Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών για να φύγει σκύλος από διαμέρισμα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωπα ρε λιοπυρ ετσι σου ειπανε? στα @@ σας ο υπολοιπος κοσμος?

Δεν τα λες καλά.

Δεν φαντάζεσαι καν πόσο στα παπάρια μου υπόλοιπος κόσμος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρκετά θέματα , παραδέχομαι ότι έχουν δίκιο οι γείτονες, δεν προσπαθώ να το παίξω κάπως η να τους γράψω στα @@ και προσπαθώ να δώσω μια λύση στο πρόβλημα που έχουμε.

Μάλλον έπρεπε να γράψω ότι γράφω στα @@ τους μαλάκες τους γείτονες που μου τα έχουν πρήξει με το σκύλο , να γράψω ότι δεν έχουν δίκιο και να γράψω ότι θα τους κυνηγήσω νομικά για ηθική βλάβη

 

Ίσως έτσι να είχα περισσότερους υποστηρικτές. Αλλά δυστυχώς σε αυτή τη χώρα τρολαρουμε και την λέμε σε όποιον παραδέχεται τα λάθη του και προσπαθει να βρει λύσεις


Μπορείς να αναφέρεις (όσο μπορείς) 1-2 αναποδιές ?

 

Προσωπικά θα κοιτούσα να έβρισκα άλλη προσωρινή λύση, ίσως κάποιον άλλο από τους πολλούς φιλόζωούς να το φιλοξενήσουν.

 

Στη τελική στείλε το στην evabb ... :)

 

 

 

 

http://www.nomikosodigos.info/el/guide/simple-legal/688-n-4029-2012-o-arithmitikos-periorismos-sti-filoxenia-katoikidion-zoon-syntrofias-se-diamerisma.html

 

Σύμφωνα με το νέο Ν. 4039/2012 στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχο τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

 

Με τον ίδιο κανονισμό πολυκατοικίας μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα. 

 

 

Πόσα από τα παραπάνω ισχύουν στη περίπτωσή σου ?

 

Αν οι γείτονες τις πεθεράς σου ήταν σκατόψυχοι θα μπορούσαν να την κάνουν να διώξει όχι μόνο τον σκύλο αλλά και πριν από αυτό την μία γάτα της ... άρα δεν είναι τρελλοί.

 

Το μόνο που δεν ισχύει είναι το α) μιας και η πεθερά μου δεν είναι ιδιοκτήτρια του σκύλου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιοπυρ.. παπαρια  δειχνεις παπαρια παιρνεις σε αυτη τη ζωη. τρολλαρεις δε τρολλαρεις τετοια αντιμετωπιση σου φερνει αντιστοιχη

 

μανωλης1.΄ο σκυλος ενοχλει ρε μαν. ποσο ενοχλει δε ξερω αλλα οταν εσυ ο ιδιο λες οτι ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ , ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ κτλ ε σε καποιος τα επρηξε. μπορεις να πιασεις ενα  ενα τα ατομα που υπεγραψαν το χαρτι και να τους εξηγησεις την κατασταση , ζητωντας την κατανοηση τους  για λιγο καιρο..

 

εσυ εχεις το σκυλι εκει απο τον οκτωβρη ρε μαν..  μπες στην θεση τους και φαντασου ποσο τους εφτασε στρο αμην για να μαζεψουν υπογραφες.. δεν μενεις εσυ εκει ναχεις τον σκυλο να κλαει/ γαυγιζει συνεχως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν ισχύει είναι το α) μιας και η πεθερά μου δεν είναι ιδιοκτήτρια του σκύλου

 

 

και ίσως το (γ) ... το οποίο είναι και το όλο point των άλλων.

...

και αν προβλέπει περιορισμό σε αριθμό (2) ο κανονισμός της πολυκατοικίας ... ή αν αλλάξει αυριο το πρωί 

 

 

Ξεκινάμε λοιπόν από το σηεμίο ότι ΝΟΜΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ.

 

 

Τώρα αμα θες ακολούθα όποια συμβουλή θες για το τι σχήμα θα δώσεις στο χαρτί και τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω αρκετά θέματα , παραδέχομαι ότι έχουν δίκιο οι γείτονες, δεν προσπαθώ να το παίξω κάπως η να τους γράψω στα @@ και προσπαθώ να δώσω μια λύση στο πρόβλημα που έχουμε.

Μάλλον έπρεπε να γράψω ότι γράφω στα @@ τους μαλάκες τους γείτονες που μου τα έχουν πρήξει με το σκύλο , να γράψω ότι δεν έχουν δίκιο και να γράψω ότι θα τους κυνηγήσω νομικά για ηθική βλάβη

 

Ίσως έτσι να είχα περισσότερους υποστηρικτές. Αλλά δυστυχώς σε αυτή τη χώρα τρολαρουμε και την λέμε σε όποιον παραδέχεται τα λάθη του και προσπαθει να βρει λύσεις

 

Το μόνο που δεν ισχύει είναι το α) μιας και η πεθερά μου δεν είναι ιδιοκτήτρια του σκύλου

 

Το (α) νομίζω ότι ισχύει, κάτοχος είναι, έστω και προσωρινή.

