Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών για να φύγει σκύλος από διαμέρισμα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μπηκανε στην διαδικασια 10 ατομα να υπογραψουν σε χαρτι, αυτο και μονο σου δειχνει οτι ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ . κανε κατι γρηγορα και μη το παιζεις τρελιτσα

 

Δεν πειράζει μωρέ. Σκυλί είναι και γαυγίζει, ποιος χέστηκε για τους ανθρώπους.

Κι άμα δαγκώνει κιόλας, σκυλί είναι και δαγκώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο άλλος μένει στο ισόγειο και τον ενοχλεί το σκυλί που είναι στον 3ο και το οποίο δεν ακούγεται καθόλου στο ισόγειο. Και δεν ενοχλεί την κυρία δίπλα η οποία κοιμάται και τα μεσημέρια.

Ο άλλος με έπιασε και χαίδευε το σκυλί και έλεγε ότι καλά κάνει και γαβγίζει και πήγε και υπέγραψε.

 

Θα τους κολλήσω το χαρτί κάτω και θα τους γράψω ότι το πρόβλημα θα λυθει. Είτε θα το πάρω σπίτι είτε θα φύγουμε για επαρχία να ηρεμήσουμε. Και ναι πολύ καιρό θέλω να την πάω για εκπαίδευση ειδικά για το γαβγισμα. Αλλά τυχαίνουν διάφορα. Θα ενημερώσω οτι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει μωρέ. Σκυλί είναι και γαυγίζει, ποιος χέστηκε για τους ανθρώπους.

Κι άμα δαγκώνει κιόλας, σκυλί είναι και δαγκώνει.

 

^ Ε ναι, δεν είναι και περίοδος Πανελληνίων να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που μονο τα 9 απο τα 32 διαμ. εβαλαν υπογραφη δν αξιζει καν σχολιασμου.. 

Το θεμα ειναι οτι ετσι η γρια θα δεχεται επιθεσεις χωρις λογο και φταιτε καθαρα για αυτο εσεις! 

Νομιζω οτι υπαρχει τροπος να εκπαιδευτει ο σκυλος να μην κανει αυτο το πραγμα καθε φορα π ακουει ασανσερ! Το να πηγαινετε καθε μερες το κανει χειροτερα σιγουρα (δεν ξεχναει την συνηθεια)

Τεσπα αφου κοιτας να φυγεις απο Αθηνα , κοιτα να το κανεις γρηγορα! Κριμα η γιαγια και κυριως κριμα οι αλλοι που ακουν τον σκυλο καθε λιγο και λιγακι

 

Αν θελησουν να κανουν κατι παραπερα σιγουρα θα μπορεσουν.. ειδικα αν αποδειξουν οτι γαυγιζει ωρες κοινης ησυχιας (τηλ. στην αστυνομια, αναφορες, κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σκυλί θα γαβγίσει. Και μία, και δέκα και 50 φορές την ημέρα.

Όπως κι εγώ θα τραβήξω το καζανάκι άλλες 10, θα κάνω μπάνιο στις 2 το πρωί γιατί τότε σχολάω κοκ.

Όποιος έχει πρόβλημα ωτοασπίδες. Ή βουνό.

 

Το καζανάκι και το μπάνιο δεν κάνουν αντίστοιχο θόρυβο. Αν γαυγίζεις όμως κι εσύ τότε θα είχα και μαζί σου πρόβλημα.

Όποιος θέλει σκύλο να πάει στο βουνό για να γουστάρει κι ο σκύλος.

Απορώ πως έχουν μερικοί κάτι σκύλους σαν άλογα μέσα στο διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος μένει στο ισόγειο και τον ενοχλεί το σκυλί που είναι στον 3ο και το οποίο δεν ακούγεται καθόλου στο ισόγειο. Και δεν ενοχλεί την κυρία δίπλα η οποία κοιμάται και τα μεσημέρια.

Ο άλλος με έπιασε και χαίδευε το σκυλί και έλεγε ότι καλά κάνει και γαβγίζει και πήγε και υπέγραψε.

