Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Μπορείτε να με φτύσετε και να με λοιδορήσετε, καθώς δεν έχω παίξει ακόμα το XCOM 2 ή το War of the Chosen. Έχω μείνει στην εποχή του XCOM. Ερώτηση πολλαπλής επιλογής:

Για κάποιον που δεν έχει παίξει κανένα από τα πρόσφατα, θα προτείνατε

Α) ένα playthrough XCOM 1, μετά ένα XCOM 2 και μετά ένα War of the Chosen?

B ) ένα playthrough XCOM 1 και μετά κατευθείαν War of the Chosen?

Γ) κατευθείαν XCOM 2 και μετά War of the Chosen?

Δ) κατευθείαν War of the Chosen να γουστάρουμε?

Απαντήστε και κερδίστε. Ανησυχώ μήπως για έναν άπειρο στην κατηγορία το να πιάσει War of the Chosen κατευθείαν παραείναι περίπλοκο, αλλά το να παίξει τα πάντα με τη σειρά παραείναι χρονοβόρο.

XCOM  (με το enemy within) + μετά XCOM2 WOTC. Δεν αξίζει να τα παίξεις χωρίς τα DLC κάνουν streamline το content τους στο main game, δεν είναι story DLC δηλαδή που αρχίζουν αφού τελειώσεις το main campaign.

Το enemy within για το XCOM1 είναι mild change απλά προσθέτει τα mechs και ένα resource που σε αναγκάζει να rushάρεις κάπως και να μη παίζεις συνέχεια με overwatch spam (κάτι ανάλογο που έκανε το xcom2 αργότερα με τα timer missions).

Το WoTC όμως είναι a whole another league on its own. Είναι κάτι σαν total overhaul/conversion mod για το vanilla. Είναι πχ σαν να βάλεις το long war mod στο XCOM1 χωρίς το grinding και ακόμα πιο ριζοσπαστικό. Προσθέτει ένα σωρό mechanics στο vanilla game (special classes, factions, guerilla ops) αλλά κυρίως βάζει τον μπαμπούλα των chosen. Ακόμα και το πιο γελοίο mission μπορεί να εξελιχθεί σε εφιάλτης δηλαδή (αν λάβουμε υπόψη και το legendary rng BS των XCOM), ειδικά αν έχεις ψιλό rookie team. Εγώ προσωπικά μου αρέσει τα DLC να τα παίζω streamlined και διαφωνώ με τους παραπάνω (δε τα παίζεις δηλαδή σε ξεχωριστά missions, οι special aliens πχ πάντα σπωνάρει από ένας σε alien facility). Το shens last gift μόνο θα σου βγει σαν ξεχωριστό mission.

Εναλλακτικά μπορείς να παίξεις και το Long War mod για το XCOM1 αφού το τερματίσεις πρώτα, αλλά είναι σαδιστικά δύσκολο για αρχάριο παίχτη και παίζει να τραβήξει μήνες το playthrough. Το long war 2 mod για το XCOM2 δεν είναι compatible με το WoTC οπότε το ξεχνάς. Και δεν τίθεται καν δίλημμα να διαλέξω WoTC ή long war 2.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εγώ τερμάτισα XCOM2 vanilla campaign πρώτα (veteran, no ironman, είμαι noob :P ) και μετά έβαλα το War of the Chosen για να μην μου πέσουν όλα τα νέα πράγματα κατευθείαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν έχεις χρόνο , βάλτα ολα με την σειρά. Αλλιώς ξεκίνα με το xcom2 για να συνηθίσεις τον νέο χειρισμό , και μετά βάλε το war of the chosen για να τρέχεις και να μην φτάνεις 😁

Επεξ/σία από sstratos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν έχεις άπλετο χρόνο και κανά χρόνο σερί για λιώσιμο και για να τα παίξεις ολα με τη σειρά που βγήκαν, εγώ συμφωνώ με Ilos, θα σου πρότεινα XCOM1 Enemy Within και μετά XCOM2 War of the Chosen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tidus666 είπε

