά του trailer του 2013, δεν θα τα κλάψουν τα 30 ευρώ του παιχνιδιού (τιμή PC). Πιο πολύ τη φασαρία την κάνουν για την, υποτίθεται, κοροϊδία της CDPR που τόλμησε να προσβάλει τη master race και θα τα βρει μπροστά της κλπ.

 

Σε όσους γκρινιάζουν νυχθημερόν για τα γραφικά, συνιστώ υπομονή καναδυο χρόνια μέχρι να βγει η enhanced έκδοση (αν βγει). Αν και μέχρι τότε μάλλον θα το έχουν ξεχάσει και θα παίζουν τίποτα άλλο. Και την επόμενη φορά θα κάνουν πάλι τα ίδια, βλ. preorder ενάμιση χρόνο πριν βγει το παιχνίδι και αμέσως μετά upgrade στο PC για πάρτη του παιχνιδιού αυτού.

 

 

Τα γραφικά μας μαράνανε. Το οτι ο χαρακτήρας ειναι δυσκίνητος και δουλεύει με lag μισου δευτερολέπτου, δεν μπορεις να επιλέξεις τα αντικείμενα σωστα, καμια φορά δεν δουλευουν σωστα οι κινησεις στη μαχη (ρε βαρα σου λεω κουνα το το σπαθι σου επιτέλους! ΚΛΙΚ ΚΛΙΚ ΚΛΙΚ).

 

Είναι ο πιο αργός υπερήρωας ever. Ας βαρέσω αυτο το wraith κάνοντας 2 πιρουέτες πρώτα. Μην αναφέρω αστοχίες του τύπου οποιον πλησιάζεις σε ροχαλιάζει επιτόπου.

 

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του παιχνιδιού, το φωνάζουμε εδώ και μέρες. Δυστυχώς όμως δεν έχει λάβει την δέουσα προσοχή. Τουλάχιστον για μένα καταστρέφει εντελώς την οποια εμπειρία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το παιχνιδι ειναι καλο

2) γραφικα εχει καλα οχι ασυλληπτα

3) δε πειραζει

4) μη παιρνετε nvidia ειναι μετριο εως κακο hardware

5) μην ακουτε και καλα high end-ades

6) παιξτε κανα δυο ωρες και μετα κοφτε το γιατι η θα σας τσακισει η γυναικα η θα χασετε χρονο απο κατι καλυτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το παιχνιδι ειναι καλο

2) γραφικα εχει καλα οχι ασυλληπτα

3) δε πειραζει

4) μη παιρνετε nvidia ειναι μετριο εως κακο hardware

5) μην ακουτε και καλα high end-ades

6) παιξτε κανα δυο ωρες και μετα κοφτε το γιατι η θα σας τσακισει η γυναικα η θα χασετε χρονο απο κατι καλυτερο 

 

1)Το παιχνίδι θα το πάρω σε κανένα χρόνο,που θα είναι και φθηνότερο και καλύτερο

2)Δεν γνωρίζω δεν απαντώ

3)Δεν πειράζει

4)Διαφωνώ

5)Συμφωνώ

6)Δεν έχω να κάνω τπτ καλύτερο,και δεν έχω γυναίκα γιατί είμαι σαν το Golum,οπότε παίζω μέχρι να ξεγοφιαστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την γνώμη μου. Το παιχνίδι το παίζω στο PS4 έχοντας πάρει την Collectors' (την είχα προ-παραγγείλει μήνες πριν). Είναι πραγματικά φοβερό παιχνίδι με αχανή κόσμο, πιο story-driven από το Skyrim (γι αυτό και δεν το συγκρίνω μαζι του) και γενικώς απ' αυτά τα RPG που γουστάρεις να παίζεις, δένεσαι με το χαρακτήρα.

 

Θα συμφωνισω με τον συντάκτη γιατι ανεξάρτητα αν κάποιος κοιταει τα γραφικά ή το σενάριο ή το role playing, εκείνοι έπρεπε να το έχουν αναφέρει. Έτσι θα ήταν καλυμένοι και δεν θα είχαν κανεναν να θεωρεί ότι "εξαπατήθηκε". Σε τελική ανάλυση ο καθενας αγοράζει ένα παιχνίδι για τους δικους του λόγους. Δε μπορεί να μας φλομωνουν στα developer diaries και τα trailers και να "ξεχνανε" να αναφερουν κάτι τόσο σημαντικό.

 

Προσωπικά νομίζω βέβαια πως ένα RPG το παίρνεις για τελειως διαφορετικους λόγους αλλά περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρω πάντα ότι όλα είναι θέμα μάρκετινγκ αλλά δεν με ακούτε...το σπούδασα γαμώτο το αντικείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος πως οι περισσοτεροι απο αυτους που διαμαρτυρονται για τα γραφικα του παιχνιδιου δεν το εχουν αγορασει, και ουτε προκειται να το κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα,αν ειχε τα γραφικά του trailer του 2013 πόσο % των pc gamers θα μπορούσαν να το παίξουν?

 

Μια χαρά θα το έπαιζαν σε χαμηλότερα settings. Όπως δηλαδή έπαιζαν/θα παίξουν το οποιοδήποτε παιχνίδι που δεν το σηκώνει το PC τους...

 

Το θέμα είναι ότι αυτός που έσκασε 2000 για κάρτες γραφικών, βλέπει παλιατζουρέξ γραφικά.

 

ΥΓ: Το να ρίξεις τα γραφικά 10 χρόνια πίσω δεν λέγεται optimisation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα το έπαιζαν σε χαμηλότερα settings. Όπως δηλαδή έπαιζαν/θα παίξουν το οποιοδήποτε παιχνίδι που δεν το σηκώνει το PC τους...

 

Το θέμα είναι ότι αυτός που έσκασε 2000 για κάρτες γραφικών, βλέπει παλιατζουρέξ γραφικά.

 

ΥΓ: Το να ρίξεις τα γραφικά 10 χρόνια πίσω δεν λέγεται optimisation.

Πόσοι είναι αυτοι που εχουν 3000ευρω pc ...πολλοί λίγοι σε σχεση με αυτους που το αγόρασαν.Και αν αυτοί οι εκλεκτοί κλαίγονται για 50 ευρώ τι να πω...

Το παιχνίδι το παίζω σε 1440x900 με εναν 6300 και μια 7790 σε medium-high ρυθμίσεις και πραγματικά το χαίρομαι.Το οτι ξεκινάει σε 10 sec και φορτώνει τα saves και τον τεράστιο αυτο κόσμο τόσο γρήγορα απο εναν δίσκο 5000 rpm αν δεν λέγετε optimization τοτε πως λέγετε;

Χαρείτε το παιχνίδι και αφήστε τις γκρίνιες...μέχρι να έρθει το Phantom Pain.

 

Υ.Γ.:Αντε να βγάλει και η Κόκκινη τους οδηγούς μπας και δούμε κανα εφέ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ΟΥΤΕ οι καγκουρες με τα φτιγαμενα GLX τους δεν κανουν ετσι... Χαρειτε τη παιχνιδαρα χωρις να συγκρινεται ποιανου η εξατμιση κανει περισσοτερο θορυβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...