Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε, mobile SoC και 3.5TF δεν πάνε μαζί. ;) 1-1 :P

 

Το ενδεχόμενο να έχει και AMD APU στο dock πόσο πιθανό είναι άραγε; Μάλλον απίθανο, γιατί αυξάνει την προγραμματιστική πολυπλοκότητα... άντε να μάθουμε τώρα ποιό είναι το 3ο design win της AMD.

 

Πιο πιθανό είναι να boostάρει τα ρολόγια στο dock, αλλά και πάλι, δεν έχει κανονική ψύκτρα/fan όντας semi-portable...

 ~2 TF σε FP-16 σε ΗΗ MODE. Είναι εμφανές το fp-16 mode στο video σε HH mode. Στο dock φαινόταν ρε παιδί μου η διαφορά σε double precision + clock boost.

 

 

Είδες η Nvidia σε mobile? 2-1 χαχα!!!!!! /beers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μιλάς σωστά - ανόμοια ΕΝΤΕΛΩΣ συστήματα. αυτό το ότι θα πάει άπατο σαν το wii-u δεν άντεξα. Ήτανε trollia και από τις χειρότερες του είδους.

 

Εγώ περίμενα home console. Τελικά είναι hybrid και μάλιστα AΚΡΙΒΩΣ όπως τα leaks. Πάντως περίμενα nvidia και ανυπομονώ να δώ τί είναι.!!

 

Πάντως το ότι ούτε η nVidia μαρτυράει flops είναι ενδεικτικό (ούτε η Ninty το θέλει)... πιστεύω θα μαμεί σε 1st party (με γραφικά επιπέδου Wii U όπως είδαμε), αλλά σε 3rd δεν περιμένω κάτι ιδιαίτερο.

 

Κι αυτά που λέγανε για 1080p60 box μου φαίνονται απίθανα σε βαριά παιχνίδια όπως το Skyrim, που ποιός ξέρει τι προσαρμογή θέλει για να τρέξει σε mobile SoC.

 

Α και έχε υπόψιν ότι υποστηρίζει carts 2-64GB, αλλά με τι κόστος οι 64άρες (ωφέλιμα 59GB); Αναγκαστικά οι 3rd που παίζουν μπάλα στο 40-50GB ballpark (PS4/XB1) θα θέλουν 64άρες κασέτες, άρα; Δεν περιμένω πολλά πράγματα.

 

Από την άλλη τα 1st party είναι πολύ μικρά (Captain Toad ~2GB).

 

Και το memory bandwidth μικρό μου φαίνεται για τα δεδομένα των home consoles/3rd party porting... για mobile SoC περίμενα 50GB/s τουλάχιστον. Και 4GB vs 8GB. Δυσκολάκι το porting, όταν οι home έχουν 5GB free.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πάραπάνω post του deghinsea το όποιο σύμφωνα με τα leaks ήταν το dev kit ΜΕ ACTIVE COOLING FAN (για να εξομοιώσει το ΤΧ2pascal) υποθέτω ότι έχουμε PASCAL δλδ tegra ΤΧ2 με 512 cuda cores το οποίο στο dock θα τρέχει πάνω κάτω στο 1ghz σε dock mode. Σε hh mode πάνω κάτω 800mhz μιλάμε δηλαδή για 0.7~1TF σε FP32. Κάτι λιγότερο από xbox1 όπως ακριβώς λεγόταν. Αν τώρα η Nintendo έβαλε όντως maxwell άστο άντε γεια θα είναι χάλια...

 

16nm pascal tegra αλλιώς ... τι να πω θα απογοητευτώ...


Πάντως το ότι ούτε η nVidia μαρτυράει flops είναι ενδεικτικό (ούτε η Ninty το θέλει)... πιστεύω θα μαμεί σε 1st party (με γραφικά επιπέδου Wii U όπως είδαμε), αλλά σε 3rd δεν περιμένω κάτι ιδιαίτερο.

 

Κι αυτά που λέγανε για 1080p60 box μου φαίνονται απίθανα σε βαριά παιχνίδια όπως το Skyrim, που ποιός ξέρει τι προσαρμογή θέλει για να τρέξει σε mobile SoC.

 

Α και έχε υπόψιν ότι υποστηρίζει carts 2-64GB, αλλά με τι κόστος οι 64άρες (ωφέλιμα 59GB); Αναγκαστικά οι 3rd που παίζουν μπάλα στο 40-50GB ballpark (PS4/XB1) θα θέλουν 64άρες κασέτες, άρα; Δεν περιμένω πολλά πράγματα.

 

Από την άλλη τα 1st party είναι πολύ μικρά (Captain Toad ~2GB).

 

Και το memory bandwidth μικρό μου φαίνεται για τα δεδομένα των home consoles/3rd party porting... για mobile SoC περίμενα 50GB/s τουλάχιστον. Και 4GB vs 8GB. Δυσκολάκι το porting, όταν οι home έχουν 5GB free.

