Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

btw το να κάνουν κάποιοι Hype το συγκεκριμένο starfox εμένα μου φαίνεται αστείο ,εν εποχή 2015.... σίγουρα δεν είναι gamecube γραφικά αλλα πάλι μιλάμε για low budget game,

Που το ξερεις το Budget του παιχνιδιου?Πες το και σε εμας αν ειναι για να ξεκινησουμε κουβεντα.Το Starfox επισης ειναι παιχνιδι που το ζηταγαμε χρονια τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ότι και να έκανε η Νιντέντο μετά τη κυκλοφορία του WiiU, κάποιοι δεν θα έμεναν ικανοποιημένοι.

Η έλλειψη 3rd party games έκανε πολύ αισθητό το διάστημα μεταξύ κυκλοφοριών παιχνιδιών της ίδιας της nintendo, πράγμα που τη πίεσε να βγάζει πιο γρήγορα παιχνίδια, και έτσι αναγκαστικά να είναι και μικρότερα ή πιο απλά, αφού ο χρόνος που είχε διαθέσιμος για κάθε παιχνίδι ήταν λιγότερος.

 

Αν δεν τα έκανε απλά και μικρά, θα αργούσε πολύ να βγάλει νέο παιχνίδι απ' τη στιγμή που έβγαλε το προηγούμενο, και κάποιοι θα γκρίνιαζαν ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το να θέλει κανείς να αρνείται την ύπαρξη της πραγματικότητας. Δεν υπάρχουν Ιλλουμινάτι κατά της Nintendo.

 

Και αλήθεια, εξήγησε μου και εμένα, με ποιο τρόπο ωφελείται ας πούμε η Microsoft ή η SONY με το να πιστεύει ο κόσμος ότι η Nintendo θα βγάλει νέα κονσόλα ?  :rolleyes:

 

Ίσα ίσα που δεν τους συμφέρει, γιατί έτσι κάποιος που ίσως να αγόραζε κάποια απ τις κονσόλες τους, τώρα να πει 'ωχ κάτσε να δω τι θα βγάλει η Nintendo μπας και η νέα της κονσόλα είναι καλύτερη απ' αυτών των δύο'.

 

Tablet και smartphone δεν πρόκειται να βγάλει γιατί δεν έχει τις δυνατότητες να βγάλει κάτι και να αντέξει σε αυτό το χώρο, με τέτοιο ανταγωνισμό που υπάρχει.

 

Το ότι θα βγάλει κονσόλα δεν το λένε οι "Σκοτεινοί και Διαβολικοί Ενωμένοι Ιλλουμινάτι του Ίντερνετ κατά της Νιντέντο" αλλά η ίδια η Νιντέντο.

 

 

 

 

Τα λάθη που έκανε η Nintendo ? Σοβαρά θες να σου τα πω ? ουφ!  :eek:

 

 

1) Την εποχή του N64 ενώ ο κόσμος είχε πάει στα CD των 750mb, χρησιμοποιούσε κασσέτες 128mb, με αποτέλεσμα τα μισά παιχνίδια να είναι χωρίς τα cutscenes ή το soundtrack. Εκεί ξεκίνησαν πολλοί 3rd parties να αποχωρούν (lol να πρέπει να κόψεις cutscenes και τη μουσική απ' το παιχνίδι σου:P

 

2) Το Gamecube αποφάσισε να το κάνει σε σχήμα μωβ βαλιτσάκι, απ αυτά που παίρνουν τα μωρά για τη παραλία.

 

3) Λόγο του ότι κάποιοι 3rd parties έφυγαν, σε παραλήρυμα ένας της Nintendo βγήκε και είπε "δεν χρειαζόμαστε 3rd parties, μας είναι άχρηστοι και μπορούμε να σταθούμε μόνοι μας,ας φύγουν όλοι"

 

4) Το Wii το κάναν αδύναμο, επικεντρώθηκαν στα gimmicks.

