Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ και η γυναίκα σου μπορεί να μην σας νοιάζει και να έχετε όρεξη να κάνετε ότι γουστάρετε. Αλλά λες ότι έχεις και παιδιά. Τα παιδιά σου θέλεις να τα βάλεις σε τέτοια διαδικασία; Με το σχολείο τους τι θα γίνει;

 

Εγώ είχα πάει στον Πύργο σαν στρατιώτης το 2010 (στην ΣΕΤΤΗΛ). Το πρόβλημα με τα σκουπίδια που αναφέρει το παιδί παραπάνω το θυμάμαι από τότε. Πρόβλημα με τους ανθρώπους δεν συνάντησα, αλλά τον περισσότερο χρόνο τον περνούσα στην μονάδα οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.

 

Κοίτα .Θα πάμε και θα δούμε. Αν δεν μας κάτσουν οι καταστάσεις θα κάνουμε υπομονή μέχρι να τελειώσει η σχολική χρονιά και βλέπουμε. Δεν θα φύγουμε καταμεσής της χρονιάς .

Εντάξει ρισκάρουμε . Πιστεύω ότι είναι για καλύτερα. Δεν είναι ότι κάνουμε την τρελή ζωή εδώ πέρα στο κέντρο της Αθήνας. Για καλύτερα πάμε. Εκεί τουλάχιστον υπάρχουν οι δυνατότητες να κάνεις κάτι παραπάνω. Υπάρχει ένας κήπος στο χωριό , ένα κτήμα με ελιές. Στην δίνει και πας και αράζεις εκεί .

 

Εντάξει και εγώ με όσους επαγγελματίες έχω συναναστραφεί στον Πύργο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Από καφετέριες , φαγάδικα η ότι άλλο χρειάστηκα ειδικά τα καλοκαίρια που πάμε δεν είχα ποτέ μα ποτέ θέμα με κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λεφτά ποιος θα σας δίνει? Εκτός και αν έχετε κανα 50άρι χιλιάρικα στην άκρη για να την βγάλετε μια χρονιά... Γιατί πηγαίνοντας στις ελιές να αράζεις δεν θα βγάζεις φράγκα. Και αν πεις οτι θα μαζέψεις τις μαζέψεις να βγάεις λάδι και πάλι δεν έχει φράγκα η υπόθεση. Τώρα που είναι η εποχή τους μπορείς να βάλεις κανα λαχανικό στον κήπο να έχετε να τρώτε καμια σαλάτα αλλα μέχρι εκεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτοί που επιλέγουν να πάνε κάπου με κριτήρια όπως όμορφη πόλη, nightlife, κλπ. Ο Πύργος σίγουρα δεν πληρεί τα παραπάνω.

Υπάρχουν άλλοι με πιο "προσγειωμένα" κριτήρια που κοιτούν τις δυνατότητες εργασίας, το βιοτικό επίπεδο, κλπ. Πάλι, απ' όσο ξέρω ο Πύργος δεν αποτελεί την λύση.

Σίγουρα μπορεί στην οικογένειά σου και στο σκεπτικό σου (τα οποία δεν γνωρίζω) να είναι οκ. Απλά σκέψου το. ΠΟΛΥ.

 

Τώρα για το "είναι ένα γνωστός", "έχω ένα μπατζανάκη", κλπ θα σου πω μια ιστορία (ίσως άσχετη, ίσχως σχετική). Πριν αρκετά χρόνια (καμιά 40ρια) είχαμε μπει στο τριπάκι να πάμε στην Αυστραλία σαν μετανάστες. Όταν λοιπόν περνούσαμε τις διάφορες συνεντεύξεις στην πρεσβεία μας έλεγαν με ιδιαίτερη επιμονή να αποφασίσουμε με βάση τις δικές μας δυνάμεις και όχι με το τι μας έχουν υποσχεθεί φίλοι και γνωστοί που ήταν ήδη εκεί. Και αυτό γιατί υπήρχαν πολλά περιστατικά που κάποια στιγμή ο γνωστός του "έλα κι εγώ είμαι δω" κουράζεται, βαριέται και μένεις ρέστος.

