Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περνάμε τα καλοκαίρια μας σε ένα χωρίο κοντα στον Πύργο. Έχει η γυναίκα μου κάποιους συγγενεις εκεί και γενικά είμαστε στο ψάξιμο για να φύγουμε

 

Ήδη έχει κατέβει η γυναίκα μου δυο φορές το τελευταίο μήνα, είδε κάποια σπίτια και έκανε τα κοννέ της για τα σχολεία των παιδιών. Το καλό είναι ότι βρήκε σπίτι στο κέντρο του Πύργου κοντά στα σχολεία (δημοτικό + προνήπιο ). Έχουμε γνωστούς κάτω , συγγενείς , γενικότερα δεν θα είμαστε μόνοι μας . Έχουμε μια ανηψιά να μας προσέχει τα παιδιά καμιά φορά αν τύχει τίποτα.

Το θέμα είναι βέβαια η δουλειά. Τι παίζεται με δουλειές κάτω? Υπάρχει γενικότερα κίνηση στην αγορά? Γιατί γενικά δεν βρίσκω αγγελίες για δουλειές κάτω (είμαι τεχνικός Η/Υ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι από Πύργο και σπουδάζω Αθήνα τα τελευταία 5 χρόνια. Αλήθεια με ποιό σκεπτικό θες να μετοικήσεις σε αυτή τη πόλη; Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι η δουλειά. Δουλειές εκει ΔΕΝ υπάρχουν ιδιαίτερα στον τομέα που απασχολείσαι εσύ! Το 80% των νέων είτε είναι άνεργοι που κωλοβαράνε στις καφετέρειες όλη μέρα είτε απασχολούνται μερικώς σε καφέ-φούρνους κλπ.

 

Σαν πόλη δεν λέι απολύτως τίποτα, από τις πλεον αδιάφορες πανελλαδικά. Ο κόσμος σχετικά απογητευτικός κουβαλώντας όλη την κακή νοοτροπία της επαρχίας, οι υπηρεσίες απλά δεν υφίστανται σκέψου ότι έχουμε θέμα με τα σκουπίδια και εδώ και 3 χρόνια τα σκουπίδια στοιβάζονται κατά τόνους στις γειτονιές ή αποτίθενται προσωρινα σε παράνομες χωματερές σε γειτονικές περιοχές, μάλιστα πριν 1 μήνα είχαμε γίνει θέμα συζήτησης σε όλα τα κανάλια. Απαράδεκτα πράγματα

 

Ειλικρινά δεν βρίσκω κανέναν λόγο να εγκατασταθείς στον Πύργο. Εγώ δε πρόκειται να γυρίσω εκεί, πάω μονο για διακοπές. Το καλοκαίρι είναι μια χαρά, η θάλασσα είναι δίπλα, και αυτό είναι το μόνο καλό. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο θετικό για αυτή τη πόλη... Και στα λέω αυτά εγώ που έχω ζήσει 18 συνεχεί χρόνια εκεί...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φύγε όσο πιο μακριά από τον Πύργο (για να μην πω από τον νομό Ηλείας) μπορείς. Μακράν η χειρότερη πόλη της Ελλάδας!!!

 

Δουλειές ούτε για δείγμα, ειδικά στον τομέα σου. Κουτοπονηριά και κατινιά, βρώμικη και αδιαφορη πόλη χωρίς ίχνος νυχτερινής ζωής.

 

Ζω 6 χρόνια εδώ αναγκαστικα λόγω δουλειάς, μην κάνεις το λάθος να έρθεις εδώ. Θα το μετανιώσεις....

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανει η γυναικα σου οτι θελει νομιζω...

Εχεις ορεξη να εισαι μεσα στην οικογενεια της δικιας σου? Και σιγα την πολη... 

 

Ποτέ στην ζωή μου δεν έπαιρνα ρίσκα. Αντιθέτως ψυχοπλακωνόμουν γιατί καθόμουν στις ιδιες καταστάσεις για χρόνια.

 

Η ιδέα είναι απο κοινού. Δεν ξέρουμε αν θα μας αρέσει. Ρίσκο παίρνουμε . Μπορεί στους 2 μήνες να μας την δώσει. Αλλά μπορεί να μας αρέσει.

Υπάρχει το χωριό για σαββατοκύριακα , ένα κτήμα για να ασχολούμαι η να πηγαίνω να κόβω κανά πορτοκάλι. Η γιαγια της γυναίκας μου ήταν από κει και υπάρχουν συγγενείς στο χωριο. Μια οικογένεια δηλαδή με 3 κοριτσια μεγάλα με τους οποίους περνάμε ωραία τα καλοκαίρια.

