Προς το περιεχόμενο

Νέο iOS 9 με βελτιωμένη αναζήτηση, βελτιωμένη Siri και εξελιγμένο multitasking στο iPad


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με double tap ναι με knock code σε καμιά περίπτωση

 

Ούτε με double tap ανοίγει τυχαία.

 

Πρέπει να το ακουμπήσεις στο ίδιο σημείο δύο φορές πολύ γρήγορα, μήπως γίνετε σύγχυση με το Ambient display που ανάβει μόνο του μόλις το σηκώσεις από το τραπέζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα νεα features ειναι πολυ θετικα , αντεγραψαν τα θετικα του ανταγωνισμου για να τον πλησιασουν σε εμπειρια χρησης.

 

Οπως λεει και το theverge:

Today, Apple’s WWDC was all about playing catch-up

 

311nus9.jpg

 

2itol6v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν κανεις αυτο που σου εδειξα δεν θα ψαξει σε οτι θα συγχρονισεις;

Εσυ μιλας τοπικα και sync off;

 

Τοτε ανοιγεις το calendar,search και τελος.

Συγχρονισμένα έχω τα πάντα και είμαι συνεχώς online. Απλά δες τις επιλογές αναζήτησης του google search στη συσκευή σου και θα καταλάβεις.

 

Μου λες να ανοίξω την εφαρμογή calendar και να ψάξω μέσα από αυτήν. Ουσιαστικά μου λες ότι το android δεν έχει universal search. Πάμε να δούμε πώς γίνεται στην πράξη μια αναζήτηση στο ημερολόγιο του android και πώς στο ios. Πες ότι θέλω να αναζητήσω μια συνάντηση που είχα την προηγούμενη Παρασκευή με τίτλο "Συμβόλαιο Γεωργακόπουλου" στην οδό "Ακαδημίας αριθμός τάδε"΄, γιατί θέλω να δω τι ώρα έγινε η συνάντηση ή ποια είναι η ακριβής διεύθυνση ή κάποια άλλη πληροφορία που δε θυμάμαι.

 

-Android: Ψάχνω και πατάω το εικονίδιο του google calendar, τραβάω με το δάχτυλο από αριστερά το μενού, πατάω "αναζήτηση", ανοίγει η αναζήτηση μετά από λίγο και κάνω κλίκ στο πεδίο "αναζήτηση" για να βγει το πληκτρολόγιο. Αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." σταματώ κατ' εκτίμηση όπου νομίζω και πατάω Enter. Βγαίνει το αποτέλεσμα, μαζί με κάποια άλλα ή μόνο του, ανάλογα με το αν πληκτρολόγησα ολόκληρη τη λέξη ή μέρος αυτής. Τέλος κάνω κλικ πάνω στο γεγονός για να ανοίξει. Ο τρόπος ποικίλει από εφαρμογή σε εφαρμογή, αλλά η λογική είναι ίδια, απαιτούνται πάρα πολλά κλικς και ή αναζήτηση δεν είναι "live".

 

-iOs: Σέρνω οπουδήποτε το δάχτυλο προς τα κάτω για να ανοίξει το spotlight και αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." ή "Ακαδ..." μέχρι να εμφανιστεί το γεγονός στη λίστα αποτελεσμάτων, πατάω πάνω του... Αυτό, τόσο απλά.

 

haHa mode on

Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή το android να μιμηθεί το iOs και να μπορέσει να πλησιάσει ή να φτάσει τη λειτουργικότητά και την αποδοτικότητα του iOs σε αυτόν τον τομέα.

haHa mode off

:-D

Ούτε με double tap ανοίγει τυχαία.

 

Πρέπει να το ακουμπήσεις στο ίδιο σημείο δύο φορές πολύ γρήγορα, μήπως γίνετε σύγχυση με το Ambient display που ανάβει μόνο του μόλις το σηκώσεις από το τραπέζι?

Μη μου λες τι γίνεται ή τι δε γίνεται και πως γίνεται σε συσκευή που έχω. Είναι πολύ καλό feature αλλά αρκετές φορές μου έχει ανοίξει η οθόνη χωρίς να το θέλω, τα δάχτυλά μου είναι νευρικά και χτυπάνε την οθόνη ασυναίσθητα, δε γραπώνω το κινητό σφιχτά και μετά δεν το αφήνω.

Με double tap ναι με knock code σε καμιά περίπτωση

Αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου λες τι γίνεται ή τι δε γίνεται και πως γίνεται σε συσκευή που έχω. Είναι πολύ καλό feature αλλά αρκετές φορές μου έχει ανοίξει η οθόνη χωρίς να το θέλω, τα δάχτυλά μου είναι νευρικά και χτυπάνε την οθόνη ασυναίσθητα, δε γραπώνω το κινητό σφιχτά και μετά δεν το αφήνω.