Εκτός αν έχεις άπλετο χρόνο και κανά χρόνο σερί για λιώσιμο και για να τα παίξεις ολα με τη σειρά που βγήκαν, εγώ συμφωνώ με Ilos, θα σου πρότεινα XCOM1 Enemy Within και μετά XCOM2 War of the Chosen.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Δε ρωτάω για εμένα, καθώς το XCOM + Enemy Within το είχα παίξει πολλές ώρες και σίγουρα θα πήγαινα κατευθείαν σε War of the Chosen, αλλα δεν ήξερα τι να προτείνω σε τρίτο που δεν έχει επαφή με τη σειρά. Μάλλον θα του πω να παίξει το 1 για προπόνηση και να μπει στο War of the Chosen με περισσότερη εμπειρία, αλλά θυμάμαι διάφορες αβαρίες του Enemy Within και προσανατολίζομαι να προτείνω playthrough στο σκέτο. Θα το σκεφτώ, αλλά και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Δε ρωτάω για εμένα, καθώς το XCOM + Enemy Within το είχα παίξει πολλές ώρες και σίγουρα θα πήγαινα κατευθείαν σε War of the Chosen, αλλα δεν ήξερα τι να προτείνω σε τρίτο που δεν έχει επαφή με τη σειρά. Μάλλον θα του πω να παίξει το 1 για προπόνηση και να μπει στο War of the Chosen με περισσότερη εμπειρία, αλλά θυμάμαι διάφορες αβαρίες του Enemy Within και προσανατολίζομαι να προτείνω playthrough στο σκέτο. Θα το σκεφτώ, αλλά και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

Ε αφού έχεις προσωπική εμπειρία, ξέρεις τι να του πεις, δεν χρειάζεται να ρωτάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Δε ρωτάω για εμένα, καθώς το XCOM + Enemy Within το είχα παίξει πολλές ώρες και σίγουρα θα πήγαινα κατευθείαν σε War of the Chosen, αλλα δεν ήξερα τι να προτείνω σε τρίτο που δεν έχει επαφή με τη σειρά. Μάλλον θα του πω να παίξει το 1 για προπόνηση και να μπει στο War of the Chosen με περισσότερη εμπειρία, αλλά θυμάμαι διάφορες αβαρίες του Enemy Within και προσανατολίζομαι να προτείνω playthrough στο σκέτο. Θα το σκεφτώ, αλλά και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

Χαχαχα ήταν ερώτηση παγίδα εξ' αρχής.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tobajara είπε

Μπορείτε να με φτύσετε και να με λοιδορήσετε, καθώς δεν έχω παίξει ακόμα το XCOM 2 ή το War of the Chosen. Έχω μείνει στην εποχή του XCOM. Ερώτηση πολλαπλής επιλογής:

 

39 λεπτά πριν, Brandtobrand είπε

Ε αφού έχεις προσωπική εμπειρία, ξέρεις τι να του πεις, δεν χρειάζεται να ρωτάς. 

 

23 λεπτά πριν, ilos είπε

Χαχαχα ήταν ερώτηση παγίδα εξ' αρχής.😁

Ρε παιδιά... :D :D :D

Είχα παίξει το XCOM 1 + Enemy Within αλλά δεν είχα ιδέα από το 2, οπότε δεν ήξερα τι να προτείνω στο γνωστό μου. Χωρίς να έχω παίξει και τα 2 τι να του έλεγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πράγματα είναι απλά και ταυτόχρονα περίπλοκα. Σαν να παίρνεις μια βολή 97% και να αστοχείς ένα πράμα.

Ένας νέος παίκτης, μόλις ολοκληρώσει το βανίλια πρώτο, είναι πιθανότερο να πάει στο xcom 2 παρά να αρχίσει νέο πλέιθρου με το Enemy Within μέσα. Αν το κάνει αυτό, θα χάσει 2 απ' τις σημαντικότερες (κατά τη γνώμη μου) εμπειρίες που προσφέρουν τα πονήματα της Firaxis, τις αποστολές

Spoiler

Newfoundland και Base Defense.

Απ' την άλλη, δεν θα εκτιμήσει όσο πρέπει το Enemy Within, αν δεν παίξει το βανίλια πρώτο. Όπως επίσης και δεν θα εκτιμήσει τόσο το War of the Chosen αν δεν παίξει το πρώτο και το βανίλια 2.

Γενικά, έχω την εντύπωση ότι τα xcom είναι από αυτά τα παιχνίδια που σπανίζουν πλέον, που ήμασταν τυχεροί όσοι τα παίξαμε την στιγμή που βγήκαν και στην ώρα τους, καθώς έχουμε τελείως άλλο connection με τη σειρά καθώς είδαμε να εξελίσσεται βήμα-βήμα, expansion-expansion κλπ. με κάποιον που το ξεκινάει εν έτει '2020 και θα πάθει xcom overdose.