Εντάξει με την πόλη δεν τρελαίνομαι  , την ξέρω όμως καλά. Δρόμους , μαγαζιά , ανθρώπους . Μπορεί να μην μου αρέσει αλλά και εδώ στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι και καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λες οτι την ξερεις την πολη και σου αρεσει ολο αυτο το σκηνικο της πολης εχεις απαντησει απο μονος σου στο θεμα... 

Και την θαλασσα σου εχεις κοντα, και τα χωραφια σου! 

Γενικα ειμαι υπερ στο να φευγουν απο Αθηνα αυτοι που δεν μπορουν να προσαρμοστουν σε αυτη (για λογους οικονομιας, ζωης, φασαριας, φυσης κτλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 5-10 λεπτά είμαι στο χωρίο και κόβω πορτοκάλια. Πάω και πίνω ένα καφέ στους συγγενείς για να ξελαμπικάρω , αγναντεύοντας τους κάμπους. Και αν πάει καλά το σκηνικό στήνω και ένα προκατ στο οικόπεδο στο χωριό και την αράζουμε εκεί. Αλλα εξοδα αυτά βέβαια αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να έρθεις μεσσηνία που υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες..

Ναι το ξέρω. Και είναι πιο ωραία εκεί...

 

Αλλά πάμε κυρίως Πύργο ...Στην πορεία μπορεί να βρούμε σπίτι στο χωριό, δεν ξέρω

 

γιατί έχουμε και δικούς μας ανθρώπους εκεί οι οποίοι μεγάλωσαν Αθήνα ( Ο ξάδερφος και η γυναίκα του) και φύγαν για κάτω στα 25 τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βρεις κάτι σε αγγελίες, μπορείς να είσαι τεχνικός Η/Υ σε δικιά σου επιχείρηση. Να σου φέρνουν τα μηχανήματα να τα επισκευάζεις. Κι ίσως να πουλάς ταυτόχρονα και κάποια περιφερειακά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα χάσω είναι μια σίγουρη δουλειά την οποία έχω τώρα. Σίγουρη εννοώ από πλευράς μισθού και σιγουριάς στην θέση. Γιατι κατά τα άλλα άστα να πάνε. 4 1/2 χρόνια σε ένα αντικείμενο που δεν μου αρέσει μόνο για τα λεφτά και με 8 ώρες να περνάνε σε ένα γραφείο και σε μια καρέκλα χωρίς δυνατότητα να κινηθείς η να σκεφτείς πράγματα για να κάνεις..


Αν δε βρεις κάτι σε αγγελίες, μπορείς να είσαι τεχνικός Η/Υ σε δικιά σου επιχείρηση. Να σου φέρνουν τα μηχανήματα να τα επισκευάζεις. Κι ίσως να πουλάς ταυτόχρονα και κάποια περιφερειακά.

Ναι το έχω σκεφτεί και αυτό. Γενικότερα έχω σκεφτεί διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ στην ζωή μου δεν έπαιρνα ρίσκα. Αντιθέτως ψυχοπλακωνόμουν γιατί καθόμουν στις ιδιες καταστάσεις για χρόνια.

 

Η ιδέα είναι απο κοινού. Δεν ξέρουμε αν θα μας αρέσει. Ρίσκο παίρνουμε . Μπορεί στους 2 μήνες να μας την δώσει. Αλλά μπορεί να μας αρέσει.

Υπάρχει το χωριό για σαββατοκύριακα , ένα κτήμα για να ασχολούμαι η να πηγαίνω να κόβω κανά πορτοκάλι. Η γιαγια της γυναίκας μου ήταν από κει και υπάρχουν συγγενείς στο χωριο. Μια οικογένεια δηλαδή με 3 κοριτσια μεγάλα με τους οποίους περνάμε ωραία τα καλοκαίρια.

Εντάξει με την πόλη δεν τρελαίνομαι  , την ξέρω όμως καλά. Δρόμους , μαγαζιά , ανθρώπους . Μπορεί να μην μου αρέσει αλλά και εδώ στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι και καλύτερα

Εσύ και η γυναίκα σου μπορεί να μην σας νοιάζει και να έχετε όρεξη να κάνετε ότι γουστάρετε. Αλλά λες ότι έχεις και παιδιά. Τα παιδιά σου θέλεις να τα βάλεις σε τέτοια διαδικασία; Με το σχολείο τους τι θα γίνει;

 

Εγώ είχα πάει στον Πύργο σαν στρατιώτης το 2010 (στην ΣΕΤΤΗΛ). Το πρόβλημα με τα σκουπίδια που αναφέρει το παιδί παραπάνω το θυμάμαι από τότε. Πρόβλημα με τους ανθρώπους δεν συνάντησα, αλλά τον περισσότερο χρόνο τον περνούσα στην μονάδα οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...