Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πιστεύω πως αξίζει, ναι, γιατί κάνει με ευχάριστο τρόπο πιο σύνθετη την "καθημερινότητα" της διοίκησης της οργάνωσης: λ.χ., με το vanilla έβρισκα πολύ μικρή την ανάγκη να αναπτύξω πολλούς ισάξιους στρατιώτες, εδώ λόγω των αποστολών που προστίθενται και των factions είναι πιο σύνθετα τα πράγματα, αλλά χωρίς να γίνονται -θεωρώ- κουραστικά.

Βρήκα την ισορροπία των νέων στοιχείων που εισάγει το WOTC πολύ καλή. Αρκετά νέα πράγματα ώστε να προσθέσουν ενδιαφέρον και κάποιες νέες παραμέτρους, αλλά όχι τόσα ώστε να χάνεσαι στο micro-management.

Aυτή τη στιγμή βλέπω το πακέτο με το WOTC (και κάποια άλλα DLC) κάτι λιγότερο από 14 ευρώ, το οποίο θεωρώ αξιοπρεπέστατη τιμή. Δεν είναι κακό το vanilla XCOM2 σε καμία περίπτωση, αλλά πραγματικά το WOTC είναι σημαντική βελτίωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μόνο το γεγονός ότι το vanilla xcom2 είναι unpatched και έχει αυτό το αισχρό performance ακόμα από launch, είναι λόγος αγοράς του WOTC. Όσο αφορά για το ίδιο το DLC τα έχουμε ξαναγράψει, δεν είναι ακριβώς πινελιά extra περιεχόμενου όπως είναι το Shens Last Gift και το alien hunters. Είναι total conversion στυλ όπως είναι πχ τα Long War mods, αλλά on steroids με πολύ καλύτερo balance/pacing και ένα σωρό νέα πράγματα που αλλάζουν εντελώς την φόρμουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ψηνομαι να το ξαναβαλω απλα γιατι πηρα νεο pc και θελω να πιστευω θα τρεχει νερακι....εχουμε κανενα επιπλεον mod περαν των βασικων που εχει πεσει το ματι σας? κατι βλεπω περι Long War of the Chosen το εχει βαλει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ρε παιδια ψηνομαι να το ξαναβαλω απλα γιατι πηρα νεο pc και θελω να πιστευω θα τρεχει νερακι....εχουμε κανενα επιπλεον mod περαν των βασικων που εχει πεσει το ματι σας? κατι βλεπω περι Long War of the Chosen το εχει βαλει κανεις?

Διαβασε τις 2 τελευταιες σελιδες. Ολοι λένε γι'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

θα αργησουμε πολυ φαινεται για το 3...
 

https://www.dsogaming.com/news/firaxis-is-reportedly-working-on-a-turn-based-marvel-game/

Αμφιβάλλω να δουλεύει όλο το team σε αυτό το game, χαλαρά δουλεύει άλλο team στο 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ελπιζω και αυτο θα ηταν το φυσιολογικο...απο την αλλη αν βγαλουν το μαρβελ γκεημ τους, λες να βγαλουν και το 3 την ιδια χρονια? δυσκολο το κοβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Όσοι κατεβάσετε από workshop, καλό είναι να κάνετε unsubscribe ότι mod είχατε από πριν.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2683996590

Χρειάζεται τα 8 mods που είναι στη δεξιά πλευρά αλλιώς δε ξεκινά καν. Επίσης χρειάζεται και αυτό αν έχετε το alien hunters DLC.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2534737016

Προς το παρόν δείχνει να δουλεύει κυριλέ με το WOTC- stop wasting my time και το WOTC - evac all. Αλλά διαβάζω υπάρχουν conflicts με αρκετά άλλα mods.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο γιατί την πάτησα χτες 😁 (ήθελα να δω αν το LWOTC άλλαζε το tutorial). 

