Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το περιοδικό ακολουθούσε φθίνουσα πορεία και έπρεπε εδώ και καιρό να έχει σταματήσει να ... υπάρχει.

Όταν, τα... παλιά τα χρόνια, ήταν χωρισμένο [PC Master/PC Games] βίωνε την καλύτερη εποχή του.

Από τότε όμως, έχει περάσει πολύς καιρός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@DGAStamchar well said.

 

επισης δεν καταλαβαινω αυτο με το συνδρομητικο μοντελο και τον αριθμο των 2000 συνδρομητων που χρειαζονται για να εξασφαλιστει η βιωσιμοτητα του. δηλαδη το περιοδικο αυτη την στιγμη πουλαει λιγοτερο απο 2000 αντιτυπα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well said.

 

επισης δεν καταλαβαινω αυτο με το συνδρομητικο μοντελο και τον αριθμο των 2000 συνδρομητων που χρειαζονται για να εξασφαλσιτει η βιωσιμοτητα του. δηλαδη το περιοδικο αυτη την στιγμη πουλαει λιγοτερο απο 2000 αντιτυπα; 

Μπορεί να μην τα πουλάει, αλλά να... τυπώνει περισσότερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το κρίμα κάπου. Ενώ το 95-00 ήταν μπροστά για την εποχή του, δεν μπόρεσε να εξελιχθεί και να μετατραπεί σε online χώρο ενημέρωσης και να αποτελέσει το standar για την ελληνική ενημέρωση τεχνολογίας και games.

 

Την ευκαιρία τους την είχαν, αλλά δεν την αξιοποιησαν. Ασε που μετά το 200 η σελίδες μειώθηκαν στο μισό και η ύλη ήταν απλά για τα μπάζα. Και ημουν συνδρομητής για πάνω από 7 χρόνια στο συγκεκριμένο περιοδικό.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, οι περισσότεροι καλοί που όταν έφυγαν από το περιοδικό, έφυγα κι εγώ έφτιαξαν αυτό το site. Θυμάμαι τότε είχα ρωτήσει και τον Κηπουρόπουλο, αν τον θυμάται κανείς για τις αλλαγές στο περιοδικό, αλλά δε μου είπε, παρά με παρέπεμψε στο νέο τους σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ανακοίνωση δεν είναι σοβαρη. Σοβαρή θα ήταν αν έλεγε το πόσο και τον αριθμό των περιοδικών για ένα χρόνο συνδρομή. Πολύ στο φλου είναι η δημοσκόπηση που κάνουν...

Δεν ήμουν ποτέ αναγνώστης και δεν με νοιάζει αν θα υπάρχει το περιοδικό αλλά ηώ ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν έχει νόημα τη σημερινή εποχή να αγοράζει κάποιος περιοδικά. Ο καθένας βέβαια με τα λεφτά του κάνει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν ότι καλύτερο είχε ενας κομπιουτεράς στις αρχές του 90'....τότε που δεν υπήρχε διαδίκτυο αλλά και να υπήρχε ήταν οικονομικά απλησίαστο....

κάθε 15ήμερο περιμέναμε πως και πώς προλάβουμε το CD  με τα demo, ναι τότε παιχνίδια μονο σε demo βλεπαμε ειδικά στην επαρχεία δεν υπήρχε κατάστημα που να πουλουσε παιχνίδια παρά μονοχα για κονσόλες!

ήμουν φανατικός λάτρης του περιοδικού μέχρι που όλα έγιναν ψηφιακά πλέον μέσα στην οθόνη μας.

