Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών για να φύγει σκύλος από διαμέρισμα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εκπαιδεύστε τον σκύλο να μην γαβγίζει. Η ποιο καλή και ανώδυνη λύση.

 

Και αυτοί που ενοχλούνται μια χαρά μπορούν να κάνουν κάτι. Από το παίζουν με το ασανσέρ και να τρολάρουν τον σκύλο μέχρι αστυνομίες και φόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφειλουμε βασει νομου αλλα και λογου ηθικης να τηρουμε καποια πραγματα.1 απο αυτα ειναι να μην ενοχλουμε τους αλλους.

 

Εστω τις ωρες κοινης ησυχιας.Δεν ειναι απολυτα λογικο?

 

Η να τα γραψουμε ολα στα α@@@@@α μας και να παρουμε ο καθενας απο 1 σκυλο να γαβγιζει,1 δραπανο να ανοιγει τρυπες,1 σετ drums να κοπαναμε,1 δυνατο ηχοσυστημα να "βαραει".Και αλλα 100 τετοια για να γινουμε ζουγκλα.

 

Εχω σκυλο μεσα στο σπιτι και οταν βγαινει να γαβγισει στο μπαλκονι τις ωρες κοινης ησυχιας τον μαζευω μεσα.Τις υπολοιπες ωρες τον αφηνω να γαβγιζει λιγο αλλα αν δω οτι δεν το σταματαει τον μαζευω γιατι ουτε και εγω δεν αντεχω να τον ακουω.

 

Δεν θελω να μου χτυπησουν την πορτα και να μου κανουν παρατηρηση.Η 1η που θα ερθει ειναι η απο πανω που μισει ολο τον κοσμο.

 

Παρ'ολο που μενω σε κω@@@@@ειο που υπαρχουν ελευθεροι επαγγελματιες που δεν σεβονται τις ωρες κοινης ησυχιας δεν κανω το ιδιο.Γιατι δεν θα ενοχλησω αυτους,αλλα τους υπολοιπους.

 

Να κοιμαμαι το βραδυ στις 1-2 για να ξυπνησω 5 παρα για δουλεια και να ερχεται απο κατω ο αλλος να ξεφορτωσει κοπανωντας πορτες κλπ.Να βαζει μπρος το φορτηγο,να το σβηνει,και παλι το ιδιο.Και παλι να ερχεται 7 παρα να κανει το ιδιο.Η αυτος η αλλος.

 

Ο αλλος "επαγγελματιας" εχει εργαστηριο και εχει τους υπαλληλους να μεταφερουν τροφιμα οτι ωρα και να ειναι,μεσημεριατικα.Στα α@@@@ια του.

 

Και ακομη 2-3 τετοια παραδειγματα που ενοχλουν.Η ειρωνια ειναι οτι λιγα μετρα μακρια απο το σπιτι μου ειναι πιο ησυχα.

 

Και ομως,κανεις δεν βγαινει να κανει παρατηρηση για αυτους.Οποτε μονος μου δεν μπορω να κανω κατι.Τι,να τσακωθω και να με βγαλουν τρελο?

 

Και το "κερασακι" στην τουρτα ειναι οτι μενει 1 διπλα μου που εχει και αυτη σκυλο τον οποιο τον εχει ολη την ημερα στο μπαλκονι και σε κατι φασεις γαβγιζει για ωρες,οτι ωρα και να ειναι την ημερα εκτος απο το βραδυ.Δεν μιλαμε για 5-15'.Και να αναρωτιεμαι ποτε θα σταματησει.Η απο πανω μου εχει φρικαρει και βριζει.

 

Καλα για την ημερα δεν το συζηταω τι γινεται,ειδικα τις πρωινες ωρες.Παιδια να φωναζουν περνωντας για το σχολειο και οταν επιστρεφουν,πωλητες με τα μεγαφωνα τους κλπ.Να ειμαι ξενυχτης απο την δουλεια,να με εχει παρει ο υπνος με το ζορι κατα τις 07:00-07:30 και να με ξυπνουν 5-6 φορες ολοι αυτοι.Και να εχω γινει σ@@τα.Αλλα αυτες ειναι ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας,δεν μπορεις να τους πεις κατι.

