Προς το περιεχόμενο

Το Twitter θέλει να εξαγοράσει το Flipboard για $1 δισεκατομμύριο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα σκορπανε κανουν μια επενδυση ωστε να βγαλουν και αλλα λεφτα,  αν ηξερες και ελαχιστα πως δουλευουν τετοιες εταιρειες δεν θα εγραφες αυτο το σχολιο. Τα λεφτα δεν πανε σε εναν ανθρωπο αλλα σε ολους που εργαζονται εκει,στους μετοχους και σε αλλους που εμπλεκονται στην εταιρεια,ετσι εχουν δουλειες οι ανθρωποι.Θα ελεγα πως τετοιου ειδους σχολια εχουν γινει ενοχλητικα στο insomnia και οχι οι εταιρειες που κανουν επενδυσεις

σαν τις επενδύσεις στην Palm την Nokia η σαν την επένδυση της google στο sparrow που ήταν από τα καλύτερα υποσχόμενα email και αφού το εγκατέλειψε το έβγαλε και από το itunes

σίγουρα κάποια είναι επένδυση αλλά όχι από τις εταιρείες κολοσσούς που αγοράζουν για κλείνουν ανταγωνιστές ή να τους απορροφούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός τόπου και χρόνου... :-(

Στη μία περίπτωση θέλω να δείξω το τεράστιο μέγεθος των επιχειρήσεων αυτών και το πόσο μεταφράζεται αυτό σε σχέση με το μισθό ενός υπαλλήλου και εσύ ταυτίζεις το παράδειγμά μου με ένα άλλο στο οποίο συγκρίνει ένα Ν.Π.Δ.Δ. με ένα Ν.Π.Ι.Δ... Ότι να' ναι δηλαδή. Επίσης το ΑΕΠ δεν διαμορφώνεται μόνο από το έργο των δημοσίων υπαλλήλων, στην Ελλάδα, πιο συγκεκριμένα, δεν διαμιρφώνεται σχεδόν καθόλου από το έργο των δημοσίων υπαλλήλων...

βασικά ότι να ναι κατάλαβες και ότι να ναι συνεχίζεις να γράφεις...

το ποσό με τον οποίο εξαγοράζεται μια τεράστια επιχείρηση δεν έχει καμμία σχέση, δεν συγκρίνεται, δεν μεταφράζεται, δεν, δεν... με το μισθό ενός υπαλλήλου, έριξες μια παντόφλα, μην συνεχίζεις

επιμένεις και γράφεις να μη πω τι, λες και το πρόβλημα με τη σύγκριση είναι το εάν είναι δδ ή ιδ...

κανείς δεν έγραψε πουθενά ότι το αεπ διαμορφώνεται από τους δυ και κανείς δεν τα συγκρίνει... το αντίθετο λέμε

δλδ με αυτά που γράφεις εννοείς αν το αεπ διαμορφωνόταν από τους δυ θα λέγαμε 'πώπω ρε συ κοίτα πόσο είναι το αεπ και κοίτα πόσο ο μισθός του δυ' και θα ήταν λογική σύγκριση... να μη τπτ τώρα και το πάρεις προσωπικά αλλά μην επιμένεις κιόλας

δεν συγκρίνονται αυτά και αν μου επιτρέπεις έτσι που σκέφτεσαι θα πρεπε να σαι έτοιμος να πέσεις απτο μπαλκόνι, είναι δυνατόν να συγκρίνεις το μισθό σου με όλα αυτά; anyway δεν συνεχίζω

-

ήθελα να γράψω και για το άλλο κομμάτι, όχι για τον φίλο jophiel αλλά ας μη floodάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ποσό με τον οποίο εξαγοράζεται μια τεράστια επιχείρηση δεν έχει καμμία σχέση, δεν συγκρίνεται, δεν μεταφράζεται, δεν, δεν... με το μισθό ενός υπαλλήλου, έριξες μια παντόφλα, μην συνεχίζεις

Μισθός υπαλλήλου = χρηματικές μονάδες

αξία επιχείρησης = χρηματικές μονάδες, άρα συγκρίνονται άνετα.

Δε νομίζω αυτό που έγραψες να το εννοείς σοβαρά...