 

5) Είχαν μέχρι πολύ πρόσφατα είχαν δρακόντεια πολιτική όσων αφορά τα παιχνίδια 3rd party στις κονσόλες τους, η οποία δεν συναντάται σε καμία απ τις άλλες κονσόλες. Συγκεκριμένα:

 

5α' Πρέπει να βγάζεις σταθερά πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό ετήσια έσοδα.

5β' Πρέπει η διεύθυνση όπου αναπτύσσεις το παιχνίδι να είναι διαφορετική απ' τη διεύθυνση του publisher, και απ' τη διεύθυνση του σπιτιού σου.

5γ' Πρέπει να πληρώσεις δεκάδες χιλιάδες ευρώ για το development kit, ενώ άλλες εταιρίες τα δίνουν τσάμπα.

5δ' Πρέπει να έχεις 24/7 ενεργές κάμερες να παρακολουθούν το χώρο του development, και πόρτες με αλεξίσφαιρα τζάμια που ανοιγοκλείνουν με keycards αντί για απλές πόρτες, γιατί φοβάται μη μπει κανένας για να κλέψει το top secret development kit!!!  :lol:

5ε' Ακόμα και αν πληρείς όλα τα παραπάνω, το παιχνίδι θα περάσει από κριτική επιτροπή της Nintendo και μπορεί να στο κόψουν.

5ζ' Ακόμα και αν εγκριθεί το παιχνίδι, θα πρέπει να συνεννοηθείς με τη Nintendo για την ημέρα κυκλοφορίας του, να μη πέσει κοντά με την ημέρα κυκλοφορίας δικού της παιχνιδιού και κλέψει τη παράσταση το παιχνίδι σου.

 

6) Οι άλλες 2 εταιρίες πριν κυκλοφορήσουν νέα κονσόλα επικοινωνούν με 3rd party publishers και developers και ζητάν τις απόψεις τους, και έτσι σχεδιάζουν τις κονσόλες τους με βάση τις ανάγκες και σε συνεννόηση μαζί τους. Η Nintendo τους γράφει όλους στα @@ της και κάνει ότι γουστάρει η ίδια!  :mrgreen:

 

7) Επικεντρώνονται στο να κάνουν τα παιχνίδια τους όσο πιο family και kid friendly γίνεται, ενώ η πλειοψηφία των gamers είναι 18~40 ετών.  :rolleyes:

 

8) Ενώ το youtube λειτουργεί ως δωρεάν διαφήμιση, και σε μια εποχή που οι εταιρίες πληρώνουν youtubers για να ασχοληθούν με τα παιχνίδια τους, αυτή κυνηγά τους youtubers που φιλοτιμήθηκαν να ασχοληθούν μαζί της χωρίς καν να της ζητήσουν λεφτά, και τους σβήνει τα βίντεο!!!!!!!  :huh:

 

Η Microsoft και η SONY θα είχαν όφελος να διαδίδουν πως το "NX" θα είναι επόμενη κονσόλα της Nintendo ώστε προφανώς κανείς να μην αγοράσει Wii U στον παρόν ανταγωνισμό με τις αντίστοιχες XBONE-PS4 κονσόλες.

Ήταν τόσο δύσκολο να το σκεφτείς;

Και τότε από που βγήκαν οι φήμες και με τι σκοπό αν όχι η παραπλάνηση του σημερινού αγοραστή κονσόλας που καλείται αν είναι καλά ενημερωμένος να επιλέξει μία από τις 3 κονσόλες;

Η απάντηση σου είναι οι Ιλλουμινάτι και πρέπει να έκανες κοιλιακούς από το ευφάνταστο αστειάκι σου. Αλλά δε φταις εσύ, ο καταραμένος Μικέους (ναι ξέρω μάηκιους διαβάζεται) και οι Ραδιοαρβύλα φταίνε για το χιούμορ της νεολέρας σήμερα.