κρίμα που έφτασε σε αυτό το σημείο αλλά το θεωρώ αναμενόμενο όπως και άλλοι χρήστες λόγω του διαδικτύου...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τα αφιερώματα του Τσουρινάκη στο Oblivion αν και είχαμε ίντερνετ και πρακτικά μας ήταν ψιλοάχρηστα ήταν μια ευχάριστη νότα γιατί έβλεπες πως οι συντάκτες του περιοδικού αγαπούσαν αυτό που έκαναν. Κατά καιρούς έχει δώσει αρκετά ποιοτικά παιχνίδια (Gothic 3, 2 κλπ) ωστόσο ναι έχει πάρει την κατιούσα. Κρίμα για τους συναδέλφους μου, που ωστόσο, από ότι γνωρίζω πολλοί ήταν απλήρωτοι εδώ και μήνες. Από κει και πέρα το website του περιοδικού είναι για γέλια - κάτι που ίσως αντικοπτρίζει τη γενικότερη διάθεση των ιθυνόντων. Ποτέ δεν θα ξεχνάσω τις διάφορες πένες του αλλά κυρίως το χιούμορ και τους διάφορος οδηγούς κατασκευής υπολογιστή. Με το brand name του πάντως μπορούν να κάνουν παπάδες στο internet - καμία σχέση με eternity κλπ. Μακάρι να είχα χρήματα να τους αγόραζα και να προωθούσα ένα διαδικτυακό μοντέλο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόραζα το περιοδικό φανατικά από το 2003 έως το 2008.Ε το 2008 πήγα φοιτητής,έβαλα γρήγορο ιντερνετ και τέλος.Δεν έχει νόημα να δώσεις 6 ευρώ για να διαβάσεις νέα 15 ημερών...ειδικά στην Ελλάδα της κρίσης.Θα μπορούσαν να μετατρέψουν το περιοδικό σε pdf ώστε να έχουν λιγότερα έξοδα αλλά να είναι και πιο φρέσκο...ή να κάνουν κάτι σαν το gameworld.

Μου λείπουν οι Κράτσας,Χαλκίδης,Τ-ρεξ,Τσουρινάκης etc

Ισχύει όλοι με το που βάλαμε internet  δεν είχε νόημα πλέον.Απο καιρό τώρα έπρεπε να είχαν προσαρμοστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ride the internet train early or ride home. όταν είναι όλα πια στα ακροδάχτυλα σου ανά πάσα στιγμή το να τυπώνεις πεθαμένα δέντρα είναι εντελώς counter productive.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ήταν να γίνει μιας και εδώ και χρόνια οτιδήποτε θέλει κάποιος είτε για games είτε για hardware μπορεί να βρει τα πάντα στο internet.

To περιοδικό ήταν καλό περίπου μέχρι τα τέλη των 90ς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα από χθες, έχω διαβάσει και σχόλια, αντιπαραθέσεις στο forum του και δυστυχώς μυρίζει ο αέρας κατάντια. Πολύ κρίμα...

Το όλο θέμα φαινόταν καιρό πριν και το φώναζαν και οι αναγνώστες αλλά νομίζω η compupress το έχει χάσει μόνη της το παιχνίδι.

Εγώ βλέπω δύο επιλογές για την compupress (μιας και θεωρώ σίγουρο ότι δεν θα πιάσει το συνδρομητικό μοντέλο).

1. Ρισκάρει επενδύοντας αρκετά λεφτά για ένα κάλο περιοδικό (ποιότητα, μεγαλύτερη ύλη, dvd, ζελατίνες, διαφήμιση) που θα αφήσει άφωνους τους πάντες και κάνει υπομονή μέχρι να δει αν θα πιάσει. Το θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνει.

2. Αφήνει τα συνδρομητικά μοντέλα και τα χαζά και κλείνει το περιοδικό αξιοποιώντας το site για ηλεκτρονική ενημέρωση και ό,τι άλλο αυτό συνεπάγεται. Νομίζω αυτό είναι το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα με τα άρθρα του Τσουρινακη ... Εποχές που ταυτιζόσουν με τον αρθρογράφο...ενιωθες οτι αγαπάει αυτο που κάνει... που δεν είχες λεφτά να αγοράσεις όλα τα παιχνίδια και τα ζουσες μέσα από το περιοδικό ... μετά μάλλον μεγάλωσα, ήρθε το internet και έχασα αυτη την όμορφη εποχή και αυτο το συναίσθημα ... όμορφες αναμνήσεις

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να έχω και 70-80 cd από το περιοδικό. Ήταν από τα λίγα που είχε ολόκληρο παιχνίδι στα τεύχη του. Επίσης λάτρεψα τους τρεις οδηγούς αγοράς για pc αλλά και τις παρουσιάσεις των νέων μοντέλων hardware. Από αυτό το περιοδικό έστησα το δεύτερο pc μου και ουσιαστικά ξεστραβώθηκα στα hardware. Έμαθα πολλά από αυτό, λυπάμαι για το κλείσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...