 

Θα τους κολλήσω το χαρτί κάτω και θα τους γράψω ότι το πρόβλημα θα λυθει. Είτε θα το πάρω σπίτι είτε θα φύγουμε για επαρχία να ηρεμήσουμε. Και ναι πολύ καιρό θέλω να την πάω για εκπαίδευση ειδικά για το γαβγισμα. Αλλά τυχαίνουν διάφορα. Θα ενημερώσω οτι ειναι.

 

Το βλέπεις λάθος, ότι δηλαδή ο άλλος είναι τρεις ορόφους μακριά και δεν ακούει τίποτα. Προσωπικά αν ερχόταν ένας ο οποίος ήταν δίπλα και μου έδειχνε την κατάσταση και έκρινα ότι αν ήμουν στην θέση του θα με ενοχλούσε, θα έπαιρνα το μέρος του. Κοινωνικές συμμαχίες.

Μανώλη το ποιος έχει άδικο, αν οι υπογραφές είναι από την πλειοψηφία της πολυκατοικίας το έχετε εσείς, end of story.

Μην βάζετε τους ανθρώπους σε θέση που δεν θα θέλατε να είστε και οι ίδιοι. Δεν είναι θέμα αγάπης η μίσους προς τα ζώα αλλά σεβασμού προς ανθρώπους που μπορεί να δουλέυουν 12 ώρες και να τους ξυπνάει το σκυλί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ρεαλιστικά δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα, εκτός απο μόνιμο βραχνά και πιθανότατα δικαίως. Πήγαινε το σε εκπαιδευτή το ζωντανό. Μην το έχετε σε βεράντα προς θεού. Και όλα θα φτιάξουν. Και επαρχία να πας, μια εκπαίδευση την θέλει.

 

Λογικό είναι που φωνάζει ο κόσμος, τα έχω περάσει και εγώ με σκυλί γείτονα. αλλα ο μλκας το άφηνε στο μπαλκόνι με τις ώρες.  Απο την άλλη να λάβουμε υπόψη οτι υπάρχουν και τύποι βλέπε αργόσχολοι/σύνταξη/γενικά περίεργοι που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και αμολάνε χαρτια.

 

Τελοσπάντων, ανέλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπεις λάθος, ότι δηλαδή ο άλλος είναι τρεις ορόφους μακριά και δεν ακούει τίποτα. Προσωπικά αν ερχόταν ένας ο οποίος ήταν δίπλα και μου έδειχνε την κατάσταση και έκρινα ότι αν ήμουν στην θέση του θα με ενοχλούσε, θα έπαιρνα το μέρος του. Κοινωνικές συμμαχίες.

 

Γι αυτό ακριβώς είπα να μη το δει σαν 10 vs 21 και να επαναπαυθεί στο ότι "δν αξιζει καν σχολιασμου" πχ ...

 

αν έχουν πραγματικό πρόβλημα μη σε παραξενέψει αν σιγά αλλάζει (κατά σου) η αναλογία επειδή δείχνεις αδιαφορία.

 

Θα πρέπει να δείξεις ότι προσπαθείς να βελτιώσεις (αν όχι εξαλείψεις) το πρόβλημα στην ουσία του, όχι στους τύπους επικαλούμενος διάφορα ή κλίνοντας τυπικά τρύπες (πχ να πουλήσεις τον σκύλο στη πεθερά σου ώστε να είναι ιδιοκτήτης πλέον) ...

 

... και αυτό να φανεί, να το επικοινωνήσεις, όχι μόνο στους 10 που έχουν το πρόβλημα (φανερά) σήμερα αλλά σε όλους - δε ξέρεις τι ακριβώς σκέφονται σήμερα, το είδες πχ με τον τύπο που περιέγραψες ή πόσο κοντά είναι να αλλάξουν "στρατόπεδο".

 

 

Ρωτάω ξανά (έχει σημασία θεωρώ) ... υπάρχουν άλλα σκυλιά στη πολυκατοικία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εμπειρία έχω γι' αυτό και μπήκα στην κουβέντα. Επειδή μου θύμισε μια πολύ στενάχωρη ιστορία. Κι όταν λέμε εμπειρία, με αυτά που έχω ζήσει σε πολυκατοικία 50 διαμερισμάτων, ο Λούσιφερ που με μια νυχτερινή επίσκεψη σε περίπτερο σου σκαρώνει φίνα ιστορία, έγραφε ίσαμε το νέο Πόλεμος και Ειρήνη.