 

Και εγω αν εμενα καπου ησυχα θα μπορουσα να λεω σιγα,που ειναι το προβλημα?Φυσικο ειναι.

 

Καποιοι εκφραζουν αποψη οταν ειναι "εξω απο τον χορο" γιατι δεν τα εχουν βιωσει.

 

Λοιπον αυτον τον κοσμο θελουμε?1 μπ@@@@@λο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πλησιασαν ευγενικα για το προβλημα ειναι φαουλ δικο τους.Πιστευω παντα σε μια ευκαιρια και εγω αυτο θα

εκανα.Πας λες στον αλλον κυριε μας ενοχλει,κανε κατι.

Φυσικα αν σε γραψει μετα απο αυτο τελος οι καλοι τροποι.

Ειμαι σιγουρος οτι και καποιοι πιο πανω που γραψανε

οτι εμενα ζμπουτσαμ και τετοια αν τους πλησιαζαν πολιτισμενα

θα προσπαθουσαν να φτιαξουν το προβλημα.

Αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι ο αλλος δεν θελει

να παει σπιτι του μετα απο τη δουλεια να ακουει σκυλια.

Ο κοσμος εχει τεραστια προβληματα τα οποια τα τελευταια

χρονια εχουν δεκαπλασιαστει.

Σεβασου τους υπολοιπους,μερικοι απο αυτους ειναι καφροι σιγουρα αλλα μερικοι αλλοι ειναι ο.κ ατομα και δεν φταινε

σε τιποτα να εχουν ηχορυπανση οταν βλεπουν τ.ν η οταν

διαβαζουν τα παιδια τους.

 

Οι ωρες κοινης ησυχιας ειναι τουλαχιστον lol στο 2015

εκτος αν νομιζουν οτι ειμαστε ολοι δημοσιοι υπ.

 

Να μη φοβασαι αυτους που υπεγραψαν για το σκυλι αλλα αυτους

που δεν μιλανε καθολου.Απο αυτους να φοβασαι το μπιφτεκι

στο μπαλκονι.

 

Οπως σου ειπαν και οι πιο πανω πηγαινε να τους βρεις

εξηγησε τους οτι καταλαβαινεις το προβλημα και οτι

κατι θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα στην πεθερά σου μονο και μόνο επειδή ο σκύλος γαβγίζει πέρα από σπάσιμο νεύρων. Αν ψαχτουν όμως καλύτερα θα βρουν οτι ο πρόσφατος νόμος περί δεσποζομενων και αδέσποτων ζώων επιτρέπει μέχρι 2 κατοικίδια ανά διαμέρισμα. Βάσει αυτού του νόμου μπορούν να υποχρεώσουν την πεθερά σου να αποχωριστεί 2 ζώα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέτε ότι θέλετε ρε παιδιά στο στυλ "δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα".

Όταν η ενόχληση είναι σε ώρες κοινής ησυχίας σαφώς και μπορούν (εννοείται δεν θα σε στείλουν σε κάτεργα!!!).

Δεν θα μπω στα χωράφια του paredwse να δώσω νομικές συμβουλές αλλά όταν έχουμε "λερωμένη τη φωλιά μας" (παραπάνω κατοικίδια από αυτά που επιτρέπονται) τότε "μάλλον" δεν θέλουμε να τραβάμε και πολύ την προσοχή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να σηκώνεται μια πολυκατοικία στο πόδι από τη φασαρία, σε ώρες κοινής ησυχίας, απαγορεύεται και δεν εξαρτάται σε κανένα βαθμό από το αν το συμβαίνει τσιτώνοντας κάποιος το στερεοφωνικό του, ουρλιάζοντας, δουλεύοντας πριονοκορδέλα, χορεύοντας κλακέτες, ή μέσω τού γαβγίσματος τού σκύλου του (τού οποίου την ευθύνη έχει εκείνος και μόνο) : Ο θόρυβος είναι θόρυβος και οι ώρες κοινής ησυχίας συγκεκριμένες.