Πόλεμος μεταξύ εταιρειών στη βιομηχανία του videogaming με κάθε μέσο (π.χ. τύπος) δε μας περνά από το μυαλό με τίποτα.

 

Σα να μου λες δηλαδή ότι το Gameworld και μερικοί συντάκτες του ας πούμε ή παλαιότερα το περιοδικό Games που κυκλοφορούσε στην Ελληνική αγορά δεν θα τα "έπαιρνε" για να θάβουν με τον τρόπο τους κάθε τι που έβγαζε η Nintendo και να θεοποιούν αυτόματα οτιδήποτε έβγαινε για Playstation H' XBOX.

Αυτό εννοώ όταν λέω κέντρα προπαγάνδας για να σου λυθεί η απορία.

Το σύστημα το επικοινωνιακό με τους πληρωμένους δημοσιογράφαρους που είτε μέσω σάτιρας, είτε μέσω άρθρων θα θάβουν για πάντα τη μία εταιρεία προς όφελος και αυτών και της αντίπαλης εταιρείας που τους "εξαγοράζει".

Δε σου θυμίζει λίγο τον Πρετεντέρη που συνέχεια του φταίνε όλοι οι κλάδοι που κάνουν απεργίες ενώ όλοι πλέον ξέρουμε πως είναι ένας από τους πολλούς δημοσιοκάφρους που αγόρασε το ΔΝΤ για να προπαγανδίζει τις θέσεις του;

Εμένα αυτόν μου θυμίζει αν βλέπω π.χ. να ζητάνε χρόνια νέο Nintendo IP και να βάζουν στο Splatoon review 7,5/10 ενώ παρέλυσε η αγορά από την κυκλοφορία του κι ενώ το κάθε νέο COD είναι 10/10 ή 9/10 κάθε χρόνο από τα ίδια περιοδικά.

Εσύ που μεγάλωσες και δεν τα αντιλαμβάνεσαι αυτά ενώ βλέπεις τους Ιλλουμινάτι κατά τα άλλα;

Στον Άρη;

 

Επίσης όταν αναφέρομαι στα λάθη που έκανε η Nintendo προφανώς αναφέρομαι για το Wii U αλλά προτιμάς να μου επιδείξεις χιλιοειπωμένες άχρηστες γνώσεις από την εποχή των δεινοσαύρων (N64) αν και βέβαια ομολογώ πως αυτό εδώ με έκανε να γελάσω Το Gamecube αποφάσισε να το κάνει σε σχήμα μωβ βαλιτσάκι, απ αυτά που παίρνουν τα μωρά για τη παραλία.

 

Το επιχείρημα για 3rd parties πραγματικά με έχει κουράσει, ίσως είμαι η εξαίρεση αλλά πάντα όταν αγοράζω κονσόλα Nintendo προτιμώ 9/10 τίτλους να είναι από την Nintendo λόγω quality και μοναδικής διασκέδασης που δε συναντάται στις άλλες κονσόλες όπου οι Ελληνοκάγκουρες έχουν ταυτίσει την ποιότητα με την αιματοχυσία κι όλα τα άλλα τους φαίνονται φλώρικα χωρίς να τα δοκιμάσουν.

Όπως ο μεταλάς που έχει καταστρέψει τα αυτιά του όταν του δώσεις ένα καλό ροκ κομμάτι φάση.

Το Wii το πήρα μόνο για το Smash.

To Wii U μόνο για το Smash Wii U + Mario Kart + Zelda που θα βγει, + Splatoon + Xenoblade.

Αδιαφορώ και για 3rd parties και για indies που χιλιοπαρακαλάν κατά τα άλλα σαν τη κουτσή Μαρία να μπει ο χαρακτήρας τους ως DLC στο Smash (Shovel Knight, Shantae κι άλλες τραγικές επιλογές).

Ακόμα και η Rare νομίζω έχει πει για Banjo ότι δεν έχει πρόβλημα.

Σώπα βρε Rare κάτσε σάπισε εκεί που σε αγόρασε η Microsoft.

