Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους ενδιαφέρονται για κάποιον αντάπτορα.   Link.png Site: N100   Αρκετά φτηνός και δουλεύει άψογα ( από προσωπική εμπειρία με χειριστήρια ps3+ps4).   

Μιλαμε με ασυρματα χειριστηρια απο ps4 να δουλεψει στο Switch;

lag βλεπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήρα το Steamworld Dig 2 στα 12€ με τα sales και μπορώ να πω ότι φαίνεται παιχνιδαρα γενικά, και ταιριάζει τέλεια στο σύστημα ειδικά! Είπα να παίξω στο κρεβάτι μια ωρίτσα πριν τον ύπνο στις 11 και κατέληξα να κοιμηθώ στις 4!! Σίγουρα must have επιλογή στα indies. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

 

Με αφορμή αυτό το post που επιβεβαιώνει αυτό που λέγαμε στις αρχές, θέλω να ξαναναφέρω ότι το NSw είναι το απόλυτο indie μηχάνημα, τουλάχιστον για την ώρα. Αυτό οφείλεται σε τρεις λόγους:

 

1) Ο προγραμματισμός του NSw είναι πανεύκολος για τους indie devs. Τους είναι γνώριμο το μονοπάτι των ARM.

 

2) Η φορητότητα ευνοεί το «χαλαρό» gaming, έναντι του πιο «κινηματογραφικού» των twins ή του πισί: όταν είσαι σε φορητό σύστημα δεν έχεις την πολυτέλεια να δεις μια ώρα cutscenes, γιατί έχεις περιορισμένη αυτονομία που θα σου κόψει από τον pure gaming χρόνο σου. Επίσης, στην στάση του λεωφορείου ή μέσα στο μετρό δεν μπορείς να παρακολουθήσεις βαθυστόχαστους διαλόγους ή βαριά πλοκή.

 

3) Ο μικρότερος ανταγωνισμός: κατ' αρχάς στην παρούσα φάση το NSw δεν σφύζει από «μεγάλους» τίτλους, οπότε ούτως ή άλλως ευνοούνται οι πωλήσεις των indies σε σχέση με τα twins που ήδη έχουν περισσότερους τίτλους με μεγαλύτερη προτεραιότητα σε σχέση με τα indies. Επίσης, στο συγκεκριμένο κομμάτι, έχει μεγάλη σημασία το πως αντιμετωπίζει και η Ν τους μεγάλους τίτλους της: τόσο το Odyssey, όσο και το BotW είναι τίτλοι στους οποίους άνετα κάνεις progress και σε φορητό mode: μπορείς να κάνεις ένα shrine στο Zelda για 5 λεπτά πριν το κλείσεις ή μπορείς να μαζέψει δυο φεγγάρια στο Odyssey για 10 λεπτά. Και μετά μπορείς να αλλάξεις τίτλο και να πας σε ένα Shovel Knight ή σε ένα Picross. Γενικότερα οι 1st-party τίτλοι του NSw ευνοούν την εναλλαγή, αντίθετα από ένα Gears of War, από ένα Last of Us ή από ένα MGS.

 

 

Μιλαμε με ασυρματα χειριστηρια απο ps4 να δουλεψει στο Switch;

lag βλεπεις;

 

Ο συγκεκριμένος adapter είναι μόνο για να δουλεύουν ενσύρματα τα γνωστά gamepads, πράγμα που δεν το προτείνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Switch εχω κ εγω αλλα η απολυτη επιλογη φορητου για indies παραμενει το psvita τοσο λογο ποσοτητας οσο κ τιμων των παιχνιδιων

 

Έχει ήδη ξεκινήσει να αλλάζει ο αέρας του PSV έναντι του NSw σε σχέση με τους indie devs.

 

 

Who cares about indies;Θέλουμε τίτλους zelda,mario,xenoblade,splatoon,bayonetta και άλλα.

Και κάνα 3rd party δεν μας χαλάει.

