Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες main story είναι πολύ λιγο.Το να ψάχνεις να βρίσκεις φεγγάρια χωρίς λόγο το θεωρώ βαρετό και ανούσιο.

Α,επίσης το mario 64 το κατουράει το odyssey.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες main story είναι πολύ λιγο.Το να ψάχνεις να βρίσκεις φεγγάρια χωρίς λόγο το θεωρώ βαρετό και ανούσιο.

Α,επίσης το mario 64 το κατουράει το odyssey.

Έχω 20+ ώρες στο Odyssey και ούτε μία στιγμή δεν το βρήκα βαρετό και ανούσιο. Το level design του είναι αριστουργηματικό και η ποικιλία των κόσμων μεγάλη.

 

Αν κανεις τη χάρη στον εαυτό σου και παίξεις το παιχνίδι γι αυτό που είναι, είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

Οι συγκρίσεις με Mario 64 το οποίο είναι πλέον nostalgia game είναι άτοπες.

 

Όσο αναφορά για την "απατη" που έγραψες πιο πάνω, προφανώς αστειεύεσαι. Γιατί αν το λες σοβαρά, ανήκεις σε μία πάρα πολύ μικρή μειοψηφία. Σε αυτή την περίπτωση, προσπέρασε το και μη λες ό,τι να ναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συμφορουμιτης που εθεσε αρχικα το θεμα των υψηλων τιμων δεν ανεφερε πουθενα αυτο το πραγμα,σχολιασε τις τωρινες τιμες των πλατφορμων.

 

Ναι το Doom οταν βγηκε στο ps4 περυσι εκανε 50+ευρω τι παει να πει ομως αυτο?Οτι πρεπει παιχνιδι 1.5ετους να κυκλοφορει στο Switch με αρχικη τιμη τα 50+ευρω επειδη καποτε κοστιζει στις αλλες πλατφορμες τοσο?ΕΙναι λογικη αυτη?

Και αντε πες ας κραξουμε την Bethesda για αυτο. Στα exclusives που οι τιμες ακομα και wii u τιτλων παραμενουν υψηλες μετα απο ποσο καιρο ποιος φταιει?

 

Κανένας δεν φταίει. Ο καθένας ορίζει την αξία από το προϊόν που πουλάει. Αν παράδειγμα το Mario Odyssey μετά από 1.5 χρόνο κοστίζει το ίδιο με σήμερα αυτόματα σημαίνει ότι κάποιος φταίει που κοστίζει ακόμα το ίδιο με σήμερα; Δηλαδή το παιχνίδι δεν θα αξίζει το ίδιο πολύ μετά από 1.5 χρόνο όπως σήμερα; Δεν είναι αυτοκίνητο που μετά από 1.5 χρόνο το έχεις δουλέψει και υπάρχουν φθορές και συνεπώς χάνει κάπως την αξία του. Οτι παίρνεις σήμερα με το παιχνίδι θα το πάρεις και 1.5 χρόνο μετά άρα με αυτήν την λογική γιατί να μειώσεις την τιμή; 

 

Ναι οκ εντάξει και εμένα μου αρέσουν οι χαμηλές τιμές αλλά πρόσεξε τώρα ποια είναι η συμπεριφορά μου, έχω ορισμένες εταιρίες (π.χ. nintendo, atlus, from) που απλά αγοράζω ανά πάσα ώρα και στιγμή όπως μπορέσω τα παιχνίδια τους σε ότι τιμή και να πωλούνται και δεν το μετανιώνω στο ελάχιστο. Αντίθετα με τις άλλες περιπτώσεις απλά περιμένω να βρω ευκαιρία για χαμηλή τιμή γιατί το θεωρώ δεδομένο ότι μετά από Χ χρονικό διάστημα θα το πάρω μισή τιμή και κάτω. Με τις παραπάνω εταιρίες θεωρώ αυτόματα ότι δε χρειάζεται να περιμένω και ότι έτσι και αλλιώς είμαι προετοιμασμένος να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη για να πάρω παιχνίδι τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν φταίει. Ο καθένας ορίζει την αξία από το προϊόν που πουλάει. Αν παράδειγμα το Mario Odyssey μετά από 1.5 χρόνο κοστίζει το ίδιο με σήμερα αυτόματα σημαίνει ότι κάποιος φταίει που κοστίζει ακόμα το ίδιο με σήμερα;

Σαν  κατοχος σιγουρα ειναι κατι που σε ευχαριστει να βλεπεις να κραταει την τιμη του ενα παιχνιδι.

