Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών για να φύγει σκύλος από διαμέρισμα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρσι τον Ιούνιο υιοθέτησε η γυναίκα μου ένα κουτάβι από μια φιλοζωική.

Τότε μέναμε σε ένα μεγάλο σπίτι στο κέντρο , με μεγάλα μπαλκόνια και γενικά δεν είχαμε θέμα με το σκυλί , ούτε με τους άλλους ενοίκους/ιδιοκτήτες

 

Τέλη Οκτωβρίου μετά από κάποια θέματα αναγκαστήκαμε να φύγουμε από το σπίτι λόγω του ότι δεν μας μείωνε το ενοίκιο μετά από 2 χρόνια.

Μείναμε για 2 μήνες στην πεθερά μου που ήταν κοντά και νοικιάσαμε λίγο βιαστικά ένα σπίτι αρκετά μικρότερο , χωρίς χώρους κλπ κλπ

Είπαμε ότι θα μείνουμε προσωρινά μέχρι να βρούμε κάτι καλύτερο η μέχρι να φύγουμε μονιμα για επαρχία

 

 

Όλο αυτό το διάστημα από τέλη Οκτωβρίου ο σκύλος είναι στην πεθερά μου. Τέλη του χρόνου επειδή εμείς πήγαμε στο δικό μας σπίτι και δεν μπορούσαμε να την πάρουμε μαζί την αφήσαμε στην πεθερά μου. Δυο τετράγωνα πιο πάνω πήγαμε μη φανταστείτε.

Επειδή ο σκύλος είχε συνηθίσει εμάς κάθε φορά που ακούει ασανσερ νομίζει ότι είμαστε εμείς και γαβγίζει σαν τρελός.

Πηγαίνουμε βέβαια κάθε μέρα. Έχει το φαγητό της , την ζεστασιά της , τις βόλτες της μεσημέρι και βράδυ αλλά γαβγίζει σαν τρελή.

Έκαναν όχληση στην πεθερά μου αρχές του χρόνου να δει τι θα κάνει με το σκυλί. Επειδή και εμείς είμαστε δύσκολα και δεν μπορούμε να την πάρουμε εκεί που μένουμε προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να δω τι θα κάνω μέχρι να φύγουμε για επαρχία

 

Αναλυτικά

Η πεθερά μου είναι ιδιοκτήτρια.

Έχει το σκύλο μας και 3 γάτες επιπλέον. Σύνολο 4 ζώα

Τα διαμερίσματα είναι 32 . Υπέγραψαν σε ένα ανεπίσημο χαρτί 10 άτομα (εκ των οποιών οι 2 μένουν μαζί)

Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε και πόσο χρόνο έχουμε?

Σίγουρα πρέπει να την πάρουμε από κει και έχουν δίκιο οι άλλοι αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεθερά μου είναι ιδιοκτήτρια.

Έχει το σκύλο μας και 3 γάτες επιπλέον. Σύνολο 4 ζώα μέσα σε διαμέρισμα σε πόλη.

 

Δεν έκανες καλά την πρόσθεση.

 

Μού θύμισες αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τους να βάλουν τις υπογραφές εκεί που ξέρουν, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Σκυλί είναι και γαυγίζει. Όλα το κάνουν.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ρε λιοπυρ ετσι σου ειπανε? στα @@ σας ο υπολοιπος κοσμος? επ[ειδη η γρια θελει να εχει 45 ζωα στο σπιτι , πρεπει και ολο το υπολοιπο κτιριο να τα υπομενει ?

 


Επειδή ο σκύλος είχε συνηθίσει εμάς κάθε φορά που ακούει ασανσερ νομίζει ότι είμαστε εμείς και γαβγίζει σαν τρελός.

 

Πηγαίνουμε βέβαια κάθε μέρα. Έχει το φαγητό της , την ζεστασιά της , τις βόλτες της μεσημέρι και βράδυ αλλά γαβγίζει σαν τρελή.

