Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανδρεας Παρασκευας Τσουρινακης ένας συντάκτης με αγαπη για τα adventure games , με μεγάλη εμπειρία στον χώρο ξεκινώντας απο μια εποχή που το internet δεν είχε εισχωρήσει σε κάθε σπίτι . Τα άρθρα του γεμάτα με υποκειμενικότητα και πάθος με αποτέλεσμα κάποιες φορές να χάσει την τεχνική αντικειμενικότητα που θα έπρεπε να τον διακρινει . Ένας πραγματικός adventurer και στην πραγματική ζωή με ταξίδια που επικοινωνούσε με τους αναγνώστες δημιουργώντας αμεσότητα, οικειότητα και φιλικότητα. Όλα αυτα δημιούργησαν τους αναγνώστες φίλους που περίμεναν να τον διαβάσουν . Οχι γιατι τα άρθρα του ηταν τεχνικά άρτια και αλάνθαστα αλλα γιατι ήταν δικά του . Περίμεναν να διαβάσουν την δική του προσωπική πινελιά . Με το πάθος αλλα ακομα και τα συναισθήματα που του δημιούργησε το παιχνίδι .

 

Αν υπάρχουν σήμερα καλύτεροι αρθρογραφοι , κριτικοί σε διάφορους τομείς ; φυσικά και υπάρχουν . Ο Ανδρεας όμως μας ταξίδεψε όσο κανένας αλλος εκείνη την περίοδο της περιορισμένης ενημέρωσης στον χώρο. Και τον ευχαριστούμε για αυτο ...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επισης δεν δεχοταν καλοπραιρετη κριτικη, και κατεφευγε σε απαξιωση και ειρωνια των ιδιων του των φανς οταν γινοταν αποδεκτης.

οσο αφορα την αμεσοτητα, οικειοτητα και φιλικοτητα του, υπαρχει και η αλλη πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος περνάει, η τεχνολογία τα ισοπεδώνει ολα και τα έντυπα μεσα μας αποχαιρετούν αργά ή γρήγορα.

Μέρος της ενηλικίωσης μας το pc master θα το θυμόμαστε με αγάπη. Και μια που λέμε τις αναμνήσεις μας, εγω θυμάμαι ενα review του max Payne, το ειχε γράψει χιουμοριστικά ενα παλικάρι, Κόντης αν θυμάμαι καλά, είχα πεθάνει στο γέλιο!

Αν και κυρίως εγω έπαιρνα RAM.

Παντως ειναι κρίμα που δεν εκανε την μετάβαση στο ιντερνετ, γιατι θυμάμαι αρχές του 2000 το φόρουμ του περιοδικού ειχε αρκετή κίνηση. Δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Ίσως δεν καταλάβαιναν το νεο μέσο, η αλλαγή ηταν κοσμοϊστορική, δεν τους αδικώ.

Η νέα γενιά κατέχει περισσοτερο την αμεσότητα, την έκθεση, αλλα και την ρηχότητα, του μέσου μιας ιντερνετικής ιστοσελίδας.

Παντως κείμενα με προσωπικότητα, όπως αυτα του pcmaster, σπάνια βλέπουμε σήμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε να γίνει μια αναδιοργάνωση και να λειτουργούν μέσα απο το σάιτ.

Οι εποχές αλλάζουν και για αυτό φροντίζουμε να προσαρμοζόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Διαβάζοντας τα comments συνειδητοποίησα ότι θυμάμαι ακόμα το όνομα "Τσουρινάκης" αν και έχω να διαβάσω PC Master για πάνω απο 20 χρόνια...

Αυτός που έκανε κυρίως reviews για adventures δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα comments συνειδητοποίησα ότι θυμάμαι ακόμα το όνομα "Τσουρινάκης" αν και έχω να διαβάσω PC Master για πάνω απο 20 χρόνια...

Αυτός που έκανε κυρίως reviews για adventures δεν είναι;

 

Ε και να μην τον ηξερες καθολου με τοσα comments εδω δεν θα επρεπε να εχεις αμφιβολια.

 

 

Ειναι ανωφελο πιστευω να αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια για τον Τσουρινακη. Οποιοδηποτε Thread αφορα το PCM αργα η γρηγορα καταληγει σε Thread Τσουρινακη.

