Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Nintendo εχει κανει χιλιαδες λαθη και συνεχιζει να κανει. Αλλα κανει και πολλα πραγματα σωστα. Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου για το αποθεμα και τις πωλησεις. Εικαζεται πως πανε καλα εξου και που συνεχιζουν. Τιτλοι καλοι, και προπαντως αποκλειστικοι για το μηχανημα εχουν ανακοινωθει. Αν εσυ τωρα τους περιμενεις μεσα στο πρωτο μηνα, δυσκολα τα πραγματα.

Δεν υπαρχει λογος να ερθω σε αντιπαραθεση για τι εμπειριες εχω με την Nintendo και απο ποτε, αν ασχολιοσουν καθολου με τα βιντεοπαιχνιδια γενικοτερα, θα ειχες καταλαβει πως εδω και 20 χρονια πανω κατω αυτοι ειναι οι ρυθμοι κυκλοφοριας των νεων τιτλων σε ενα μηχανημα.

 

 

Οκ λαθος μου που σε πηρα σοβαρα, νομιζα πως εισαι σε θεση για διαλογο 

Τοσο καλα πανε http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=nintendo%20switch&LH_PrefLoc=3&_dcat=1249&rt=nc&LH_ItemCondition=3&_trksid=p2045573.m1684 

Να ενημερωνεσαι και λιγο δεν βλαπτει!

 

Οκ ειμαι επιπεδου γυμνασιου. Εσυ πανεπιστήμιο. Μου ειπες κακο το ενα game με το ετσι θελω διχως επιχειρημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεχρι τωρα τα εχει παει απλα οκ. Γιατι οκ; Διοτι η νιντυ *** και δεν δινει στοκ.

Περασα σημερα απο το mall πανω μια βολτα. Γεματο Switch ηταν σε ολες τις μεγαλες αλυσιδες,που ακουσες οτι δεν υπαρχει στοκ?

Ασε τι γινεται στο εξωτερικο,αλλη αγορα αλλες απαιτησεις/αναγκες.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=zelda+breath+of+the+wild&LH_PrefLoc=3&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xzelda+breath+of+the+wild+special+edition.TRS0&_nkw=zelda+breath+of+the+wild+special+edition&_sacat=0

 

https://www.skroutz.gr/s/10830622/The-Legend-of-Zelda-Breath-of-the-Wild-Limited-Edition-NS.html

(και στις αλυσιδες υπαρχει που δεν ειναι στο σκρουτζ)

 

Και δες και στην Ελλαδα το τελευταιο καταστημα ποσο το πουλαει ενω υπαρχει αποθεμα

https://www.skroutz.gr/s/10864394/Nintendo-Switch-Red-Blue-Joy-Con-32GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν μπορουμε να πουμε στις αλλες εταιρειες(που βγαινουν ολα τα multiplatform παιχνιδια)τι θα κυκλοφορησει του χρονου,θα ξερουμε τι θα βγει στο Switch?

 

https://www.youtube.com/watch?v=iSpm6HQjy9Y

Ελα ρε συ fulgore μη γινεσαι εριστικος. Πες πως απλα δεν εχει τιτλους και περιμενουμε την e3 να σωσει τη κατασταση και ασε της ***. 

Ακομα περιμενω να δω στη λιστα μεσα που σου εδωσα για το wii u τι αλλο δεν σου αρεσει και τι ειναι αχρηστος τιτλος.

4-5 σοβαρα single player games τα εχει στανταρ καθε αποτυχημενη κονσολα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 σοβαρα single player games τα εχει στανταρ καθε αποτυχημενη κονσολα. 

 

Οταν λεμε σοβαρα single player παιχνιδια φανταζομαι οτι εννοουσαμε για καινουργιες κυκλοφοριες και οχι για κυκλοφοριες της προηγουμενης γενιας που βγηκαν στο Wii U. Λεω εγω τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα σημερα απο το mall πανω μια βολτα. Γεματο Switch ηταν σε ολες τις μεγαλες αλυσιδες,που ακουσες οτι δεν υπαρχει στοκ?