 

 

η Nintendo πάντα είχε τρελλό compression στα games της - αν διαβάσεις πολύ γαυγίζουν για τις μ@@ της MS/SONY για τα bloated patches/code. Πάντα οι κονσόλες της Ninty είχαν τρελλό compression όπως και το wiiu.

 

 

Πάντως παιδιά αυτό είναι something different - θα το λέω WII-U 2 (αύτο θέλαν να κάνουν με το wii -u αλλά δεν μπορούσαν τότε φαίνεται,,)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλο φαινεται,μου αρεσει το concept που διάλεξε αλλα η μονη ανησυχία μου ειναι οτι πλαινα controllers μαλλον θα ειναι μικρα για οσους εχουν μεγαλα χερια. Θα φανει βεβαια οταν το δοκιμασουμε..  Καλη φαση παντως,μια καλη τιμουλα να βαλει και θα εξαφανιστει απο τα ραφια οταν κυκλοφορισει.. +1 στα cartridges !!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Nintendo πάντα είχε τρελλό compression στα games της - αν διαβάσεις πολύ γαυγίζουν για τις μ@@ της MS/SONY για τα bloated patches/code. Πάντα οι κονσόλες της Ninty είχαν τρελλό compression όπως και το wiiu.

 

 

Πάντως παιδιά αυτό είναι something different - θα το λέω WII-U 2 (αύτο θέλαν να κάνουν με το wii -u αλλά δεν μπορούσαν τότε φαίνεται,,)

 

Ξέρω τι έχει η Ninty (κληρονομιά του Iwata είναι), αλλά το θέμα είναι τι δεν έχουν οι 3rd. :)

 

Προβλέπω αντίστοιχη φάση με N64 σε αυτό το θέμα. Θα δυσκολευτούν άσχημα και λόγω cartridges και λόγω της μισής RAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενα πολλα περισσοτερα.εχει ριξει το βαρος στο κινητο game αλλα και σαυτο δεν το εκαναν καλα.προσωπικα με χαλαει που δεν ειναι ουτε καν 1080 η οθονη που εχει.πολλα ετη πισω στα specs to μηχανημα.οταν πλεον τωρα και το τελευταιο κινητο βγαινει με αναλυση 1920χ1080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενα πολλα περισσοτερα.εχει ριξει το βαρος στο κινητο game αλλα και σαυτο δεν το εκαναν καλα.προσωπικα με χαλαει που δεν ειναι ουτε καν 1080 η οθονη που εχει.πολλα ετη πισω στα specs to μηχανημα.οταν πλεον τωρα και το τελευταιο κινητο βγαινει με αναλυση 1920χ1080.

 

Είπαν για ανάλυση; 720p είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο. Για φορητό δεν μου φαίνεται τόσο χάλια το 720p. Nintendo είναι, θα κόψει κι από εκεί κόστος... τουλάχιστον να είναι IPS panel.


Για 3rd party support, βάλτε στο κόστος κι έναν USB HDD... τα 32GB flash δεν φτάνουν ούτε για πλάκα για patches/DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο. Για φορητό δεν μου φαίνεται τόσο χάλια το 720p. Nintendo είναι, θα κόψει κι από εκεί κόστος... τουλάχιστον να είναι IPS panel.

Για 3rd party support, βάλτε στο κόστος κι έναν USB HDD... τα 32GB flash δεν φτάνουν ούτε για πλάκα για patches/DLC.

 

όντως 720p θα είναι και θα δείχνει - το wiiupad 540p είναι και δείχνει φοβερά ειδικά τα VC Games.

 

Γιατί αγχώνεστε με τον χώρο?? Cartridge θα είναι με μνήμη για saves όπως ακριβώς το wii-u Μόνο για digital θα θες κανά δίσκο και πάλι αν (Εγώ με sandisk ultra-fit 64gb μια χαρά είμαι στο wii-u)

 

Γιατί μπερδεύετε την Nintendo me sony/ms και τα άπειρα Patches, dlc που κατεβαίνουν ακόμα και αν δεν τα αγοράσεις δεν το καταλαβαίνω. Μια χαρά θα χωράνε στα 64 gb cartridges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες ότι τα patches/DLC θα αποθηκεύονται στην κασέτα; Αυτό κι αν ανεβάζει το κόστος...

 

Mask ROM (read-only) της Macronix χρησιμοποιεί η Nintendo και πάλι το κόστος δεν θα είναι μικρό για 64GB. Πόσο μάλλον αν μιλάμε και για writable space... στο 3DS πάντως ήθελε χώρο στο σύστημα (flash) για patches/DLC (βέβαια ήταν μικρά σε μέγεθος), δεν τα υποστήριζε η κασέτα.

