Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Οι καλύτεροι πάντα δέχονται και την αυστηρότερη κριτική. Αυτοί που δείχνουν να προσπαθούν και να το παλεύουν, αντίθετα βρίσκουν ενθάρρυνση για να κάνουν κάτι περισσότερο.

 

Εντάξει, πάντως όπως και να έχει παρόλο που το Wii U τελικά είναι flop, δεν μπορούμε να χρεώσουμε στην Ν ότι το παράτησε στη μοίρα του (αν και δικό της φταίξιμο είναι που δεν πούλησε η κονσόλα). Ακόμα και με τις σκατένιες πωλήσεις που έχει κάνει, σήμερα αν αγοράσει κάποιος Wii U θα έχει να παίξει 10-12 αποκλειστικά που δεν τα βρίσκει αλλού.

 

 

gkalas αν μετά απο τόσα χρόνια gaming δε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου το budget των παιχνιδιών δε μπορώ να σου αλλάξω άποψη,η νιντέντο δεν είναι χαζή να δώσει αριθμούς Budget για ένα παιχνίδι γιατί τα περισσότερα που βγάζει είναι πολύ πιο κάτω απο τον ανταγωνισμό ενώ πουλάει τα παιχνίδια στις ίδιες τιμές

 

Εγώ που ασχολούμαι από 5 χρονών με την console και την Pc gaming scene δεν μπορώ να υπολογίσω το budget των 1st και 2nd-party games της Ν. Μπορεί τα παιχνίδια της Ν να μην έχουν τους γαμάουα κοστοβόρους τεχνικούς τομείς που έχει το Crysis ή το κωλοντούτι, αλλά σίγουρα έχουν ένα tremendous quality control που πάρα πολύ σπάνια του ξεφεύγει κάτι. Είμαι σίγουρος ότι τέτοιου επιπέδου quality control κοστίζει αρκετά εκατομμύρια δολλάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αυτό είπα αλλά δε θεωρώ όμως low budget τα παιχνίδια της Nintendo.Τι δε καταλαβαινεις απο αυτο;Low budget παιχνίδι μπορεί να είναι παιχνιδαρα αλλά της Nintendo τα αποκλειστικά εσύ τα θεωρείς Low budget;Για τις τιμές σε ξαναρωταω, ποσο πιο κάτω απο 40-45 ευρώ θες εσύ να πάρεις ενα παιχνιδι; ; Τόσο εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είπα αλλά δε θεωρώ όμως low budget τα παιχνίδια της Nintendo.Τι δε καταλαβαινεις απο αυτο;Low budget παιχνίδι μπορεί να είναι παιχνιδαρα αλλά της Nintendo τα αποκλειστικά εσύ τα θεωρείς Low budget;Για τις τιμές σε ξαναρωταω, ποσο πιο κάτω απο 40-45 ευρώ θες εσύ να πάρεις ενα παιχνιδι; ; Τόσο εχουν.

 

OK. Ας συμφωνήσουμε λοιπόν ότι κανείς εδώ μέσα δεν ξέρει πόσο ακριβώς κόστισε ένα παιχνίδι επειδή κι εσύ όπως και ο Skanjos δεν είστε μέσα στην ομάδα (όπως αναφέρεις ο ίδιος) για να ξέρετε εκ των προταίρων.

 

Παρόλα αυτά θεωρείς αδιανόητο ότι τα παιχνίδια της Nintendo είναι low budget... Κάπως δυο μέτρα και δυο σταθμά ακούγεται αυτό.  :-)

 

 

Όσο αναφορά το Ori εγώ σου λέω να κάνεις ένα educated guess και να μου πεις εαν πιστεύεις ότι η Ninty θα στο πουλούσε στην ίδια τιμή με την MS εαν το έβγαζε αυτή.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Nintendo μας πιάνει τον κώλο λίγο σχετικά με τις τιμές παιχνιδιών που πχ δεν γίνεται να πέσουν με τίποτα ακόμα και όταν βγάλει επόμενη κονσόλα. Και οι άλλοι σου χρεώνουν πχ το The Order full price αλλά τουλάχιστον θα σου βγάλουν και μια προσφορά ή ένα PS+ ή κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε ξανά το ποστ μου, δεν είπα οτι είναι χάλια τα kart και smash,είπα οτι είναι hd versions των αντίστοιχων του wii, με μηδαμινές διαφορές ,με τις ίδιες μηχανές γραφικών και έτοιμα tools.

