Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα computeroπεριοδικά μου ξίνισαν εντελώς όταν άρχισαν κάθε δεύτερη σελίδα να είναι διαφήμιση. Και αυτό συνέβηκε σε όλα.

 

Έχετε κανένα "Pixel" ή "Computer για όλους", ακόμη και "MicroMAD" του 85-90 να συγκρίνετε με τα τωρινά; Τότε είχαν πράγματι σκοπό την ενημέρωση. Σιγά σιγά όμως έγιναν κυρίως χώρος ανάρτησης διαφημίσεων και τους πληρώναμε κιόλας για τους διαβάσουμε.

ναι και υποτείθεται πληρώνεις 6,80 για να σου έχει διαφημίσεις......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αντε τωρα καλο τελος και στις εφημεριδες!

Δεν είναι το ίδιο πράγμα, γι' αυτό οι εφημερίδες κρατάνε ακόμη (αν και με πολύ λιγότερα φύλλα). Στα πορταλ βρισκεις την ειδηση (φαστ φουντ) αλλα αν θελεις αναλυση και πλουσια ρεπορταζ παιρνεις εφημερίδα (γκουρμέ). Τουλάχιστον εγώ γι' αυτό ακόμη αγοράζω εφημερίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχέση μου με το Pc Master είναι ακριβώς συνομήλικη με την ενασχόλησή μου με τους υπολογιστές. Αύγουστο του 1996, 11 χρονών παιδάκι ήμουν, μου πήραν τον πρώτο μου υπολογιστή. Τότε πήρα και το πρώτο τεύχος του PCM. Και από τότε δεν έχασα τεύχος (πλην 2, ένα τότε που έβγαινε ανά 15ήμερο και άλλο ένα το 2008 που ήμουν φαντάρος). Και τα έχω κρατήσει όλα. Τώρα στα 30 μου, προγραμματιστής στο επάγγελμα, πιστεύω ότι χρωστάω πολλά σε αυτό το έντυπο. Σε εποχές πριν το Internet ήταν ο μοναδικός τρόπος πληροφόρησής μου, και αυτό το έντυπο μου εμφύσησε την φιλοσοφία ότι οι υπολογιστές δεν είναι απλώς ένα εργαλείο ή μια παιχνιδομηχανή, αλλά ένα hobby.

Για μένα δεν είναι απλώς ένα περιοδικό, είναι κάτι περισσότερο.

Παρακαλώ όλους τους αναγνώστες του, ακόμα και αυτούς που είχαν σταματήσει να το αγοράζουν, να το στηρίξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα αλλά φαινότανε απο χρόνια οτι κατρακυλούσε.

 

Άρχισα να το παίρνω κάπου στο 2005 ενώ ακόμα πήγαινα δημοτικό. Είχα βρεί ένα παλιό τεύχος του 2002 χωμένο σε μια ντουλάπα στο χωριό και μου άρεσε πολύ, έτσι το ξεκίνησα.

Μου άρεσε που είχε συγκριτικά για κάρτες, επεξεργαστές και πολυσέλιδα review για παιχνίδια γιατί εκτός του ότι δεν είχα να τα αγοράσω, είχαμε και χρέπι υπολογιστή που έσερνε το κουφάρι του.Ενημερωνόμουν και γενικότερα βέβαια γιατί ακόμα τότε δεν είχαμε βάλει ίντερνετ στο σπίτι. Επίσης μου άρεσαν και κάτι στήλες, νομίζω, user power και adventure κάτι λέγοταν που εξηγούσαν γρίφους απο παιχνίδια και κάνανε χαβαλέ.

Μετά όμως ξεκίνησαν να φεύγουν οι συντάκτες και το περιοδικό έγινε πιο ψυχρό.Τα τελευταία χρόνια τους άλλαζαν σαν τα πουκάμισα κάθε μήνα απο 2-3.

 

Το site του απο χρόνια πάντως έτσι άθλιο ήταν. Αφού ούτε τα περιοδικά δεν έδειχνε σωστά. Είχε πάει Μάρτιος και ακόμα διαφήμιζε το τεύχος Δεκεμβρίου. Το είχαν αφήσει χύμα στο κύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πρεπει να σταματησα να αγοραζω απο το 2000-2002 οπως και το ram και πολλα αλλα, το οτι υπαρχει ακομα σε εντυπη μορφη εν ετη 2015 ειναι απιστευτο. Δινει ακομα και cd με demos και οδηγους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με στεναχωρεί αυτή η είδηση γιατί στην κυριολεξία είναι ένα κομμάτι της ζωής μου.

Αγοράζω το περιοδικό καθώς και το pixel από την πρώτη μέρα που βγήκε αν και κατά περιόδους ιδίως στα μέσα του 90 είχα σταματήσει να το παίρνω. 