 

Το (γ) δε βλέπω να ισχύει. Ζώο είναι, θα γαβγίζει, όμως αν το δύστυχο ακούει ασανσέρ και πετιέται επάνω, θα έχουν πρόβλημα ένα σωρό ώρες οι άνθρωποι εκεί.

 

Εγώ λέω μην ακούσεις τις συμβουλές του στυλ "στα παπάρια μου". Αμφιβάλλω αν έχει κάποια ισχύ αυτό το χαρτί, αλλά δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ούτε να θεωρήσεις πως οι 22 που δεν υπέγραψαν δεν έχουν θέμα. Πιθανόν κάποιος να μη θέλει να μπλέξει.

 

Εφόσον ετοιμάζεσαι για αλλαγή πόλης, εγώ θα πρότεινα να τους πιάσεις και να τους ζητήσεις λίγη κατανόηση ακόμη. Αν και το ότι έχει μήνες η ιστορία αυτή δε βοηθάει, σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (α) νομίζω ότι ισχύει, κάτοχος είναι, έστω και προσωρινή.

 

 

Ο κάτοχος είναι αυτός που αναφέρεται στα χαρτιά του ζώου (νομίζω) ... δεν υπάρχει έννοια "προσωρινός κάτοχος" ... αν μου δώσεις το αμάξι σου να το έχω για 1 μήνα δεν είμαι "προσωρινός κάτοχός του" πχ

Το (γ) δε βλέπω να ισχύει. Ζώο είναι, θα γαβγίζει, όμως αν το δύστυχο ακούει ασανσέρ και πετιέται επάνω, θα έχουν πρόβλημα ένα σωρό ώρες οι άνθρωποι εκεί.

 

Εγώ λέω μην ακούσεις τις συμβουλές του στυλ "στα παπάρια μου". Αμφιβάλλω αν έχει κάποια ισχύ αυτό το χαρτί, αλλά δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ούτε να θεωρήσεις πως οι 22 που δεν υπέγραψαν δεν έχουν θέμα. Πιθανόν κάποιος να μη θέλει να μπλέξει.

 

Εφόσον ετοιμάζεσαι για αλλαγή πόλης, εγώ θα πρότεινα να τους πιάσεις και να τους ζητήσεις λίγη κατανόηση ακόμη. Αν και το ότι έχει μήνες η ιστορία αυτή δε βοηθάει, σίγουρα.

 

Κατά τα άλλα δε διαφωνούμε ιδιαίτερα ...

 

το αν το (γ) ισχύει ή όχι είναι υποκειμένικό (με μιά απόφαση δικαστηρίου όμως ίσως μπορεί να "αντικοιμενοποιηθεί") ..

 

Για το πως πρέπει να δει το χαρτί λέμε νομίζω το ίδιο πράγμα.

 

Συμφωνώ επίσης να μη το δει σαν 10 vs 21 ... γιατί είναι πιο δύσκολο (τουλάχιστον στην Ελλάδα ... δε λέμε για UK πχ) κάποιος να φτάσει στο σημείο να κάνει κάτι τέτοιο παρά να "υπομείνει" περισσότερα από όσα νομίζεις ... άσε που αν πας να το παίξεις "τρέλα" μη παραξενευτείς αν αυτό κάνει κάποιους από του άλλους 21 να γυρίσουν εναντίον σου.

 

 

Ερώτηση ...

 

Υπάρχουν άλλα σκυλιά στη πολυκατοικία ?

 

Αν ναι, αυτά τι κάνουν όταν ακουν ασανσέρ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω, να δω αν στο βιβλιάριο της γάτας μας αναφέρεται κάτοχος, δε θυμάμαι όμως.

 

Εμένα η συμβουλή μου είναι να μην το πάει στην κόντρα, γιατί δε θέλει πολύ, ένας βλαμμένος αρκεί να φολιάσει το ζώο που δε φταίει σε τίποτε.

 

Ούτε στο τυπικό της υπόθεσης, και με το θέμα των ωρών κοινής ησυχίας, και με τον αριθμό των ζώων μπορεί να υπάρξει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, να δω αν στο βιβλιάριο της γάτας μας αναφέρεται κάτοχος, δε θυμάμαι όμως.

 

Δε το ξέρω με σιγουριά αλλά ΕΛΠΙΖΩ πως θα το λέει ... αλλιώς τι νόημα έχει να βγάλεις μια "ταυτότητα" ενός ζώου αν δεν γράφεις ποιος αναλαμβάνει την εύθυνη να το προσέχει ?