 

Όσον αφορά την πολιτική της Nintendo στο Youtube έχεις μείνει πίσω:

https://www.youtube.com/watch?v=l1FwfVr8hZg

ΥΓ: Και στο Smash Wii U τον Αύγουστο θα βάλουν επιλογή να ανεβάζεις αποθηκευμένους αγώνες σου κατευθείαν στο Youtube. Στο Mario Kart 8 νομίζω γίνεται ήδη αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν πολυασχολούμαι.

Άρχισε να παίζεις Sm4sh λοιπόν και τα λέμε τον Αύγουστο :-) .

Τόσο χάλια τα Kart και Smash...

 

Δηλαδή αν αυτά εδώ είναι "τόσο χάλια"

 

 

 

Δείξε μου τι σου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft και η SONY θα είχαν όφελος να διαδίδουν πως το "NX" θα είναι επόμενη κονσόλα της Nintendo ώστε προφανώς κανείς να μην αγοράσει Wii U στον παρόν ανταγωνισμό με τις αντίστοιχες XBONE-PS4 κονσόλες.

 

Και τι θα κερδίσουν οι άλλες 2 άμα κάποιος δεν αγοράσει ούτε WiiU ούτε μια απ τις δικές τους ?

 
Και τότε από που βγήκαν οι φήμες και με τι σκοπό αν όχι η παραπλάνηση του σημερινού αγοραστή κονσόλας που καλείται αν είναι καλά ενημερωμένος να επιλέξει μία από τις 3 κονσόλες;
Έχει ανακοινώσει η ίδια η Nintendo νέα κονσόλα εδώ και πόσους μήνες, και μιλάς για φήμες.
 
 
Η απάντηση σου είναι οι Ιλλουμινάτι και πρέπει να έκανες κοιλιακούς από το ευφάνταστο αστειάκι σου.
Δε γέλασα καθόλου. Αλλά άμα μου λες για συνωμοσίες κατά της Νιντέντο, ε τι να πω και γω ο άνθρωπος ?
 
 
Αλλά δε φταις εσύ, ο καταραμένος Μικέους (ναι ξέρω μάηκιους διαβάζεται) και οι Ραδιοαρβύλα φταίνε για το χιούμορ της νεολέρας σήμερα.
Καταρχάς δε βλέπω τηλεόραση εδώ και 6 χρόνια, και δεύτερον ο Mikeus είναι μια κόπια ξένων youtubers, και προτιμώ να βλέπω τα original.
 
 
Πόλεμος μεταξύ εταιρειών στη βιομηχανία του videogaming με κάθε μέσο (π.χ. τύπος) δε μας περνά από το μυαλό με τίποτα.
Ναι, έχουν και μυστικούς πράκτορες.
 
 
Σα να μου λες δηλαδή ότι το Gameworld και μερικοί συντάκτες του ας πούμε ή παλαιότερα το περιοδικό Games που κυκλοφορούσε στην Ελληνική αγορά δεν θα τα "έπαιρνε" για να θάβουν με τον τρόπο τους κάθε τι που έβγαζε η Nintendo και να θεοποιούν αυτόματα οτιδήποτε έβγαινε για Playstation H' XBOX.
Αυτοί που μαζεύουν υπογραφές για να μη κυκλοφορήσει το Metroid της E3, κι αυτοί βαλτοί είναι ?
Εσένα σου αρέσει να βλέπεις ρομποτάκια αισθητικής ταινίας της δεκαετίας του 1980 που καμία σχέση δεν έχουν με το σύμπαν του Metroid, να παίζουν διαστημικό ποδόσφαιρο, και να στο πλασάρουν αυτό ως 'Metroid' ?
 
 
Αυτό εννοώ όταν λέω κέντρα προπαγάνδας για να σου λυθεί η απορία.
Κοίτα υπάρχουν κάποιοι που πληρώνονται για να κάνουν διαφήμιση. Το να λες όμως ότι όλως ο κόσμος συνωμοτεί κατά της Νιντέντο είναι υπερβολή, παράταιρο.
 