 

gkalas αν μετά απο τόσα χρόνια gaming δε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου το budget των παιχνιδιών δε μπορώ να σου αλλάξω άποψη,η νιντέντο δεν είναι χαζή να δώσει αριθμούς Budget για ένα παιχνίδι γιατί τα περισσότερα που βγάζει είναι πολύ πιο κάτω απο τον ανταγωνισμό ενώ πουλάει τα παιχνίδια στις ίδιες τιμές

 

Πήγαινε όπου θες και πες ότι το Smash Bros Wii U έχει μηδαμινές διαφορές με το Smash Bros Brawl να σε πάρουν με τις πέτρες.

Θεέ μου νομίζω οι περισσότεροι από εδώ πιο πολύ μιλάτε για να μιλάτε παρά παίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Ας συμφωνήσουμε λοιπόν ότι κανείς εδώ μέσα δεν ξέρει πόσο ακριβώς κόστισε ένα παιχνίδι επειδή κι εσύ όπως και ο Skanjos δεν είστε μέσα στην ομάδα (όπως αναφέρεις ο ίδιος) για να ξέρετε εκ των προταίρων.

 

Παρόλα αυτά θεωρείς αδιανόητο ότι τα παιχνίδια της Nintendo είναι low budget... Κάπως δυο μέτρα και δυο σταθμά ακούγεται αυτό.

Δεν είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά. Εσυ απλά δε μπορείς να επεξεργαστεις τα γραφόμενα.Low budget είναι τα indies και όχι ολοκληρα παιχνίδια με πολύγωνα, τεχνικές, , μεγάλους κοσμους και ότι άλλο θες εκτός αν νομίζεις οτι μεγάλο budget έχουν μόνο τίτλοι σα το Witcher και το Gta.Αυτα μάλλον έχουν τεράστιο budget γιατί είναι multiplatforms και δε βγάζουν λεφτά απο μια πλατφόρμα μόνο. Έχουμε ακούσει τα πάντα εδώ μέσα, σήμερα μάθαμε οτι είναι και low budget τα παιχνίδια της Nintendo. Παγκόσμια είδηση και θα πρέπει να ανέβουν τα ποσταρισματα αυτά σε Ign, gamespot και άλλα Sites για να μαθαίνουν και εκεί τι γίνεται.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τι θα κερδίσουν οι άλλες 2 άμα κάποιος δεν αγοράσει ούτε WiiU ούτε μια απ τις δικές τους ?

 
 
Έχει ανακοινώσει η ίδια η Nintendo νέα κονσόλα εδώ και πόσους μήνες, και μιλάς για φήμες.
 
 
 
Δε γέλασα καθόλου. Αλλά άμα μου λες για συνωμοσίες κατά της Νιντέντο, ε τι να πω και γω ο άνθρωπος ?
 
 
 
Καταρχάς δε βλέπω τηλεόραση εδώ και 6 χρόνια, και δεύτερον ο Mikeus είναι μια κόπια ξένων youtubers, και προτιμώ να βλέπω τα original.
 
 
 
Ναι, έχουν και μυστικούς πράκτορες.
 
 
 
Αυτοί που μαζεύουν υπογραφές για να μη κυκλοφορήσει το Metroid της E3, κι αυτοί βαλτοί είναι ?
Εσένα σου αρέσει να βλέπεις ρομποτάκια αισθητικής ταινίας της δεκαετίας του 1980 που καμία σχέση δεν έχουν με το σύμπαν του Metroid, να παίζουν διαστημικό ποδόσφαιρο, και να στο πλασάρουν αυτό ως 'Metroid' ?
 