 

Κι επειδή εκεί που έμενα, ο τύπος που είχε δυο σκύλους συνέχεια στο μπαλκόνι (εκτός από όταν τους κατέβαζε για να χέσουν στα παρτέρια και να μη μαζέψει τίποτε) έλεγε "υπάρχει νόμος, στα @@ μου" (κλασική περίπτωση ανθρώπου που αναγνωρίζει μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση, συν του ότι ερμήνευε επιλεκτικά το νόμο) το αποτέλεσμα ήταν να του τα φολιάσουν τα δύστυχα που ήταν τα μόνα που δεν έφταιγαν πουθενά, και να το παίζει μετά Σέρλοκ Χολμς της Νέας Σμύρνης για να βρει ποιος και τι.

 

Και, κλασικά, η αστυνομία που έγραφε αυτούς που δικαίως διαμαρτύρονταν για τη φασαρία (να δω ποιος από εμάς δε θα έκλαιγε αν ήταν συνέχεια κλεισμένος με βροχή και γκάιλα σε 5 τετραγωνικά...) έγραψε και τον ιδιοκτήτη που ζητούσε έρευνες και συλλήψεις και...

 

Σαφώς με αυτά που περιγράφει ο ts δε μιλάμε σε καμία περίπτωση για ίδιες καταστάσεις. Αλλά επειδή ούτε στο τυπικό σκέλος νομίζω πως είναι απολύτως εντάξει, ούτε στο ουσιαστικό, και επειδή όπως ξαναείπα ένας βλαμμένος αρκεί για να πάθει κακό το σκυλί, εγώ προτείνω συνεννόηση και όχι οχύρωση πίσω από το νόμο, ελπίζοντας πως δε θα ξεψαχνίσει κάποιος τις παραμέτρους.

 

Ναι, καλή η συνεννόηση, αλλά καλή τύχη στο να εξηγήσεις στον συνταξιούχο που θέλει να μάθει στους εργάτες της ΕΥΔΑΠ πώς ανοίγει ένα φρεάτιο ότι η Αθήνα δεν έχει αρκούδες.

 

 

To δικό σου παράδειγμα είναι ακραίο και μπορεί να χαρακτηριστεί βασανισμός του ζώου ο εγκλεισμός του σε τόσο περιορισμένο χώρο.

Οι καταγγελίες θα έπρεπε να γίνουν για αυτό το λόγο, και όχι για την φασαρία.

 

Στο παράδειγμα του ts, δεν βλέπω τίποτα περίεργο. Ένα σκυλί γαυγίζει με το ασανσέρ. Άλλα γαβγίζουν με τα κουδούνια, τα τηλέφωνα και τα αμάξια. Εντελώς φυσιολογικό και καθημερινό φαινόμενο, που απ'όσο μπορώ να καταλάβω κάποιοι γραφικοί το διόγκωσαν για να δώσουν λίγο νόημα στην ύπαρξή τους.

 

Αν εισπράξουν αδιαφορία, πιθανότατα θα βρουν κάτι άλλο να ασχοληθούν και θα τελειώσει εκεί το ζήτημα.

 

 

 

 

ακυρο το παραδειγμα σου FAIL λιοπυρ

 

 

Let me check my care o meter.

Nah, 0 again.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS, απ' ότι κατάλαβα, το σκυλί γαβγίζει γιατί έχει συνδυάσει τον ήχο του ασανσέρ με την επίσκεψή σας. Δοκιμάστε για αρχή να ανεβαίνετε στο σπίτι της πεθεράς σου από τη σκάλα, ελπίζοντας ότι ο σκύλος σταδιακά θα σταματήσει να συνδέει το ασανσέρ με την επίσκεψή σας. Το ξέρω ότι το να ανεβαίνεις τρεις ορόφους με τα πόδια είναι δύσκολο, αλλά αν θες πραγματικά να βρεις μια λύση θα πρεπει να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η μόνη σωστή αντιμετώπιση είναι αυτή που ήδη πρότεινε ο ts.