 
Εμένα αυτόν μου θυμίζει αν βλέπω π.χ. να ζητάνε χρόνια νέο Nintendo IP και να βάζουν στο Splatoon review 7,5/10 ενώ παρέλυσε η αγορά από την κυκλοφορία του κι ενώ το κάθε νέο COD είναι 10/10 ή 9/10 κάθε χρόνο από τα ίδια περιοδικά.
Δεν διαβάζω περιοδικά. Sites διαβάζω, και παρακολουθώ youtubers. Αν αναφέρεσαι στο IGN όμως, που έχει τη λογική "its not enough like call of duty 5/10", δεν διαβάζω ούτε το ign.

Εσύ που μεγάλωσες και δεν τα αντιλαμβάνεσαι αυτά ενώ βλέπεις τους Ιλλουμινάτι κατά τα άλλα;
Στον Άρη;
Ναι, μεγάλωσα στα εργαστήρια CSS στον Άρη, και είμαι ένας Doom Marine. Αφού πήγα στη κόλαση, γύρισα στη Γη.
 
 
 
Επίσης όταν αναφέρομαι στα λάθη που έκανε η Nintendo προφανώς αναφέρομαι για το Wii U
Αφού δεν είπες ο ίδιος ότι αναφέρεσαι στο WiiU και περιμένεις από μένα να το καταλάβω, προφανώς και περιμένεις να έχω σούπερ δυνάμεις και να διαβάζω τα μυαλά άλλων ανθρώπων.
 
αλλά προτιμάς να μου επιδείξεις χιλιοειπωμένες άχρηστες γνώσεις
Τα επιχειρήματα ενάντια σε μια διαφωνία μαζί σου είναι άχρηστα ε ? Άρα δεν έχεις σκοπό να δεις την αλήθεια, και όπως διαφωνεί μαζί σου χάνει το χρόνο του,γιατί είσαι πεισματάρης.
 
 
Το επιχείρημα για 3rd parties πραγματικά με έχει κουράσει,
Εταιρία που βγάζει κονσόλες χωρίς 3rd party games ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να επιβιώνει για πάντα.
 
ίσως είμαι η εξαίρεση αλλά πάντα όταν αγοράζω κονσόλα Nintendo προτιμώ 9/10 τίτλους να είναι από την Nintendo
Και μένα μου αρέσουν πολλά παιχνίδια απ αυτά που βγάζει η Νιντέντο. Δεν βάζω όμως παρωπίδες να μη βλέπω και τα καλά παιχνίδια που βγάζουν οι άλλοι. Και κυρίως, δεν φανατίζομαι.

 Οι άνθρωποι που ήταν στη Rare την εποχή που δούλευε με τη Νιντέντο έχουν όλοι εγκαταλείψει το πλοίο χρόνια τώρα. Το μόνο που έχει η Microsoft είναι πνευματικά δικαιώματα. Τα παιχνίδια με ταμπέλα 'Rare' τα φτιάχνουν άνθρωποι της Microsoft
 
Δεν έχω μείνει πίσω. Τη στιγμή άλλοι πληρώνουν για να ασχοληθούν με τα παιχνίδια τους, η Nintendo ζητά 75% ή κάπου τόσο χρήματα από κάθε βίντεο. Αυτό είναι παράταιρο και βλάπτει την ίδια τη Νιντέντο, γιατί οι σοβαροί youtubers δεν ασχολούνται με τέτοια ξεφτυλίκια. 
 
Μπα. Θα τα πούμε στην Ε3 2016 με τη παρουσίαση του ΝΧ!    :-D
 

Δεν είπα ότι είναι χάλια.

 
 
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καλά οργανωμένη συνωμοσία όλα αυτά τα χρόνια ούτε για την δολοφονία του Kennedy δεν έκαναν. Μπράβο.

Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι και η πτώση των δίδυμων πύργων το 2001 οργανώθηκε από την Sony και την MS για να αποσπάσουν την προσοχή του κόσμου από την κυκλοφορία του Gamecube...

 

Πέρα από τα σενάρια, η μόνη βάση που δίνω προσωπικά σε ένα post του Aqualex είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς εννοεί η Nintendo με το όνομα NX. Εμένα πάντως για κονσόλα με την κλασική έννοια του όρου δεν μου κάνει. Κάτι δεν μου αρέσει σε όλα αυτά που διαβάζω. Κάτι ότι σκέφτονταν στην αρχή για Android OS, κάτι ότι ζαχαρώνουν το gaming στα κινητά τηλέφωνα, κάτι ότι ακούμε συνέχεια τις λέξεις home+mobile μαζί... Όλα αυτά απομακρύνουν τον ευσεβή πόθο που έγραψα πιο πριν.

 

Χωρίς να έχω διασυνδέσεις με τους Ιλουμινάτι, θα έλεγα ότι τους βλέπω να πάνε πάλι για αρπαχτή. Να πουλάνε δηλαδή πανάκριβα κάποιο ξεπερασμένο hardware 10ετίας μαζί με κάποιο φακιρικό gimmick που και καλά θα αλλάξει τον τρόπο που παίζουμε videogames.

Good luck Nintendo. Μη ξεχάσουν όμως να κάνουν καλύτερο marketing αυτή τη φορά γιατί ο casual μπερδεύτηκε με την κυκλοφορία του WiiU και νόμιζε ότι ήταν απλά ένα περιφεριακό για το Wii του. Λέει πολλά νομίζω όταν η πλειοψηφία των αγοραστών σου είναι αυτή.

 

 

Κι εγώ WiiU αγόρασα κυρίως για Zelda και Metroid αλλά εαν είναι να μη βλέπω τίποτα για το πρώτο και να περιμένω να αγοράσω tablet/mobile ή ότι άλλο θα σκεφτούν για το δεύτερο, ε δεν θα πάθω και τίποτα εαν σταματήσω εντελώς να ασχολούμαι μαζί τους στην τελική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τόσο καλά οργανωμένη συνωμοσία όλα αυτά τα χρόνια ούτε για την δολοφονία του Kennedy δεν έκαναν. Μπράβο.

Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι και η πτώση των δίδυμων πύργων το 2001 οργανώθηκε από την Sony και την MS για να αποσπάσουν την προσοχή του κόσμου από την κυκλοφορία του Gamecube...

 

Εντάξει τα παραλές. Μπορεί να μην υπάρχει καμία διαγαλακτική συνομωσία κατά της Νintendo, σίγουρα όμως η Ν κρίνεται από τον ειδικό τύπο κι από τη μεγαλύτερη μερίδα των gamers με κριτήρια διαφορετικά από τις άλλες εταιρείες.

 

Για παράδειγμα στο νήμα της Ε3 ανέφερε κάποιος φίλος (ο Alithinos νομίζω) μέσες άκρες ότι:

 

- Ήταν λάθος που το Wii ήταν στραμένο στους casuals.

- Το Gamecube δεν πούλησε γιατί... δεν έπαιρνε dvd για να παίζει ταινίες.

 

Δηλαδή από τη μία ενοχλούν τα casual-friendly motion controls, αλλά από την άλλη ζητείται η μεγαλύτερη καζουαλιά ever, το να έχει κάποιος κονσόλα για να βλέπει ταινίες. Αν αυτό δεν είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά, τότε δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ήταν λάθος που το Wii ήταν στραμένο στους casuals.

- Το Gamecube δεν πούλησε γιατί... δεν έπαιρνε dvd για να παίζει ταινίες.

