Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σκοτώνει το Facebook Connect στα Windows Phone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Microsoft σκοτώνει την ενσωμάτωση του Facebook στο λειτουργικό σύστημα Windows Phone. Η εταιρεία όταν είχε ανακοινώσει τα Windows Phone το 2010, είχε αναφέρει ότι είναι το πρώτο λειτουργικό σύστημα στον κόσμο που φέρει “βαθιά ενσωμάτωση” των επαφών και του news feed του Facebook.Πράγματι, ήταν ένα μοναδικό χαρακτηριστικό. Με το νέο ωστόσο Graph API του Facebook, η Microsoft αναγκάστηκε να απενεργοποιήσει όλα τα σχετικά χαρακτηριστικά (Facebook Connect).

 

Η Microsoft σε ένα σχετικό άρθρο, σημειώνει ότι η ενσωμάτωση των επαφών του Facebook στα Outlook.com, Windows 8.1 και Windows Phone θα πάψει να λειτουργεί, και έτσι οι πληροφορίες που αφορούν στις επαφές του Facebook που φαίνονται στις Επαφές θα σταματήσουν να ενημερώνονται. Οι αλλαγές πηγαίνουν και παραπέρα, και έτσι ο social connector για το Outlook 2013 ουσιαστικά σταματάει να λειτουργεί ενώ το ίδιο συμβαίνει και με την web app Outlook του Office 365 αφού δεν θα “τραβάει” πληροφορίες από το Facebook.

 

Δεν πρόκειται για μία προσωρινή αλλαγή πάντως. Σύμφωνα με την εταιρεία, “τα χαρακτηριστικά Facebook Connect δεν θα υποστηρίζονται πια”.

 

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους! και αν γίνεται να καταργηθεί το Facebook και να βγει κάτι που θα σέβεται και αυτους που δεν γουσταρουνε το "τσιρακι"

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! και αν γίνεται να καταργηθεί το Facebook και να βγει κάτι που θα σέβεται και αυτους που δεν γουσταρουνε το "τσιρακι"

Όχι φίλε μου, επειδή το δικό σου facebook είναι μαύρα χάλια δεν θα καταργηθεί το facebook. Εγώ έχω κοντινούς φίλους και σοβαρές ομάδες και βλέπω πάντα σχετικά ποστ που με ενδιαφέρουν (ΚΑΙ ΟΧΙ, δεν με νοιάζει αν η nsa και η κάθε nsa βλέπει τι κάνω κλικ), τώρα για αυτούς που κάνουν add γκόμενες με βυζιά κτλπ με αποτέλεσμα να βλέπουν αυτά που βλέπουν... ηθελεστα και παθεστα

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! και αν γίνεται να καταργηθεί το Facebook και να βγει κάτι που θα σέβεται και αυτους που δεν γουσταρουνε το "τσιρακι"

 

ουτε εμενα με χαλαει αυτο......η ιδιωτικοτητα εχει παει περιπατο ,τουλαχιστον τωρα ας ζησουμε και λιγο σαν ανθρωποι γιατι το μελλον προβλεπεται χειροτερο .....ουτε στην τουαλετα δεν θα μπορεις να πας ,μεχρι και αυτο θα ξερουν !!! τα παντα online ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, επειδή το δικό σου facebook είναι μαύρα χάλια δεν θα καταργηθεί το facebook. Εγώ έχω κοντινούς φίλους και σοβαρές ομάδες και βλέπω πάντα σχετικά ποστ που με ενδιαφέρουν (ΚΑΙ ΟΧΙ, δεν με νοιάζει αν η nsa και η κάθε nsa βλέπει τι κάνω κλικ), τώρα για αυτούς που κάνουν add γκόμενες με βυζιά κτλπ με αποτέλεσμα να βλέπουν αυτά που βλέπουν... ηθελεστα και παθεστα

Εισαι σοβαρος? xD

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το facebook θα ξεπεραστεί αργά η γρήγορα και θα κάνει τον κύκλο του.

Ηδη στις ποιο μικρές ηλικίες έχουν αρχίσει να του γυρίζουν την πλάτη. 

Ποιος πιτσιρικάς θα ήθελε να έχει λογαριασμό εκεί που έχει και η μάνα του και ο πατέρας του.

Προβλέπω το facebook να μετατραπεί σταδιακά σε κοινωνικό δύκτιο για τα ΚΑΠΗ>

 

KAPH%20EDESSA.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! και αν γίνεται να καταργηθεί το Facebook και να βγει κάτι που θα σέβεται και αυτους που δεν γουσταρουνε το "τσιρακι"

Το αστειο ειναι οτι το τρωω στην μαπα χωρις να μπορω να το απεγκαταστησω.Τουλαχιστον μην το εχουν υποχρεωτικο.