 
 
Κοίτα υπάρχουν κάποιοι που πληρώνονται για να κάνουν διαφήμιση. Το να λες όμως ότι όλως ο κόσμος συνωμοτεί κατά της Νιντέντο είναι υπερβολή, παράταιρο.
 
 
 
Δεν διαβάζω περιοδικά. Sites διαβάζω, και παρακολουθώ youtubers. Αν αναφέρεσαι στο IGN όμως, που έχει τη λογική "its not enough like call of duty 5/10", δεν διαβάζω ούτε το ign.
 
Ναι, μεγάλωσα στα εργαστήρια CSS στον Άρη, και είμαι ένας Doom Marine. Αφού πήγα στη κόλαση, γύρισα στη Γη.
 
 
 
 
Αφού δεν είπες ο ίδιος ότι αναφέρεσαι στο WiiU και περιμένεις από μένα να το καταλάβω, προφανώς και περιμένεις να έχω σούπερ δυνάμεις και να διαβάζω τα μυαλά άλλων ανθρώπων.
 
 
Τα επιχειρήματα ενάντια σε μια διαφωνία μαζί σου είναι άχρηστα ε ? Άρα δεν έχεις σκοπό να δεις την αλήθεια, και όπως διαφωνεί μαζί σου χάνει το χρόνο του,γιατί είσαι πεισματάρης.
 
 
 
Εταιρία που βγάζει κονσόλες χωρίς 3rd party games ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να επιβιώνει για πάντα.
 
 
Και μένα μου αρέσουν πολλά παιχνίδια απ αυτά που βγάζει η Νιντέντο. Δεν βάζω όμως παρωπίδες να μη βλέπω και τα καλά παιχνίδια που βγάζουν οι άλλοι. Και κυρίως, δεν φανατίζομαι.

 Οι άνθρωποι που ήταν στη Rare την εποχή που δούλευε με τη Νιντέντο έχουν όλοι εγκαταλείψει το πλοίο χρόνια τώρα. Το μόνο που έχει η Microsoft είναι πνευματικά δικαιώματα. Τα παιχνίδια με ταμπέλα 'Rare' τα φτιάχνουν άνθρωποι της Microsoft
 
Δεν έχω μείνει πίσω. Τη στιγμή άλλοι πληρώνουν για να ασχοληθούν με τα παιχνίδια τους, η Nintendo ζητά 75% ή κάπου τόσο χρήματα από κάθε βίντεο. Αυτό είναι παράταιρο και βλάπτει την ίδια τη Νιντέντο, γιατί οι σοβαροί youtubers δεν ασχολούνται με τέτοια ξεφτυλίκια. 
 
Μπα. Θα τα πούμε στην Ε3 2016 με τη παρουσίαση του ΝΧ!    :-D
 

Δεν είπα ότι είναι χάλια.

 
 

 

 

Τι θα κερδίσουν οι άλλες 2 κονσόλες αν διαδίδεται ότι το NX θα είναι "επόμενη κονσόλα";

Να στο ξαναγράψω σοβαρά τώρα;

Ας το ξαναγράψω...

Για υπέθεσε λοιπόν ότι θες να πάρεις 1 κονσόλα από τις 3 που ανταγωνίζονται στο χώρο σήμερα και ξέρεις ότι η 1 από τις 3 θα βγάλει "νέα κονσόλα" του χρόνου. Πες ότι δεν έχεις ιδέα για τα παιχνίδια τους. Δε θα προτιμήσεις αυτόματα τις άλλες 2; Εάν όχι ε τότε συγχαρητήρια θα είσαι η εξαίρεση του κανόνα!

 

Το να τρως την προπαγάνδα αμάσητη από τον ξένο τύπο και να αναμασάς τα επιχειρήματα τους αντί να σκέφτεσαι εσύ ο ίδιος τι γουστάρεις και τι όχι, δηλαδή να κρίνεις με δικά σου κριτήρια είναι χειρότερο κι από το να φανατιζόσουν.