 

Εγώ πάντως συμφωνώ με το πρώτο (από πλευράς gamer) και διαφωνώ με το δεύτερο. Θα προτιμούσα να μου πούλαγαν πχ το PS2 στην εποχή του με τη μισή τιμή χωρίς τη δυνατότητα να παίζει dvd.

 

Ο λόγος αποτυχίας του Gamecube ήταν ότι πραγματικά το PS2 τα σάρωσε όλα στην εποχή του. Κυκλοφόρησε νωρίτερα με φοβερό marketing αλλά και με φοβερούς τίτλους και αποκλειστικές συμφωνίες της Sony. Πόσοι θα πήγαιναν σε αγορά gamecube με Luigi's Mansion φίλε μου την ίδια χρονική περίοδο που έβγαινε το... Sons of Liberty??

 

 

Από την άλλη ο λόγος επιτυχίας του Wii ήταν επειδή κάποιοι γονείς ανακάλυψαν ξαφνικά τον μαγικό κόσμο του gaming στα 40 τους χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως συμφωνώ με το πρώτο (από πλευράς gamer) και διαφωνώ με το δεύτερο. Θα προτιμούσα να μου πούλαγαν πχ το PS2 στην εποχή του με τη μισή τιμή χωρίς τη δυνατότητα να παίζει dvd.

 

Προσωπικά διαφωνώ και με τα πρώτο. Ειλικρινά, εύχομαι να είχαν συνεχίσει το motion control scheme στο Wii U. Τώρα θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αλλά, γούστα είναι αυτά, δεν έγραψα το παράδειγμα για να το κρίνουμε, αλλά για να δείξω ότι η ίδια η gaming scene κρίνει με διαφορετικά, πολύ πιο σκληρά (και πολλές φορές παράλογα) κριτήρια την Ν σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

 

 

Ο λόγος αποτυχίας του Gamecube ήταν ότι πραγματικά το PS2 τα σάρωσε όλα στην εποχή του. Κυκλοφόρησε νωρίτερα με φοβερό marketing αλλά και με φοβερούς τίτλους και αποκλειστικές συμφωνίες της Sony. Πόσοι θα πήγαιναν σε αγορά gamecube με Luigi's Mansion φίλε μου την ίδια χρονική περίοδο που έβγαινε το... Sons of Liberty??

 

Φυσικά, ο λόγος αποτυχίας του GC είναι εντελώς απλός: το PS2 ήταν μακράν η καλύτερη κονσόλα που είχε κυκλοφορήσει ποτέ, τελεία και παύλα. Καμία άλλη κονσόλα δεν θα μπορούσε να την κοντράρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η ίδια η gaming scene κρίνει με διαφορετικά, πολύ πιο σκληρά (και πολλές φορές παράλογα) κριτήρια την Ν σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

 

Και είναι απολύτως λογικό αφού η gaming scene αποτελείται κυρίως από hardcore gamers και όχι από αυτούς που έγραψα πιο πάνω που πχ χρειάζονται ντοκιμαντέρ για να καταλάβουν ότι Wii και WiiU = δυο διαφορετικά προιόντα.

Η απόφαση στο να εστιάσει σε εκείνο το κοινό ήταν αυτό που εξόργισε την κοινότητα και κυρίως το ότι μιλάμε για εταιρία που στην ουσία δημιούργησε το hardcore gaming και τώρα φένεται να το φτύνει.

 

Οι καλύτεροι πάντα δέχονται και την αυστηρότερη κριτική. Αυτοί που δείχνουν να προσπαθούν και να το παλεύουν, αντίθετα βρίσκουν ενθάρρυνση για να κάνουν κάτι περισσότερο.

 

 

Δεν είμαι κατά στο να αρέσουν σε κάποιον gamer τα motion controls απλά αυτά τα θεωρώ απλά ένα κερασάκι στην τούρτα που και να έλλειπε δεν θα με χαλούσε καθόλου εφόσον έχω το Zelda μου, το Metroid κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια τα Kart και Smash...