Αν το έχεις αποφασίσει και μπορείς, στηριζόμενος σε σένα και την γυναίκα σου μόνο, τότε τράβα και η όποια εξωτερική βοήθεια καλοδεχούμενη.

Αλλιώς.......????

 

(πάντως, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, οι ατάκες σου "κόβω ένα πορτοκάλι", "ρίχνω ένα προκάτ", κλπ δείχνουν τον "κλασσικό" άνθρωπο της πόλης που πιστεύει ότι η ζωή στην επαρχία και ιδιαίτερα σε χωριό είναι κάτι άνετο. Το οποίο δεν είναι. Χρειάζεσαι πολύ παραπάνω για να ζήσει μια οικογένεια από "μερικές κοτούλες για τα αυγουλάκια και λίγο τσάπισμα στις ντοματιές")

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια δεν συμφωνω μαζι σας σαφως η ποιοτητα ζωης ακομα και σε ενα χωριο ειναι καλυτερη απο οτι στην Αθηνα.Αν εχει σπιτι στο χωριο η κτημα φυτευει και δεν αγοραζει λαχανικα κ.τ.λ θα εχει το λαδακι του και αν υπαρχουν συγγενεις ολο και θα υπαρχει μια βοηθεια εδω στην Αθηνα και στην τουαλετα να θελεις να πας θα πληρωσεις αν εισαι εξω απο το σπιτι και νερο να θελεις να πιεις θα το πληρωσεις ασε που θεωρω εγκλημα τον τροπο ανατροφης των παιδιων μεσα σε ενα τσιμεντοδιαμερισμα και αργοτερα οταν θα μπαινουν στην εφηβεια θα εχεις μονιμως ενα αγχος που ειναι μην τα πειραξουν κ.τ.λ.

Ο Πυργος ως πολη μπορει να μην λει πολλα αλλα εχει φανταστικη θαλασσα και το καλοκαιρι ειναι υπεροχα.

Δυσκολα στην επαρχια ειναι για την νεολαια που θελει δραση διασκεδαση κ.τ.λ οταν ο αλλος εχει κατασταλαξει με το ταιρι του μια χαρα θα περασει.

Μεταξυ μας παντου οπου και να πας χωρις λεφτα ειναι δυσκολα ειδικα αν εχεις και παιδια αλλα αν μια κατασταση στην Αθηνα βρισκεται στα ορια δεν πρεπει να δοκιμασουν.Εγω οποτε κατεβαινω Μεσσηνια βλεπω συνεχεια νεους να γυριζουν πισω στην επαρχια και ξερετε τι ειναι απιστευτο να βλεπεις Αλβανικες οικογενειες να αγοραζουν σπιτια και κτηματα ναναι νοικοκυραιοι και οι Ελληνες να γυριζουν σταην επαρχια και να ξεκινουν απο την αρχη...μια κατεστραμενη γενια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω σχετικά με το ότι είναι προτιμότερο για όποιον μπορεί να πάει σε κάποιο μικρότερο μέρος.

Απλά η ύπαρξη παιδιών ΕΠΙΒΑΛΕΙ μια πιο οργανωμένη και κατά το δυνατόν σίγουρη απόφαση.

Εγώ μπορεί να πω για μένα και για την γυναίκα μου "ναι μπορούμε για Χ χρονικό διάστημα να τρώμε ψωμί κι ελιά και να μένουμε σε σκηνή". Τα παιδιά όμως;

Το "αν δεν μου βγει δεν έγινε και τίποτα" είναι η πολυτέλεια που έχουν όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις.