Τα τελευταία χρόνια ανελλιπώς διάβαζα όλα τα τεύχη του καθώς μου είναι το μόνο ευχάριστο πράγμα το να διαβάζω ένα gaming περιοδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο μετά το κλείσιμο των Hitech, OPSM, Games, Gamepro, κτλ. Γενικότερα η έντυπη ενημέρωση τείνει να γίνει ένα απολίθωμα του 20ου αιώνα αφού πλέον ο κόσμος σκέφτεται 2 και 3 φορές να διαθέσει 5+ ευρώ για να διαβάσει last day's news όταν πλέον τα τελευταία νεα εμφανίζονται  μπροστά στο PC με ένα κλίκ.

 

αυτό που λες ισχυει μονο εν μερη (μεταφραση: μονο στην Ελλαδα). τα περιοδικα του εξωτερικου (πχ EDGE, Games TM, Gamesmaster) βρισκονται μιλια μπροστα απο οποιοδηποτε site, ακομα και αν συνδιασεις ολα τα site μαζι. στο λεω επειδη τα αγοραζω καθε μηνα και βλεπω συνεντευξεις, αποκλειστικοτητες, και τρομερα αφιερωματα καθε ειδους, που δεν θα δω πουθενα αλλου βεβαια (τουλαχιστον οχι πριν περασει κανενας μηνας ακομα, για τις αποκλειστικοτητες παντα).

 

τωρα οσο για τα περιοδικα εδω, αγοραζα μανιωδως απειρους τιτλους καθε μηνα. ξεκινησα απο το 1ο τευχος του Gamepro και ταυτοχρονα επαιρνα USER, Pixel και περιστασιακα RAM (το οποιο αργοτερα εγινε μονιμη αγορα) καθως και το Games.

αυτο που εγινε με ολα τα περιοδικα ειναι η ποιοτητα τους να πεφτει στον πατο (το Games βελτιωνοτανε τα 2 πρωτα χρονια και θυμαμαι μαλιστα το πρωτο ετος που καθε 2-3 μηνες αποκτουσε 16 σελιδες παραπανω. μετα τις εριξε στις 100, εβαζε σε ολα τα παιχνιδια 70+, στην πατατα του μηνα ενα 67, και σε καθε παρουσιαση (που ηταν γραμμενη απο παιδια του δημοτικου) εκανε copy paste την προταση "τα γραφικα ειναι σχεδιασμενα με την τεχνικη εναποθεσης υφης" (go figure). σε καθε, μα καθε review. οι οδηγοι στρατηγικης του ηταν για κλαμματα (ακομα θυμαμαι το απιστευτο "για να ξεκλειδωσεις τον Goro, θα πρεπει να το τερματισεις με τον Goro") .

το RAM ειχε 300+ σελιδες και ειχε τοση υλη που δεν το τελειωνες ουτε σε 3 μηνες με καθημερινο διαβασμα με εξτρα ενθετα σε καθε τευχος, συγκριτικα τα οποια οχι μονο σου παρουσιαζαν hardware-software προϊοντα αλλα σου εξηγουσαν στην εισαγωγη με καθε λεπτομερεια για το πως δουλευουν (μπορει να αφιερωνε και 4-6 σελιδες σην εξηγηση, και ειχε και μικρη γραμματοσειρα!), για να πεσει στις μισες σελιδες με τριπλασιο μεγεθος στην γραμματοσειρα, ποιοτικο χαρτι για μοστρα, και το 75% του περιοδικου γεματο με εικονες και αυξηση της τιμης. η μεγαλυτερη απογοητευση που πηρα απο περιοδικο οπου και σταματησα οριστικα να το αγοραζω αφου εφυγαν ολες οι ψαγμενες στηλες (της Πληροφορικης) και εμειναν οτι ενδιαφερει την μαζα (παρουσιαση gadgets, κατι στο οποιο στρεφονται ολα τα ελληνικα περιοδικα της -και καλα- Πληροφορικης).

 

Γενικα το επιπεδο των ελληνικων περιοδικων ειναι απλα για κλαμματα. Το μονο ποιοτικο περιοδικο θεωρω πως ειναι το ΣΙΝΕΜΑ (εχει τρομερο τροπο γραφης και ωραιες κριτικες) ενω καλουτσικο ειναι και το PC Magazine αν και εχει πεσει και αυτο λιγο αφου μεταξυ αλλων θυμαμαι που παλια ειχε ενα τεραστιο αφιερωμα σε καθε τευχος με διαφορετικη θεματολογια, νομιζω τα αφιερωματα ακομα υπαρχουν αλλα ειναι της πλακας.

