Προς το περιεχόμενο

Τεράστια αύξηση στο χρόνο αναμονής για ένα Nexus 5 με Android M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι το ίδιο με το Greenify. Όπως έγραψα και πριν, στο Greenify κλείνει η εφαρμογή αλλά μπορεί να ξυπνήσει ανα πάσα στιγμή και να βγει η συσκευή απο deep sleep. Με αποτέλεσμα να "τρώει" περισσότερο την μπαταρία. Το Doze απο ότι κατάλαβα δεν θα αφήνει καθόλου τις εφαρμογές να δημιουργούν wakelocks, με εξαίρεση μόνο τις εφαρμογές που βασίζονται σε high priority messages και alarms. Με λίγα λόγια μόνο ξυπνητήρι, κλήσεις και sms.

Βέβαια μπορούν οι developers της εκάστοτε εφαρμογής να δώσουν την δυνατότητα να στέλνει high priority messages το app τους. Η συσκευή όμως θα ξυπνάει μόνο σε μικρά διαστήματα.

 

Δείτε και εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες

 

http://www.androidpolice.com/2015/06/01/android-m-feature-spotlight-this-is-exactly-how-doze-reduces-battery-drain/

Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω πλήρη εικόνα για το τι κάνει το ένα και τι το άλλο, οπότε thanks για τη διευκρύνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρεπει ,(κομμα) (έχει) χαλιά μπαταρία σε νεξους μέχρι τώρα (με το μέγεθος τις έπρεπε να βγάλει τουλάχιστον ολόκληρη μέρα με φάουλ χρήση τώρα με το ζόρι αμα προσέχω λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες εφαρμογές κάνουν τη δουλειά. Ψάξτε να βρείτε ποιος είναι ο ένοχος. Εμένα σε 5.1.1 το βράδυ έχω γύρω στα 5% maximum πτώση. Εννοείτε με Greenify έχω κλείσει τις εφαρμογές. Το θέμα είναι ότι άμα έχεις κάποιο app που ξυπνάει την συσκευή απο deep sleep (και greenify να έχεις πάλι το ίδιο είναι), λογικό είναι να χάνει κάποιος τόση μπαταρία.

Δεν είναι καποια εφαρμογή που κανει το battery drain android system /OS ,phone idle είναι αυτά που κανουν την "ζημιά"

Το standby time ηταν πρόβλημα κ στο νεξους 4/5 που είχα κ σε αλλά κινητά που ειχα βάλει stock ROM!

Δν είναι πρόβλημα μπαταρίας απλα δν έχουν κανει καλό optimise στο deep sleep του στοκ αδροιδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καποια εφαρμογή που κανει το battery drain android system /OS ,phone idle είναι αυτά που κανουν την "ζημιά"

Το standby time ηταν πρόβλημα κ στο νεξους 4/5 που είχα κ σε αλλά κινητά που ειχα βάλει stock ROM!

Δν είναι πρόβλημα μπαταρίας απλα δν έχουν κανει καλό optimise στο deep sleep του στοκ αδροιδ

 

Άμα ήταν θέμα OS θα είχα πρόβλημα και εγώ που είμαι με AOSP 5.1.1 (CM 12.1)

 

Εκτός άμα έχετε ενεργοποιημένο το autosync και κάνει τη ζημιά. Προσωπικά πάντα το απενεργοποιώ γιατί κάνει μεγάλο drain. Εννοείτε κλειστά τα δεδομένα (2g only) και wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ήταν θέμα OS θα είχα πρόβλημα και εγώ που είμαι με AOSP 5.1.1 (CM 12.1)

 

Εκτός άμα έχετε ενεργοποιημένο το autosync και κάνει τη ζημιά. Προσωπικά πάντα το απενεργοποιώ γιατί κάνει μεγάλο drain. Εννοείτε κλειστά τα δεδομένα (2g only) και wifi.

Δεν υπάρχει option στο lollipop (τουλάχιστον stock ) για να απενεργοποίησεις το auto sync πρώτον και δεύτερον η cm έχει custom kernel κ φημίζεται για την μπαταρία τις οποτε δν το λες κ stock ROM!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει option στο lollipop (τουλάχιστον stock ) για να απενεργοποίησεις το auto sync πρώτον και δεύτερον η cm έχει custom kernel κ φημίζεται για την μπαταρία τις οποτε δν το λες κ stock ROM!