 

Νομίζω ότι το λέει (αν θυμάμαι από το βιβλιάριο του σκύλου που μου έιχε δείξει φίλος).

Ούτε στο τυπικό της υπόθεσης, και με το θέμα των ωρών κοινής ησυχίας, και με τον αριθμό των ζώων μπορεί να υπάρξει θέμα.

 

Αυτό το λες ως ...... ????

 

αν το όλο επιχείρημα ενός φιλόζωού είναι η πρόβλεψη του νόμου που του επιτρέπει το ζώο άσχετα με τον κανονισμό πολυκατοικίας, πως αυτός γίνεται πλέον "τυπικό της υπόθεσης" και όχι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ στοιχείο της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε το ξέρω με σιγουριά αλλά ΕΛΠΙΖΩ πως θα το λέει ... αλλιώς τι νόημα έχει να βγάλεις μια "ταυτότητα" ενός ζώου αν δεν γράφεις ποιος αναλαμβάνει την εύθυνη να το προσέχει ?

 

Νομίζω ότι το λέει (αν θυμάμαι από το βιβλιάριο του σκύλου που μου έιχε δείξει φίλος).

 

Το κοίταξα, θέση υπάρχει για το όνομα του ιδιοκτήτη, αλλά στο δικό μας δε γράφει τίποτε. Μάλλον επειδή δεν το είδαμε ποτέ σαν θέμα "ιδιοκτησίας", συγκάτοικοι είμαστε με τη γουνόμπαλα, αλλά θα το συμπληρώσω. Έχει διευθύνσεις κτλ., τηλέφωνα, όνομα δε βάλαμε ποτέ.

 

Οπότε, και με το (α) υπάρχει θέμα, εκτός κι αν έχει καμιά άλλη νομική σημασία το "κάτοχος" (αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει διαζευτικό ή, ιδιοκτήτης ή κάτοχος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κολλήσω το χαρτί κάτω στο πίνακα ανακοινώσεων και θα ζητήσω λίγο χρόνο . Το σκυλί το πήραμε γιατί είχαμε την υποδομή , το σπιτι και τις μπαλκονάρες για να μείνει. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από αρχές του χρόνου και όχι από τον Οκτώβριο. Τότε που φύγαμε από την πεθερά μου. Προσωρινά είπαμε , δυστυχώς έχουμε αρκετά οικονομικά θέματα , ψαχνόμαστε να φύγουμε και από Αθήνα και βρίσκομαι σε φάση που ψάχνω δουλειά αυτή τη στιγμή στην επαρχία. Θα δω προσωρινά μήπως την πάρω δοκιμαστικά για καμιά βδομάδα σπίτι να δω πως συμπεριφέρεται στο καινούργιο. Είμαστε και εμείς ο ένας πάνω στον άλλο. Δεν ξέρω. Είναι αρκετά περίεργα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοίταξα, θέση υπάρχει για το όνομα του ιδιοκτήτη, αλλά στο δικό μας δε γράφει τίποτε. Μάλλον επειδή δεν το είδαμε ποτέ σαν θέμα "ιδιοκτησίας", συγκάτοικοι είμαστε με τη γουνόμπαλα, αλλά θα το συμπληρώσω. Έχει διευθύνσεις κτλ., τηλέφωνα, όνομα δε βάλαμε ποτέ.

 

Οπότε, και με το (α) υπάρχει θέμα, εκτός κι αν έχει καμιά άλλη νομική σημασία το "κάτοχος" (αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει διαζευτικό ή, ιδιοκτήτης ή κάτοχος).

 

Το βιβλιάριο νομίζω το συμπληρώνει ο κτηνίατρος που το "καταχωρεί" .... (και πρέπει νομίζω να έχει και υπογραφή του).

 

αν δε το βάλατε , κακώς θεωρώ, θα πρέπει να το βάλετε και ΣΑΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ (όχι ότι με τα υπόλοιπα στοιχεία δεν κατοχυρώνεται)

 

δε ξέρω τη διαδικασία αλλά θυμάμαι τη περίπτωση του φίλου μου που μου εξιστορούσε πως προσπαθούσε (για πλάκα) να πείσει τον κτηνίατρο να βάλει και θρήσκευμα στο βιβλιάριο του σκύλου του.

