Προς το περιεχόμενο

Μένει κανένας Πύργο Ηλείας η κοντα?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχουν που να τα πάνε καταρχήν. Κατά δεύτερον έχω διαβάσει ότι έχουν φάει λεφτά αλλά δεν έχω προσωπικές αποδείξεις για να το πω με την σειρά μου και εγώ. Βέβαια στην Ελλάδα είμαστε.

Απο κει και πέρα. Δεν έχει κάθε γειτονιά κάδους οπότε πολλοί σκάνε με τα αμάξια και τα πετάνε αλλού. Βέβαια υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι προτιμούν να γεμίζουν άλλες γειτονιές για να μην βρωμίζουν την δική τους.

Στον μαραθώνιο την προηγούμενη εβδομάδα Πύργος - Ολυμπία είχαν βάλει λιόπανα κατά μήκος της Εθνικής πάνω στους σωρούς για να μην τα φαίνονται άσχημα στους αθλητές.

 

Μια φίλη μου είπε ότι πολλά σκουπίδια έχουν να μαζευτούν μήνες και κάποια άλλα χρόνιααα.Τα σκουπίδια από κάποια στιγμή και μετά μουχλιάζουν και είναι επικίνδυνο ακόμα και να τα μαζέψει κάποιος . Πόσο μάλλον να τα δεχτούν άλλες χωματερές. Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το θέμα αλλά δεν βλέπουμε φως.

 

Διάβασα σήμερα ότι θα τα μαζέψουν από κεντρικά σημεία και την εθνική επειδή στις 21 θα γίνει η αφή της φλόγας. Το Σάββατο εχουμε μια συνέλευση εδώ στην Νομαρχία με άλλους συμπολίτες σχετικά με το θέμα των σκουπιδιών. Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα θα λυθει αν βγει παραέξω . Ειδικά στην αφή της φλόγας. Εκεί πιστεύω ότι θα τους πειράξει. Θα δούμε...

Ένα δείγμα για να δείτε...

 

Δεν μπορώ πλέον να πάω να πετάξω. Προχτές πήγα να κάνω εμετό. Είμαι 3 μέρες με στομαχόπονο και αναγούλες. Το σπίτι έχει γεμίσει μυγάκια . Η γειτονιά έχει γεμίσει μυγάκια. Ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες. Ακόμα και το χειμώνα είχαμε μύγες. Πρώτη φορά είδα μύγες με τέτοιες θερμοκρασίες.

post-209881-0-53021400-1459783422_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτές τι λίγες φορές που τα μαζεύουν που τα πάνε;! Πολύ περίεργο μου φαίνεται!

 

Τα δέχονται καποιοι άλλοι ΧΥΤΑ όπως η Βόνιτσα και η Ναύπακτος. Τώρα στείλαν κάποια στην Αχαια. Αυτά που έχω στην φωτο είναι πιο κάτω από το σπίτι μου. Βγαίνω στο μπαλκόνι να καπνίσω και κλείνω γρήγορα την πόρτα μην γεμίσει το σπίτι μυγάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με τους χυτα (καλα τόσο πρωτόγονοι είμαστε που εχουμε ακομα τέτοιους) είναι οτι δεν δεχονται οι δίπλα για να μην γεμίσουν και οι δικοί τους (το είχαμε πάθει ..)

σε άλλη περίπτωση (σε άλλη περιοχή ) δεν είχαν χυτά και ήθελαν να βάλλουν σύστημα καύσης όπως στο εξωτερικό ΔΕΝ τους άφησαν οι άλλοι δήμοι (δεν ξερω αν το εκφράζω σωστά γιατι εχουν περάσει και 2-3 χρόνια) γιατί είπαν πως δεν το θέλουν επειδή εκείνη θα μείνουν με το παλιό σύστημα (σαπίλα λογική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δέχονται καποιοι άλλοι ΧΥΤΑ όπως η Βόνιτσα και η Ναύπακτος. Τώρα στείλαν κάποια στην Αχαια. Αυτά που έχω στην φωτο είναι πιο κάτω από το σπίτι μου. Βγαίνω στο μπαλκόνι να καπνίσω και κλείνω γρήγορα την πόρτα μην γεμίσει το σπίτι μυγάκια

Αν έχεις κήπο δες μήπως πάρεις καμιά από αυτές τις συσκευές που κάνουν κάποια σκουπίδια κομπόστ για να γλιτώσεις κάποια ποσότητα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κήπο δεν έχω. Προσπαθούμε όσο μπορούμε να κάνουμε ανακύκλωση στο σπίτι. Η ειρωνία είναι ότι στα 100 μέτρα από την τοποθεσία της φωτογραφίας υπάρχει ένα κέντρο ανακύκλωσης με αρκετούς κάδους για διάφορα ανακυκλώσιμα και ηλεκτρικές συσκευές. Και κομποστοποίηση να κάνω , και κήπο να είχα , η κατασταση είναι τραγική. Γενικά ο κόσμος όπως τον βλέπω εδώ μοιάζει να έχει αποδεχθεί την κατάσταση. Δεν βλέπω πολλούς να κουνιούνται. ίσως κάνω και λάθος. Μόνο κάτι σχολεία , κάτι σύλλογοι αλλά δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...