Εγω παιδια δεν συμφωνω μαζι σας σαφως η ποιοτητα ζωης ακομα και σε ενα χωριο ειναι καλυτερη απο οτι στην Αθηνα.Αν εχει σπιτι στο χωριο η κτημα φυτευει και δεν αγοραζει λαχανικα κ.τ.λ θα εχει το λαδακι του και αν υπαρχουν συγγενεις ολο και θα υπαρχει μια βοηθεια εδω στην Αθηνα και στην τουαλετα να θελεις να πας θα πληρωσεις αν εισαι εξω απο το σπιτι και νερο να θελεις να πιεις θα το πληρωσεις ασε που θεωρω εγκλημα τον τροπο ανατροφης των παιδιων μεσα σε ενα τσιμεντοδιαμερισμα και αργοτερα οταν θα μπαινουν στην εφηβεια θα εχεις μονιμως ενα αγχος που ειναι μην τα πειραξουν κ.τ.λ.

Ο Πυργος ως πολη μπορει να μην λει πολλα αλλα εχει φανταστικη θαλασσα και το καλοκαιρι ειναι υπεροχα.

Δυσκολα στην επαρχια ειναι για την νεολαια που θελει δραση διασκεδαση κ.τ.λ οταν ο αλλος εχει κατασταλαξει με το ταιρι του μια χαρα θα περασει.

Μεταξυ μας παντου οπου και να πας χωρις λεφτα ειναι δυσκολα ειδικα αν εχεις και παιδια αλλα αν μια κατασταση στην Αθηνα βρισκεται στα ορια δεν πρεπει να δοκιμασουν.Εγω οποτε κατεβαινω Μεσσηνια βλεπω συνεχεια νεους να γυριζουν πισω στην επαρχια και ξερετε τι ειναι απιστευτο να βλεπεις Αλβανικες οικογενειες να αγοραζουν σπιτια και κτηματα ναναι νοικοκυραιοι και οι Ελληνες να γυριζουν σταην επαρχια και να ξεκινουν απο την αρχη...μια κατεστραμενη γενια.

 

Ενώ στον Πύργο κάθε γωνιά και βρύση (άρα δεν πληρώνουμε το νερό), κάθε πάρκο και δημόσιες τουαλέτες, ενώ η επαρχία στερείται υποκόσμου.

Συγνώμη για το ύφος και πραγματικά δεν τα λέω για να σε ειρωνευτώ αλλά από το να λέμε ότι η ζωή είναι καλύτερη από την μεγαλούπολη (που ενδεχομένως είναι) μέχρι να το παρουσιάζουμε σαν επίγειο παράδεισο νομίζω ότι απέχει. Και πραγματικά κι εκεί όταν διψάσεις θα βγάλεις το 50λεπτο να πάρεις το μπουκαλάκι το νερό. Τώρα αν το σπίτι σου είναι πολύ πιο κοντά απ' ότι θα μπορούσε να είναι στην Αθήνα οκ. Αλλά δε νομίζω ν' ανοίγουν τόσο εύκολα τις πόρτες τους στον κάθε διψασμένο. Ειδικά στον Πύργο και την ευρύτερη περιοχή (έχω προσωπική πείρα). Να μου έλεγες για μακεδονία οκ. (by the way έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην  Αθήνα για να μην νομίζει κανείς ότι είμαι πχ θεσσαλονικιός και παινεύω τα "γένια μου")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω σχετικά με το ότι είναι προτιμότερο για όποιον μπορεί να πάει σε κάποιο μικρότερο μέρος.

Απλά η ύπαρξη παιδιών ΕΠΙΒΑΛΕΙ μια πιο οργανωμένη και κατά το δυνατόν σίγουρη απόφαση.

Εγώ μπορεί να πω για μένα και για την γυναίκα μου "ναι μπορούμε για Χ χρονικό διάστημα να τρώμε ψωμί κι ελιά και να μένουμε σε σκηνή". Τα παιδιά όμως;

Το "αν δεν μου βγει δεν έγινε και τίποτα" είναι η πολυτέλεια που έχουν όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις.

 

Ενώ στον Πύργο κάθε γωνιά και βρύση (άρα δεν πληρώνουμε το νερό), κάθε πάρκο και δημόσιες τουαλέτες, ενώ η επαρχία στερείται υποκόσμου.

