Προς το περιεχόμενο

Στις 29 Ιουλίου η επίσημη κυκλοφορία των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μιας και το έφερε η κουβέντα, έχουμε ιδέα ποιες ακριβώς διαφορές θα έχουν το Home με το Pro; Κάπου διάβαζα ότι στο τελευταίο θα υπάρχει και υποστήριξη για touch, αλλά δεν βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες.

Δεν έχει πέσει το μάτι μου ακόμα σε λίστα με διαφορές, αλλά η ανάβάθμιση θα γίνει σε αντίστοιχο προϊόν, δεν υπάρχει επιλογή...

 

αν έχεις 7 Home/7 Home Premium/Windows 8/8.1 θα πας σε Windows 10, αν έχεις 7 Pro/7 Ultimate/Windows 8/8.1 Pro θα πας σε Windows 10 Pro...

στις 26/5 εγινε η εγκατασταση του KB3035583 αλλα δεν μου εκανε κανενα pop up για το upgrade...ειναι unofficial windows 7 pro.

 

 

Α, το KB3035583 το έχω πάρει κι εγώ από τις 20/5. Δεν το είχα δει. Από την άλλη δεν θυμάμαι να είδα κανα notification.

restart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί όντως να έρθει με restart, αλλά δεν βιάζομαι κιόλας θα το δω αργότερα (από τις 20/5 πάντως σίγουρα έχω κάνει κάμποσες επανεκκινήσεις, αν και όχι τις τελευταίες 3 μέρες, μπορεί γι' αυτό).

 

Προφανώς ο 7 Home θα αναβαθμιστεί δωρεάν σε 10 Home, το ίδιο ίσχυε και στις προηγούμενες εκδόσεις (πχ. από Vista σε Home). Απλώς ρωτάω αν έχει δημοσιευθεί πουθενά λίστα με τις διαφορές. Μάλλον όχι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο στο system tray εμφανίστηκε ένα εικονίδιο για την αναβάθμιση των win 8.1 σε win 10.Αυτή η αναβάθμιση είναι δωρεάν.Αλλά για πάντα;Επίσης τι γίνεται αν χρειαστεί να κάνω format;Τώρα σε ένα διαμέρισμα του δίσκου έχω windows icon_link.gif 8 για restore και μετά τα αναβαθμίζω σε 8.1,θα μπορεί να αναβαθμιστεί και σε 10 μετά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, θα τα περάσω στον καινούργιο ssd τον Οκτώβριο. Και με Cortana να συνεργάζεται με την Cortana του android που θα την χρησιμοποιώ παράλληλα με το Google Now. Μόνο το metro ui να απενεργοποιείται όπως στα 8.1 και θα είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε κι εδώ η ειδοποίηση με τα πολλά. Τώρα να δούμε αν και πως θα γίνει το clean install όταν έρθει η άγια εκείνη ώρα, αφού με τα Win7 την έχω βγάλει σερί από το 2011 (χωρίς καμία επανεγκατάσταση) και δεν ψήνομαι για σκέτο upgrade. Παρ' ολ' αυτά δεν αργεί καθόλου το ρημάδι μη το ματιάσω, πάει ακριβώς όπως την πρώτη μέρα.

 

Να μπορούσα να πω το ίδιο και για το Ubuntu 12/14 καλά θα ήταν (που μου έχει σπάσει τα @@ στο laptop)...

 

Εκτενές FAQ για την αναβάθμιση σε Windows 10 εδώ:

 

https://www.microsoft.com/el-gr/windows/windows-10-faq?ocid=win10_auxapp_context

 

ps: χα, είπαμε τα 7 τα έβαλα το 2011 και μετά από τόσο καιρό δεν θυμόμουν πως έχω την Pro έκδοση. Άρα θα πάω στα 10 Pro, καλή φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αναβάθμιση πάνω σε υπάρχον λειτουργικό (όπως γίνεται καλή ώρα με το MacOS). Το θέμα είναι τι θα κάνουμε όλοι εμείς που θέλουμε το format :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λόγω update: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3035583

 

Περισσότερα: http://venturebeat.com/2015/05/31/microsoft-starts-prompting-windows-7-and-windows-8-users-to-reserve-their-free-windows-10-upgrade/

 

Πάντως εδώ ακόμα τίποτα (Windows 7, εννοείται αγορασμένα). Θα δοκιμάσω αργότερα και στα Win8.1 άλλου πισιού.

και εδω τιποτα ακομα με windows 7 ultimate 64 bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κάτω δεξιά στο taskbar για το notification icon με το logo των Windows 10 και πάτα πάνω του. Δεν σου βγάζει popup παράθυρο αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σας έχει βγάλει αυτό το εικονίδιο (όπως σε μένα) μπορείτε να το κάνετε εσείς να τρέξει με αυτά τα βήματα:

1) Open the Control Panel, choose Administrative Tools, and then fire up the Task Scheduler.
2) Expand Task Scheduler Library, then Microsoft, then Windows, and finally scroll down to expand Setup.
3) Click the folder GWXTriggers and on the far right hit Run.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αναβάθμιση πάνω σε υπάρχον λειτουργικό (όπως γίνεται καλή ώρα με το MacOS). Το θέμα είναι τι θα κάνουμε όλοι εμείς που θέλουμε το format :P

Ε θεωρητικά περνάς τα 7 (μετα το format) και κάνεις τοτε το Update. To θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς που θέλουμε να βάλουμε τα 10 όοοοταν θα κάνουμε format  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 7 here και σήμερα είδα ένα εικονίδιο δίπλα από το ρολόι που λέει Λήψη windows 10... περίεργο όμως γιατί έχω τα γνήσια (χαχαχα λέμε τώρα :P) αν κάνω update τι γίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...