Προς το περιεχόμενο

Εντοπισμός κινητού


mad00lini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να πω κάτι βασικό, να είναι και ελαφρύ και να μην μου γμσει το σύστημα.

Αυτό ειναι και antivirus μαζί και τέτοια?

Επίσης βλέπω ότι λέει αγορές εντός εφαρμογής. Ποιές λειτουργίες πουλιούνται?

 

Ναι , ειναι και anti-virus μαζι. αλλα μη φοβασαι, εαν εχεις ενα κοινο κινητο (απο 2πυρηνο και πανω) δεν θα κολλαει.

 

Προσωπικα δεν εχω δει να πουλαει κατι μεσα απο την εφαρμογη. Και στο λεω, γιατι το εχω χρονια, σε ολα τα κινητα και δεν εχω δει να λεει πουθενα να αγορασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , ειναι και anti-virus μαζι. αλλα μη φοβασαι, εαν εχεις ενα κοινο κινητο (απο 2πυρηνο και πανω) δεν θα κολλαει.

 

Προσωπικα δεν εχω δει να πουλαει κατι μεσα απο την εφαρμογη. Και στο λεω, γιατι το εχω χρονια, σε ολα τα κινητα και δεν εχω δει να λεει πουθενα να αγορασω..

 

8πύρινο με 2GB Ram έχω όμως τρέχουν τόσα πολλά πράματα ταυτόχρονα κι έτσι προσπαθώ να αποφεύγει να βάζω κι άλλα βαριά. Όχι μόνο για κολλήματα αλλά και για την μπαταρία.

Θα το δοκιμάσω να δούμε, thanks.

Εν τω μεταξύ αν κάποιος έχει και άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8πύρινο με 2GB Ram έχω όμως τρέχουν τόσα πολλά πράματα ταυτόχρονα κι έτσι προσπαθώ να αποφεύγει να βάζω κι άλλα βαριά. Όχι μόνο για κολλήματα αλλά και για την μπαταρία.

Θα το δοκιμάσω να δούμε, thanks.

Εν τω μεταξύ αν κάποιος έχει και άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

 

Δοκιμασε το , δεν τρωει καθολου μα καθολου μπαταρια. Απλα πρεπει να κανεις ενα λογαριασμο στο Kaspersky και μετα να κανεις τις ρυθμισεις στο Anti-Theft. ψαξτο ειναι ευκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω  αν αναφέρθηκε μέχρι τώρα αλλά θα ήθελα να πω δύο πράγματα σχετικά με το θέμα, γιατί κυκλοφορεί αρκετή παραπληροφόρηση.

1η Περίπτωση :  δέν έχετε κάποιο πρόγραμμα εντοπισμού.

Αν χάσετε το κινητό ή ακόμα και αν το κλέψουν , δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει άρση του απορρήτου για να εντοπίσετε το σήμα που εκπέμπει με οποιαδήποτε κάρτα.

Τουτέστιν ξεχάστε το.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δηλώσετε την κλοπή ή την απώλεια του κινητού στην Αστυνομία με το ΙΜΕΙ του κινητού και να σας  δώσει ενα χαρτί να πάτε στο πάροχο σας και να κλειδώσετε ετσί  το κινητό και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο άλλον.( Ηθική  ικανοποίηση).

2η Περίπτωση :  έχετε κάποιο πρόγραμμα εντοπισμού.

Αν χάσετε το κινητό ή ακόμα και αν το κλέψουν , δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει άρση του απορρήτου για να εντοπίσετε το σήμα που εκπέμπει με οποιαδήποτε κάρτα.

Όμως  μόνοι σας, θα κάνετε πολύ μια καλή προσέγγιση του που βρίσκετε το κινητό και ίσως το βρείτε.

Α) Είναι σε δημόσιο μέρος ( δρόμο , κατάστημα, κτλ.)

 Καλείται την αστυνομία και προσπαθείτε να το λύσετε εξωδικαστικά, αλλίως επιλέξτε την μετάβαση όλων στο τμήμα οπου με την υποβολή μήνυσεως για κλοπή, θα μπορεί και να γίνει και σωματική έρευνα απο αστυνομικούς στον κάτοχο. Αν βρεθεί θα σας παραδοθεί και με τον δράστη θα έχετε δικαστήριο.

