Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να παιξω το XCOM2 vanilla,  ξεκίνησα και εγώ το XCOM 2 WotC...χωρίς MOD βέβαια μέχρι να δω τι και πως..

Γιατί λέτε να ξεκινήσουμε χωρίς DLC ; πως τα βλέπεις ; δεν τα περιλαμβάνει το wotc?

Eπίσης στην 3 αποστολή με πάει από την ν Αφρική στη ν.αμερική.. Πως να μη βιαστώ να ανοίξω τον χάρτη - να επεκταθώ.; Αφού κατά κάποιο τρόπο σε οδηγει το παιχνίδι...

 

Επεξ/σία από sstav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 778
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κανένας δεν είπε να ξεκινήσεις χωρίς DLC. Εγώ είπα να μην κάνει integrate τα DLC. Επίσης είπα να μην ανοίξει γρήγορα regions, που γίνετε μονο άμα κανεις contact την περιοχή. Καλύτερα τώρα?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή υπάρχει πολύ παρανόηση όσο αφορά το integrated DLC option και το τι κάνει.

  • XCOM 2 has two story-based DLC's: Alien Hunters, and Shen's Last Gift. Each of these missions adds new units, and most importantly new narrative missions.

  • If players have said DLC's installed for XCOM 2, they're given the option of either activating the narrative missions in a campaign, or playing without said missions leaving only the units behind.

        Here's the situation with War of the Chosen:

  • War of the Chosen will include rebalancing to the units introduced in the DLC's, namely the Alien Ruler enemies from the Alien Hunters DLC, and the SPARK class from the Shen's Last Gift DLC.

  • War of the Chosen will also include a campaign option called "Integrate DLC". This option will integrate the DLC into War of the Chosen to help balance them out for the expansion, namely making the Alien Hunter's weapons a Proving Grounds project rather than a scanning site, and making each of the Alien Rulers guard an ADVENT facility first, rather than suddenly appearing on the alien's turn. Enabling DLC Integration however also prevents the narrative missions from appearing.

TLDR? Αν είναι η πρώτη φορά που παίζεις XCOM2, μη τα κάνεις integrate για να δεις τα narrative missions και όπως αρχικά ήταν designed στο vanilla.

Αν παίζεις για 1000στη φορά και βαριέσαι να φας πάλι 2 ώρες στο Sens Fortress (good pun) με τα ρομπότια ή θες να rushaρεις τα alien hunters όπλα/armors με τα advent facilities (γιατί οι rulers θα κάνουν πάντα guarantee spawn εκεί) αντί να παρακαλάς να σπωνάρουν σε rando missions και να τους κυνηγάς γρήγορα πριν την κοπανήσουν μέχρι το τέλος του game, παίζεις με integrated.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο troll αυτό το παιγνίδι...

Μου έσκασε perfect shitstorm, εκεί που έλεγα ότι πάω αρκετά καλά...

8η αποστολή:

Λείπουν σε αποστολή τα δυο ντούκια μου (1 grenadier, 1 sharpshooter) για να πάρουν τα αντίστοιχα bonus.

Έχω τραυματίες τη reaper (1 μέρα θέλει...) και την star-ranger (1 ή 2).

Μου σκάει "moderate diff" που κάνει "κόβει" dark event και δίνει και επιστήμονα!

-Το 'χω!, λέω και πάω με 5ρα ομάδα, στην οποία έχω ένα rookie και ένα squadie.

-Το 'χεις, στον κλ σου βαθιά!, μου απαντά.

Μου έχει σκάσει ότι αναποδιά μπορεί, στα μούτρα!

Δεν το πάω save-click-save/load...αν δεν βγαίνει η αποστολή, από την αρχή.

Έχω πεισμώσει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είναι μεγάλο troll αυτό το παιγνίδι...

Μου έσκασε perfect shitstorm, εκεί που έλεγα ότι πάω αρκετά καλά...

8η αποστολή:

Λείπουν σε αποστολή τα δυο ντούκια μου (1 grenadier, 1 sharpshooter) για να πάρουν τα αντίστοιχα bonus.

Έχω τραυματίες τη reaper (1 μέρα θέλει...) και την star-ranger (1 ή 2).

Μου σκάει "moderate diff" που κάνει "κόβει" dark event και δίνει και επιστήμονα!

-Το 'χω!, λέω και πάω με 5ρα ομάδα, στην οποία έχω ένα rookie και ένα squadie.

-Το 'χεις, στον κλ σου βαθιά!, μου απαντά.

Μου έχει σκάσει ότι αναποδιά μπορεί, στα μούτρα!

Δεν το πάω save-click-save/load...αν δεν βγαίνει η αποστολή, από την αρχή.

Έχω πεισμώσει!

