Προς το περιεχόμενο

Νέο Transformer Book T100HA από την ASUS με αυτονομία 14 ωρών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Θα ερθει στο τριτο τετραμηνο και οχι τριμηνο.

Available in the third quarter of 2015 with Windows 10

quarter = 25% ή 1/4

 

12 μήνες / 4 = 4?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη των 10,1 ιντσών υποστηρίζει ανάλυση 1280 x 800 pixels ή 1366 x 768 pixels (ανάλογα την έκδοση)

 

Τι θα πει αυτό; Θα βγει με οθονη και 16/10 και 16/9 ; Κάποιο λάθος πρέπει να εχει γινει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη των 10,1 ιντσών υποστηρίζει ανάλυση 1280 x 800 pixels ή 1366 x 768 pixels (ανάλογα την έκδοση)

 

Τι θα πει αυτό; Θα βγει με οθονη και 16/10 και 16/9 ; Κάποιο λάθος πρέπει να εχει γινει.

 

Πράγματι. Έκανα λάθος που δεν έλεγξα και την πηγή του TechRadar που είναι το Notebook Italia, οι οποίοι γράφουν ότι οι αναλύσεις είναι 1280 x 720 pixels ή 1366 x 768 pixels. Επισκέφτηκα το The Verge και το C|Net ωστόσο και επειδή ανέφεραν 1280 x 800 pixels (χωρίς να αναφέρουν την δεύτερη επιλογή) το πέρασα εντελώς “στο ντούκου” χωρίς να το σκεφτώ δυστυχώς. Η ASUS στο δελτίο τύπου δεν αναφέρει την ανάλυση, και ενδεχομένως για αυτό να υπάρχει σύγχυση στα διάφορα μέσα. Αυτό δεν είναι δικαιολογία για το λάθος μου βεβαίως. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Διορθώνω το άρθρο με τις σωστές αναλύσεις από το Notebook Italia και... βλέπουμε όταν η ASUS σηκώσει τις επίσημες προδιαγραφές στην ιστοσελίδα της ;-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το πρώτο t100 και το έχω καταευχαριστηθεί...εύκολα ένα από τα καλύτερα προϊόντα τεχνολογίας που έχω αγοράσει! Αν το φέρουν σε καλή τιμή θα είναι ένας πολύ καλός και πιθανός αντικαταστάτης!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το πρώτο t100 και το έχω καταευχαριστηθεί...εύκολα ένα από τα καλύτερα προϊόντα τεχνολογίας που έχω αγοράσει! Αν το φέρουν σε καλή τιμή θα είναι ένας πολύ καλός και πιθανός αντικαταστάτης!

μια απ τα ιδια, με εχει σωσει το μικρο Τ100.

 

βλεπω τωρα το νεο μοντελο και το λιγουρευομαι, αλλα φανταζομαι πως η τιμη θα ξεφευγει πολυ. τα 400 δολαρια για το καλο μοντελο ειναι μαλλον ουτοπικα για τα ελληνικα δεδομενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 δολλάρια = με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς  μου... 600-700 ευρώ άνετα :P

 

By the way στις 10,1" νομίζω θα ήταν overkill 1080p/1200p για Windows. Η εικόνα θα ήταν μεν crisp λόγω scaling, αλλά αντίστοιχα μεγάλη θα ήταν και η επίπτωση στην μπαταρία και τον φόρτο στο hardware...

O επιπλεον φορτος λογω αυξημενης αναλυσης ειναι  ελαχιστος στα windows.

Για αυτο αλλωστε βλεπουμε κ πολυ παλια μηχανηματα να τρεχουν νερακι το UI του metro και των windows 8.1 .

 

Δεν ειναι mac os x που μπορει να λαγκαρει με υψηλες αναλυσεις, windows ειναι που εκμεταλλευεται αριστα το hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα έπρεπε να έχουν αυτά είναι πολυ μικρότερα bezel ώστε να χωράει 11.5 ιντσες οθόνη στο ίδιο μέγεθος που είναι το ιδανικό φορητότητας/ανεσης χρήσης.

 

Οι εξωτερικες διαστάσεις είναι οι ίδιες και στα μοντέλα με μεγαλύτερη οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απ τα ιδια, με εχει σωσει το μικρο Τ100.

