Προς το περιεχόμενο

Η Apple εντάσσει τη γλώσσα προγραμματισμού Swift στο opensource λογισμικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Να και μια πρόταση που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω από την Apple. Το Open Source θα το είπαν με τρεμάμενα χείλη, αλλά προφανώς είδαν ότι η κίνηση θα έχει κάποιο κέρδος.</p> <p>Πάντως καλό, μην είμαστε και αχάριστοι.</p>

 

Δεν καταλαβα ποια εταιρεια δεν θελει να βγαζει κερδος απο τις καινοτομιες/προιοντα της;

 

Πολυ καλη κινηση απο την μερια της apple, και οποιοι ειδαν ολο το keynote θα καταλαβαιναν την προσφορα που εχουν κανει οι devs του app store στον κοσμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την swift αλλά στο μυαλό μου έρχεται κάτι σαν αντίποινα προς την MS...
 

C# εσύ???

Swift εγώ!!!

Να δούμε πόσο θα διχάσουμε τους developers!!!
 

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι νικητής πάλι είναι η JAVA λόγο Virtual Machine!!! Εφαρμογές για όλα τα γνωστά λειτουργικά συστήματα και τεράστιο community!!! So simple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καμια σχεση με αντιποινα μονο στην MS. Απλα θελουνε μια γλωσσα που να καλυπτει τις αναγκες τους για να προχωρησουνε απο την Objective C.

   Δεν ειναι καν τοσο ανταγωνιστικες με την Microsoft οσο το παρουσιαζουνε αλλωστε, η μια ειναι εταιρια software και η αλλη hardware κατα κορον. 

  

   H java δεν ειναι νικητης, απλα ενα απομειναρι του παρελθοντος.

  Στην τελικη με c# κανεις πλεον εφαρμογες για windows, linux, μεσω xamarin για ολα τα κινητα και μεσω Unity games για ολες τις συσκευες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως δεν γνωρίζεις ότι η Apple έχει δώσει αρκετό λογισμικό στην Open Source community.

https://www.apple.com/opensource/

 

Η Apple χρησιμοποιει ολα αυτα που αναφερει το link (και καλα κανει), αλλα δεν τα εχει... "δωσει στην Open Source Community" :P

Ενδιαφέρουσα η είδηση για την Swift. Να δούμε τι ακριβώς θα δώσουν -κυρίως σε ότι αφορά το runtime και εργαλεία πέρα από τον compiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους προγραμματίστες η Apple εχθές έκανε σημαντικές αλλαγές αν και δεν τις ανακοίνωσε στο WWDC. Πχ τώρα μπορείς με μια συνδρομή να φτιάξεις εφαρμογές για όλες τις πλατφόρμες ενώ μέχρι τώρα έπρεπε να αγοράσεις ξεχωριστή συνδρομή για iOS και OS X. Επίσης μπορείς να κάνεις build τις εφαρμογές σου στις συσκευές σου χωρίς να έχεις συνδρομή επί πληρωμής. Και άλλες πολλές που αν επισκεφθείτε το developer portal θα τις δείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είδαμε την τεράστια νίκη της JAVA στο Android που πετάει. Γι αυτό το γύρισε σε ART από Dalvik...

 

Είδαμε και την τεράστια νίκη της apple με τον super-duper κώδικα που σε μηχάνημα 999$ ανοίγεις το itunes, πας να κάνεις ένα resize στο παράθυρο και κολλάει λες και έχεις ανοίξει στο photoshop 45 layer document.

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία είδηση, πώς θα γίνει όμως αυτό;  Η Swift δεν χρησιμοποιεί παντού το Cocoa όπως η Obj-C ?

Cocoa σε Linux δεν έχουμε. Υπάρχει το OpenStep, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να το χρησιμοποιεί...

 

Να και μια πρόταση που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω από την Apple. Το Open Source θα το είπαν με τρεμάμενα χείλη, αλλά προφανώς είδαν ότι η κίνηση θα έχει κάποιο κέρδος.

Πάντως καλό, μην είμαστε και αχάριστοι.

Η Apple χρησιμοποιει ολα αυτα που αναφερει το link (και καλα κανει), αλλα δεν τα εχει... "δωσει στην Open Source Community" :P

Ενδιαφέρουσα η είδηση για την Swift. Να δούμε τι ακριβώς θα δώσουν -κυρίως σε ότι αφορά το runtime και εργαλεία πέρα από τον compiler.

LLVM, WebKit μπορεί να ξεκίνησαν από άλλους, αλλά χάρη στην Apple «μεγάλωσαν».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδαμε και την τεράστια νίκη της apple που σε μηχάνημα 999$ ανοίγεις το itunes, πας να κάνεις ένα resize στο παράθυρο και κολλάει λες και έχεις ανοίξει στο photoshop 45 layer document.

 

 

Τι σχέση μπορεί να έχει το σχόλιό σου με το δικό μου που μου απαντάς κιόλας; Εγώ έκραξα την JAVA κι εσύ επειδή προφανώς είσαι hater και νιώθεις την ανάγκη να κράξεις την Apple, κράζεις την Apple. Πφφφ...

 

Άσχετο ποια virtual machine χρησιμοποιείται.

 

 

Διάβασε: http://en.wikipedia.org/wiki/Android_Runtime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σχέση μπορεί να έχει το σχόλιό σου με το δικό μου που μου απαντάς κιόλας; Εγώ έκραξα την JAVA κι εσύ επειδή προφανώς είσαι hater και νιώθεις την ανάγκη να κράξεις την Apple, κράζεις την Apple. Πφφφ...