 

Σαν υποψηφιος αγοραστης ομως(οπως ο συμφορουμιτης εγραψε πιο πισω)σιγουρα δεν σε ευχαριστει να βλεπεις το παιχνιδι μετα απο τοσο καιρο να εχει απολυτως την ιδια τιμη και να μην πεφτει καν σε εκπτωση.Το γιατι φυσικα ειναι αυτονοητο και αφορα το οτι ειμαστε αγοραστες/καταναλωτες.

11 ώρες main story είναι πολύ λιγο.Το να ψάχνεις να βρίσκεις φεγγάρια χωρίς λόγο το θεωρώ βαρετό και ανούσιο.

Ως γνωστον εδω και χρονια τα mario παιχνιδια δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο main story(περαν του κλασσικου να σωσεις την ξανθια).Οι παραπανω ωρες στην ουσια σου λενε ποσο περιπου χρονο πηρε σε καποιους να προσπερασουν σχεδον τα παντα και να πανε κατευθειαν για το τελος του παιχνιδιου. Δεν ψαχνεις να βρεις φεγγαριας χωρις λογο,explore τον υπολοιπο γυρω κοσμο κανεις στον οποιο υπαρχουν και αυτα τα φεγγαρια(ή αστερια στα πιο παλια παιχνιδια οπως αυτο που αναφερεις)για να μαζεψεις για να ξερεις οτι εψαξες παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτοπο τελείως να λες βαρετό να ψάχνω φεγγάρια . Τα περισσότερα από αυτά τα βρίσκεις μετά τον τερματισμό σε επιμέρους νέες πίστες που σου ανοίγει το παιχνίδι . Σα να λες Δλδ βαριέσαι να παίξεις το οντισι. Το γκευμ είναι έτσι φτιαγμενο να στα δίνει λίγα λίγα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

11 ώρες main story είναι πολύ λιγο.Το να ψάχνεις να βρίσκεις φεγγάρια χωρίς λόγο το θεωρώ βαρετό και ανούσιο.

Α,επίσης το mario 64 το κατουράει το odyssey.

Θες να μας πεις μερικά platformers με διάρκεια πολύ μεγαλύτερη από 12 ώρες;

 

Αφού θεωρείς τις 12 ώρες πολύ λίγες φαντάζομαι ότι για να ικανοποιηθείς θα αναζητάς κάποιο game που να κρατάει 20 ώρες σε πούμε. Θα μας πεις μερικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν  κατοχος σιγουρα ειναι κατι που σε ευχαριστει να βλεπεις να κραταει την τιμη του ενα παιχνιδι.

 

Σαν υποψηφιος αγοραστης ομως(οπως ο συμφορουμιτης εγραψε πιο πισω)σιγουρα δεν σε ευχαριστει να βλεπεις το παιχνιδι μετα απο τοσο καιρο να εχει απολυτως την ιδια τιμη και να μην πεφτει καν σε εκπτωση.Το γιατι φυσικα ειναι αυτονοητο και αφορα το οτι ειμαστε αγοραστες/καταναλωτες.

 

 

Αυτό όμως είναι στην ψυχολογία του καθένα και είναι υποκειμενικό για τον καθένα ξεχωριστά όπως και από άποψη μεγέθους του τι πληρώνει. Αλλος θα σου πει ότι τα 50 ευρώ είναι πολλά για ένα παιχνίδι, άλλος θα σου πει ότι είναι και λίγα οπότε δεν πρόκειται να βγει κάποιο νόημα από αυτό. Ειδικά από nintendo δεν θα έπρεπε καν να μιλάμε για κάτι τέτοιο, κασέτες Ν64 να πάρεις σήμερα ή SNES οι τιμές είναι υψηλές (νταξ και για λόγους collectors κιόλας) ή φυσικές μορφές από παιχνίδια Saturn παράδειγμα. 

 

Το στάνταρ εφόσον είναι πλέον 50-70 ευρώ τότε αυτό θα πρέπει να έχει ο αγοραστής στο μυαλό του. Αν πέσει κάτω από αυτό έχει καλώς αλλά από τη στιγμή που το ξέρεις ντε φάκτο ότι οι τιμές από nintendo εκεί θα μείνουν τότε απλά πληρώνεις και το παίρνεις αν θέλεις.  