 

για να μπηκανε στην διαδικασια 10 ατομα να υπογραψουν σε χαρτι, αυτο και μονο σου δειχνει οτι ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ . κανε κατι γρηγορα και μη το παιζεις τρελιτσα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τους να βάλουν τις υπογραφές εκεί που ξέρουν, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Σκυλί είναι και γαυγίζει. Όλα το κάνουν.

 

Σίγουρα ενοχλεί. Και πολλές φορές το κάνει και μεσημέρια. Το θέμα είναι η μιζέρια και το ψέμα.

Με έπιασε προχτές ο αδερφός του διαχειριστή κάτω στην είσοδο (την πήγαινα βόλτα) και αρχισε να χαιδευει τον σκύλο και να μου λέει αυτή γαβγίζει? Του λέω ναι. Καλά κανει λέει , είναι καλό να γαβγίζει γιατί φυλάει και το σπίτι.

 

Χτες είδα την υπογραφή του....του παπάρα

Μια κυρία που μένει δίπλα δεν την ενοχλεί. Και από 32 διαμερίσματα υπέγραψαν οι 10

ωπα ρε λιοπυρ ετσι σου ειπανε? στα @@ σας ο υπολοιπος κοσμος? επ[ειδη η γρια θελει να εχει 45 ζωα στο σπιτι , πρεπει και ολο το υπολοιπο κτιριο να τα υπομενει ?

 

 

για να μπηκανε στην διαδικασια 10 ατομα να υπογραψουν σε χαρτι, αυτο και μονο σου δειχνει οτι ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ . κανε κατι γρηγορα και μη το παιζεις τρελιτσα

 

Τρελίτσα δεν το έπαιξα. Ξέρω ότι ενοχλεί και ότι πρέπει να κάνουμε κάτι. Αν το έπαιζα τρελίτσα θα τους έγραφα στα @@ μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τους να βάλουν τις υπογραφές εκεί που ξέρουν, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Σκυλί είναι και γαυγίζει. Όλα το κάνουν.

 

Δε ξέρω τι προβλέπει ο νόμος αλλά το λάθος και το άδικο είναι δικό σου όπως το βλέπω εγώ.

 

Εφόσον και μόνος σου λες ότι "γαβγίζει σαν τρελλό" (άρα δε γαβγίζει "όπως όλα" γιατί δε γαβγίζουν όλα σαν τρελλά)  είναι δική σου ευθύνη να κάνεις ότι χρειάζεται για να μην ενοχλούνται οι γειτονές σου.

 

Το ότι τόσο πολλοί υπέγραψαν σημαίνει ότι δεν είναι κάποιου τρελλού φαντασία που του τη βάρεσε. Αν υπήρχαν οι προϋποθέσεις δε θα το έκαναν (όπως δε το έκαναν και στο προηγούμενο σπίτι σου).

 

Τώρα, το τί μπορεί να κάνουν νομικά στη πεθερά σου στην οποία φόρτώσατε το σκυλί (εφόσον δεν είναι ιδιοκτήτρια) είναι θέμα που χωρά κουβέντα.

 

Το σκυλί είναι "registerαρισμένο" ?

 

Θεωρώ ότι εσύ θα πρέπει να κάνεις πίσω και να βρεις άλλη προσωρινή λύση ... αφού αυτή που βρήκες προφανώς δε δουλέυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ενοχλεί. Και πολλές φορές το κάνει και μεσημέρια. 

 

και να μου λέει αυτή γαβγίζει? Του λέω ναι. Καλά κανει λέει , είναι καλό να γαβγίζει γιατί φυλάει και το σπίτι.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ φυλαει και το σπιτι λεει. αμα γαυγιζει ο σκυλος 10ωρα και εχει κανει τα νευρα κουρελια απο γειτονες.. φυλαει το σπιτι γαυγιζωντας ασταματητα.. χαχαχαχα να βαζω και εγω το στερεο να παιζει 12 ωρα τοτε δυνατα κιολας οταν λειπω.. για να νομιζουν οτι ειμαι μεσα μη με κλεψουν . ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----

 

Μπορείς να το δεις και από την "ανάποδη" πλευρά ....