 

OK έκανα μια μικρή αλλαγή στο μήνυμα μου για να είναι ποιο κατανοητός ο συνειρμός. Εσύ είσαι αυτός που σε θέμα της Apple χώνεις το android απλά για να κράξεις. Το αρχικό σου μήνυμα δεν αφορά την Apple, ούτε την java αποκλειστικά και γενικά, μιλάς για android, art, dalvik.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχωσα κανένα Android, το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα για το πόσο "καλή" είναι η JAVA και ο τρόπος που αυτή λειτουργεί "σε κάθε μηχάνημα" όπως αναφέρθηκε. Δεν είναι μυστικό ότι η χρήση της Dalvik είχε σοβαρό αντίκτυπο στην απόδοση των εφαρμογών του Android. Εν αντιθέσει με μια native εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση μπορεί να έχει το σχόλιό σου με το δικό μου που μου απαντάς κιόλας; Εγώ έκραξα την JAVA κι εσύ επειδή προφανώς είσαι hater και νιώθεις την ανάγκη να κράξεις την Apple, κράζεις την Apple. Πφφφ...

 

 

Διάβασε: http://en.wikipedia.org/wiki/Android_Runtime

 

 

Δεν έχωσα κανένα Android, το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα για το πόσο "καλή" είναι η JAVA και ο τρόπος που αυτή λειτουργεί "σε κάθε μηχάνημα" όπως αναφέρθηκε. Δεν είναι μυστικό ότι η χρήση της Dalvik είχε σοβαρό αντίκτυπο στην απόδοση των εφαρμογών του Android. Εν αντιθέσει με μια native εφαρμογή.

 

LOL εντάξει, κράζεις την 2η πιο δημοφιλή γλώσσα προγραμματισμού. Από αυτό φαίνεται πόσο σχετικός είσαι.

Επίσης, Java δεν σημαίνει Android. Υπάρχει πριν από το Android και πριν από την Google.

 

Καταλαβαίνεις ότι άλλο πράγμα η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείται και άλλο πράγμα η virtual machine πάνω στην οποία τρέχει ο κώδικας; Γι' αυτό ο ίδιος κώδικας παίζει σε συσκευές ARM, MIPS, x86. Εκεί είναι η δύναμη της JAVA. Ναι, ΟΚ, χάνεις σε επιδόσεις, όμως κερδίζεις σε συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι δημοφιλής, αφού με έναν κώδικα, τρέχει σε πολλές πλατφόρμες. Αυτό δεν την κάνει και καλή. Επειδή εγώ είμαι άσχετος, εξήγησέ μας λίγο τι κάνει η VM και τι αντίκτυπο έχει στην απόδοση μιας εφαρμογής. Επίσης, δεν ανέφερα ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ ότι JAVA σημαίνει Android. Έφερα ως παράδειγμα τη χρήση της ΣΤΟ Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι δημοφιλής, αφού με έναν κώδικα, τρέχει σε πολλές πλατφόρμες. Αυτό δεν την κάνει και καλή. Επειδή εγώ είμαι άσχετος, εξήγησέ μας λίγο τι κάνει η VM και τι αντίκτυπο έχει στην απόδοση μιας εφαρμογής. Επίσης, δεν ανέφερα ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ ότι JAVA σημαίνει Android. Έφερα ως παράδειγμα τη χρήση της ΣΤΟ Android.

 

Σταμάτα με τον fanboy-σμό σου. Επειδή γουστάρεις Apple δεν θα μας βγάλεις μάπα μια γλώσσα που χρησιμοποιείται εδώ και 20 χρόνια και είναι η 2η πιο δημοφιλής (μετά την C). Για να είναι εκεί που είναι και να χρησιμοποιείται όσο χρησιμοποιείται, ακόμα και μετά την έλευση τόσων και τόσων γλωσσών, κάτι σημαίνει.

Τι αντίκτυπο έχει η VM στην απόδοση μιας εφαρμογής, θα σου πω κανένα αντίκτυπο, γιατί χωρίς VM δεν μπορείς να τρέξεις τον κώδικα. Το τι είναι η VM μπορείς να το βρεις με μια αναζήτηση στο Google, δεν θα σου κάνω ιδιαίτερα μέσα από το insomnia.

Αν θες να έχεις τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις, γράφε σε Assembly και καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LLVM, WebKit μπορεί να ξεκίνησαν από άλλους, αλλά χάρη στην Apple «μεγάλωσαν».

 

Στα περισσότερα από τα project που αναφέρονται στο https://www.apple.com/opensource/η Apple δεν έχει προσφέρει τίποτα, απλά τα χρησιμοποιεί - και πολύ καλά κάνει, είναι μια χαρά προγράμματα  και δεν είναι υποχρεωμένη να συνεισφέρει στην ανάπτυξή τους. Η Apple παραδοσιακά δεν ήταν ο καλύτερος φίλος στο free/opensource software ενώ είναι ανοιχτά εχθρική προς κάποιες άδειες χρήσης (gpl3). Θετική η ανακοίνωση για την swift, καταπληκτική η δουλειά που έχει γίνει στο webkit και στην LLVM (και όχι μόνο) - απλά είναι καλά να μην ξεχνάμε ότι έχει γίνει μέχρι σήμερα :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...