 

Για το PC Master δεν εχω ιδιαιτερη γνωμη μιας και εχω διαβασει λιγα τευχη λογο του οτι ειναι κυριως pc gaming (θυμαμαι οτι εχει εξαιρετικα και αναλυτικοτατα reviews παντως). Τόσα που εχουνε φυγει, δεν μου κανει αισθηση πλεον. Ευτυχως τιποτα δεν πεταξα ποτέ, και μπορώ να θυμηθω εκεινες τις εποχες όποτε το θελησω.   :unsure:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το περιοδικό όπως ανέφερα πιο πάνω θα έπρεπε να... μην υπάρχει πια, δεν μπορώ παρά να ευχαριστήσω Τσουρινάκη, Πατρίκο, Κράτσα, Meftah, Μαρμαρά, τον Ο. Κουράφαλο για το επικό review του Undying και τόσους άλλους που σίγουρα ξεχνάω για τις ωραίες στιγμές που μου χάρισαν.

Για να πω όμως την αλήθεια, έτσι όπως έγινε το περιοδικό δεν μου λείπει πια κι έτσι δεν έχω την θέληση να βοηθήσω σε κάτι που δεν θα διαβάζω (πόσα τεστ "Εσύ τι τύπος gamer είσαι;" να αντέξω);

Όταν έφυγε ο προγραμματισμός και άλλες τέτοιου τύπου στήλες άρχισε το τέλος.

Και όχι, δεν θέλουμε όλοι να μάθουμε Dark Basic για να φτιάχνουμε παιχνίδια.

Εν κατακλείδι, πιο πολύ μου λείπει το Computer Software και το WIN -αυτά και το PC Master με "μεγάλωσαν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Επαιρνα το περιοδικο απο το 2004 μεχρι το 2009. Σταματησα να το παιρνω γτ τοτε ειχαν φυγει πια ολοι οι συντακτες που το εδιναν ψυχη.

Ειχε γινει μετα ενα αψυχο περιοδικο με ανουσιες στηλες κλπ κλπ κλπ. Οσοι το περνατε τα γνωριζεται. Πιο πολυ ομως γραφω αυτο το κειμενο, γτ καπου εκει που σταματησα να παιρνω το περιοδικο, αρχισε και η κατρακυλα στην Gaming ενημερωση στην Ελλαδα. Αστα παρω ομως απο την αρχη. Στα μεσα του 2000, οπου επαιρνα καθε μηνα φανατικα το περιοδικο, παρατηρισα το εξης, τα βασικα στελεχη του Pc Master γυρνουσαν την πλατη στο ιντερνετ και γενικα στο "νεο" το "καινουργιο" που ερχοταν. Και τι 

εννοω, πχ. Ο Αντρεας Τσουρινακης δεν απαντουσε ποτε απο το ιντερνετ, δεν ειχε καν λογαριασμο στην ιδια τους την σελιδα, δεν ειχε καν προφιλ. Και αυτο, οχι επειδη δεν ηξερε το πως, αλλα επειδη αρνουνταν πεισματικα για το νεο το καινουργιο το μπροστα. Επωμενως, αυτο που γινοταν ηταν να απανταει σε 2, 3 ατομα μεσα στο περιοδικο και σε περιορισμενο χωρο. Κι αυτο δυσαρεστουσε πολυ κοσμο που εμενε αναπαντητος. Υπαρχουν και αλλα πολλα τετοια οπως η παρατημενη σελιδα τους στο ιντερνετ και αλλα, τα ξερεται. Παμε τωρα στην κατρακυλα που γραφω πιο πανω. Στον ξεπεσμω μαλλον. Αποχωρουν λοιπον αυτοι οι μεγαλοι συντακτες και δεν εμφανιζονται πουθενα. Και απο εκει και περα το χαος. Αρχισαν να ξεπροβαλουν ατομα ασχετα με τον χωρο του Gaming μονο και μονο επειδη εχουν μια πολυ μεγαλη συλογη απο Games. Ανοιξαν καναλια στο yt, βγαινουν live sto twitch, εφτιαξαν και μια ιστοσελιδα και βγαινουν δυο τρεις φορες την εβδομαδα live για να παιξουν καποιο game υποτιθεται, αλλα στην ουσια αυτο που κανουν ειναι να ουρλιαζουν μες τη νυχτα σαν χαζοι να βριζουν ο ενας τον αλλο με πολυ χυδαιο τροπο και αλλες ταρζανιες. Και προσεξτε!! ολο αυτο το καραγκιοζηλικη στο ονομα του Gaming!!!! Και αυτοι τωρα μαζευουν και 2500 ατομα στα live και κυριως τις μικρες ηλικιες, 8 - 14. Ασε που καθε τρεις  και λιγο γυφτοπαρακαλανε ολοι τους για like, sub, donate, follow και οτι αλλο... Και εχεις και τα αλλα καναλια που βγαζουν στη φορα κατι κοριτσια ντυμενα αναλαφρα, με συζητησεις ολο υπονοουμενα μπας και πιασουν κανα view παραπανω. Ολα αυτα για το καλο του Gaming. Τσπ αρκετα ασχοληθηκα μ αυτους τους καραγκιοζηδες. 