 

Περιμένω να μου φέρεις την επίσημη ανακοίνωση της Nintendo όπου λέει πως το NX είναι η "επόμενη κονσόλα" - αντικαταστάτης του Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά. Εσυ απλά δε μπορείς να επεξεργαστεις τα γραφόμενα.Low budget είναι τα indies και όχι ολοκληρα παιχνίδια με πολύγωνα, τεχνικές, , μεγάλους κοσμους και ότι άλλο θες εκτός αν νομίζεις οτι μεγάλο budget έχουν μόνο τίτλοι σα το Witcher και το Gta.

 

Κοίτα... Πολύγωνα, τεχνικές και μεγάλοι κόσμοι δεν πάνε μαζί με την Nintendo εκτός ίσως από δυο τίτλους τους οποίους αφήνω να τους μαντέψεις (όσο αναφορά το μέγεθος μόνο).  :-)

 

Και το Witcher 2 τα είχε όλα αυτά τότε που η cdpr ήταν μικρή, καθώς και το Metro το οποίο ήταν υποδειγμα τεχνικής αρτιότητας+optimization από επίσης μικρή ομάδα... Αυτοί φόραγαν γυαλιά σε κάτι EA και Activision με το 1/100 του budget και δεν ήταν indies.

 

 

Ειλικρινά δεν ξέρω πιο είναι το budget της Nintendo και ούτε με ενδιαφέρει κιόλας. Σε αυτό ας απαντήσει ο Skanjos.  :-D

 

 

 

Αυτό που θα ήθελα εγώ πάνω στο οικονομικό της υπόθεσης είναι να ξεκαβαλήσουν λίγο και να γίνονταν λίγο πιο ανταγωνιστικοί με τις τιμές σε σχέση με τους υπόλοιπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καλά οργανωμένη συνωμοσία όλα αυτά τα χρόνια ούτε για την δολοφονία του Kennedy δεν έκαναν. Μπράβο.

Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι και η πτώση των δίδυμων πύργων το 2001 οργανώθηκε από την Sony και την MS για να αποσπάσουν την προσοχή του κόσμου από την κυκλοφορία του Gamecube...

 

Πέρα από τα σενάρια, η μόνη βάση που δίνω προσωπικά σε ένα post του Aqualex είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς εννοεί η Nintendo με το όνομα NX. Εμένα πάντως για κονσόλα με την κλασική έννοια του όρου δεν μου κάνει. Κάτι δεν μου αρέσει σε όλα αυτά που διαβάζω. Κάτι ότι σκέφτονταν στην αρχή για Android OS, κάτι ότι ζαχαρώνουν το gaming στα κινητά τηλέφωνα, κάτι ότι ακούμε συνέχεια τις λέξεις home+mobile μαζί... Όλα αυτά απομακρύνουν τον ευσεβή πόθο που έγραψα πιο πριν.

 

Χωρίς να έχω διασυνδέσεις με τους Ιλουμινάτι, θα έλεγα ότι τους βλέπω να πάνε πάλι για αρπαχτή. Να πουλάνε δηλαδή πανάκριβα κάποιο ξεπερασμένο hardware 10ετίας μαζί με κάποιο φακιρικό gimmick που και καλά θα αλλάξει τον τρόπο που παίζουμε videogames.

Good luck Nintendo. Μη ξεχάσουν όμως να κάνουν καλύτερο marketing αυτή τη φορά γιατί ο casual μπερδεύτηκε με την κυκλοφορία του WiiU και νόμιζε ότι ήταν απλά ένα περιφεριακό για το Wii του. Λέει πολλά νομίζω όταν η πλειοψηφία των αγοραστών σου είναι αυτή.

 

 

Κι εγώ WiiU αγόρασα κυρίως για Zelda και Metroid αλλά εαν είναι να μη βλέπω τίποτα για το πρώτο και να περιμένω να αγοράσω tablet/mobile ή ότι άλλο θα σκεφτούν για το δεύτερο, ε δεν θα πάθω και τίποτα εαν σταματήσω εντελώς να ασχολούμαι μαζί τους στην τελική.