Ασε τι γινεται στο εξωτερικο,αλλη αγορα αλλες απαιτησεις/αναγκες.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=zelda+breath+of+the+wild&LH_PrefLoc=3&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xzelda+breath+of+the+wild+special+edition.TRS0&_nkw=zelda+breath+of+the+wild+special+edition&_sacat=0

 

https://www.skroutz.gr/s/10830622/The-Legend-of-Zelda-Breath-of-the-Wild-Limited-Edition-NS.html

(και στις αλυσιδες υπαρχει που δεν ειναι στο σκρουτζ)

Μιλαμε για ελληνικη αγορα; Που ζητημα να πουλησε 2000 κομματια; Ελλαδισταν η χωρα το ps4 & του lol στα pc.

Εγω δεν μιλαω καν για ευρωπη. Δες αμερικα τι γινεται που ειναι σοβαρη αγορα και αυτη που συνηθως καθοριζει την πορεια μιας κονσολας και πες μου. Εχω λαθος; Ανν ειναι να σε αρχισω στα youtube link με το προβλημα που εχουν μεγαλοι youtubers της nintendo που μιλανε για το προβλημα!

Οταν λεμε σοβαρα single player παιχνιδια φανταζομαι οτι εννοουσαμε για καινουργιες κυκλοφοριες και οχι για κυκλοφοριες της προηγουμενης γενιας που βγηκαν στο Wii U. Λεω εγω τωρα....

Αν παιξουμε με αυτο το σκεπτικο αφαιρουμε αυτοματα και το botw του switch. Στεκει η λογικη σου; Καθολου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υστερικο συμπερασμα ποιο ειναι; 

 

Γενικά υστερικό συμπέρασμα είναι ένα συμπέρασμα που δεν έχει καμία λογική και νηφάλια βάση, και αντιθέτως βασίζεται μόνο στην ενστικτώδη, επιπόλαιη και πρόχειρη κρίση. Είναι πολύ νωρίς για το οτιδήποτε.

 

Η Nintendo έχει ακολουθήσει πολύ προσεκτική και αποτελεσματική στρατηγική μέχρι τώρα με το launch του Switch, εξού και η επιτυχία. Δεν υπάρχει λόγος να πιστέψει κάποιος οτι θα σταματήσει εκεί. Προφανώς και έχουμε ανησυχίες όσοι στάξαμε 300 και 340 ευρώ για το Switch. Άλλο όμως ανησυχώ και άλλο καταστροφολογώ επειδή θα μείνω μερικούς μήνες χωρίς μεγάλο τίτλο να παίζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υστερικό συμπέρασμα είναι ένα συμπέρασμα που δεν έχει καμία λογική και νηφάλια βάση, και αντιθέτως βασίζεται μόνο στην ενστικτώδη, επιπόλαιη και πρόχειρη κρίση. Είναι πολύ νωρίς για το οτιδήποτε.

 

Η Nintendo έχει ακολουθήσει πολύ προσεκτική και αποτελεσματική στρατηγική μέχρι τώρα με το launch του Switch, εξού και η επιτυχία. Δεν υπάρχει λόγος να πιστέψει κάποιος οτι θα σταματήσει εκεί. Προφανώς και έχουμε ανησυχίες όσοι στάξαμε 300 και 340 ευρώ για το Switch. Άλλο όμως ανησυχώ και άλλο καταστροφολογώ επειδή θα μείνω μερικούς μήνες χωρίς μεγάλο τίτλο να παίζω..