 

Ξέρετε αν το yooka laylee βγει σε physical;

 

«Ποιός ενδιαφέρεται για τα indies» και καπάκι «ξέρετε αν το τάδε indie θα βγει σε physical» καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο παρανοϊκά αυτά που γράφεις, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη ξεκινήσει να αλλάζει ο αέρας του PSV έναντι του NSw σε σχέση με τους indie devs.

 

 

 

«Ποιός ενδιαφέρεται για τα indies» και καπάκι «ξέρετε αν το τάδε indie θα βγει σε physical» καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο παρανοϊκά αυτά που γράφεις, ε;

Δεν νομίζω να είναι indie το yooka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν νομίζω να είναι indie το yooka

 

Όχι απλά είναι indie, αλλά είναι όσο πιο τέρμα indie μπορεί να είναι, καθώς είναι προϊόν που προέκυψε από crowdfunding.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Switch εχω κ εγω αλλα η απολυτη επιλογη φορητου για indies παραμενει το psvita τοσο λογο ποσοτητας οσο κ τιμων των παιχνιδιων

 

Θετικά ps vita

  • Μεγάλο library παιχνιδιών
  • Για τιμές παιχνιδιών μου ακούγεται λογικό και το αναγνωρίζω στα θετικά του vita.
  • Στα συν του ps vita επίσης είναι σίγουρα και το Dpad.
  • Το vita είναι λίγο πιο μικρό και άρα πιο φορητό.

Θετικά nsw

  • Στα πολύ βασικά θετικά του Switch είναι η επέκταση χώρου (microSD)! Αυτό μεταφράζεται σε πρακτικότητα και εξοικονόμηση χρημάτων μακροπρόθεσμα:

     

    Με τα ίδια λεφτά που αγοράζεις 32gb χώρου στο vita, αγοράζεις 128gb στο Switch.

  • Η οθόνη του Switch είναι προφανώς καλύτερη. Πιο sharp, περισσότερες ίντσες, μεγαλύτερη ανάλυση.
  • Απο άποψη δύναμης το Switch κερδίζει ξεκάθαρα.
  • Το Switch έχει ένα παραπάνω σετ L/R triggers.
  • Χάρις στο kickstand και το tabletop mode το switch κερδίζει πόντους εργονομίας.

Η ποσότητα των indies είναι κάτι που σε βάθος χρόνου θα αλλάξει σίγουρα. Ήδη στον πρώτο χρόνο το Nintendo Shop έχει περάσει τους 200 τίτλους με την πλειοψηφία να ανήκει σε indies, και βλέποντας την επιτυχία του Switch μέχρι τώρα, μπορούμε να εικάσουμε οτι η ανάπτυξη του Switch nindie library θα είναι εκθετική απο εδώ και πέρα. Το ps vita βρίσκεται στο τέλος της ζωής του σαν handheld ενώ το Switch είναι ολοκαίνουριο και έχει όλο το μέλλον μπροστά του.

 

 

tl;dr: Αν κάποιος είναι ανάμεσα σε ps vita και Switch για handheld indie machine θεωρώ πολύ καλύτερη επένδυση το Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω

 

Την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη περνεις ps vita με sd adapter κ εχεις ολα τα indies plus τα games του με 150 ευρο τουλαχιστον

 

Οποτε ειναι μακραν πιο συμφερουσα αγορα

 

Δυστηχως εγω περα απο το odyssey κ το rmx δεν εχω παρει τιποτα αλλο μεχρι στιγμης γιατι ειναι πανακριβα

(ψαχνω ποσο καιρο το mario kart 8 εστω κ used κ δεν υπαρχει σε λογικη τιμη πουθενα)

Καλο το τυρακι της φορητοτητας αλλα δεν μπορω να δωσω 50 ευρο πχ για το doom οταν στο one το χω παρει με 10

Το switch μακροπροθεμα θα αρχισει να γινετε value for money στις τιμες των games

Μεχρι τοτε ελπιζω να βρισκω used games κ θα λιωνω το psvita

 

Τελευταιο πηρα το mantis burn racing αλλα σαν το motorstorm rc δεν ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να βρεις με καλό firmware. Όσα έχω δει να πωλούνται είναι με αναβαθμισμένο που δεν μπορείς να το πειράξεις πολύ όπως πρέπει...