 

Η προταση μου για το Pc Master ειναι η εξης, να μαζευτουν οι Κρατσας τσουρινακης Πατρικος και κανας ακομα, ν ανοιξουν ενα σωστο καναλακι στο yt, να λενε  με την σοβαροτητα που τους διακατεχει λιγα λογια για τα games και τα νεα. Να βγαινουν μια φορα την βδομαδα στο twitch sta game talk shows οπου να γινετε μια καλη συζητηση με τον κοσμο και να διαφημισουν και το Pc Master. Αν γυρισουν αυτοι πισω στο περιοδικο κατι θα γινει. Οταν ομως εχεις στο Pc Master να γραφουν ορκισμενοι

xboxakides ε τοτε αυτο δεν ειναι PC MASTER. Το Pc Master χρειαζεται αληθινους PC Gamers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τσουρινακης ηταν ο μονος που επαιρνε κανονικο μισθο απο το PC Master.

Οταν αρνηθηκαν να του δινουν πλεον μισθο (προφανως να ισχυει παρομοιο καθεστως με τους υπολοιπους συνεργατες) εφυγε. Δεν τον εδιωξαν ακριβως δηλαδη.

 

Δεν ξερω σε τι βαθμο εβλεπε την ενασχοληση κυριως βιοποριστικα και καθως δεν ειμαι λατρης των adventures και δεν διαβαζα ολα του τα αρθρα, δεν ξερω σε τι βαθμο η κουραση του ειχε φανει με την παροδο των ετων.

 

Παντως θυμαμαι χαρακτηριστικα το πρωτο τευχος του pixel που αγορασα (Χριστουγεννα '90) και ειχε το review του Loom. Ο Τσουρινακης ξεκινησε τον προλογο λεγοντας ποσο τον εχει κουρασει η επαγγελματικη ενασχοληση με το gaming και πως κατι που ξεκινησε ως χομπυ κατεληξε να ειναι αγγαρεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θέλω να γίνω κακός και πικρόχολος αφού κι εγώ με αυτά τα περιοδικά μεγάλωσα, αλλά δυστυχώς είναι η φύση του μέσου τέτοια που εαν δεν προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα , καθιστούν το περιοδικό obsolete.

Παλιά θυμάμαι έπαιρνα τουλάχιστον 4-5 περιοδικά του χώρου το μήνα, αλλά ήταν εποχές που μπαίναμε με 56Κ modem (και όχι πολυς κόσμος) , οι σοβαρές ιστοσελίδες ενημέρωσης λίγες , και τα review προϊοντων ελάχιστα.

Σήμερα, με την πληθώρα ενημέρωσης που υπάρχει στο νετ, ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος ένα τεύχος όταν μάλιστα στο μεσοδιάστημα από το πιεστήριο μέχρι να φτάσει στα χέρια σου έχουν αλλάξει τα δεδομένα;

Επίσης , δεν θεωρώ έντιμο από ένα περιοδικό να ζητάει να το στηρίξει ο κόσμος τη στιγμή που μένει αμετακίνητο και οσφυοκαμπτικό στις εξελίξεις.

Βρες τρόπο να έχεις "υλικό" το οποίο δεν μπορεί να το βρεί κάποιος στο νετ εαν θες να επιβιώσεις και να εξελιχθείς.Υπάρχουν περιοδικά που το κάνουν και αυξανουν συνεχώς τις πωλήσεις τους ακόμα και στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο περιοδικο με καλα παιχνιδακια δωρο τωρα στο τελος που ειχα παρει κανα 2 φορες ειχε μικρυνει πολυ η υλη.οσον αναφορα το ιντερνετ αλλη δουλεια γινεται στο εντυπο τυπο

 

το ραμ ρε παιδια τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκεψη μονο.
Δεν χαλασε το περιοδικο, εμεις αλλαξαμε, ειναι η νοσταλγια στην μεση.
Θυμαμαι οταν ειχα αγορασει το Pixel που παρουσιαζαν την Amiga 1200, ποσες φορες ειχα διαβασει εκεινες τις σελιδες; Το ειχα μαθει σχεδον απο εξω. Το πετυχα προσφατα σε ενα παταρι το περιοδικο και εριξα μια ματια. Μου φανηκε σαν εκθεση παιδιου δημοτικου. Στο μυαλο μου ειχε μεινει σαν το καλυτερο. Αυτο ειναι η νοσταλγια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...