Αν ξεκινήσετε με το tutorial, μετά την αποστολή για το avenger core, μόλις πάτε στην Shen στο Engineering room, επειδή έχετε ήδη ξεκλειδώσει τα medkits δε σας δίνει εκεί επιλογή (έχει τα breaching charges) και το παιχνίδι τρώει softlock.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη επαφή σε rookie χωρίς κάποια από τα 2nd wave options. Σαν δυσκολία μέχρι στιγμής δεν είναι κάτι ιδιαίτερο βέβαια σε αυτό το επίπεδο - σαν vanilla commander είναι. Είμαι λίγο παραπάνω από τα μισά, έχει κάποια πράγματα που πρέπει να επισημάνω στο micromanagement που στη πορεία αποδεικνύονται σημαντικά και παίζουν αρκετά ρόλο στο πόσο smooth θα είναι ή θα καθυστερήσει ένα run.

Τα 4 σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να προσέξει κάποιος imo είναι τα:

  • Build order (κλασικά). Αν και εδώ δεν είναι essential να χτίσεις πρώτο από όλα το guerilla tactics school . Θα έλεγα να χτίσετε πρώτα το resistance ring για να μπορείτε από την αρχή να μαζεύετε πράγματα από εκεί. Και το infirmary σχετικά πιο νωρίς, cause there will be serious wounds και δε θέλετε να αράζετε στους templars όλη την ώρα. Για την ακρίβεια εγώ ήμουν τυχερός που ξεκίνησα με τους skirmnishers και μπόρεσα και έκανα excavations γρήγορα, αλλά imo οι reapers θα ήταν ακόμα καλύτερο ξεκίνημα. Οι απλές αποστολές είναι κάπως φειδωλές στα rewards. Δεν θα ανταμείβεστε με αρκετά supplies/intel/resources. Επίσης το σημαντικότερο δεν δίνουν καν corpses. Tbh θα έπαιρνα μόνο αυτές που πραγματικά χρειάζομαι stuff συνήθως scientists/engineers και counter events.
  • Το haven management (ίσως το σημαντικότερο από όλα αν και άργησα πολύ να το καταλάβω στο run μου). Κάθε contact/haven που βρίσκετε μπορείτε να το παραμετροποιήσετε ως προς το production (supplies/intel/recruits). Στο vanilla πολλές φορές καθυστερούσαμε τα contacts υπό τον φόβο των chosen, εδώ πρέπει να τα κάνετε όσο πιο γρήγορα γίνετε αλλιώς θα μείνετε πολύ πίσω. Τώρα για να βρείτε το σωστό balance είναι ολόκληρη επιστήμη. Εγώ έκανα το λάθος στην αρχή να πάω all in στα supplies για να έχω γρήγορα lasers και predator armor. Αυτό βραχυπρόθεσμα αν και με βοήθησε για να έχω πιο clean early game χωρίς τραυματίες (νεκρό δεν έχω ακόμα πλην 2 rookies από randevous missions στα haven), είχε το μειονέκτημά ότι τώρα στο late game τρέχω και δε φτάνω για intel, γιατί οι reapers ήταν οι τελευταίοι που έκανα contact. Αναγκάστηκα και έκανα research ότι datapad είχα (συν αυτά που αγόρασα από black market) και πάλι είμαι αρκετά πίσω (θα έπρεπε να είχα plasma προ πολλού). Μην ξεχνάτε ότι χαλάτε intel και για resistance contacts, boost infiltrations και shadow chamber projects. Ένα άλλο μειονέκτημα αν δεν έχεις intel στο haven management είναι ότι η συγκεκριμένη area δε θα κάνει generate καθόλου missions, πλην randevous κλπ. Οπότε και θα χάσετε ευκαιρίες για xp και stuff. Βέβαια αν πάτε all in σε intel τα missions θα ξεπετάγονται σαν μανιτάρια κάθε sec και θα κάνετε  συνέχεια ignore γιατί δε θα έχετε ούτε roster ούτε equipment. To επόμενο LWOTC run που θα παίξω στο