Πολυ καλα επραξε η ms.Να και μια σωστη κινηση που θα ηθελα να την δω κι αλλου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, επειδή το δικό σου facebook είναι μαύρα χάλια δεν θα καταργηθεί το facebook. Εγώ έχω κοντινούς φίλους και σοβαρές ομάδες και βλέπω πάντα σχετικά ποστ που με ενδιαφέρουν (ΚΑΙ ΟΧΙ, δεν με νοιάζει αν η nsa και η κάθε nsa βλέπει τι κάνω κλικ), τώρα για αυτούς που κάνουν add γκόμενες με βυζιά κτλπ με αποτέλεσμα να βλέπουν αυτά που βλέπουν... ηθελεστα και παθεστα

 

Μπριζώθηκες με την μια.. Καλά κάνεις και είσαι περηφανος για το προφιλ σου αλλά όλοι εμείς που δεν τυχαίνει να έχουμε τόσο ωραίο προφιλ σαν το δικό σου (ή γενικά λογαριασμό στο facebook) και θέλουμε να ξεχωρίσουμε τα δύο αυτά πράγματα μας βοηθάει να μην υπάρχει. Τουλάχιστον να δίνεται η δυνατότητα :)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο ειναι οτι το τρωω στην μαπα χωρις να μπορω να το απεγκαταστησω.Τουλαχιστον μην το εχουν υποχρεωτικο.

Πολυ καλα επραξε η ms.Να και μια σωστη κινηση που θα ηθελα να την δω κι αλλου.

Αν δεν το ενεργοποιήσεις είναι σαν απεγκατεστημένο. Δεν κάνει απολύτως τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν χρησιμο για καποιους πιθανον! Σε καποια φαση οταν ξεκινησε το ειχα χρησιμοποιησει και μου φανηκε καλο! Μετα απενεργοποιησα το FB και δεν με ενοιαζε αν υπηρχε η οχι! Αλλα ηταν βολικο κακα τα ψεμματα! 

 

offtopic: οποιος δεν θελει το facebook απλα το απενεργοποιει και ζηταει μετα απο μερικους μηνες οριστικη διαγραφη! Και μην αγχωνεστε αν θελει καποια υπηρεσια τις πληροφοριες σας τις παιρνει ετσι και αλλιως χωρις να σας ρωτησει ή να τις προσφερετε! :P Viva la revolution!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανε η MS δεν κατάλαβα γιατί να υποστηρίζεται δηλαδή..!! ξήλωμα..!! εγώ το έκλεισα εδώ και 7 μήνες και ησύχασα περισσότερος χρόνος για μένα περισσότερος χρόνος για recearch περισσότερος χρόνος για τα πάντα και έχει ξεκολλήσει το κάθε device από τα χερια μου παίρνοντας feeds των άλλων..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! και αν γίνεται να καταργηθεί το Facebook και να βγει κάτι που θα σέβεται και αυτους που δεν γουσταρουνε το "τσιρακι"

Τσιράκι και σεβασμός δεν πάνε μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι ακριβως εγινε/θα γινει.

 

Στα wp8 υπαρχει η δυνατοτητα να στειλεις ενα μηνυμα στο φιλο σου στο fb οπως στελνεις ενα κανονικο sms και αυτο να βγει στο fb του αλλου, ειτε αυτος μπαινει απο το κινητο, ειτε απο pc.

Για να γινει αυτο βεβαια πρεπει να εχεις ορισει το λογαριασμο σου στο fb (ρυθμισεις > email + λογαριασμοι > προσθηκη > facebook) και φυσικα να υπαρχει το fb account του φιλου "συνδεδεμενο" με την επαφη.

 

Πχ, Θελω να στειλω ενα μηνυμα μεσω fb στον φιλο μου τον Αλεκο. Τον εχω ηδη σαν επαφη, με νουμερο 6969696969 και το λογαριασμο του fb του συνδεδεμενο με τα παραπανω. Οποτε τον βρισκω σαν επαφη και αντι για αποστολη sms παταω αποστολη στο fb* και το γραφω σαν ενα κοινο sms.

Και οταν ο Αλεκος μπει στο fb, τσουπ, του ερχεται και το μηνυμα. Τρομερη ευκολια επειδη απλα δεν χρειαζεται να ανοιγω εφαμογη ή browser και επειδη εκμεταλευεται το chat api του fb που ηταν σε xmpp, οποτε αντι να εχω τον σαβουροmessenger θα μπορουσα να εχω ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ xmpp client θελω, σε οποιαδηποτε πλατφορμα. Εννοειται πως αν δεν το σεταρεις ή αν δεν το χρησιμοποιησεις δεν σε παρακολουθει κανεις...

 

Επειδη ομως ολα τα ωραια δεν κρατανε για παντα, το fb εκοψε αυτη xmpp δυνατοτητα στις 30 του Απριλη που μας περασε. Οποτε ΚΑΝΕΝΑΣ client που χρησιμοποιει αυτο το πρωτοκολλο δεν μπορει να μπει να στειλει μηνυματα στο fb με αυτο τον τροπο. Οποτε, λογικο ειναι η ms να αφαιρεσει απο το λειτουργικο της τη δυνατοτητα μιας και πλεον δεν δουλευει.

 

Μακαρι και αλλες δημοφιλεις πλατφορμες να ακολουθουσανε το παραδειγμα του fb και μπορουσα να στειλω ενα μηνυμα στο whatsapp ή στο viber ή στο skype με τον ιδιο τροπο. Αλλα οχι, ολοι ακουλουθουν τη νοοτροπια "χρησιμοποιησε το δικο μας client αλλιως μπ@υλο"

 

* (δεν θυμαμαι πως λεγεται ακριβως)

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...