 

Το Wii U δεν είχε επί της ουσίας σοβαρό 3rd party support (άσχετα τι λέγανε κι εκεί στην αρχή, dejavu??), άρα καμία έγνοια για patches/DLC... μάλιστα τα DLC για κάποιον λόγο δεν τα ήθελε η ίδια η Ninty στο Wii U store και έτσι δεν κυκλοφορούσαν.

 

http://wccftech.com/nintendo-nx-macronix-memory-slots/
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1176644
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολως τυχαιως μετα την αποκαλυψη της κονσολας και το αντιστοιχο αρθρο του insomnia ξαφνικα πεταγονται νεα προσωπα στο θεμα :D

 

Στα της κονσολας προσωπικα εχω αναμεικτα συναισθηματα(οπως το περιμενα αλλωστε απο πλευρας αντιδρασεων).

Απο την μια για αλλη μια φορα η εταιρια δινει βαση στην φορητοτητα κατι που οπως αναφερθηκε εχει τα καλα του αλλα εχει και τα κακα του απο πλευρας specs/hardware.

 

Επισης ολα αυτα τα βαλε-βγαλε των εξαρτηματων(κατι σαν modular με το g5 ενα πραγμα)δεν ξερω σε βαθος χρονου τι προβληματα μπορει να εμφανισουν αναλογα την χρηση.

 

Σαν ιδεα και υλοποιηση οντως ειναι κατι το διαφορετικο οπως και ενδιαφερουσα επιλογη η συνεργασια με nvidia τελικα(και εγω επεσα εξω βεβαια δεν εχουμε ακομα επισημα τα specs και την τιμη για να ειμαστε σιγουροι).

 

Το οτι εδειξαν το skyrim προσωπικα δεν μου λεει τπτ. Τιτλος του 2011 ειναι που επανακυκλοφορει σαν remastered,ουτε καν remake δεν ειναι δηλαδη.

 

Αρα ο προβληματισμος μου οπως ειπα ειναι αφενος στο ολο βαλε βγαλε και απο την αλλη στις δυνατοτητες της κονσολας,αφου μπορει ανετα μετα απο 2χρονια να μην υπαρχει η ιδια υποστηριξη με τις αρχες. Εγινε και με το Wii U αυτο δυστηχως.

 

Τελος ενας φοβος που εχω ακομα μετα τις χαζομαρες των αλλων δυο μεγαλων κονσολων ειναι μην δουμε και εδω μερια τιποτα αναβαθμισμενες κονσολες και απο Nintendo μερια,ειδικα αν τα specs/δυνατοτητες και τιμη παραμενουν σε χαμηλα επιπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες ότι τα patches/DLC θα αποθηκεύονται στην κασέτα; Αυτό κι αν ανεβάζει το κόστος...

 

Mask ROM (read-only) της Macronix χρησιμοποιεί η Nintendo και πάλι το κόστος δεν θα είναι μικρό για 64GB. Πόσο μάλλον αν μιλάμε και για writable space... στο 3DS πάντως ήθελε χώρο στο σύστημα (flash) για patches/DLC (βέβαια ήταν μικρά σε μέγεθος), δεν τα υποστήριζε η κασέτα.

 

Το Wii U δεν είχε επί της ουσίας σοβαρό 3rd party support (άσχετα τι λέγανε κι εκεί στην αρχή, dejavu??), άρα καμία έγνοια για patches/DLC... μάλιστα τα DLC για κάποιον λόγο δεν τα ήθελε η ίδια η Ninty στο Wii U store και έτσι δεν κυκλοφορούσαν.

 

http://wccftech.com/nintendo-nx-macronix-memory-slots/

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1176644

 

 

Οοοοχι! λάθος μου αν το έγραψα λάθος. Αν θα έχει το πολύ για τα saves sto cartridge. Τα DLC/Patches στην flash του θα πηγαίνουν όπως και στο wii - u. Οι τιμές για rom είναι χώμα πλέον και ΑΝ ΔΕΙΣ το βίντεο εμένα για SD CARDS μου φάνηκε -τσάμπα είναι. Καλά κάτι Proprietary  θα το έχουν (δες το βίντεο στο αερόδρομιο και καλά που βγάζει το γκομενάκι (καλό!! btw) σαν SD μου φάνηκε αυτό με τα Pins τα χρυσά από κάτω.

 

Τα loading/install  times που τα βάζεις??? Cartridge ForTheWin!!!

 

 

Τώρα που έφυγε το reveal - από ότι καταλαβαίνω η Nintendo πάει για old school lan/multiplayer του δρόμου που λέμε - για φαντάσου να συναντιέσαι με άλλους 2~4 φίλους και να παίζουμε όλοι destiny όπως στην φάση του βίντεο με το basket.. 80~90s η φάση - μακάρι να πετύχει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...