Β) Δεν είναι σε δημόσιο μέρος.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η κατοικία είναι άσυλο και ουδείς δεν μπορεί να εισέλθει χωρίς την παρουσία εισαγγελικού λειτουργού.  Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι  να καλέσετε περιπολικό να καταγραψει το συμβάν και στη συνέχεια να μεταβείτε στο αστυνομικό τμήμα για υποβολή μηνύσεως για κλοπή. Η αστυνομία ειναι υπεύθυνη να ανακαλύψει τα πλήρη στοιχεία του ενοίκου και να σας τα αποκαλύψει αν όχι αμεσα,  πριν πάτε δικαστήριο.  Όμως σε αυτή τη περίπτωση καλό θα ήταν να περιμένετε μέχρι αυτός που έχει το κινητό να βγεί απο το σπίτι και να βρίσκεται σε δημόσιο δρόμο, ωστε να πάμε στην περίπτωση Α.

Δυστυχώς όπως καταλαβαίνεται οι πιθανότητες είναι εις βάρος του παθόντα και αυτό γιατί η Νομοθεσία κρίνει πως η κλοπή δεν είναι τόσο σημαντική παραβαση όσο το οικιακό άσυλο ή το απόρρητο των επικοινωνιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε το , δεν τρωει καθολου μα καθολου μπαταρια. Απλα πρεπει να κανεις ενα λογαριασμο στο Kaspersky και μετα να κανεις τις ρυθμισεις στο Anti-Theft. ψαξτο ειναι ευκολο 

 

Το έψαξα.

Αυτά που πληρώνεις είναι αν θες οι υπόλοιπες λειτουργίες (antivirus, privacy protection, etc) εκτός του antitheft οι οποίες λειτουργούν για τις 30 πρώτες μέρες.

Δεν βρίσκει την συσκευή μου στο web management παρότι έκανα όλα τα βήματα που λέει 800 φορές και προσεκτικά.

Επίσης τελικά μου βάρυνε αρκετά το σύστημα. Το απεγκαθιστώ.

Θα προτιμούσα μια ελαφρυά και απλή εφαρμογή μόνο anti-theft.

 

Αν υπάρχει άλλη δωρεάν και καλή πρόταση από κάποιον ας μας πει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις κινητό 200-400 ευρώ και δεν δίνεις μια φορά για όλες τις επόμενες συσκευές 5 ευρώ. Βάλε το cerberus ρε φίλε είναι ο, τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Θα δώσεις έναν καφέ και θα το έχεις για όλες τις επόμενες συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως να χεις δίκιο. Βέβαια τις θεωρώ ψιλοάχρηστες αυτές τις εφαρμογές με πιθανότητα χρησιμότητας 1/1000 γι αυτό και δεν ήθελα να τους τα σκάσω.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχρείαστο να είναι. Εγώ σου λέω όμως στην 1 περίπτωση που μπορεί να σε βοηθήσει. Πέραν της κλοπής εγώ το έχω και για να το βρίσκω αν το χάσω μέσα στο σπίτι. Λόγω του ότι το έχω στο αθόρυβο πάντα βάζω μια σειρήνα και είμαι οκ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα.

Αυτά που πληρώνεις είναι αν θες οι υπόλοιπες λειτουργίες (antivirus, privacy protection, etc) εκτός του antitheft οι οποίες λειτουργούν για τις 30 πρώτες μέρες.

Δεν βρίσκει την συσκευή μου στο web management παρότι έκανα όλα τα βήματα που λέει 800 φορές και προσεκτικά.

Επίσης τελικά μου βάρυνε αρκετά το σύστημα. Το απεγκαθιστώ.

Θα προτιμούσα μια ελαφρυά και απλή εφαρμογή μόνο anti-theft.

 

Αν υπάρχει άλλη δωρεάν και καλή πρόταση από κάποιον ας μας πει,

 

AndroidLost ΔΩΡΕΑΝ και αυτο, και ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ δοκιμασε και αυτο. Κανει ακριβως οτι και το Cerberus αλλα δεν δινεις ουτε ενα ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...