Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση τηλεόρασης πάνω από το τζάκι σε Γυψοσανίδα


thrastorm7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Κάλεσα από το πλαίσιο τεχνικό να μου βάλει την τηλεόραση (F8000 55 INCHES) πάνω από το τζάκι όπου υπάρχει γυψοσανίδα, η Τηλεόραση ζυγίζει 18 Κιλά, η Βάση (Turbo X) που αγόρασα περίπου 5, άρα σύνολο 23 Κιλά... Μου φαίνεται, χωρίς να σκαμπάζω και πολλά ότι η γυψοσανίδα είναι ψιλοχοντρή, δεν είναι φλίδα (απλως χτυπώντας τη με το χέρι).

 

Επίσης πήρα κάτι βίδες ειδικές για γυψοσανίδες οι οποίες μπαίνοντας μέσα ανοίγουν από πίσω και σφηνώνουν (ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ)

 

Το τζάκι είναι ανενεργό οπότε δεν τίθεται ζήτημα θερμότητας 

 

1. Αντέχει η Γυψοσανίδα ή θα βρω την τηλεόραση στο κεφάλι της κόρης μου?

 

2. Είναι η σιδερένια βάση Turbo X αξιόπιστη ή να πάρω κάποια άλλη Branded 

 

3. Κάποια συμβουλή από κάποιον "ειδικό" που να έχει κάποιο σχόλιο?

 

Αύριο έρχεται ο τεχνικός, οπότε όποια απάντηση άμεση είναι ιδιαιτέρως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν ο γυψας εβαζε την γυψοσανιδα του ειχες πει οτι σκεφτεσαι κατι τετοιο;;;. Γιατι αν ναι,τοτε στον σκελετο που στηριζουν την γυψοσανιδα ,εκει που θα στηθει η τηλεοραση το γαζωνουν με αυτες τις λαμαρινες σκελετου ωστε η τηλεοραση να πιασει πανω στον σκελετο... Αν οχι,αστο καλυτερα γιατι μαλλον θα γινει αυτο που απευχεσαι και συ και ολοι μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο γυψας εβαζε την γυψοσανιδα του ειχες πει οτι σκεφτεσαι κατι τετοιο;;;. Γιατι αν ναι,τοτε στον σκελετο που στηριζουν την γυψοσανιδα ,εκει που θα στηθει η τηλεοραση το γαζωνουν με αυτες τις λαμαρινες σκελετου ωστε η τηλεοραση να πιασει πανω στον σκελετο... Αν οχι,αστο καλυτερα γιατι μαλλον θα γινει αυτο που απευχεσαι και συ και ολοι μας...

 

Δεν έχω ιδέα αδερφέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ.... Υπαρχει παντα η πατεντα με ενα πολυ ψιλο τρυπανακι και απο κεντρο προς τα εξω να κανεις τρυπιτσες μεχρι να πιασεις σκελετο δεξια αριστερα... Μετα τρυπας και βιδωνεις αφοβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια βυσματα γυψοσανιδας ειναι πιστοποιημενα για πολλα κιλα. Τα 18 της τηλεορασης μπορει ν ειναι τιποτα! Οποτε αν δεν εχεις πιασει μεταλλο, η χρηση ειδικων επωνυμων βυσματων ειναι μονοδρομος, χωρις αμφιβολια αλλα ουτε φοβο κ παθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βάζουν τις τηλεοράσεις πάνω από το τζάκι.

Δεν έχουν χώρο για να τη βάλουν αλλού ή χωροταξικά δε γίνεται να μπει αλλού.

 

Εφ'όσον το τζάκι είναι ανενεργό, γιατί δεν την βάζεις στο τζάκι μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η βαση ειναι σταθερη και οχι βραχιονας, αντεχει. Απλα θα χρησιμοπιηθουν ουπα γυψοσανιδας. Δυο απο αυτα θα ειναι με αυτοαπασφαλιζομενο αγγιστρο. Συνολο 8 βυσματα.

 

Το σωστο ειναι να βαλει γυψοσανιδας επενδυση απο mdf πισω η μεταλλικη πλακα. (πιο πολυ σε κινητες βασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H όπως το έκανα εγώ αλλά του το είπα από την αρχή του γυψοσανιδά και έβαλε κατά μήκος από πίσω οδηγούς λαμαρίνες και έπιασαν οι βίδες πάνω σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίδωμα στους ορθοστατες της γυψοσανιδας ενισχύει σίγουρα την αντοχή. Σε περίπτωση όμως κινητού βραχίονα πάλι δεν επαρκούν γιατί είναι πολύ ψιλό σαν μέταλλο και σκίζει. Η καλύτερη επιλογή είναι mdf στο πίσω μέρος. Αλλά απαιτεί κόψιμο, στοκαρισμα, βάψιμο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Παιδιά ξεθάβω μετά από σχεδόν 4 χρόνια, γιατί πρόκειται να μετακομίσω σε σπίτι, που για διάφορους λόγους η βέλτιστη θέση να μπει η τηλεόραση (UE60KU6000) είναι πάνω στο τζάκι.

Το θέμα είναι ότι δε θα βολέψει μια σταθερή βάση, αλλά με βραχίονα γιατί θα χρειάζεται να τη γυρνάω σε αρκετές περιπτώσεις.

Το τζάκι μάλλον δεν είναι γυψοσανίδα, αλλά τούβλο ή κάτι τέτοιο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη. Δεν έχω προλάβει να το εξετάσω περισσότερο.

Ποιες βάσεις είναι καλές; Πού να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...