 

Δεν ξέρω ποια συσκευή έχεις, το δικό μου εκεί που ενεργοποιείς το double tap έχει και μια επιλογή "prevent accidental wake up". Ποτέ δεν μου έχει ανάψει τυχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρονισμένα έχω τα πάντα και είμαι συνεχώς online. Απλά δες τις επιλογές αναζήτησης του google search στη συσκευή σου και θα καταλάβεις.

 

Μου λες να ανοίξω την εφαρμογή calendar και να ψάξω μέσα από αυτήν. Ουσιαστικά μου λες ότι το android δεν έχει universal search. Πάμε να δούμε πώς γίνεται στην πράξη μια αναζήτηση στο ημερολόγιο του android και πώς στο ios. Πες ότι θέλω να αναζητήσω μια συνάντηση που είχα την προηγούμενη Παρασκευή με τίτλο "Συμβόλαιο Γεωργακόπουλου" στην οδό "Ακαδημίας αριθμός τάδε"΄, γιατί θέλω να δω τι ώρα έγινε η συνάντηση ή ποια είναι η ακριβής διεύθυνση ή κάποια άλλη πληροφορία που δε θυμάμαι.

 

-Android: Ψάχνω και πατάω το εικονίδιο του google calendar, τραβάω με το δάχτυλο από αριστερά το μενού, πατάω "αναζήτηση", ανοίγει η αναζήτηση μετά από λίγο και κάνω κλίκ στο πεδίο "αναζήτηση" για να βγει το πληκτρολόγιο. Αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." σταματώ κατ' εκτίμηση όπου νομίζω και πατάω Enter. Βγαίνει το αποτέλεσμα, μαζί με κάποια άλλα ή μόνο του, ανάλογα με το αν πληκτρολόγησα ολόκληρη τη λέξη ή μέρος αυτής. Τέλος κάνω κλικ πάνω στο γεγονός για να ανοίξει. Ο τρόπος ποικίλει από εφαρμογή σε εφαρμογή, αλλά η λογική είναι ίδια, απαιτούνται πάρα πολλά κλικς και ή αναζήτηση δεν είναι "live".

 

-iOs: Σέρνω οπουδήποτε το δάχτυλο προς τα κάτω για να ανοίξει το spotlight και αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." ή "Ακαδ..." μέχρι να εμφανιστεί το γεγονός στη λίστα αποτελεσμάτων, πατάω πάνω του... Αυτό, τόσο απλά.

 

haHa mode on

Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή το android να μιμηθεί το iOs και να μπορέσει να πλησιάσει ή να φτάσει τη λειτουργικότητά και την αποδοτικότητα του iOs σε αυτόν τον τομέα.

haHa mode off

:-D

Eνα universal search στο android ειναι πραγματι κατι που λειπει.

Αν προσθεσει κ αυτο, θα ξεφυγει ακομα περισσοτερο σε εμπειρια χρησης , ευχρηστια, δυνατοτητες , αν κ η apple με την αντιγραφη(θετικη) features εχει μειωσει την αποσταση.

 

Οπως λεει και το theverge:

Cupertino, start your photocopiers.

 

Μονο θετικο στοιχειο ειναι για τους καταναλωτες η αντιγραφη των θετικων features του ενος λειτουργικου απο το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα universal search στο android ειναι πραγματι κατι που λειπει.

Αν προσθεσει κ αυτο, θα ξεφυγει ακομα περισσοτερο σε εμπειρια χρησης και ευχρηστια.

Γιατί οι άλλοι μένουν στάσιμοι, ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι άλλοι μένουν στάσιμοι, ξέρω γω.

Οχι βεβαια,το ios εχει μειωσει αρκετα την αποσταση, ειδικα με το iOS 8 και το iOS 9 που εχουν αντιγραψει πολλα σημαντικα  features για να μην εχει τις ελλειψεις του παρελθοντος που το εκαναν αντιπαραγωγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια,το ios εχει μειωσει αρκετα την αποσταση, ειδικα με το iOS 8 και το iOS 9 που εχουν αντιγραψει πολλα σημαντικα  features για να μην εχει τις ελλειψεις του παρελθοντος που το εκαναν αντιπαραγωγικο.

Copy-paste κάνουν οτιδήποτε καλό έχει το Android και τα Windows, μαζί σου. Πώς, λοιπόν, θα ξεφύγει ο ανταγωνισμός; Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί, βλέπε αποδοχή iPhone 6 μόνο και μόνο με το μεγάλωμα της οθόνης, φαντάσου τί έχει να γίνει με τις βελτιώσεις του iOs 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy-paste κάνουν οτιδήποτε καλό έχει το Android και τα Windows, μαζί σου. Πώς, λοιπόν, θα ξεφύγει ο ανταγωνισμός; Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί, βλέπε αποδοχή iPhone 6 μόνο και μόνο με το μεγάλωμα της οθόνης, φαντάσου τί έχει να γίνει με τις βελτιώσεις του iOs 9.