 

Εσύ είδες τι έγραψα περί Gameworld ή παλαιότερου περιοδικού Games αιτιολογώντας τη λέξη "κέντρα προπαγάνδας";

Ή σου αρέσει να ραπάρεις για να το παίζεις MLG cool φάση κι έτσι για να μαζεύεις like;

 

Αν πήρες Wii U για ενδεχόμενα Zelda και Metroid γελάω ήδη.

Διότι πρώτα περιμένουμε το παιχνίδι που θέλουμε διότι παίζει να βγει κάνα καλό πακέτο κονσόλας - παιχνιδιού ή και πτώση τιμής της κονσόλας.

Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα με το Smash Wii U και πήρα Wii U Premium 200 € αντί για 320 €.

 

Και ξανά το περίφημο σχόλιο για το "hardware 10ετίας".

Παιδιά τι φάση;

Θέλετε τη κονσόλα σας για να φτιάχνει καφέδες ή για να παίζετε τα παιχνίδια της;

Από μικρός έπαιρνα Nintendo κονσόλες για να παίζω Nintendo παιχνίδια.

Ο μόνος στον πλανήτη είμαι;

Ο μόνος που θεωρεί πως το software κάνει το hardware;

Εντωμεταξύ όσοι τα λέτε αυτά έχετε παίξει Mario Kart 8 + Smash Wii U με 60 frames κι έχετε ακόμα παράπονο;

Ε τι να πω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

 

Τέλος, δε σε παρακαλά κανείς να ασχολείσαι μαζί τους. Το να παραπονιέσαι και να κράζεις όμως επειδή δε σου κάνουν το χατίρι είναι τουλάχιστον παιδιάστικη νοοτροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχεις παίξει παιχνίδια της Nintendo, αν δε έχεις λιώσει τετραπλό co-op με παρέα. δε μπορείς να κρινεις την Nintendo, η διασκέδαση που σου προσφέρει δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα ΑΑΑ τίτλο. Τώρα γιατί διάλεξε να βάλει χαμηλών επιδόσεων hardware δε γνωρίζω.

Τα games της δε χάνουν τιμή γιατί πολύ απλά τόσο αξίζουν είτε το πάρεις όταν βγει είτε μετά από 5 χρόνια (δε μπαγιατευουν).

Οι κινήσεις της δε ξέρω αν θα βγουν σε καλό ή κακο, το μόνο σίγουρο είναι ότι το Wii u δεν έχει πολτοποιηθει όπως οι άλλες 2 κονσόλες με το pc. και τα games στο pc βγαίνουν πιο φτηνά από ότι στο ps4 x1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, δε σε παρακαλά κανείς να ασχολείσαι μαζί τους. Το να παραπονιέσαι και να κράζεις όμως επειδή δε σου κάνουν το χατίρι είναι τουλάχιστον παιδιάστικη νοοτροπία.

 

Ο καθένας εδώ μέσα έχει δικαίωμα να κράξει και να κάνει κριτική για κάτι που δεν του αρέσει.

Η δική σου νοοτροπία που για κάποιο λόγο παρεξηγείσαι για όλα αυτά πως λέγεται??

 

Ή έχεις κάποιο οικονομικό συμφέρον από την Nintendo και κάνεις damage control ή το βλέπεις εντελώς οπαδικά το θέμα και είπες να... μας βάλεις στη θέση μας. Δεν χρειάζεται να σκεφτούμε πολύ τι από τα δυο ισχύει..