Δηλαδή ανακοίνωση ότι "ναι έλαβα το μήνυμά σας, λυπάμαι για το πρόβλημα και εντός πχ 10 ημερών θα το έχω λύσει".

Και βέβαια να το λύσεις με ότι κι αν σημαίνει αυτό (λογικά με μεταφορά του σκύλου).

Το πόσοι υπέγραψαν, αν έχει νομική ισχύ, αν κάποιοι (ή όλοι) είναι διπρόσωποι και τα ρέστα λίγη σημασία έχει αφού το γάβγισμα (όταν υπάρχει) σίγουρα ενοχλεί (δεν έχει σημασία αν πρόκειται για α...μητη γεροντοκόρη) και αφού είσαστε ήδη παράνομοι (με βάση τον αριθμό των ζώων που επιτρέπεται ανά διαμέρισμα).

 

υγ 1 Όλα τα παραπάνω στα λέει άνθρωπος που είχε σκύλο παλαιότερα και τώρα έχει γάτες (άρα μάλλον δεν με λες και για πολέμιο των κατοικιδίων).

υγ 2 Το γεγονός ότι κάποιος/οι σου λένε άλλα μπροστά και άλλα από πίσω μην σε ξενίζει. Για να δεις πόσο θρασύτατοι είναι πολλοί κάτσε και δες ένα επεισόδιο του "κάτι ψήνεται". Όταν είναι μπροστά ο οικοδεσπότης όλα είναι νόστιμα και καλά αλλά μετά "δεν μου άρεσε αυτό, ήταν στεγνό το άλλο, και δεν τρωγόταν το τρίτο". Και όλα αυτά on camera, χωρίς να τρέχει κάστανο, να φαίνεται τι υποκριτής είσαι σε όλο τον κόσμο (off topic το 2ο "υγ")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινόμενο να γαβγίζει σκύλος όταν σταματάει το ασανσέρ και περπατάει κόσμος έξω από το διαμέρισμα υπάρχει και στην πολυκατοικία της θείας μου, έχουν ένα θηλυκό doperman μέσα στο διαμέρισμα και όποτε ανοιγοκλείνει πόρτα ή περνάει κόσμος από τον 1ο όροφο ο σκύλος φωνάζει και σταματάει μετά. Βέβαια δεν είναι ενοχλημένοι οι γείτονες και μερικοί το γουστάρουν.

 

Με το χαρτί και τις υπογραφές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, είναι εντελώς ανεπίσημο έγγραφο αφού δεν μιλάμε καν για εξώδικο. Μόνο ένα πράγμα έχω να παρατηρήσω, λες οτι η πεθερά σου έχει στο σπίτι ήδη 4 γατιά και 1 σκύλος άρα 5 ζώα. Να κοιτάξετε τους κανονισμούς της πολυκατοικίας να δείτε αν αναφέρονται στον επιτρεπόμενο αριθμό ζώων για κάθε διαμέρισμα. Στο δικό μας π.χ επιτρέπεται μέχρι 2 κατοικίδια. Πιθανόν να μπορούν να σας κάνουν κάτι μόνο νομικά εξαιτίας των περισσοτέρων ζώων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι κάθε διαμέρισμα μπορεί να έχει μέχρι 2 κατοικίδια, συνεπώς ότι και να λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας, πάνω από 2 δεν μπορείς να έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η καλύτερη λύση για όλα αυτά τα θέματα είναι να τους μαζέψεις όλους μαζί ή να πας εσύ σε κάθε έναν και να του χτυπήσεις το κουδούνι.

 

Αν ξεκινήσετε "διάλογο" με ραβασάκια και τοιχοκολλήσεις δεν θα βγάλετε άκρη σε καμία περίπτωση και ο εκνευρισμός θα ενισχυθεί. Τους συναντάς λοιπόν όλους και τους εξηγείς την κατάσταση. Οι λογικοί θα σε καταλάβουν, οι βαρεμένοι όχι (και χέστηκες γι'αυτούς).

 

Αλλά αν όλοι αυτοί θέλουν την ησυχία τους τα μεσημέρια, να συμορφωθούν όλοι και να μην έχουμε εξαιρέσεις του στυλ "μικρό παιδί είναι τι να κάνουμε που κλαίει" κλπ κλπ. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...