commander θα κάνω b-line κατευθείαν στους reapers, αν δεν ξεκινήσω από εκεί. Intel στα havens δίπλα τους για να μην πηγαινοέρχομαι μακριά στα missions και τα υπόλοιπα havens supplies(ειδικά τα liberated)/recruits. Mid/Late game θα έχετε και extra engineers/scientist για haven advisors οπότε θα μεγαλώσει το income σιγά σιγά. Βέβαια αν βάλετε soldiers για advisors ειδικά με battlescanners θα έχετε πιο πολλά randevous missions για να ελαττώσετε την φθορά από τους faceless και να πάρετε μερικά corpses, οπότε και αυτοί δεν είναι άσχημη επιλογή. Βάζω συνήθως αυτούς με τα χειρότερα stats για να μη μου σπάνε τα νεύρα στα σοβαρά missions.😁
  • Το infiltration και ποιες αποστολές να παίρνεις και ποιες όχι. Ξεχάστε το παίρνω τα πάντα με 100 soldier roster του vanilla - ούτε τόσους recruits θα έχετε εν τέλη για να έχετε τόσα squads, ούτε τόσο equipment για να μη χαϊδεύουν τους advent όσο προχωράει το game. To infiltration time είναι ολόκληρη επιστήμη και δεν είναι εύκολο να αναλυθεί. Τα κυρίως πράγματα που το επηρεάζουν είναι το squad size, τα αντίστοιχα guerilla tactics upgrades αν τα έχετε ξεκλειδώσει, το gear που κουβαλάει το squad (ειδικά αν έχουν μαζί τους suppressors/chameleon suits) και φυσικά αν ξοδέψετε 25 intel για να το κάνετε boost (2x bonus). Τώρα υπάρχουν κάποιες αποστολές (traps) για παράδειγμα που μπορεί να είναι impossibro or just trolling. Μπορεί πχ να δίνουν 30 intel (lol) και να έχουν μια μέρα περιθώριο.😁. Αυτό σημαίνει θα την παίξεις με 4αδα suppressors/chameleon suits με boost infiltration κλπ για 5 intel ουσιαστικά και αν τύχει και κάνεις alert 2-3 pods με mechs/mutons ταυτόχρονα gg. Απλά υπάρχουν για να κάνουν end runs σε ironman.
  • Το resistance ring δεν δίνει order bonuses (εκτός αν το πειράξεις στα 2nd wave options). Αυτό κάνει το game αρκετά πιο δύσκολο γιατί πολλοί στο vanilla φτιάχνανε "builds" με βάση resistance bonuses για snowball. Κάποια από τα bonuses έχουν πάει στο guerilla, κάποια άλλα στα continent bonuses και κάποια άλλα ίσως στα covert ops (δε θυμάμαι προσωπικά missions να δίναν +1 avenger power και +1 resistance contact - ίσως κάνω λάθος). Για να μπορέσετε να κάνετε challenge chosen θα πρέπει να έχετε 3 master sergeants. Οπότε δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να απλώνετε τα xp όπως έκανα εγώ στο vanilla.

Επιφυλάσσομαι για την συνέχεια γιατί μπορεί να αποδεχτεί τελικά πολύ αγγούρι γιατί είμαι πίσω σε research. Ειδικά το dark event που μου ανέβασε τα cost στα resistance contacts με τσάκισε και με πήγε πολύ πίσω.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw μου αρέσουν και οι αλλαγές που έχουν κάνει στα SPARK.Δεν είναι εντελώς άχρηστα όπως στο vanilla. Έχουν αρκετό defense και armor και δεν αστοχούν συνέχεια. Ειδικά για τα αντίπαλα mechs είναι μανούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

καινουργιος παικτης αγοραζει τα xcom

to ενα το παιζει απευθειας το enemy within

το δευτερο κατευθειαν XCOM 2: War of the Chosen

του τα ειπα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...