 

Κι εγώ γελάω με εσένα που πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια προπαγάνδα σχετικά με το NX αλλά τι να κάνουμε, δεν με ενοχλεί. Το αντιθετο, τη βρίσκω διασκεδαστική την άποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα συμφωνησω με ενα παιδι που εγραψε παραπανω οτι η νιντυ μεσα σε ολα τα λαθοι της που ολοι συμφωνουμε οτι κανει κρινεται και με διαφορετικα κριτηρια απο κοσμο και τυπο...οταν για παραδειγμα τοps4 τον πρωτο χρονο ζωης του δεν ειχε αποκλειστικα παιχνιδια η απαντηση του καταναλωτη ηταν τους δωσει 20μυρια πωλησεις και απο τον τυπο δεν ειδα την ιδια επιθετικη πολιτικη και κριτικη που ειχε για παραδειγμα στον πρωτο χρονο ζωης του wiiu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware είναι καλό να είναι σχετικά δυνατό, προκειμένου όχι μόνο να παράγει καλύτερα γραφικά, αλλά και να επιτρέπει και περισσότερα πράγματα που μπορεί ή όχι να σχετίζονται άμεσα με το gameplay. Η μετάβαση από το SNES στο πανίσχυρο από άποψης hardware N64, όχι μόνο βελτίωσε τα γραφικά, αλλά άνοιξε και το δρόμο για ένα σωρό καινοτομίες όσων αφορά το gameplay.

Γνωρίσαμε το 3d platforming και gaming, τόσα νέα mechanics μέσα απ το Ocarina of Time όπως αλλαγή νύχτας-μέρας, z-targeting κτλπ. Άμα η Nintendo αδιαφορούσε και τότε για το hardware, θα χαμε μείνει στα 2d games και δεν θα βλέπαμε ποτέ διαμάντια όπως mario 64, ocarina of time, goldeneye,κτλπ...

 

Ακόμα και σήμερα, οι διαφορές στο hardware μπορούν να επηρεάσουν το gameplay. Ίσως όχι τόσο ριζικά όσο η μεταφορά από 2d σε 3d, αλλά πχ. πολλοί τίτλοι (και της Nintendo,και άλλων) οφελούνται κατά πολύ απ' το πήδημα στις επιδόσεις του hardware, τόσο στο WiiU, όσο και στα PS4/Xbone. Χωρίς το άλμα του WiiU, δεν θα μπορούσαμε να δούμε τόσους πολλούς χαρακτήρες ταυτόχρονα στην οθόνη στο Hyrule Warriors. Χωρίς την αυξημένη ram και cpu δύναμη των ps4/xbone, δεν θα μπορούσαμε να δούμε την ικανότητα του παίκτη να ξεκινήσει ένα καινούριο χωριό στο fallout 4. Το να υπάρχει δυνατό hardware, πέρα από το να δίνει τη δυνατότητα για καλύτερα γραφικά, δίνει και άλλες δυνατότητες, που αφορούν άλλες πτυχές ενός παιχνιδιού. Για αυτό και πρέπει να ελπίζουμε πως οι εταιρίες θα καταφέρουν να βάλουν όσο το δυνατόν δυνατότερο hardware μπορούν μέσα στα πλαίσια που επιτρέπει η τιμή της κονσόλας. Για να δίνονται ευκαιρίες στους devs να πραγματοποιούν περισσότερες ιδέες.

 

Όσο για αυτό που διάβασα να λέγεται, ότι το ΝΧ θα γεφυρώσει το home gaming με το mobile gaming, αυτό μου θυμίζει μια παλαιότερη ιδέα, και φαίνεται να δείχνει προς αυτήν. Πρόκειται για την ιδέα μιας σχετικά δυνατής φορητής κονσόλας, με δική της οθόνη, η οποία όμως να έχει TVout ώστε να μπορεί να στείλει την εικόνα του παιχνιδιού στη τηλεόραση, κάπως όπως μπορείς να συνδέσεις ένα κινητό στη τηλεόραση, για να προβάλλεις εκεί τις φωτογραφίες σου, με τη διαφορά ότι θα μπορείς να παίξεις κανονικά τα παιχνίδια στη τηλεόραση, και δεν θα είναι ένα feature μόνο για φωτογραφίες. Έτσι θα μπορείς να παίξεις είτε στη μεγάλη οθόνη του σπιτιού σου, ή να πάρεις το gaming μαζί σου έξω. Και μακροπρόθεσμα αυτό θα συνέφαιρε τη Nintendo οικονομικά, γιατί θα περιόριζε τα έξοδά της με αυτό το τρόπο. Μπορεί όμως και να μην είναι έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Fils-Aime αποκαλεί το NX οικιακή κονσόλα.