Συγνώμη για το ύφος και πραγματικά δεν τα λέω για να σε ειρωνευτώ αλλά από το να λέμε ότι η ζωή είναι καλύτερη από την μεγαλούπολη (που ενδεχομένως είναι) μέχρι να το παρουσιάζουμε σαν επίγειο παράδεισο νομίζω ότι απέχει. Και πραγματικά κι εκεί όταν διψάσεις θα βγάλεις το 50λεπτο να πάρεις το μπουκαλάκι το νερό. Τώρα αν το σπίτι σου είναι πολύ πιο κοντά απ' ότι θα μπορούσε να είναι στην Αθήνα οκ. Αλλά δε νομίζω ν' ανοίγουν τόσο εύκολα τις πόρτες τους στον κάθε διψασμένο. Ειδικά στον Πύργο και την ευρύτερη περιοχή (έχω προσωπική πείρα). Να μου έλεγες για μακεδονία οκ. (by the way έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην  Αθήνα για να μην νομίζει κανείς ότι είμαι πχ θεσσαλονικιός και παινεύω τα "γένια μου")

 

 

 

 

 

 

 

"Δεν παρουσιασα την επαρχια σαν παραδεισο αλλα αν ζεις στην Αθηνα σε ενα παλιοδιαμερισμα και εχεις παιδια και δουλευει μονο ο ενας και δεν βγαινουν(που οσο θα προχωρα ο καιρος τα πραγματα καλυτερα δεν θα γινουν) καλυτερα η επαρχια ειναι σιγουρο οτι δεν θα πεινασεις τουλαχιστον και αν υπαρχει μερακι μια χαρα θα τα καταφερουν(εκτος αν καποιος ειναι τεμπελης η φοβαται την δουλεια ακομα και στα κτηματα).Παλια πως ζουσαν μονο απο τα κτηματα και μεγαλωναν 5 και 6 παιδια απλως ολοι εστειλαν τα παιδια τους για σπουδες ακομα και σε σχολες χωρις αντικειμενο εργασιας δεν τα εμαθαν να δουλευουν και τωρα γεμιζουν τις καφετερειες και τα χωραφια τα δινουν σε αλλοδαπους να τα δουλεψουν.

Νιωθω οτι γυριζουμε πολλα χρονια πισω στην δεκαετια του 70 οπου καθε σπιτι ειχε τα λαχανικα του τα κοτοπουλα του το λαδακι του κ.τ.λ οποιος αγαπα την γη και πιανουν τα χερια κακως καθεται στην Αθηνα(πολλοι κανουν και καλλιεργειες κρανμπερις....ροδιες κ.τ.λ).

Πετυχημενος ειναι(λενε)αυτος που μπορει και βλεπει μακρια και προβλεπει τι ερχεται οποτε μπορει να προετοιμαστει δεν νομιζω οτι αυτες οι απαισιες πολεις της χωρας μας εχουν μελλον εγω βλεπω φτωχεια και θυμαμαι γιαγιαδες και παπουδες να λενε ιστοριες πως πεθαιναν στην Αθηνα το 40 στους δρομους απο την πεινα αλλα στην επαρχια επιβιωσαν δεν νομιζεται οτι η ιστορια κανει τον κυκλο της.

Φυσικα τα παιδια ειναι ενα θεμα αλλα βλεπω τα παιδια οικογενειων που εχουν ταλαιπωρηθει να σεβονται και να εκτιμουν περισσοτερο οτι τους δινεται απο παιδια οικογενειων που αλλαζουν κινητο ανα χρονο που δεν υπαρχει κορεσμος στα θελω τους."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν παρουσιασα την επαρχια σαν παραδεισο αλλα αν ζεις στην Αθηνα σε ενα παλιοδιαμερισμα και εχεις παιδια και δουλευει μονο ο ενας και δεν βγαινουν(που οσο θα προχωρα ο καιρος τα πραγματα καλυτερα δεν θα γινουν) καλυτερα η επαρχια ειναι σιγουρο οτι δεν θα πεινασεις τουλαχιστον και αν υπαρχει μερακι μια χαρα θα τα καταφερουν(εκτος αν καποιος ειναι τεμπελης η φοβαται την δουλεια ακομα και στα κτηματα).Παλια πως ζουσαν μονο απο τα κτηματα και μεγαλωναν 5 και 6 παιδια απλως ολοι εστειλαν τα παιδια τους για σπουδες ακομα και σε σχολες χωρις αντικειμενο εργασιας δεν τα εμαθαν........................