Οπότε, υπό αυτό το πρίσμα, ξαναλέω, αν ο άλλος δεν έχει άπλετο χρόνο να δει τα πάντα και με τη σειρά που βγήκαν, η safe επιλογή είναι να πάει Enemy Within και μετά War of the Chosen, καθώς και τα 2 βελτιώνουν εκθετικά τον βανίλα προκάτοχό τους, και για να δει το περισσότερο content που υπάρχει. Και αφού παίξει αυτά, αν γίνει σωστός xcom fan που σέβεται τον εαυτό του, το επόμενο βήμα είναι Wotc+ένα σκασμό mods.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέτε για mods, είναι αδιανόητο να παίζετε χωρίς τα stop wasting my time / EVAC all και στα 2 games. Τρελά time savers μαζί με τα zip animations στα options.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Μιας και λέτε για mods, είναι αδιανόητο να παίζετε χωρίς τα stop wasting my time / EVAC all και στα 2 games. Τρελά time savers μαζί με τα zip animations στα options.

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μου ξυπνάτε άσχημες αναμνήσεις...ακόμα βλαστημάω τον παραλογισμό της τελευταίας αποστολής του 2.

Από την άλλη, με ιντριγκάρετε.

Μονο άμα κανεις rush η δεν έχεις reaper/stealth ranger είναι πρόβλημα η τελευταία πιστα. Τα avatar είναι λίγο καθυστερημένα και κάνουν rush οποτε δεν χρειάζεται να kill everything. Εμενα οι "protect device" αποστολές μου την σπάνε ιδιαιτερα. Επίσης μου την σπάει που γίνετε μονο μια φορα UFO attack, και συνήθως πολύ νωρίς στο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο άμα κανεις rush η δεν έχεις reaper/stealth ranger είναι πρόβλημα η τελευταία πιστα. Τα avatar είναι λίγο καθυστερημένα και κάνουν rush οποτε δεν χρειάζεται να kill everything. Εμενα οι "protect device" αποστολές μου την σπάνε ιδιαιτερα. Επίσης μου την σπάει που γίνετε μονο μια φορα UFO attack, και συνήθως πολύ νωρίς στο game.

Τοίχο-τοίχο, μέχρι το τέλος το πήγα.

Έφτασα στα avatar χωρίς να με έχουν αγγίξει, πλήρως φορτωμένος.

Το είχα ξαναγράψει...με την Α-team μου (σχεδόν), όλοι με morale/resistance στο τέρμα και μου τραβάνε από το πουθενά ένα mind-control (μπορεί και δεύτερο, δεν είμαι σίγουρος) και κάτι panic!

Ξέμεινα με τους μισούς να παλεύουν με τις ορδές (όντως το 1ο avatar ήρθε νωρίς-νωρίς, κι έφυγε όπως ήρθε), έχασα δύο δικούς μου αλλά σκότωσα τον mind controller οπότε πήρα έναν πίσω, πέρασα και το 2ο avatar από λεπίδι, αλλά το 3ο ήταν κάπου κατσικωμένο και πλέον ο sniper μου (από την αρχή στην ομάδα, ο πλέον υψηλόβαθμος αν θυμάμαι σωστά) με κρίση πανικού έχει εξαφανιστεί από το χάρτη, εκτός μάχης.

Άρχισαν και τα missed-99%-shots, τσαντίστηκα και το άφησα.

Το ξαναφορτωσα μήνες μετά, σε κάποιο autosave (προς το τέλος) αν δεν κάνω λάθος, και εκεί το 3ο avatar αποφάσισε να ορμήξει στον πανικόβλητο sniper, ο οποίος μαγικά απέφυγε την επίθεση, συνήλθε και το εκτέλεσε συνοπτικά.

Λογική, 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έχω πάντα έναν concealed soldier, πάντα, σε όλα τα missions. Κάνει το game πολύ πιο εύκολο. Δοκίμασε το κάποια στιγμή ;)

Το τελευταίο screen πριν την τελική μάχη από το τελευταίο playthrough μου. Όλοι είχαν τρελα stats, με τον ranger να έχει πάνω από 100 dodge :D

87GNazO.png

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...