 

βλεπω τωρα το νεο μοντελο και το λιγουρευομαι, αλλα φανταζομαι πως η τιμη θα ξεφευγει πολυ. τα 400 δολαρια για το καλο μοντελο ειναι μαλλον ουτοπικα για τα ελληνικα δεδομενα

Είχα πάρει 350€ το πρώτο, αν έρθει το καινούργιο γύρω στα 400+ με περισσότερη ραμ και περισσότερο χώρο νομίζω αξίζει για αναβάθμιση μετά από δύο περίπου χρόνια!

 

Ενα καλό Panel να έχει, γιατί στο Τ100 ηταν χάλια. Ένας λογος που σεν το πήρα κιόλας.

Δεν έχω θέμα, μόνο στον πολύ ήλιο αλλά εκεί οι περισσότερες οθόνες δυσκολεύονται νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την εξης φιλοσοφια αν ειναι τα 2 σε 1 πρεπει να ειναι καλο και για ταμπλετ κ για λαπτοπ. Πχ λαπτοπ με 10ρα οθονη ειναι αποτυχια για μενα. , ενω  ταμπλετ 10ρι με μεγαλο bezel ειναι πολυ μεγαλο για να ειναι χρηστικο.

 

Αντιστοιχα σαν λαπτοπ ειναι πολυ αδυναμο και με λιγες χρησεις πχ συνδεση για προτζεκτορα και 3Χ usb εχει ? 32gb δισκο ειναι αστειο σαν μεγεθος για win8. 

 

σαν tablet νομιζω το android ειναι καλυτερο δε ξερω αν εχω χασει επεισοδια αλλα λαπτοπ με touch και win8 ηταν αποτυχια που ειχα εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την εξης φιλοσοφια αν ειναι τα 2 σε 1 πρεπει να ειναι καλο και για ταμπλετ κ για λαπτοπ. Πχ λαπτοπ με 10ρα οθονη ειναι αποτυχια για μενα. , ενω  ταμπλετ 10ρι με μεγαλο bezel ειναι πολυ μεγαλο για να ειναι χρηστικο.

 

Αντιστοιχα σαν λαπτοπ ειναι πολυ αδυναμο και με λιγες χρησεις πχ συνδεση για προτζεκτορα και 3Χ usb εχει ? 32gb δισκο ειναι αστειο σαν μεγεθος για win8. 

 

σαν tablet νομιζω το android ειναι καλυτερο δε ξερω αν εχω χασει επεισοδια αλλα λαπτοπ με touch και win8 ηταν αποτυχια που ειχα εμπειρια

Είναι τι βολεύει τον καθένα. Εγώ ας πούμε, μετά το t100 δεν πρόκειται να ξαναπάρω android tablet!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα έπρεπε να έχουν αυτά είναι πολυ μικρότερα bezel ώστε να χωράει 11.5 ιντσες οθόνη στο ίδιο μέγεθος που είναι το ιδανικό φορητότητας/ανεσης χρήσης.

 

Οι εξωτερικες διαστάσεις είναι οι ίδιες και στα μοντέλα με μεγαλύτερη οθόνη.

Συμφωνώ για τα bezels .Εμφανησιακά ειναι άσχημα αλλα στην πράξη η λαβή (του T100) είναι πολύ καλύτερη με μεγαλύτερα.Το μόνο κακό ειναι το τελικό μεγεθος της ταμπλέτας.

 

Είναι τι βολεύει τον καθένα. Εγώ ας πούμε, μετά το t100 δεν πρόκειται να ξαναπάρω android tablet!

Και γω μια από τα ίδια, Η χρήση των Windows 8 δεν είναι και τόσο δύσκολη.Ενώ από την άλλη τα android tablets ειναι κινητά με μεγάλη οθόνη, και στη χρηστικότητα.Κατά την άποψη μου πάντα...Όσο για την απόδοση εγώ δουλεύω και μετατροπή ταινιών(freemake video converter) και multiple downloading(internet download manager) ταυτόχρονα με σερφάρισμα χωρίς πρόβλημα. Επίσης λειτουργία με εξωτερική οθόνη (HDMI) σε ανάλυση FHD χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...