εγω το δικο μου slim με sd adapter henkaku το πηρα απο δω insomnia 140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα διαφωνησω

 

Την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη περνεις ps vita με sd adapter κ εχεις ολα τα indies plus τα games του με 150 ευρο τουλαχιστον

 

Οποτε ειναι μακραν πιο συμφερουσα αγορα

 

Δυστηχως εγω περα απο το odyssey κ το rmx δεν εχω παρει τιποτα αλλο μεχρι στιγμης γιατι ειναι πανακριβα

(ψαχνω ποσο καιρο το mario kart 8 εστω κ used κ δεν υπαρχει σε λογικη τιμη πουθενα)

Καλο το τυρακι της φορητοτητας αλλα δεν μπορω να δωσω 50 ευρο πχ για το doom οταν στο one το χω παρει με 10

Το switch μακροπροθεμα θα αρχισει να γινετε value for money στις τιμες των games

Μεχρι τοτε ελπιζω να βρισκω used games κ θα λιωνω το psvita

 

Τελευταιο πηρα το mantis burn racing αλλα σαν το motorstorm rc δεν ειναι

 

Είμαι πάντα υπέρ της άποψης ότι μια κονσόλα στη δύση της έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει στο μέσο gamer απ' ότι μία κονσόλα στο launch της ή λίγο μετά το launch, γιατί αφενός θα έχει χαμηλή τιμή, αφετέρου θα έχει library με άπειρα games. Με αυτό δεδομένο το PSV φυσικά και είναι συμφέρουσα αγορά. Όμως, αν συγκρίνουμε το PSV και το NSw αποκλειστικά στο indie κομμάτι, τότε το NSw κερδίζει οριακά:

 

1) Σε πρώτη φάση, το NSw ήδη έχει μία τεράστια indie library με πολύ δυνατούς τίλους να συμπεριλαμβάνονται σε αυτή. Σε δεύτερη φάση έχει ξεκινήσει αργά και σταθερά να «κλέβει» τίτλους από τη βιβλιοθήκη του PSV. Σε τρίτη φάση το NSw εμπνέει τόσο τους indie devs που έχει ξεκινήσει να παίρνει μέχρι και indie console exclusives.

 

2) Τα indies συνήθως δεν κυκλοφορούν σε physical μέσο, τα περισσότερα βγαίνουν digital-only. Πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζονται extra χωρητικότητα που το PSV δεν έχει και για να αποκτήσει χρειάζονται πολλά περισσότερα χρήματα απ' ότι στο NSw.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με πει πως θα κάνω λογαριασμό σε eshop άλλο παράδειγμα Africa και να αγοράσω ένα παιχνίδι, διαβάζοντας μήπως βρω ποιο πριν κάτι κάποιος είπε αλλάζεις μόνο το region που το έκανα αλλά δεν έχει επιλογή τέτοια . Έχει μέσα America Europe Canada Australia αλλά δεν έχει κάτι άλλο. Λίγο τα φώτα σας γιατί κάνω κάτι λάθος. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το link που εβαλες το αγορασες;

 

Βλεπεις καθολου lag οταν πατας κουμπια η γενικος στο respond;

 

Αυτο που σου εστειλαν εχει τα ασπρα γραμματα πανω ο ανταπτορας;Γιατι ο official τα εχει ενω παιζουν και διαφορα ανταπτορακια πιο ψευτικα ακριβως τα ιδια χωρις τα γραμματα.

ναι από εκεί. Lag 0 έχει τέλεια απόκριση. Και τα γράμματα από πάνω είναι. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει πρόβλημα και τον δουλεύω αρκετά ( παίζω το Zelda με χειριστήριο του PS3). Χθές παρήγγειλα και 2ο.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι από εκεί. Lag 0 έχει τέλεια απόκριση. Και τα γράμματα από πάνω είναι. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει πρόβλημα και τον δουλεύω αρκετά ( παίζω το Zelda με χειριστήριο του PS3). Χθές παρήγγειλα και 2ο.

Ωραια ευχαριστω και γω απο εκει αν ειναι θα το παρω.Ποσο καιρο εκανε να σου ερθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...