 

Παλιά κι εσύ αυτή τη συζήτηση θα την έκανες στο καφενείο και όχι από το ιντερνετ.

Θα πήγαινες στην ΕΒΓΑ για να τηλεφωνήσεις.

Και δεν θα είχες την ΕΕ να σου καθορίσει τι καλλιέργεια θα βάλεις στα κτήματά σου ή που/πόσο θα πουλήσεις τα προϊόντα σου.

Αυτό το "παλιά" σηκώνει πολύ συζήτηση και ερμηνεία κατά το δοκούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά κι εσύ αυτή τη συζήτηση θα την έκανες στο καφενείο και όχι από το ιντερνετ.

Θα πήγαινες στην ΕΒΓΑ για να τηλεφωνήσεις.

Και δεν θα είχες την ΕΕ να σου καθορίσει τι καλλιέργεια θα βάλεις στα κτήματά σου ή που/πόσο θα πουλήσεις τα προϊόντα σου.

Αυτό το "παλιά" σηκώνει πολύ συζήτηση και ερμηνεία κατά το δοκούν

Ο Καθενας βλεπει την ζωη διαφορετικα οσα ατομα ειμαστε εδω μεσα τοσες γνωμες θα ακουσεις η ουσια ειναι ποσο μπορει καποιος να αλλαξει την ζωη του και εγω πανω σε αυτο τοποθετηθηκα αν καποιος αγαπα την γη και πιανουν τα χερια του ολα οδηγουν στην επαρχια γιατι τωρα εχουν κλεισει τα μισα μαγαζια στην Πατησιων το 80% στην Αχαρνων ακομα και στην οδο Πεντελης των πλουσιων ερημα κτηρια ειδα τις προαλλες(ολα ειναι ενας κυκλος οταν γυρω σου δυσκολευουν τα πραγματα καποια στιγμη θα κτυπησει την πορτα σου) εκτος αν νομιζεις θα ξαναγυρισουμε στα παλια παρτυ των διορισμων στο δημοσιο με 2.000 ευρω μισθο(με 2-3 συνταξεις με ανυπαντρες γελαδες κ.τ.λ).Θυμαμαι πριν να ξεσπασει η κριση που το Πασοκ ηθελε να κανει εισαγωγη υδραυλικων απο την Πολωνια λογω ελλειψης προσωπικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία για μένα είναι αυτό το οποίο ο καθένας μας προτρέπει ή ενθαρρύνει κάποιον να κάνει να το έχει κάνει/ζήσει πρώτα ο ίδιος.

Αν πχ αυτή τη στιγμή μου πεις ότι είσαι σε μικρή πόλη/χωριό και κάνεις κάτι παρόμοιο (ζεις από τις κοτούλες σου και το λαχανόκηπό σου) τότε πάω πάσο και σταματώ να επιχειρηματολογώ.

Αν όμως είσαι Αθήνα, Θεσ/νίκη, κλπ κάποιος μισθωτός ή άνεργος και έχεις μόνο θεωρητική (όπως εγώ) επαφή με το αντικείμενο (τα ένας φίλος, θείος, ξάδερφος το' χει κάνει εννοείται ότι δεν είναι επιχείρημα) τότε.......


update Τελικά μάλλον θα σταματήσει εδώ η επιχειρηματολογία μου αφού όπως είδα σε άλλο νήμα του μπλα-μπλα ο ts δείχνει, κατά δήλωσή του ("Τώρα κάνουμε μια προσπάθεια με την γυναίκα μου να φύγουμε για Πύργο Ηλείας . Θέλει αρκετό τρέξιμο , να γράψουμε τα παιδιά σε σχολεία , έχουμε ευτυχώς κατασταλάξει σε σπίτι και φυσικά να βρω δουλειά"), να το έχει πάρει απόφαση να πάει για Πύργο.