 

Αν σαν "κάτοχος" δει αυτός που το "κατέχει"/κρατά τότε ό όρος και η πρόβλεψη του νόμου χάνει το περιεχόμενό του καθώς σε όποιον και να δώσεις το σκύλο σου να το κρα΄τησει γινεται κάτοχος ... άρα καθίσταται αναγκαία η εμρηνία του σαν καταχωρημένος "ιδιοκτήτητης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και υπεύθυνος είναι αυτός του οποίου το όνομα αναγράφεται στο βιβλιάριο υγείας του ζώου και κυρίως αυτος του οποιου το ονομα ειναι περασμενο στην ηλεκτρονική ταυτότητα του ζώου , ακα microchip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ λέω μην ακούσεις τις συμβουλές στο στυλ "στα παπάρια μου". Αμφιβάλλω αν έχει κάποια ισχύ αυτό το χαρτί, αλλά δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ούτε να θεωρήσεις πως οι 22 που δεν υπέγραψαν δεν έχουν θέμα. Πιθανόν κάποιος να μη θέλει να μπλέξει.

 

 

Δεν ξέρω αν έχεις γενικά εμπειρία από πολυκατοικίες με πολλά διαμερίσματα, αλλά είναι αρκετά σύνηθες φαινόμενο (μη πω κανόνας) κάποιοι αργόσχολοι να ενοχλούνται από τα πάντα γιατί απλά δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

Μου έρχονται στο μυαλό πρόχειρα-πρόχειρα παραδείγματα από κάποιους γραφικούς που έκαναν ολόκληρη φασαρία επειδή αλλάχτηκαν οι λάμπες στους κοινόχρηστους χώρους με άλλες χαμηλής κατανάλωσης, ενώ οι προηγούμενες δεν είχαν ..καεί όλες, ή άλλους να βάζουν λουκέτα στην γκαραζόπορτα για ..να μην μπαίνουν μέσα αδέσποτα.

Λες και κυκλοφορούν πολλές αρκούδες στην Αθήνα που μπορούν να σύρουν μία γκαραζόπορτα.

 

 

Μιλάμε για αστεία πράγματα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αδιαφορήσεις ή αν έχεις όρεξη να τους πιάσεις στο ψιλό.

 

 

 

Ένα σκυλί θα γαβγίσει. Και μία, και δέκα και 50 φορές την ημέρα.

Όπως κι εγώ θα τραβήξω το καζανάκι άλλες 10, θα κάνω μπάνιο στις 2 το πρωί γιατί τότε σχολάω κοκ.

Όποιος έχει πρόβλημα ωτοασπίδες. Ή βουνό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοίτα, εμπειρία έχω γι' αυτό και μπήκα στην κουβέντα. Επειδή μου θύμισε μια πολύ στενάχωρη ιστορία. Κι όταν λέμε εμπειρία, με αυτά που έχω ζήσει σε πολυκατοικία 50 διαμερισμάτων, ο Λούσιφερ που με μια νυχτερινή επίσκεψη σε περίπτερο σου σκαρώνει φίνα ιστορία, έγραφε ίσαμε το νέο Πόλεμος και Ειρήνη.

 

Κι επειδή εκεί που έμενα, ο τύπος που είχε δυο σκύλους συνέχεια στο μπαλκόνι (εκτός από όταν τους κατέβαζε για να χέσουν στα παρτέρια και να μη μαζέψει τίποτε) έλεγε "υπάρχει νόμος, στα @@ μου" (κλασική περίπτωση ανθρώπου που αναγνωρίζει μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση, συν του ότι ερμήνευε επιλεκτικά το νόμο) το αποτέλεσμα ήταν να του τα φολιάσουν τα δύστυχα που ήταν τα μόνα που δεν έφταιγαν πουθενά, και να το παίζει μετά Σέρλοκ Χολμς της Νέας Σμύρνης για να βρει ποιος και τι.

 

Και, κλασικά, η αστυνομία που έγραφε αυτούς που δικαίως διαμαρτύρονταν για τη φασαρία (να δω ποιος από εμάς δε θα έκλαιγε αν ήταν συνέχεια κλεισμένος με βροχή και γκάιλα σε 5 τετραγωνικά...) έγραψε και τον ιδιοκτήτη που ζητούσε έρευνες και συλλήψεις και...

 

Σαφώς με αυτά που περιγράφει ο ts δε μιλάμε σε καμία περίπτωση για ίδιες καταστάσεις. Αλλά επειδή ούτε στο τυπικό σκέλος νομίζω πως είναι απολύτως εντάξει, ούτε στο ουσιαστικό, και επειδή όπως ξαναείπα ένας βλαμμένος αρκεί για να πάθει κακό το σκυλί, εγώ προτείνω συνεννόηση και όχι οχύρωση πίσω από το νόμο, ελπίζοντας πως δε θα ξεψαχνίσει κάποιος τις παραμέτρους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο το παραδειγμα σου FAIL λιοπυρ

 

αστειο το γεγονος ενας σκυλος να κλαιει 30 φορες τη μερα??

πρωτον ο σκυλος δε περνα καλα

δευτερον οι κατοικοι δε περνανε καλα

 

αρα κανεις δε περνα καλα

 

αρα θελει διορθωση η κατασταση

 

κοψτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...