Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν παλιός συντάκτης του περιοδικού, μου προκαλεί μια παραπάνω λύπη η είδηση αυτή. Αν και από τη παλιά καλή παρέα νομίζω δεν είχε απομείνει πλέον κανένας, δεν παύει να είναι μια σημαντική περίοδος της ζωής μου....

Ίσως αν το γύριζε με κάποιο τρόπο σε ηλεκτρονική μορφή.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστη ειδηση. παρολο που μεγαλωσα με το περιοδικο, δεν θα ριξω δακρυα για το κλεισιμο του. για δυο λογους:

 

οτι πλεον το περιοδικο ειχε καταντησει ενα φθηνο κακεκτυπο του πρωην ενδοξου εαυτου του

και κυριως για τα πολυ κακως κειμενα που υπηρχαν μπροστα αλλα και πισω απο το "δικο μας" PC Master.

οσοι ειχαν ζησει το περιοδικο μεσα απο την κοινοτητα του το 90 και τις αρχες του 2000, ξερουν για τι πραμα μιλαω.

 

τεσπα, all good things must end, ακομη και αν δεν ειναι τελικα και τοσο good things.

Συμφωνώ (αν και τσιγκλάει λίγο το Game Over) οι περισσότεροι μεγαλώσαμε, "ανδρωθήκαμε", με τα περιοδικά του χώρου όπως Computer για Όλους, PC Master (την καλή εποχή που ήταν PC Master+PC Games), Pixel, RAM (τις καλές εποχές με το έξτρα booklet), Multimedia and CD-ROM (απο τα πρώτα με στήλη για ρόζ digital παραγωγές βλ. Vivid Entertainment, Private κτλ), Win Magazine, CD Show (απο τα πρώτα αναρχό software, ροζ, απ'όλα με πατάτες), Chip, User, Computer Software κτλ (τα έχω σε κούτες και τα διαβάζω ακόμα όταν θέλω να ανατρέξω σε κάτι..)

 

Όλα αφήσαν το στίγμα τους, τα περισσότερα μας τελείωσαν, άλλα ήρεμα και ωραία, άλλα κάπως απότομα, στη περίπτωση του PCM οι "παλιοί" κυρίως βλέποντας τις αποχωρήσεις και τη φθίνουσα ποιότητα σε συνάρτηση με την υψηλή τιμή το εγκαταλείψαμε απο τα μέσα του 2000-2004 οπότε ήταν θέμα χρόνου αφού απο φανατικοί/μηνιαίοι/συνδρομητές καταλήξαμε όποτε λάχει και άν, και άν κράτησε τόσο πολύ, κράτησε όπως είπε ορθά και ο φίλος λίγο πιο πάνω, λόγω του ισχυρού BrandName..

 

Τα περιοδικά αυτά ήταν όαση την εποχή των 90's

αφού το Internet ήταν ανύπαρκτο, έστω και για εμάς, που (και) είχαμε BBS και μπαίναμε Ελλάδα αλλά και Εξωτερικό ενίοτε, άμα είχαμε μαζέψει καλό ποσό στο κουμπαρά,

γιατί καλό το παλιό σύστημα μια μονάδα ανά κλήση,

αλλά τα υπεραστικά βάραγαν κατακεφαλιές... 

 

Τη σήμερον ημέρα ο έντυπος τεχνολογικός τύπος σε αντιπαράθεση με το Internet δεν έχει σχεδόν καμία πιθανότητα επιβίωσης λόγω της αμεσότητας, του πλουραλισμού και της ποικιλίας στην ενημέρωση και λέω σχεδόν γιατί πάντα υπάρχει αυτό το κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να κάνει ένα περιοδικό έστω και έντυπο ικανό να επιβιώνει, γιατί όπως το βινύλιο έτσι και το χαρτί έχει και αυτό τη μαγεία του, αρκεί οι σελίδες του να περιέχουν (ποιοτικά) θέματα, αναλύσεις, στήλες ικανά να ιντριγκάρουν και να κρατούν τον αναγώστη σε φάση "θέλω κι'άλλο"...

 

Αρκετά με την παρλαπιπα μου και την παραφιλολογία

Το crowdfunding είναι απλά κατά τη ταπεινή μου άποψη παράταση του ανακοινωθέντος τέλους και δεν θα βγάλει πουθενά, συμφωνώ με την πλειάδα των προλαλήσαντων στην μετάβαση του περιοδικού σε πλήρως ηλεκτρονική μορφή αφού με διαφημίσεις και clicks άνετα θα βγάλουν το κόστος.

