Προς το περιεχόμενο

Πως Μπορώ να δω την απόσταση από το DSLAM!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Μένω στο Ντράφι και θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η απόστασή μου από το DSLAM μου (αυτό δεν παίζει ρόλο για την ποιότητα της σύνδεσης?), υπάρχει κάποιος τρόποσ να το μάθω?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βλέπεις το downstream line attenuation στα line stats που δείχνει το router σου κι ύστερα βάζεις το νούμερο σε αυτό τον wizard...

 

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

 

με chrome δεν μου δουλεύει σωστά η απόσταση σε μέτρα, μόνο ο συγχρονισμός...

 

δοκίμασε με Firefox ή ΙΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή, αν δεν έχεις ήδη ενεργή σύνδεση για να δεις attenuation -ή υποψιάζεσαι άλλου είδους πρόβλημα που το επηρεάζει-, http://www.adslgr.com/features/map/

 

παίρνεις τη διεύθυνση από εδώ και βλέπεις κατά προσέγγιση την απόσταση από το google maps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το ντραφι οσο θυμαμαι παιρνει απο παλληνη δυστυχως γιατι δεν υπαρχει πιο κοντινο αστικο κεντρο οποτε οι ταχυτητες εκει ειναι πονεμενες.αλλα νομιζω οτι κατι παιζει με αλλαγες Kv αν θυμαμαι σωστα.επισης απο ρουτερ σε ρουτερ θα δεις διαφορες στο attenuation απλα πανω κατω θα δεις ποσο μακρυα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα και συγγνωμη που ξεθαβω αυτο το ποστ.

Το line attenuation μου εαν ειναι αυτο και το καταλαβα σωστα με βαση το ρουτερ μου ειναι αυτο -> Line Attenuation(Up/Down) 2.1/6.8 dB

Βαζοντας το down στο λινκ που εδωσαν πιο πανω τα παιδια ειναι 434 μετρα απο το καφαο.


Τα υπολογισα σωστα? Η αποσταση ειναι καλη νομιζω γιατι πιανω γυρω στα 14-15 με ADSL COSMOTE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 11/1/2018 at 6:45 PM, LeoTheAkuma said:

Καλησπερα και συγγνωμη που ξεθαβω αυτο το ποστ.

Το line attenuation μου εαν ειναι αυτο και το καταλαβα σωστα με βαση το ρουτερ μου ειναι αυτο -> Line Attenuation(Up/Down) 2.1/6.8 dB

Βαζοντας το down στο λινκ που εδωσαν πιο πανω τα παιδια ειναι 434 μετρα απο το καφαο.


Τα υπολογισα σωστα? Η αποσταση ειναι καλη νομιζω γιατι πιανω γυρω στα 14-15 με ADSL COSMOTE...

ναι 7 attenuation ειναι μικρη αποσταση.θα μπορουσες και 20 αρι να επαιζες με αυτο το line attenuation.εκτος αν εχεις κανα θεμα με την καλωδιωση μεσα στο σπιτι ή κανα συναγερμο χωρις φιλτρο ή αν δεν εχεις9 margin που ειναι το default profile του οτε και σου εχουν βαλει μεγαλυτερο + να σε εχουν βαλει Fast path.αν θες σηκωσε χαρακτηριστικα γραμμης μεσα απο τον ρουτερ.δοκιμασε να βαλεις μονο το ρουτερ χωρις φιλτρα σπλιττερ τηλεφωνα στην κεντρικη πριζα να δεις ποσο συγχρονισμο θα εχεις εκει εκτος αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμη σε κατανεμητη ή σε κεντρικο πριζακι αποσυνδεοντας τα υπολοιπα πριζακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...