 

Επίσης, το αν έχει ένα, δύο, ή σαράντα δύο κατοικίδια, έχει να κάνει με το αν είναι τυπικός απέναντι στο συγκεκριμένο κανονισμό/νόμο. Δεν τον απαλλάσσει από την ευθύνη του απέναντι στους υπόλοιπους κατοίκους τού κτηρίου, εάν το ζώο χαλάει τον κόσμο, τις ώρες αυτές.

 

Τα πράγματα είναι απλά: Ο ένοικος τής πολυκατοικίας που ενοχλείται - αν θέλει και δε βαριέται - τού κάνει μία σύσταση, μία φορά. Το πώς θα καταφέρει να μην ακουστεί ξανά η φωνή τού ζώου τις συγκεκριμένες ώρες, είναι δικό του και μόνο δικό του πρόβλημα. Δεύτερη σύσταση κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να υπάρξει: Δεύτερη φορά ενόχλησης = αστυνομία, μήνυση και, γενικώς, ό,τι νόμιμο «πακετάκι» προβλέπεται για την αντιμετώπιση των ηλιθίων.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουν να σε κανουν τιποτα που ο σκυλος γαυγιζει ολο το μεσημερι..  μπορεις να ενοχλεις ελευθερα..  σπαστους τα νευρα, καν'τα κορδελες..

 

και αυτοι τωρα υποτιθεται οτι συμβουλευουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδίπλα πολυκατοικία, τύπος με 3 θηρία σκύλους σε διαμέρισμα, οι οποίοι σκύλοι χάλαγαν τον κόσμο στην κυριολεξία. Τα περισσότερα διαμερίσματα και δύο ιατρεία είχαν πρόβλημα. Υπέγραψαν μαζί, και μέσω του διαχειριστή στάλθηκε εξώδικο με δικηγόρο στον ένοικο, γιατί ήταν της φιλοσοφίας "θα μου κλάσετε...".  Ο τύπος μετακόμισε μέσα σε 2 μήνες, άρα υπάρχει τρόπος. 

 

Κανένας δεν έχει δικαίωμα-τουλάχιστον ηθικό- να ενοχλεί. Κι εγώ έχω λαμπραντόρ εκπαιδευμένο, το οποίο αγαπώ σαν μέλος της οικογένειας. Σπάνια το ακούει κανείς, και είναι η μασκότ της πολυκατοικίας. Όποιος νομίζει ότι δικαιούται "γιατί έτσι πάει" να έχει ζώα που φωνάζουν όλη μέρα, μπορεί πολύ εύκολα να πάει να ζήσει σε μια σπηλιά για να μην ενοχλεί κανένα και να μη μειώνει την ποιότητα ζωής των υπολοίπων. Με τον ίδιο τρόπο που τίποτα δεν δικαιολογεί εκείνους που δεν μαζεύουν τα κακά του σκύλου τους, με τη δικαιολογία ότι ζώα είναι και είναι φυσικό να κάνουν την ανάγκη τους όπου βρουν στο δρόμο (τεράστιο πρόβλημα, για το οποίο φταίνε τα αφεντικά τους). Όλα είναι θέμα πολιτισμού και παιδείας, καθώς αυτά ορίζουν τις πράξεις του καθενός μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολάρο με σπρέι σιτρονελας.Οποτε γαβγίζει τον ψεκάζει στην μούρη.

Θα τον ψεκάσει 4-5 φορές και δεν θα ξανάγαβγισει.

Ομως αδερφέ τον σκύλο πρέπει να τον πάρεις σπίτι σου.

Το ότι το προηγούμενο σου σπίτι είχε τεράστια μπαλκόνια δεν μου λέει τίποτα γιατί ο σκύλος πρέπει να ζει μέσα στο σπίτι και πίστεψε με δεν τους αρέσουν καθόλου τα μπαλκόνια.Τον αν είναι μεγάλο η μικρό επίσης δεν απασχολεί τον σκύλο αν πηγαίνει τις βόλτες που πρέπει.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να σταματήσεις να ενοχλείς τους γείτονες γιατί εσυ τους ενοχλείς και όχι ο σκυλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...