Συνεπώς θα κλείσει και το θέμα με το σκύλο (φαντάζομαι θα τον πάρει μαζί) αλλά και αυτό εδώ αφού δεν πιστεύω κάποιος άλλος να έχει εναποθέσει τις ελπίδες του στον...Πύργο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος ρωταει κατι περιμενει αποψεις και φυσικα δεν νομιζω οτι θα αποφασισει για το μελλον του βασισμενος στις αποψεις που θα διαβασει σε ενα σαιτ ειδικα για ενα τοσο σοβαρο θεμα.Απλως πιστευω οτι στην θεση του φιλου ερχονται ολο και πιο πολλοι οσο περνα ο καιρος και δεν νομιζω οτι θα το σκεφτοταν δευτερη φορα αν δεν υπηρχαν παιδια.Ρωτα να δει πως βλεπουν την κατασταση αλλοι.

Εγω πηγαινω επαρχια τουλαχιστον 2 μηνες το χρονο και βλεπω πολλους να γυριζουν πισω και η τοπικη κοινωνια ειναι υποστηρικτικη εδω στηριξαν αλλοδαπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς ότι ο Πύργος μαστίζετε από ανεργία...

 

post-268249-0-40616900-1433264293_thumb.jpg 

 

8 χρόνια άνεργος το 2010... βάλε και άλλα 5 πάει στα 13 χρόνια πια ο Αντρέας...από πριν από τους Ολυμπιακούς...  :-D

 

 

Χάλια σαν πόλη πάντως... είχα πάει τώρα το πάσχα που ήταν και τα σκουπίδια πριν αρχίσουν να τα μαζεύουν, στενοί δρόμοι, δεν έβρισκες να παρκάρεις, Πιστεύω η συμπρωτεύουσα Αμαλιαδίτσα μου είναι

κόσμημα μπροστά στο Πύργο...  Κουρούτα Beach....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα γίνω πάλι ο κακός αθηναίος του thread. Εμένα όλα αυτά με τα χωραφάκια τις επαρχίες και τα χωριουδάκια που τα λέμε ξανά και ξανά 6 χρόνια, μου ακούγονται γραφικά και βερεσέ. Οι παλιές γενιές πριν το 50-60 είχαν μεγαλώσει σκληραγωγημένα και φτωχικά. Θεωρώ ανέκδοτο να καθόμαστε να συζητάμε για επιστροφή των νέων στην επαρχία αγροτική ανάπτυξη και διάφορα τέτοια οράματα, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των νέων μεταξύ αυτών και εγώ, είμαστε μια γενιά καλομαθημένη και μεγαλωμένη μέσα σε τέσσερεις τοίχους, μετά το δημοτικό πλακώσαμε τα ηλεκτρονικά παιχνίδια τις καφετέριες τα σουβλατζίδικα την άσχημη διατροφή και το καθησιό, μετά ήμασταν στον "βρόχο" σχολείο-σπίτι-ξένες γλώσσες-φροντηστήριο-σπίτι-σχολείο διότι αν δεν πειθαρχούσες δεν θα περνούσες σε καλή σχολή για να βρεις άνετη δουλειά με καλό μισθό και θα έκανες την δουλειά του αλβανού.