Έχει option. Πηγαινε στις ρυθμίσεις, λογαριασμοί και πατά το κουμπί μενού του κινητού. Οι πιο πολλοί που έχουν βάλει 5.1.1 (με καθαρη εγκατάσταση εννοειτε) δεν έχουν θέμα με drain όταν είναι σε αναμονή το κινητό. Συνήθως κάποιος άλλος λογος υπάρχει που γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μ ξέρω τι λες απλα έχω νεξους 6 unroot με στοκ Ρομ όχι cm!

Σε στοκ δν γντ να το κανείς αυτό μόνο το facebook κ γνκα 2rd party apps μπορείς να "ξεσυνχρονησεις" όχι το google account σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μ ξέρω τι λες απλα έχω νεξους 6 unroot με στοκ Ρομ όχι cm!

Σε στοκ δν γντ να το κανείς αυτό μόνο το facebook κ γνκα 2rd party apps μπορείς να "ξεσυνχρονησεις" όχι το google account σ

 

Ναι το κατάλαβα ότι είσαι με στοκ, αλλά σου λέω ότι αυτό γίνεται και στη stock. Δεν λέω να βγάλεις εντελώς το google account απλά να απενεργοποιήσεις τον αυτόματο συγχρονισμό.

 

H ίδια η Google σου λέει πως να το κάνεις για το google account σου:

 

https://support.google.com/nexus/answer/2840875?hl=en-GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μ ξέρω τι λες απλα έχω νεξους 6 unroot με στοκ Ρομ όχι cm!

Σε στοκ δν γντ να το κανείς αυτό μόνο το facebook κ γνκα 2rd party apps μπορείς να "ξεσυνχρονησεις" όχι το google account σ

 

Πάνω δεξιά, απο-τσεκάρεις το τετραγωνάκι. Η επιλογή εμφανίζεται με κλικ στις τρεις τελείες.

 

 

 

 

gallery_184578_1528_21896.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ μ ξέρω τι λες απλα έχω νεξους 6 unroot με στοκ Ρομ όχι cm!

Σε στοκ δν γντ να το κανείς αυτό μόνο το facebook κ γνκα 2rd party apps μπορείς να "ξεσυνχρονησεις" όχι το google account σ

 

 

Stock Lollipop : Settings->Accounts-> Δεν μπαίνεις google, πατάς τις 3 τελείες πάνω δεξιά και εκεί ξετσεκάρεις το Auto-sync data

 

edit: Δεν είχα προσέξει ότι έχει ειπωθεί ήδη από άλλους 2 φίλους. Απάντησα μόλις διάβασα το ποστ του 2Ohm γιατί το θυμόμουν αφού το είχα κάνει πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Nexus 5 μου ενώ κάποιες φορές η αναμονή βράδια ήταν αρκετά ικανοποιητική, χωρίς όμως κάποιον φανερό λόγο από μέρους μου η κατασταση έχει αποσταθεροποιηθεί δραματικά και πολλές φορες τη νύχτα υπάρχει μεγάλη καταναλωση μππαταρίας. Δεν είναι ευχάριστο να καταναλώνεται τουλάχιστον 20% της μπαταρίς σε αναμονή τη στιγμή μάλιστα που μπαίνει και κατάσταση οικονομίας στο 15%

 

να κάνω μια διόρθωση στα λεγόμενά μου, τα παραπάνω ισχύουν και συνέβησαν με το συγχρονισμό κλειστό. Όμως επειδή είχα ανοίξει το συγχρονισμό επειδή το Nexus αντιμετώπιζε ένα σοβαρό πρόβλημα με την οθόνη του και ηθελα να το πάω για service τον τελευταίο καιρό δεν είχα δει τη συμπεριφορά του κινητού με την τελευταία αναβάθμιση. Κλείνοντας λοιπόν εκ νέου τον συγχρονισμό παρατήρησα σταθεροποίηση πάλι της κατάστασης με την 5.1.1. και γενικά φαίνεται να υπάρχει βελτίωση στη μπαταρία με τη συγκεκριμένη έκδοση (χωρίς να εχει παει ακομα για service). Ελπίζω τα πράγματα να μην αποσταθεροποιηθούν εκ νέου. Ελπίζω με την Μ τα πράγματα να είναι ακόμα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω δεξιά, απο-τσεκάρεις το τετραγωνάκι. Η επιλογή εμφανίζεται με κλικ στις τρεις τελείες.

 

 

 

 

gallery_184578_1528_21896.png

 

 

Που πας ρε φίλε με φφ, ήμαρτον να πούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...