 

Καλως η κακως αποτελει ενα ειδος θρυλου στον ελληνικο Τυπο πληροφορικης/computer games. Και σε καθε θρυλο υπαρχει θεοποιηση και υπερβολη. Ειναι πολυ δυσκολο καποιος να ειναι αντικειμενικος.

Ο ανθρωπος παντως ξεχωριζε, αν οχι για τις ικανοτητες του τουλαχιστον για την προσωπικοτητα του. Τοσα χρονια μετα δεν θυμαμαι αλλον συντακτη να εχει συζητηθει τοσο πολυ.

 

Πιστευω οτι ο killik επιμενει τοσο πολυ στο να απομυθοποιησει το συγκεκριμενο ανθρωπο σε μια προσπαθεια να δωσει ισορροπια αλλα καταληγει να δωσει λαθος εντυπωση και φαινεται σαν να βγαζει χολη κατα καποιο τροπο (χωρις να εννοω οτι πιστευω εγω κατι τετοιο)

 

Προσωπικα εβρισκα διασκεδαστικα οσα review του ειχα διαβασει, κυριως καποια rpgs αλλα και καποια editorials πιο γενικου περιεχομενου. Δεν εχω αμφιβολια για την προστιθεμενη αξια του στο περιοδικο, ακομα και αν τελικα ηταν ισως σε καποιο (μικρο) βαθμο υπερτιμημενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι αλήθεια, ο Αντρέας ήταν ο μόνος που -καλώς- πληρωνόταν στην ώρα του αλλά έβγαζε βέβαια και μεγάλο όγκο ΚΑΛΗΣ δουλειάς.

Οι υπόλοιποι εξωτερικοί..... στη χάση και στη φέξη! Αυτός ήταν και ο λόγος που πολλά παιδιά αποχώρησαν σταδιακά. Και σίγουρα όταν περιμένεις να βγάλεις ένα περιοδικό με 2-3 "μόνιμους" συντάκτες και με συνεχείς αλλαγές στους εξωτερικούς (με το αναμενόμενο ρίσκο), η ποιότητά σου αναγκαστικά θα πέσει...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα παιδια αποχωρησαν γιατι τα ειχαν απληρωτα.. 

επισης υπηρχαν και αλλοι αξιολογοι αρθογραφοι και κριτικοι, ο Τσουρο δεν τοχε μονοπωλιο, θυμαμαι τους εξαιρετικους σχολιασμους (απο τον αρχισυντακτη νομιζω) που γινοντουσαν στην τελευταια σελιδα για διαφορα θεματα που απασχολουσε την κοινοτητα και την βιομηχανια.

 

ηταν και ενας τυπος, ροκαμπιλης στυλ, ειχε για ενα συντομο διαστημα μια δικη του στηλη μεσα απο την οποια ασκουσε καυστικη κριτικη με εντονο χιουμορ σε γεγονοτα και προσωπα της τρεχουσας επικαιροτητας.

θυμαστε το ονομα του; τον εδιωξε κακην κακως το περιοδικο, και πριν εξαφανιστει εκανε ενα μικρο διαγωνισμο στο φορουμ του περιοδικου, οπου χαρισε καποια βιβλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η προσωπικη εμπειρια με τον Τσουρινακη ηταν ακριβως η αντιθετη. ισως φταιει που το adventure ηταν 3D.  Zgd5kGa.gif

 

 

καλα, το ολο φιασκο με το Diablo 2 ηταν απο τις καλυτερες στιγμες του περιοδικου και της κοινοτητας του. απιστευτο γελιο τοτε, και απο τα πιο τρανταχτα παραδειγματα για το ποσο τελικα "μικρος" ηταν ο Τσουρινακης.

 

ακριβως αυτο. υπηρχε μια πολυ μικρη κοινοτητα μιας niche αγορας, και το κοινο σημειο επαφης ηταν ενα περιοδικο. και για ενα απο τα βασικα ειδη παιχνιδιου που μεσουρανουσε τοτε στην PC πλατφορμα, υπηρχε μονο ενας συντακτης για να γραφει γιαυτο στο περιοδικο.

και επειδη αυτος ο συντακτης ειχε παθος για το αντικειμενο και μια καλη χρηση του γραπτου λογου, η κοινοτητα αυτη τον θεοποιησε και ακολουθουσε τα κειμενα του ως ευαγγελιο. μεχρι που βαλαμε ιντερνετ και ξυπνησαμε.