 

 

Edit: Παράδειγμα ήμουν έτοιμος να σκάσω 40άρι για Legend of heroes trails of cold steel 1+2 (80 δηλαδή) και τσουπ, βγήκαν σε digital μορφή στα 18 ευρώ και τα δυο πακέτο στο Vita ή αν το αγόραζα στο PC στα 30 τώρα που μιλάμε. Καλοδεχούμενη φυσικά η έκπτωση αλλά δεν την περίμενα κιόλας και είναι και η πρώτη που βλέπω μετά από πολλά, πάρα πολλά χρόνια. Τόσα χρόνια το παιχνίδι σταθερά κρατούσε υψηλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες main story είναι πολύ λιγο.Το να ψάχνεις να βρίσκεις φεγγάρια χωρίς λόγο το θεωρώ βαρετό και ανούσιο.

Α,επίσης το mario 64 το κατουράει το odyssey.

 

Στο Super Mario 64 τι λόγο είχες όταν έψαχνες αστέρια;

 

Είτε δεν έχεις παίξει το SM64 και απλά τρολάρεις, είτε δεν έχεις απολύτως καμία συνοχή στις απαιτήσεις σου απο τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mario 64 σου δίνει κίνητρο να ψάχνεις για αστέρια για να προχωρήσεις παρακατω.Ασε που είναι και πιο διασκεδαστικά να τα βρισκεις.Και είχε καλύτερους κόσμους να εξερευνήσεις άρα σε έβαζε στο τρυπακι να ψάξεις περισσότερο.

Στο oddysey περα από τα λιγα βασικα φεγγάρια που πρέπει να βρεις τα άλλα δεν υπάρχει λόγος να τα βρεις.

Αυτό με τις πίστες δεν το ήξερα γιατί το πούλησα προτού το τερματίσω.

Εδώ τώρα παίζω το yooka laylee και είναι πιο διασκεδαστικό από το oddysey.Καλα για το banjo kazooie δεν το συζητάμε καν.

Platformers με παραπάνω ώρες δεν ξέρω,δεν με ενδιαφέρει κι όλας,δεν τα πολυπαιζω.Αν θες να σου πω αλλά παιχνίδια πολύ ευχαριστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mario 64 σου δίνει κίνητρο να ψάχνεις για αστέρια για να προχωρήσεις παρακατω.Ασε που είναι και πιο διασκεδαστικά να τα βρισκεις.Και είχε καλύτερους κόσμους να εξερευνήσεις άρα σε έβαζε στο τρυπακι να ψάξεις περισσότερο.

Στο oddysey περα από τα λιγα βασικα φεγγάρια που πρέπει να βρεις τα άλλα δεν υπάρχει λόγος να τα βρεις.

Το Mario 64 δεν ειναι καλα καλα παιχνιδι, tech demo ειναι με φοβερη για την εποχη του μηχανη γραφικων. Μακραν απο τα λιγοτερα αγαπημενα μου της ευρυτερης σειρας, και τεραστια απογοητευση απο τοτε που το ειδα πρωτη φορα. Αν σου αρεσει να περιπλανησε σε αδειους και επαναλαμβανομενους χωρους και τοποθεσια ειναι δικαιωμα σου, τους καλυτερους κοσμους για εξερευνηση που τους βρηκες εσυ.. παραμενει διαχρονικη μου απορια, ουτε 5 εναλλαγες δεν εχει καλα καλα.

Το Odyssey ειναι περισσοτερες απο 9000 φορες πιο ολοκληρωμενος τιτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Platformers με παραπάνω ώρες δεν ξέρω,δεν με ενδιαφέρει κι όλας,δεν τα πολυπαιζω.Αν θες να σου πω αλλά παιχνίδια πολύ ευχαριστως.

Για πες κανένα game με πολλές παραπάνω ώρες main story να δω κάτι που θέλω κι ας μην είναι platformer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες κανένα game με πολλές παραπάνω ώρες main story να δω κάτι που θέλω κι ας μην είναι platformer...

Ας πω κάτι που παίζω αυτο το καιρο.Χenoblade.Τιμιο παιχνίδι για τα λεφτά του.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...