διάβασε ξανά το ποστ μου, δεν είπα οτι είναι χάλια τα kart και smash,είπα οτι είναι hd versions των αντίστοιχων του wii, με μηδαμινές διαφορές ,με τις ίδιες μηχανές γραφικών και έτοιμα tools.

 

gkalas αν μετά απο τόσα χρόνια gaming δε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου το budget των παιχνιδιών δε μπορώ να σου αλλάξω άποψη,η νιντέντο δεν είναι χαζή να δώσει αριθμούς Budget για ένα παιχνίδι γιατί τα περισσότερα που βγάζει είναι πολύ πιο κάτω απο τον ανταγωνισμό ενώ πουλάει τα παιχνίδια στις ίδιες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα που βγάζει η Nintendo είναι πολύ κάτω του ανταγωνισμού σε Budget αλλά βαθμολογουνται πολύ πιο πανω.Βαση του Budget παίζεις παιχνίδια εσύ; Εγώ έπαιξα κατι διαμανταρες στυλ Ori and the Blind Forest, Shovel Knight,Journey και άλλα που το κασε τους είναι πολύ κάτω απο τον μέσο όρο και κατουρανε στη μάπα πολλές υπερπαραγωγες οπότε είναι άκυρο το επιχείρημά σου.Επισης για ποιες τιμές μιλάς; Τα παιχνίδια της όλα τα παίρνω 40 ευρώ. Πόσο κοστολογεις εσύ ένα παιχνίδι με την ποιότητα που έχει η Nintendo;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gkalas, το επιχείρημα δε μου φαίνεται άκυρο, επειδή τα παιχνίδια που αναφέρεις - ενώ συμφωνώ 100% ότι είναι παιχνιδάρες - δεν κοστίζουν στον καταναλωτή το ίδιο με αυτά στα οποία αναφέρεται ο skanjos.

 

Επίσης, να πω ότι σαφώς και το να παίζει η κονσόλα DVD στην εποχή που το έκανε και στην τιμή που το έκανε ήταν σημαντική κι έξυπνη κίνηση, πράγμα που επανέλαβε η Σόνι και στο PS3, αλλά αυτό της στοίχισε αρχικά πολύ. Το να αγνοείς το τι άλλο συμβαίνει στον κόσμο, όπως φαίνεται να κάνει συνήθως η Ν, όπως και το να ακυρώνεις, ουσιαστικά, τη μία καινοτομία που έκανες κι έπιασε στις home consoles (motion controls) ψάχνοντας το νέο gimmick (επειδή περί gimmick πρόκειται, έτσι όπως το αντιμετωπίζει) είναι μεγάλα λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στα λάθη της Nintendo που είναι άπειρα αλλά σε αυτά που γραφει ο φίλος Skanjos περί low budget παιχνιδιού λες και είναι μέσα στην ομάδα και ξέρει τι γίνεται. Και το ξαναλέω,τα παιχνίδια ειδικά της Nintendo βρωμάνε ποιότητα απο χιλιόμετρα. Το να τα θεωρεί κάποιος low budget μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Vole τα παιχνίδια που ανέφερα δε κοστίζουν το ίδιο στον καταναλωτή αλλά δεν έχουν και το ίδιο Budget προφανώς με τα αποκλειστικά της Nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ξαναλέω,τα παιχνίδια ειδικά της Nintendo βρωμάνε ποιότητα απο χιλιόμετρα. Το να τα θεωρεί κάποιος low budget μου φαίνεται αδιανόητο.

 

 

Μα εσύ ο ίδιος είπες πριν ότι budget δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα και ανέφερες τίτλους με χαμηλό budget που ήταν διαμάντια όπως το Ori για να δώσεις βάση.

 

Επι του θέματος και ενδεικτικά σου λέω ότι πιστεύω πως εαν έβγαζε η Nintendo το Ori, θα στο είχε σερβίρει άνετα full price και μάλιστα χωρίς μείωση τιμής στον αιώνα τον άπαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...