Για τους χρονους ανταποκρισης της εχεις να πεις κατι; Συμφωνεις ή διαφωνεις;

 

 

Και ετσι για να χαλαρωνουμε λιγακι. 

https://www.youtube.com/watch?v=LzPIREgOFEE&list=LLXMrngTb6W5vapSYKGSiC8w&index=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για ελληνικη αγορα; Που ζητημα να πουλησε 2000 κομματια

Τι να πω. Σε Ελληνικο forum σχολιαζω και συμμετεχω(και μενω στην Ελλαδα)φανταζομαι περισσοτερο με ενδιαφερει τι γινεται στην Ελλαδα και αντε στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω. Σε Ελληνικο forum σχολιαζω και συμμετεχω(και μενω στην Ελλαδα)φανταζομαι περισσοτερο με ενδιαφερει τι γινεται στην Ελλαδα και αντε στην Ευρωπη.

αχαχα

Ενταξει!

Ελλαδα εχει πιασει πατο το switch οποτε κρατα μικρο καλαθι ;)

 

Και ασε εμενα να κραταω μεγαλο και να θελω να το γεμισω με παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους χρονους ανταποκρισης της εχεις να πεις κατι; Συμφωνεις ή διαφωνεις;

 

 

Και ετσι για να χαλαρωνουμε λιγακι. 

https://www.youtube.com/watch?v=LzPIREgOFEE&list=LLXMrngTb6W5vapSYKGSiC8w&index=4

 

Σόρι αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει χρόνος ανταπόκρισης πάνω στον 1μιση μήνα μετά το launch.

Κανένας δεν έχει προσδοκίες να μάθει για τρελά game launches τόσο σύντομα. Θα ήταν και χαζό εκ μέρους της Nintendo να το κάνει τόσο νωρίς έτσι και αλλιώς. Νομίζω οτι έχει μάθει πως να διατηρεί momentum μετά απο τόσα χρόνια, και ειδικά τώρα που έχει πάρει φόρα.

 

Περίμενε μέχρι την Ε3 σου λέω εγώ σε 1μιση μήνα. Τότε θα γίνει το reveal που περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει χρόνος ανταπόκρισης πάνω στον 1μιση μήνα μετά το launch.

Κανένας δεν έχει προσδοκίες να μάθει για τρελά game launches τόσο σύντομα. Θα ήταν και χαζό εκ μέρους της Nintendo να το κάνει τόσο νωρίς έτσι και αλλιώς. Νομίζω οτι έχει μάθει πως να διατηρεί momentum μετά απο τόσα χρόνια, και ειδικά τώρα που έχει πάρει φόρα.

 

Περίμενε μέχρι την Ε3 σου λέω εγώ σε 1μιση μήνα. Τότε θα γίνει το reveal που περιμένεις.

Ναι εχεις δικαιο δεν το διευκρινισα. Με εχετε δυο ωρες εδω και γραφω. Αχχ

Η ερωτηση μου ειχε να κανει λοιπον με το χρονο ανταποκρισης πανω στα παρακατω:

 

1) Παγκοσμιο στοκ.

2) Η ενεργοποιηση της virtual console και αν και κατα ποσο θα γινει η μεταφορα τους για τους κατοχους των παιχνιδιων vc απο αλλα συστηματα wii u/3ds

3) Sofware console υπηρεσιες, chat,friends,browser,youtube,twitch κλπ.

 

Παμε στους δυο μηνες και ουσιαστικη τοποθετηση/λυση/ενημερωση δεν εχουμε ακομη.

 

Θεωρεις λοιπον πως τα αντανακλαστικα της ειναι 15χρονου ή 60αρι;

 

Εγω πιστευω πως ακομα ειναι σε σοκ απο τη ζητηση του μηχανηματος και θελει ενα χαστουκι να ξυπνησει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικαιο δεν το διευκρινισα. Με εχετε δυο ωρες εδω και γραφω. Αχχ

Η ερωτηση μου ειχε να κανει λοιπον με το χρονο ανταποκρισης πανω στα παρακατω:

 

1) Παγκοσμιο στοκ.

2) Η ενεργοποιηση της virtual console και αν και κατα ποσο θα γινει η μεταφορα τους για τους κατοχους των παιχνιδιων vc απο αλλα συστηματα wii u/3ds

3) Sofware console υπηρεσιες, chat,friends,browser,youtube,twitch κλπ.