 

Reggie calls the Nintendo NX a home console

 

From a Nintendo perspective, we clearly have strength here in the Americas, we have strength in Europe and we have strength in Japan,” Fils-Aime said.

“That isn’t necessarily true of some of our more direct competitors. We’ve also said publicly that we are already hard at work on our next home console and that’s another element we’ll be talking about much later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kotaku.com/how-much-does-it-cost-to-make-a-big-video-game-1501413649

δυστυχώς η νιντέντο δε δίνει Budgets, ότι πιο κοντινό έχουμε είναι το red steel της ubisoft για το wii ,που είχε αρκετό dev time και πήγαινε για ΑΑΑ τίτλο με αρκετό marketing, 10εκ development. τώρα μπορούμε να κάνουμε τους μάντες ή όχι αλλα αντικειμενικά το development cost απο wii σε wii u δεν ανέβηκε πολύ λόγο παρόμοιου Hardware ίσα ίσα παίζει να έγινε και πιο εύκολο γιατί δεν έχουν να κάνουν με τόσο αδύναμο hardware και τόσο μικρές αναλύσεις.
 

όταν βλέπουμε στις λίστες τα παιχνίδια που έχουν 40+Mil budget νομίζω καταλαβαίνουμε οτι μόνο το twillight princess να τα έπιασε ίσως και το πρώτο galaxy.τέσπα δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη. o καθένας μπορεί να έχει την άποψη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://kotaku.com/how-much-does-it-cost-to-make-a-big-video-game-1501413649

 

δυστυχώς η νιντέντο δε δίνει Budgets, ότι πιο κοντινό έχουμε είναι το red steel της ubisoft για το wii ,που είχε αρκετό dev time και πήγαινε για ΑΑΑ τίτλο με αρκετό marketing, 10εκ development. τώρα μπορούμε να κάνουμε τους μάντες ή όχι αλλα αντικειμενικά το development cost απο wii σε wii u δεν ανέβηκε πολύ λόγο παρόμοιου Hardware ίσα ίσα παίζει να έγινε και πιο εύκολο γιατί δεν έχουν να κάνουν με τόσο αδύναμο hardware και τόσο μικρές αναλύσεις.

 

όταν βλέπουμε στις λίστες τα παιχνίδια που έχουν 40+Mil budget νομίζω καταλαβαίνουμε οτι μόνο το twillight princess να τα έπιασε ίσως και το πρώτο galaxy.τέσπα δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη. o καθένας μπορεί να έχει την άποψη του

 

lol

 

Δηλαδή το Red Steel είχε το ίδιο budget με το πρώτο Gears of War.

 

Ε με αυτό δεδομένο πιστεύω ότι μπορούμε με ιδιαίτερη ασφάλεια να υποθέσουμε ότι τα 1st και 2nd-party games της Nintendo (ξαναλέω, με δεδομένο το quality control τους, απλά δεν υπάρχει Nintendo game με bugs) κοστίζουν αρκετά εκατομμύρια δολλάρια.

 

Επίσης, είσαι άδικος με το Wii, αφήνεις τίτλους απέξω που φαίνονται ότι κόστισαν πολύ. Και όταν λέω «κόστισαν πολύ» μπορεί να μην κόστισαν 50m που κοστίζει να φέρεις τον Σπέισι να παίξει στις cutscenes, αλλά για εμένα και με 30m μια χαρά ΑΑΑ τίτλο φτιάχνεις. Εντελώς ενδεικτικά να σου αναφέρω το Xenoblade Chronicles και το Metroid Prime 3. Αν νομίζεις ότι αυτά ήταν budget games των 5 ή των 10m, ε τότε μάλλον δεν είσαι και πολύ καλός στα μαθηματικά, σόρυ κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...