Προς το περιεχόμενο

Τεράστια αύξηση στο χρόνο αναμονής για ένα Nexus 5 με Android M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κάνω μια διόρθωση στα λεγόμενά μου, τα παραπάνω ισχύουν και συνέβησαν με το συγχρονισμό κλειστό. Όμως επειδή είχα ανοίξει το συγχρονισμό επειδή το Nexus αντιμετώπιζε ένα σοβαρό πρόβλημα με την οθόνη του και ηθελα να το πάω για service τον τελευταίο καιρό δεν είχα δει τη συμπεριφορά του κινητού με την τελευταία αναβάθμιση. Κλείνοντας λοιπόν εκ νέου τον συγχρονισμό παρατήρησα σταθεροποίηση πάλι της κατάστασης με την 5.1.1. και γενικά φαίνεται να υπάρχει βελτίωση στη μπαταρία με τη συγκεκριμένη έκδοση (χωρίς να εχει παει ακομα για service). Ελπίζω τα πράγματα να μην αποσταθεροποιηθούν εκ νέου. Ελπίζω με την Μ τα πράγματα να είναι ακόμα καλύτερα

 

άδικα χαρηκα, σήμερα τα ίδια και τα ίδια, 20% πτώση σε ένα βράδυ, το τηλέφωνο νεκρό το πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άδικα χαρηκα, σήμερα τα ίδια και τα ίδια, 20% πτώση σε ένα βράδυ, το τηλέφωνο νεκρό το πρωί...

 

Κάποια εφαρμογή σου κάνει το drain

 

Κατέβασε το BetterBatteryStats απο εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

 

Άνοιξε την εφαρμογή το βράδυ πριν κοιμηθείς και το πρωί άνοιξε την ξανά και δες εκεί που λέει partial wakelock ποιες εφαρμογές εμφανίζει. Θα σου δείξει ποιες εφαρμογές ξυπνούν το κινητό απο deep sleep και ευθύνονται για το battery drain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια εφαρμογή σου κάνει το drain

 

Κατέβασε το BetterBatteryStats απο εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

 

Άνοιξε την εφαρμογή το βράδυ πριν κοιμηθείς και το πρωί άνοιξε την ξανά και δες εκεί που λέει partial wakelock ποιες εφαρμογές εμφανίζει. Θα σου δείξει ποιες εφαρμογές ξυπνούν το κινητό απο deep sleep και ευθύνονται για το battery drain.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, γνωρίζω  τι πρέπει να κάνω, το πρόβλημα μου είναι πως δεν εχω ορεξη να νταντεύω το κινητό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το παρατήρησα κι εγώ σε Nexus 9 με τη M, όπου από δε χρειάστηκε φόρτιση από Παρασκευή πρωί μέχρι Δευτέρα βράδυ που γύρισα από τριήμερο. Επί της ουσίας, όσο δεν το πείραζα δεν "έκαψε" απολύτως τίποτα και, όπως το είδα, αν δεν είχα και 3-4 ώρες με ανοικτή οθόνη, θα έβγαζε... εβδομάδα ολόκληρη!

 

Το θέμα είναι, όπως αναφέρθηκε, τι γίνεται με τα notifications. Χθες, πχ., παρατήρησα ότι το Viber είχε "κολλήσει" σε μία κατάσταση προ ημερών και, ακόμα και όταν άνοιξα την εφαρμογή, πήρε λίγη ώρα μέχρι να καταλάβει ότι μου είχαν έρθει μηνύματα το ΣΚ... Αυτό ρυθμίζεται κάπου στις επιλογές ενέργειας, αλλά το ερώτημα είναι πόσα οφέλη μπορείς να έχεις αν τελικά αρχίσεις να "αφήνεις" τις εφαρμογές αυτές; Επί της ουσίας, βασικά, έχουμε ένα greenify ενσωματωμένο στο λειτουργικό.

 Εγω εχω android 5.1.1 και εχω το ίδιο πρόβλημα με σενα στις ενημερώσεις μηνυματων απο το viber (μονο σε αυτο το app).

 

Το wifi είναι πάντα ενεργό, στο αντίστοιχο greenify πρόγραμμα (Built In app) το viber το έχω ανενεργό (να μην κάνει αυτοματο κλείσιμο), εχω σβησει και επαναγκαταστισει την εφαρμογή και του έβαλα προτεραιότητα στις ειδοποιήσεις... 

 

Εχεις βρει λύση;

Γιατι είναι σπαστικό να μπαίνεις κάθε 2 ώρες στο πρόγραμμα να δεις αν έχεις μηνυμα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...