 

Παμε στους δυο μηνες και ουσιαστικη τοποθετηση/λυση/ενημερωση δεν εχουμε ακομη.

 

Θεωρεις λοιπον πως τα αντανακλαστικα της ειναι 15χρονου ή 60αρι;

 

Εγω πιστευω πως ακομα ειναι σε σοκ απο τη ζητηση του μηχανηματος και θελει ενα χαστουκι να ξυπνησει.

 

 

Πιστεύω οτι το θέμα και στα 3 σημεία που ανέφερες είναι περίπλοκο και δεν έχει να κάνει με χρόνο απόκρισης αλλά κυρίως με τη λογική του industry.

 

1)Παγκόσμιο Stock

Κανείς δε μπορεί να ξέρει γιατί η Nintendo δεν έχει κατακλύσει την αγορά ακόμα, αλλά εκτιμήσεις λένε ότι έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής του συστήματος. Όπως είχαμε δει πριν μισό μήνα νομίζω, η Fomalhaut είχε κάνει ένα tear down και είπε ότι το Switch κοστίζει 260$ στη Nintendo για να το κατασκευάσει έναντι των 300$ που το πουλάει. Αυτό σημαίνει ότι δεν της βγάζει μεγάλο κέρδος ανά κονσόλα και είναι λογικό το να παρέμεινε προσεκτική και φειδωλή με την παραγωγή μέχρι να δει στέρεα νούμερα και μεγάλη ζήτηση στην αγορά. Αν ισχύουν τα παραπάνω την θεωρώ 100% ορθολογιστική απόφαση για μια εταιρία που έχει στόχο το κέρδος.

 

2)Virtual Console

Λέγεται ότι έρχεται, και λέγεται ότι θα έχει παιχνίδια από GameCube όπως το Super Mario Sunshine. 

Για τη μεταφορά λέγεται ότι δουλεύουν κάποιο πρόγραμμα αναβάθμισης για κατόχους από άλλα συστήματα. Ούτε το Virtual Console είναι από τα πράματα που περίμενα να γίνουν στους πρώτους μήνες βάσει αυτών που έλεγε η Nintendo πριν το Switch launch. 

 

3)Console Software/Apps

Προσωπικά, δε θα μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο αυτό. Προς το παρόν με νοιάζει σε βάθος χρόνου να κάνει deliver τίτλους και να το κάνει καλά. Το chat/team building είναι βασικό τώρα με το MarioKart 8 Deluxe, αλλά πιστεύω ότι δε θα δούμε κάτι μέχρι να βγει το Splatoon 2. Youtube, Netflix κλπ προσωπικά εύχομαι να μην έρθουν ποτέ στην κονσόλα! Μου αρέσει που είναι τόσο light το OS, και κάτι μου λέει ότι αυτό θα αλλάξει αν το φορτώσουν με apps που έχεις σε κάθε άλλη συσκευή στο σπίτι σου. 

 

Γενικά πρέπει να έχεις στο νου σου ότι το Launch της κονσόλας έγινε εσπευσμένα και αυτό φαίνεται και στα θέματα που ανέφερες. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά είναι χρόνια τώρα που η Nintendo έχει αποδείξει ότι προτιμάει να επικοινωνεί με τους καταναλωτές της μέσα από μικρά και μεγάλα events ή σε πολύ συγκεκριμένες χρονικές στιγμές με κάποιο direct ή έμμεσα με στοχευμένα δήθεν "leaks". Δεν είναι απαραίτητα καλό αλλά ούτε και κακό. Είναι στρατηγικές marketing οι οποίες κρίνονται απο τα αποτελέσματα τους, και απλά σκέψου ότι μέχρι τώρα στο Switch οι τακτικές αυτές καραδούλεψαν!

 

Γι' αυτό και λέω λοιπόν, περίμενε την E3.. κοντά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...