Εγώ tbh long war 1/2 έχω κάνει save scumming αλύπητα. 😁 Αλλά είναι έτσι δομημένα το pacing σε αυτά που γίνεται snowball αν χάσεις στην αρχή 1-2 ομάδες και ουσιαστικά δε μπορείς να κάνεις catchup μετά με τίποτα. Στο wotc θα πρέπει να συμβεί κάτι πάρα πολύ bullshit (και κυρίως έχει να κάνει με explosions και πατώματα που σπάνε και πέφτεις😁) για να με νευριάσει να κάνω savescum. Συνήθως τσιμπάω τα wounds μου και συνεχίζω.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilos είπε

Εγώ tbh long war 1/2 έχω κάνει save scumming αλύπητα. 😁 Αλλά είναι έτσι δομημένα το pacing σε αυτά που γίνεται snowball αν χάσεις στην αρχή 1-2 ομάδες και ουσιαστικά δε μπορείς να κάνεις catchup μετά με τίποτα. Στο wotc θα πρέπει να συμβεί κάτι πάρα πολύ bullshit (και κυρίως έχει να κάνει με explosions και πατώματα που σπάνε και πέφτεις😁) για να με νευριάσει να κάνω savescum. Συνήθως τσιμπάω τα wounds μου και συνεχίζω.

Με τις ίδιες αρχές είμαστε γαλουχημένοι...από εποχές ΕU και TFTD όλα αυτά, με μπόλικη εφαρμογή στο 1 από τα νέα.

Στο 2, δεν το χρειάστηκα να σου πω την αλήθεια. Κάποια triggers που έτρεχαν αλύπητα τις εξελίξεις έκαναν μπαμ από μακριά, οπότε λιγάκι το ρύθμιζες.

Στη συγκεκριμένη αποστολή, έχω απλά μπει πολύ άσχημα και όταν φτάνω στο objective είμαι με την πλάτη στον τοίχο από χρόνο, οπότε το κακό placement και τα απρόοπτα με ρημαζουν.

Δεν είναι το θέμα να τραυματιστεί κόσμος...είναι ότι με εξολοθρεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στη συγκεκριμένη αποστολή, έχω απλά μπει πολύ άσχημα και όταν φτάνω στο objective είμαι με την πλάτη στον τοίχο από χρόνο, οπότε το κακό placement και τα απρόοπτα με ρημαζουν.

Double timers ftw! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Με τις ίδιες αρχές είμαστε γαλουχημένοι...από εποχές ΕU και TFTD όλα αυτά, με μπόλικη εφαρμογή στο 1 από τα νέα.

Στο 2, δεν το χρειάστηκα να σου πω την αλήθεια. Κάποια triggers που έτρεχαν αλύπητα τις εξελίξεις έκαναν μπαμ από μακριά, οπότε λιγάκι το ρύθμιζες.

Στη συγκεκριμένη αποστολή, έχω απλά μπει πολύ άσχημα και όταν φτάνω στο objective είμαι με την πλάτη στον τοίχο από χρόνο, οπότε το κακό placement και τα απρόοπτα με ρημαζουν.

Δεν είναι το θέμα να τραυματιστεί κόσμος...είναι ότι με εξολοθρεύουν.

Κάποιες αποστολές είναι τρέξιμο εντελώς όντως. Ξέχνα overwatch turns. Τα double timers που υπάρχει επιλογή στα options βοηθάνε πολύ, αλλά θα έπρεπε να είχες αρχίσει το campaign με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα 3-4 διαφορετικές προσεγγίσεις, δεν...μόνο με heavy casualties και όλη την υπολοιπη ομάδα ουσιαστικά κουτσουρεμένη.

Μισοέκλεψα:

Παλιότερο save, και μου έβγαλε ακριβώς στον ίδιο χρόνο άλλο event, ίδιας δυσκολίας, το οποίο όμως με την ίδια ακριβώς ομάδα μου ταίριαζε πολύ-πολύ περισσότερο.

Μπήκα - Βγήκα, με μια ανάσα.

IMG-20200520-WA0005.jpeg.d540917ea4c95ae3078a056c844d0ce8.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι timed missions είναι με διαφορά το στοιχείο εκείνο που με χάλασε περισσότερο στο XCOM 2. 

Και για κάποιο ψυχασθενικό λόγο, ακόμη και το tutorial (της κακιάς ώρας) ήταν timed, με τον κεντρικό άξονα άμυνας να είναι κάθετος και εκτεθειμένος σε επιθέσεις και από τα νότια, και από τα βόρεια του χάρτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζόμπι, τελικά, περισσότερο κακό κάνουν στο παιγνίδι παρά καλό.

Παίρνεις τσάμπα kills/βαθμούς με ελάχιστα σωστή τοποθέτηση και στρατηγική.

Όταν, δε, ορμάνε και στους εχθρούς σου (χωρίς καν το δόλωμα, ακόμα), παρτάρα.

Επιπλέον, οι resistance fighters όταν υπάρχουν, άλλη τεράστια υπόθεση. Πρακτικά ασχολήθηκα σε ολόκληρη αποστολή να κηνυγάω τον έρμο τον chosen (ακατάλληλο δια ανηλίκους το βίντεο) και μόνο δύο γουμάρια σκότωσα εγώ...όλα τα υπόλοιπα οι σύμμαχοι.

Είμαι πάρα πολύ πίσω σε εξέλιξη στο παιγνίδι, δεν έχω καν παλουκώσει τον officer...και πλέον μόνο αν κάνω εγώ χαζομάρα με ακουμπάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι δυσκολία παίζεις αλλα το game είναι μονο στην αρχή ιδιαιτερα δύσκολο. Παρόλα αυτά ακόμα και σε end game μπορούν να σε στείλουν με δυο shots. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...