Ειναι μπροστα οπως λες ο ανταγωνισμος και ετσι χρειαζεται να αντιγραψουν πολλα σημαντικα features.

 

Αν προσθεσει το android universal search, θα ξεφυγει λιγο ακομα, μεχρι να ξανααντιγραψει η apple μερικα ακομα features.

Ειναι γεγονος οτι η αποσταση εχει μειωθει και θα μειωθει περισσοτερο με την ελευση του iOS 9. Μεχρι το iOS 10, ο ανταγωνισμος θα ανοιγει την αποσταση λογω της καλυτερης αρχιτεκτονικης ως προς την αναβαθμιση των εφαρμογων.

Πχ: ανακοινωσε η apple νεα features στην εφαρμογη maps και θα περιμενουμε μεχρι το φθινοπωρο για να τα παρουμε πακετο με το νεο iOS.

Στο android , οι περισσοτεες επιμερους εφαρμογες, οπως οι Χαρτες, αναβαθμιζονται ανεξαρτητα και ετσι ειναι υποθεση 5 δευτερολεπτων να εχεις τα νεα features, πατωντας απλα αναβαθμιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρονισμένα έχω τα πάντα και είμαι συνεχώς online. Απλά δες τις επιλογές αναζήτησης του google search στη συσκευή σου και θα καταλάβεις.

 

Μου λες να ανοίξω την εφαρμογή calendar και να ψάξω μέσα από αυτήν. Ουσιαστικά μου λες ότι το android δεν έχει universal search. Πάμε να δούμε πώς γίνεται στην πράξη μια αναζήτηση στο ημερολόγιο του android και πώς στο ios. Πες ότι θέλω να αναζητήσω μια συνάντηση που είχα την προηγούμενη Παρασκευή με τίτλο "Συμβόλαιο Γεωργακόπουλου" στην οδό "Ακαδημίας αριθμός τάδε"΄, γιατί θέλω να δω τι ώρα έγινε η συνάντηση ή ποια είναι η ακριβής διεύθυνση ή κάποια άλλη πληροφορία που δε θυμάμαι.

 

-Android: Ψάχνω και πατάω το εικονίδιο του google calendar, τραβάω με το δάχτυλο από αριστερά το μενού, πατάω "αναζήτηση", ανοίγει η αναζήτηση μετά από λίγο και κάνω κλίκ στο πεδίο "αναζήτηση" για να βγει το πληκτρολόγιο. Αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." σταματώ κατ' εκτίμηση όπου νομίζω και πατάω Enter. Βγαίνει το αποτέλεσμα, μαζί με κάποια άλλα ή μόνο του, ανάλογα με το αν πληκτρολόγησα ολόκληρη τη λέξη ή μέρος αυτής. Τέλος κάνω κλικ πάνω στο γεγονός για να ανοίξει. Ο τρόπος ποικίλει από εφαρμογή σε εφαρμογή, αλλά η λογική είναι ίδια, απαιτούνται πάρα πολλά κλικς και ή αναζήτηση δεν είναι "live".

 

-iOs: Σέρνω οπουδήποτε το δάχτυλο προς τα κάτω για να ανοίξει το spotlight και αρχίζω να πληκτρολογώ "Γεωργ..." ή "Ακαδ..." μέχρι να εμφανιστεί το γεγονός στη λίστα αποτελεσμάτων, πατάω πάνω του... Αυτό, τόσο απλά.

 

Για καποιον λογο(lolipop?)στο Note 4 δεν εχει τις ιδιες ρυθμισεις συγχρονισμου με αυτο.

https://www.youtube.com/watch?v=VKITTaMHKL8

 

Ειλικρινα δεν γνωριζω.Οπως επισης υπαρχουν και σε αλλες συσκευες.

 

Παντως τα 2 κλικ παραπανω δεν νομιζω να ειναι προβλημα ουτε ακυρωνουν ενα android-συσκευη γιάυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αν κάποια πληροφορία φτάσει για κάποιο λόγο στους servers της Apple, τότε θα αποθηκεύεται ανώνυμα. Οι αναζητήσεις επίσης δεν θα σχετίζονται με το Apple ID του χρήστη, και δεν θα μοιράζονται ως πληροφορία με τρίτους."

 

Καλά τα λένε αυτοί, εγώ και ο κάθε εγώ, γιατί να το πιστέψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

Πάντως στο note 3 με το S finder έχω universal search εδώ και δύο χρόνια...

 

Να ο Μα..κας(στον εαυτο μου αναφερομαι!)ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ!

Οντως στο s finder βρισκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Mολις το δοκιμασα με ενα κλικ και βρηκε απο το calendar αυτο που ηθελα και καταχωρησα.

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε vdeseris.

 

@kirileman

Η απαντηση που ηθελες.Το s finder μεσα στις ρυθμισεις ψαχνει οτι θελεις!Μπηκα ρυθμισεις και εχει τα παντα.Ολο το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...