Ρώτα ένα οικονομολόγο ή σταμάτα να γράφεις με τόση άνεση για πράγματα που δε γνωρίζεις. Ο,τι μεταφράζεται σε χρημάτικές μονάδες είναι συγκρίσιμο.

 

επιμένεις και γράφεις να μη πω τι, λες και το πρόβλημα με τη σύγκριση είναι το εάν είναι δδ ή ιδ...

Σύγκρινες ένα μισθό δημασίου υπαλλήλου σε σύγκριση με ένα κράτος... Θεωρητικά γίνεται (και τα δύο μεταφράζονται σε χρηματικές μονάδες), πρακτικά ήταν ένα αποτυχημένο παράδειγμα στη προσπάθειά σου να το παραλληλίσεις με το δικό μου παράδειγμα. Το κράτος, επίσης, είναι κάτι πολύ περισσότερο απ' ότι η αξία του σε χρήμα. Μια επιχείρηση είναι η αξία της σε χρήμα, αφού ληφθούν και μεταφραστούν σε χρηματικές μονάδες όλοι οι συντελεστές που αυξάνουν την αξία της.

 

κανείς δεν έγραψε πουθενά ότι το αεπ διαμορφώνεται από τους δυ και κανείς δεν τα συγκρίνει... το αντίθετο λέμε

Ακριβώς. Η αξία μιας επιχείρησης, όμως, διαμορφώνεται απο τους υπαλλήλους της. "Ανθρώπινο κεφάλαιο" ονομάζεται και εκφράζει τις δεξιότητες, τις γνώσεις, τη μόρφωση πάνω στο αντικείμενο και της αποτελεσματικότητα και ευφύια των υπαλλήλων που εργάζονται σε μία επιχείρηση. Άρα το παράδειγμά σου ήταν αποτυχημένο. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Παρεπιπτόντως, το ΑΕΠ μπορεί να διαμορφώνεται και από τους δημόσιους υπαλλήλους σε ένα βαθμό.

 

δλδ με αυτά που γράφεις εννοείς αν το αεπ διαμορφωνόταν από τους δυ θα λέγαμε 'πώπω ρε συ κοίτα πόσο είναι το αεπ και κοίτα πόσο ο μισθός του δυ' και θα ήταν λογική σύγκριση...
Να κάνω, τότε, τη βασική ερώτηση: "μπορείς να μου πεις τί είναι το ΑΕΠ χωρίς να κοιτάξεις/ψάξεις στο internet;"
Μη το απαντήσεις σε μένα. Απάντησέ το στον εαυτό σου και αποφάσισε αν θέλεις να συνεχίσεις τη συζήτηση με κάποιον που ανήκει στον κλάδο των οικονομικών...

 

να μη τπτ τώρα και το πάρεις προσωπικά αλλά μην επιμένεις κιόλας

Αν είναι πολιτισμένο και δεν ρίχνει το επίπεδο της συζήτησης, τότε ευχαρίστως να το ακούσω. :-)

 

δεν συγκρίνονται αυτά και αν μου επιτρέπεις έτσι που σκέφτεσαι θα πρεπε να σαι έτοιμος να πέσεις απτο μπαλκόνι

Η ευγένειά και το ύφος σου είναι σε πολύ ανώτερο επίπεδο. Εύγε αγόρι μου! :-(

Όταν μάθεις οικονομικά, όχι από το wiki, αλλά από βιβλία και όταν μεγαλώσεις και ωριμάσεις, τότε μου ξαναγράφεις...

Εναλλάκτικά, μπορείς να αλλάξεις το ύφος σου, απαραίτητη (minimum) προϋπόθεση για πολιτισμένη συζήτηση. Ο νεανικός σου αυθορμητισμός δε θα σε βοηθήσεις να σκεφτείς καλύτερα...

 

anyway δεν συνεχίζω

Αν πρόκειται να το κάνεις φροντισε πρώτα να αλλάξεις ύφος και να κατεβάσεις λίγο τη "μύτη". Ευχαρίστως να ανταλλάξουμε απόψεις, αρκεί να γίνει πολιτισμένα και να είσαι διατεθειμένος να ακούσεις. Κανένας δεν πέθανε από υπερβολική δόση ευγένειας... :-D

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...