 

Όσα άτομα ξέρω και μένουν σε επαρχιακά μέρη και συζήτησα μαζί τους το θέμα των χωραφιών και της καλλιέργειας μου έχουν πει οτι χρειάζεται σχέδιο και προγραμματισμός τουλάχιστον αν δεν έχεις δουλειά και θες τα προϊόντα για δική σου χρήση και μόνο, ο μέσος κάτοικος της πόλης που δεν έχει μεγαλώσει σε χωριό και σε αγροτική οικογένεια δεν έχει γνώσεις επι τέτοιων θεμάτων, μπορεί να τις μάθει φυσικά. Αν μιλάμε για αγροτική παραγωγή εκεί ούτε λόγος, πρέπει να έχεις δουλέψει ως αγρότης και να έχεις εμπειρία γιατί εμπλέκονται περισσότεροι παράμετροι.

Αν θέλεις να φύγεις στην επαρχία και δεν έχεις μελετήσει τους οικονομικούς σου πόρους την δουλειά σου και πως θα εξασφαλίσεις τροφή από τα χωράφια εντός συγκεκριμένου διαστήματος, τότε περνάς πραγματική πείνα. Επίσης λίγο παραμύθια είναι και αυτά που λένε κάποιοι οτι αν στο χωριό πεινάσεις θα σου δώσει ο άλλος φρούτα και λαχανικά τζαμπέ από το χωράφι. Ναι φυσικά και θα σου δώσει αλλά αν είσαι κάτοικος που μένεις χρόνια έχεις κοινωνικοποιηθεί με τους γύρω σου και έχεις τον σεβασμό κάποιου συγχωριανού σου που είναι αγρότης. Αν νομίζεις οτι θα πας εκεί και μόλις σε μερικούς μήνες τα βρεις σκούρα θα χτυπήσεις την πόρτα του διπλανού αγρότη να του ζητήσεις τζάμπα είσαι γελασμένος.

 

Γενικά η γνώμη μου για την φυγή των νέων προς επαρχία είναι πως ακόμα είναι περιορισμένη, αλλά στους έλληνες αρέσει μερικά πράγματα να τα μεγαλοποιούμε και να τους προσδίδουμε διαστάσεις. Τουλάχιστον εγώ όταν βλέπω φίλους μου με τους γονείς τους που έχουν ιδιόκτητο σπίτι στην επαρχία αλλά μένουν Αθήνα με πολλές οικονομικές δυσκολίες και χρωστούμενα σε ενοίκια κοινόχρηστα ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ να μην θέλουν να πάνε στην επαρχία αυτό το συμπέρασμα βγάζω. Οι ηλικιωμένοι γονείς έχουν συνηθήσει την ζωή στην πόλη και δύσκολα φεύγουν, τα παιδιά έχουνε σπουδάσει και κοιτάνε τι μπορούν να κάνουν στην Αθήνα δεν σκοπεύουν να πάνε στο χωριό, το σπίτι τους στο χωριό έχει πολλές φθορές και γύρω από αυτό ένα χωράφι, πηγαίνουν μόνο πάσχα χριστούγεννα και καλοκαίρια.

 

Θα μου πείτε βέβαια τι τα γράφω όλα αυτά. Δεν τα γράφω για να αποτρέψω κάποιον να μην φύγει εφόσον επιθυμεί να φύγει. Όποιος θέλει να δοκιμάσει να πάει επαρχία ας πάει, απλά θεωρώ οτι η φυγή στην επαρχία προσφέρει κάποια θετικά πράγματα και μπορεί να αποτελέσει μια διέξοδο για ένα περιορισμένο κομμάτι των κατοίκων του αστικού κέντρου και οχι για την πλειοψηφία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζεις ανθρωπους που βγαινουν στα καναλια και φωναζουν ναι κυριε Παπαδακη εχω 3 παιδια ανεργα και ολα εχουν πτυχιο ζουμε απο την συνταξη του αντρα μου.Πλεον το πτυχιο δεν λει τιποτα οταν οι 4 στους 5 περνουν σε σχολες ολοι πτυχια αποκτησαν ακομα και τα μεταπτυχιακα κ.τ.λ που πριν καποια χρονια ξεχωριζαν μαλλον ουτε αυτο ακουγεται πλεον τοσο σπουδαιο.Θυμαμαι παλια που συζητουσα με τουριστες και μου ελεγαν οτι σπουδασαν κατι και εκαναν κατι αλλο και αναρωτιομουν πως γινεται αυτο.Με φιλους γελαγαμε με τους τουριστες που ηθελαν να αγορασουν μια φετα καρπουζι η δυο νεκταρινια ποσο λαθος ειμασταν.