 

Πάντως το τελευταίο τεύχος δεν θα το χάσω for sure,

θα ξαναζήσω αυτές τίς ψυχαναγκαστικές στιγμές τις νιότης με τις επίμονες επισκέψεις στο περίπτερο της γειτονιάς

-"Κυρ Τάκη ήρθε σήμερα το PC Master?"

-"To ποιό"

-"Ένα περιοδικό μωρε για υπολογιστές"

-"Χμμμ, Κοίτα τον σωρό δίπλα απο τα πατατάκια δεν το ζητούν πολλοί αυτό..." 

 

edit-

Να, και μια φώτο για τους παλιούς που ανέφεραν κάποια Oνόματα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπάμαι που θα σταματήσουν! Ίσως από τα καλύτερα περιοδικά στην Ελλάδα (όπως και το USER).

 

Ο λόγος που έχω χρόνια να αγοράσω αυτό το περιοδικό ήτανε η υψηλή του τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έμειναν πίσω από τις εξελίξεις.

Μια σοβαρή σελίδα και ίσως 3-4 περιοδικά το χρόνο με ενδιαφέροντα άρθρα να ήταν ο σωστός δρόμος.

Πριν 10 χρόνια όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pixel rip,user rip και τώρα Pc master rip.

Ποτέ πια ο χώρος του σπιτιού μου που πάω μετά τον πρωινό καφέ δεν θα είναι τόσο ευχάριστος όπως παλιά :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στενάχωρη είδηση, εάν και οι πολλές αλλαγές των τελευταίων ετών στην ύλη και στο στήσιμο του περιοδικού "έδειχαν" τον δρόμο... Εύχομαι αναστροφή και ανάκαμψη!

PC Master Rulez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και πολλοι αλλοι μεγαλωσα με το pc master αλλα σταματησα να το παιρνω οταν ξεκινησε η κρισαρα στη χωρα μας ...

 

επαιρνα μαζι με αυτο το περιοδικο και αλλα 2 πακετακι... πανε και τα 3 και εξοικονομησα 15-20 ευρω το μηνα

 

τεσπα , για να μην λεω πολλα θα επρεπε εδω και χρονια να εχουν φτιαξει μια πολυ καλη ιστοσελιδα και να σηματοδοτουν πλεον τον συγκεκριμενο χωρο μεσα απο μια σχεδον real time διαδικασια...

 

καλη η εντυπη μορφη αλλα δυστυχως εχει και τα μειονεκτηματα της

 

btw εχω ολοκληρες στοιβες με τευχη του και τα δισκακια που εδιναν μαζι

 

απο δισκακια ειναι τα μονα που δεν εχω πεταξει και θεωρω κομματι της παιδικης μου ηλικιας απο τις ωρες που αφιερωσα τοσο στο περιοδικο οσο και στα παιχνιδακια που εδιναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6,80 ευρώ ? ποτέ στην εποχή της άμεσης ενημέρωσης του internet,δηλαδή θα διαβάζεις Pc Master και θα ξέρεις υποτείθεται κάτι παραπάνω απο pc....άρα θα ξέρεις και ότι στο internet έχει τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι ότι όταν έδιωξαν τον Τσουρινακη , οι νέοι υπεύθυνοι που είχαν πάει τότε είχανε μια φοβερή έπαρση. Πολλοί είχανε υποδείξει που θα οδηγήσει αυτό και ο χρόνος το επιβεβαίωσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα computeroπεριοδικά μου ξίνισαν εντελώς όταν άρχισαν κάθε δεύτερη σελίδα να είναι διαφήμιση. Και αυτό συνέβηκε σε όλα.

 

Έχετε κανένα "Pixel" ή "Computer για όλους", ακόμη και "MicroMAD" του 85-90 να συγκρίνετε με τα τωρινά; Τότε είχαν πράγματι σκοπό την ενημέρωση. Σιγά σιγά όμως έγιναν κυρίως χώρος ανάρτησης διαφημίσεων και τους πληρώναμε κιόλας για τους διαβάσουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που αγόρασα περιοδικό για Η/Υ ηταν πριν 2-3 χρόνια και θυμάμαι οτι ποτέ δεν το διάβασα... Έμεινε κλειστό με την ζελατίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...