3D είναι το Return to Krondor  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε ένα σωρό σχόλια έχω διαβάσει "μα γιατί να το πάρω αφου ήταν πανάκριβο, 6,80 έκανε;" Λοιπόν, το περιοδικό τα τελευταία 2 χρόνια νομίζω, έκανε 5 ευρώ και αυτό γιατί μετά απο πολύ καιρό είχαν ακούσει τους αναγνώστες και είχαν αφαιρέσει το συνοδευτικό DVD που ανέβαζε την τιμή του περιοδικού. Δυστυχώς, αυτό έγινε καθυστερημένα αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει το τέλος.

 

Τώρα τι να πεί κανείς για το PC Master; Τα έχουν πεί όλα οι προηγούμενοι. Εγώ το αγόραζα συχνά, απο το 2000 που είχα πάρει το πρώτο τεύχος και είχε review για το FIFA 2000, μέχρι και το 2010 αν θυμάμαι καλά.

Σταμάτησα να το αγοράζω λόγω: α)της τιμής, β)επειδή η ποιότητα του είχε πέσει κατακόρυφα, γ) επειδή πολλοί παλιοί συντάκτες είχαν φύγει και έτσι είχε χάθει η παρείστικη ατμόσφαιρα,δ) απο ένα σημείο και μετά έκανε copy-paste τα άρθρα για hardware και software απο ξένα sites (πχ είχε ως αρνητικό στο Review του Alien:Isolation οτι ήταν υπερβολικά "μεγάλο" σε διάρκεια το οποίο είχε ειπωθεί απο sites-ντρόπη του χώρου όπως το IGN και το Gamespot, ή ότι σε ένα μικρό Review έιχαν βγάλει αποτυχία τον FX-8350 λέγοντας πως "ακόμα και ο 2500k είναι καλύτερος και πιο συμφέρουσα αγορά") σύν όλα που έχουν ειπωθεί με βασικό την εξάπλωση του διαδικτύου.

Όσο για τον Τσουρινάκη, καλός,χρυσός αλλα μας τα είχε ζαλίσει με τα adventure και σε ένα Review του αν θυμάμαι καλά είχε στραφεί κατά των FPS, χαρακτηριζοντάς τα "ρηχά"... Και δεν πιστεύω ότι μπορεί το περιοδικό να σωθεί αν ενημερώνει μέσω site. Και εκεί υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.

 

 

Τελειώνοντας, να πώ οτι το PC Master ήταν το έναυσμα για να ασχοληθώ με το PC Gaming και να σπουδάσω Πληροφορική. Αυτό τα λέει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ο Τσουρινάκης επέστρεψε στο περιοδικό μετά από ένα διάστημα που είχε φύγει αλλά στο είδος του ήταν κορυφαίος παγκοσμίως! Χρόνια διάβαζα τα κείμενά του κι όχι μόνο reviews παιχνιδιών κι ακόμα διαβάζονται!

 

Το περιοδικό έχω χρόνια να το πάρω αν κι έχω κρατημένα πάρα πολλά τεύχη αφού το έπαιρνα φανατικά, λογική εξέλιξη τη βρίσκω όσο κι μας στενοχωρεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιρνα και εγώ κάποιες φορές το περιοδικό, την δεκαετία του 2000, όχι μόνιμα όμως, καθώς περιστασιακά μόνο παίζω παιχνίδια.

 

Σταμάτησα να αγοράζω περιοδικά (3 για PCs και 1-2 για αυτοκίνητα) με την εξάπλωση του adsl, κάπου στο 2009 ή 2010, εξοικονομώντας πάνω από 30 ευρώ το μήνα ή 360 το χρόνο, τα οποία έκτοτε πηγαίνουν σε αναβάθμιση hardware πάσης φύσεως.

 

Δεν ήταν μόνο ότι έβρισκα ότι ήθελα στο διαδίκτυο, ήταν και η ποιότητά τους που έπεφτε συνεχώς.

 

Είναι αστείο να μιλάμε για έντυπα εν έτει 2015, έπρεπε ήδη από το 2010 να το γυρίσουν μόνο στο δίκτυο, και να είναι σημείο αναφοράς, όπως το insomnia, το anandtech και τόσα άλλα πασίγνωστα και δημοφιλη sites του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...