Αναγκαστικα πολλοι απο εμας θα επαναπροσδιορισουν πολλα πραγματα ειδικα οσοι δεν εχουν να ζησουν με την συνταξη της μαμας και του μπαμπα η ακομα και της γιαγιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένουμε σε ένα μικρό διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας. Με την γυναίκα μου βγαίνουμε σπάνια γιατί δεν έχουμε κάποιον να μας φυλάξει τα παιδιά. Οικονομικά δεν είμαστε και πολύ καλά. Η διασκέδαση μας είναι να κοιμηθούν τα παιδιά για να μπορέσουμε να κάτσουμε λίγο , να φάμε το βράδυ να δούμε καμιά ταινία. Σαββατοκύριακα αντε κανα σινεμά με τα παιδιά , κανα παιδότοπο καμια βόλτα στη μάνα μου στην Καλλιθεα
Δεν πάω στον Πύργο με αυτοσκοπό ότι θα πηγαίνω στο κτήμα και θα αράζω για να ηρεμεί το μυαλό μου. Η οτι θα πηγαίνω να κλαδεύω τις ελιές και να αποψιλώνω τα ξερόχορτα από το κτήμα για να ηρεμώ και να κάνω ψυχοθεραπεία.

Για δουλειά πάω , για καλύτερη ποιότητα ζωής (οχι την καλύτερη αλλά σίγουρα μια τουλάχιστον κλαση καλύτερη από την Αθήνα)

Εχω χόμπυ τα μαστορέματα και μπορώ να ασχοληθώ στο χωριό με ένα λυόμενο που έχουμε (40 τ,μ με αρκετά θέματα ειδικά το χειμώνα). Το άλλο χόμπυ μου είναι το ψάρεμα. Αντί να τραβιέμαι σε Βαρκιζες και Πόρτο Ράφτη πετάγομαι μέχρι καμια Σκαφιδιά η κανά Κατάκολο και ηρεμώ.

 

Γενικότερα έχω κάνει λάθη πολλά στην ζωή μου . Έχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω κάποια ψυχολογικά θέματα (ΙΨΔ κυριως) και πάντα ότι ήθελα να κάνω στη ζωή μου το μεγαλοποιούσα πριν το κάνω και το φανταζόμουν ιδανικό και ότι θα μου λύσει όλα τα προβλήματα . Αυτή τη φορα δεν μου παρουσιάζεται κάτι τέτοιο και παω με λίγα εφόδια , με λίγα όνειρα και ότι κάτσει

 

Δεν πάω για να γίνω αγρότης , ούτε για να ζητήσω φρούτα από το γείτονα. Πάω να ασκήσω το επάγγελμα μου κατά κύριο λόγο και αν μπορέσω να δραστηριοποιηθώ στο χωριό πάνω στη δουλειά μου , ακόμα καλύτερα. Έχω γνώσεις αρκετές πιστεύω πάνω σε τεχνικά , δομημένες καλωδιωσεις , δίκτυα , δορυφορικά , websites και λίγο προγραμματισμό. Έχω αρκετή θέληση για δουλειά πάνω σε αυτά και αρκετή προυπηρεσία. Θα δείξει

 

Και εννοείται πως θα πάρω και τον σκύλο μαζί.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κοπάνα την  χθες κι ολας !

ειναι ηλίου φαεινότερον οτι δεν πας να κάνεις τον τουρίστα , αλλά πας για βιοποριστικούς λόγους  εκει !

καλή επιτυχία σου εύχομαι και κυρίως να μην εχεις θέματα με τον γάμο σου μιας και ολα τα προβλήματα απο το οικονομικό αρχίζουν  και  τελειώνουν ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...