 

αντε και δεν "δίνεις λογαριασμό" στους 10 ... θα πρέπει να δώσεις λογαριασμό στον σκύλο που έχεις παρατήσει στη πεθερά σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα διαμερίσματα είναι 32 . Υπέγραψαν σε ένα ανεπίσημο χαρτί 10 άτομα (εκ των οποιών οι 2 μένουν μαζί)

Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε και πόσο χρόνο έχουμε?

 

μπορεις να παρεις το χαρτι και να το κανεις σαιτα, κωλοχαρτο ή υποθετο γι αυτους που υπεγραψαν. δεν εχουν καμια εξουσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν τον έχουμε παρατήσει. Κάθε μέρα πηγαίνω το βράδυ και κάθομαι μαζί της αρκετή ώρα. 2 φορές την μέρα βόλτα , φαγητό , γιατρούς και έχει παρέα όλη μέρα. Έχουν τύχει αρκετές αναποδιές και δεν μπορούσαμε να την πάρουμε σπίτι. Αν μπορούσα θα την είχα πάρει .

Εγώ ρωτάω πόσες μέρες έχω διορία με αυτό το χαρτί . Δεν είπα ότι δεν φταίμε ή ότι δεν έχουν δίκιο οι γείτονες. Αλλα πάμε να βγάλουμε από την μύγα ξύγκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ οτι ο σκυλος γαυγιζωντας σα μανιακος ΕΝΟΧΛΕΙ ?

εχεις διορια μεχρι το βραδυ

Γαβγίζει για κανά λεπτό συνέχεια όμως καμιά δεκαριά φορές τη μέρα. Τα βράδια δεν ενοχλεί καθόλου. Το μεσημέρι τους πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τύχει αρκετές αναποδιές και δεν μπορούσαμε να την πάρουμε σπίτι. Αν μπορούσα θα την είχα πάρει .

 

Μπορείς να αναφέρεις (όσο μπορείς) 1-2 αναποδιές ?

 

Προσωπικά θα κοιτούσα να έβρισκα άλλη προσωρινή λύση, ίσως κάποιον άλλο από τους πολλούς φιλόζωούς να το φιλοξενήσουν.

 

Στη τελική στείλε το στην evabb ... :)

 

 

http://www.nomikosodigos.info/el/guide/simple-legal/688-n-4029-2012-o-arithmitikos-periorismos-sti-filoxenia-katoikidion-zoon-syntrofias-se-diamerisma.html

 

Σύμφωνα με το νέο Ν. 4039/2012 στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχο τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

 

Με τον ίδιο κανονισμό πολυκατοικίας μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα. 

 

 

Πόσα από τα παραπάνω ισχύουν στη περίπτωσή σου ? (το γ από μόνο του αφήνει πολλά "περιθώρια" εναντίον σου)

 

Αν οι γείτονες τις πεθεράς σου ήταν σκατόψυχοι θα μπορούσαν να την κάνουν να διώξει όχι μόνο τον σκύλο αλλά και πριν από αυτό την μία γάτα της ... άρα δεν είναι τρελλοί.

 

 

Το κείμενο/χαρτί που υπογράψαν και σου έδωσαν μη το βλέεπις σαν "προθεσμία" αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι "σκουπίδι" , υπόθετο ή σαϊτα ... αν έχεις τέτοια αντιμετώπιση στο θέμα η μόνη που θα χάσει στο τελος είναι η πεθερά σου. Δες το σαν μια όχληση στην οποία θα πρέπει να ανταποκριθείς (πχ να εκπαιδεύσεις τον σκύλο ΣΟΥ) όσο καλύτερα μπορείς ώστε να λείξει εδώ το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...