Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σκοτώνει το Facebook Connect στα Windows Phone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως που έχω κάνει sync τις επαφές μου μέσω της εφαρμογής του facebook αντί για την άλλη επιλογή δεν έχω δει καμία αλλαγή. Οι επαφές στην εφαρμογή people κάνουν κανονικά sync με τις αντίστοιχες του fb. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια να στείλω μήνυμα όπως είπε κάποιος πιο πριν, αλλά δεν το έκανα και ποτέ οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι ακριβως εγινε/θα γινει.

 

Στα wp8 υπαρχει η δυνατοτητα να στειλεις ενα μηνυμα στο φιλο σου στο fb οπως στελνεις ενα κανονικο sms και αυτο να βγει στο fb του αλλου, ειτε αυτος μπαινει απο το κινητο, ειτε απο pc.

Για να γινει αυτο βεβαια πρεπει να εχεις ορισει το λογαριασμο σου στο fb (ρυθμισεις > email + λογαριασμοι > προσθηκη > facebook) και φυσικα να υπαρχει το fb account του φιλου "συνδεδεμενο" με την επαφη.

 

Πχ, Θελω να στειλω ενα μηνυμα μεσω fb στον φιλο μου τον Αλεκο. Τον εχω ηδη σαν επαφη, με νουμερο 6969696969 και το λογαριασμο του fb του συνδεδεμενο με τα παραπανω. Οποτε τον βρισκω σαν επαφη και αντι για αποστολη sms παταω αποστολη στο fb* και το γραφω σαν ενα κοινο sms.

Και οταν ο Αλεκος μπει στο fb, τσουπ, του ερχεται και το μηνυμα. Τρομερη ευκολια επειδη απλα δεν χρειαζεται να ανοιγω εφαμογη ή browser και επειδη εκμεταλευεται το chat api του fb που ηταν σε xmpp, οποτε αντι να εχω τον σαβουροmessenger θα μπορουσα να εχω ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ xmpp client θελω, σε οποιαδηποτε πλατφορμα. Εννοειται πως αν δεν το σεταρεις ή αν δεν το χρησιμοποιησεις δεν σε παρακολουθει κανεις...

 

Επειδη ομως ολα τα ωραια δεν κρατανε για παντα, το fb εκοψε αυτη xmpp δυνατοτητα στις 30 του Απριλη που μας περασε. Οποτε ΚΑΝΕΝΑΣ client που χρησιμοποιει αυτο το πρωτοκολλο δεν μπορει να μπει να στειλει μηνυματα στο fb με αυτο τον τροπο. Οποτε, λογικο ειναι η ms να αφαιρεσει απο το λειτουργικο της τη δυνατοτητα μιας και πλεον δεν δουλευει.

 

Μακαρι και αλλες δημοφιλεις πλατφορμες να ακολουθουσανε το παραδειγμα του fb και μπορουσα να στειλω ενα μηνυμα στο whatsapp ή στο viber ή στο skype με τον ιδιο τροπο. Αλλα οχι, ολοι ακουλουθουν τη νοοτροπια "χρησιμοποιησε το δικο μας client αλλιως μπ@υλο"

 

* (δεν θυμαμαι πως λεγεται ακριβως)

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένετε να κατηγορήσουμε τη ms γι'αυτό..Σωστά έπραξε.Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το messenger app καθαρά γι'αυτό που προσφέρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπριζώθηκες με την μια.. Καλά κάνεις και είσαι περηφανος για το προφιλ σου αλλά όλοι εμείς που δεν τυχαίνει να έχουμε τόσο ωραίο προφιλ σαν το δικό σου (ή γενικά λογαριασμό στο facebook) και θέλουμε να ξεχωρίσουμε τα δύο αυτά πράγματα μας βοηθάει να μην υπάρχει. Τουλάχιστον να δίνεται η δυνατότητα :)

 

Όχι Τζίμη να με συγχωράς, επειδή το δικό σου προφίλ είναι σιχαμερό, ντροπιαστικό, ευτελές και αναίσχυντο δε σημαίνει ότι όλοι εμείς είμαστε σαν τα μούτρα σου. Ακου όλοι εμείς. Ούστ

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ CELL 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο "όλοι εμείς" μπορώ να αναφέρομαι σε εμένα και στους 2-3 φίλους μου που δεν έχουμε ωραία προφίλ και είναι σιχαμερό, ντροπιαστικό, ευτελές και αναίσχυντο. Εσύ μπορείς ελεύθερα να ανήκεις στους εσείς. :) No hard feelings..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον έγραψα μικρο κείμενο και φαινομαι ως hater.

δεν είμαι hater.ουτε φοβάμαι το φακελωμα.Κυρίως επειδή δεν έχω λογο να φοβάμαι!

και εγώ το χρησιμοποιώ για να επικοινώνησω με αληθινούς φιλους εξ αποστάσεως που για τους χ ψ λόγους

δεν μας βολευει ουτε το σκαιπ ουτε άλλοι messengers...

η ένσταση μου είναι στην εμμονή του δημιουργού της συγκεκριμένης εφαρμογής.

θα ήθελα μια αντίστοιχη που να με σέβονται σαν άτομο.τίποτα περισσότερο τίποτα λιγοτερο.

(έκαναν λέει ψυχολογικά τεστ σε ομάδες ανθρώπων χωρίς οι ίδιοι να το γνωρίζουν!

είχε γίνει πρωτοσέλιδο σε θέματα τεχνολογίας πριν μερικούς μηνες!)

ε αυτό δεν αφορα το τσιράκια που είπα στην αρχή αλλα καταπαταει τα παντα.

αλλα και παλι θα το χρησιμοποίησω αναγκαστικά μέχρι να βρεθεί η αλλη λύση...

γιατί με κάποιους επικοινωνούμε απο εκεί...δεν είμαι hater της επικοινωνίας

αλλα ουτε φοβάμαι την παρακολούθηση (πλεον με τις νέες συσκευές Ποτε δεν ξέρεις τι

εχεις παραδώσει...) απλα θέλω να κάνω πραγματα χωρίς να μου αποσπούν την προσοχή

με διαφημίσεις και προτάσεις που βασίζονται στα γούστα μου και θέλω

να μπορω να επιλέγω για όλα αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμ σαραουντιντ μπαι στιουπιντς.

Μια σελίδα σχόλια,άσχετα με την είδηση.

Συγνώμη,δεν έφτασα στην δεύτερη.

Είχα διάθεση να σχολιάσω,αλλά..γκοου του 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω όχι στο Facebook εκτός από κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις αλλά ναι στις Online επικοινωνίες μέσω skype/viber/what's up/hangouts. Ελπίζω στο κοντινό μέλλον να υπαρχει παντού Wifi έτσι ώστε να μην χρειάζετε να χρυσό πληρώνουμε τις 3 εταιρίες καρτέλ που τόσα χρόνια πίνουν το αίμα του πελάτη με τις παράλογες χρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μαν.. Και εγώ πάω λαϊκή κάθε Σάββατο και καπάκια σούπερ, ξέρεις ψωνίζω για όλη την εβδομάδα γτ μεσοβδόμαδα δουλεύω.

Αα και που είσαι πάω κάθε 2-3 μέρες για κανα καρβέλι ψωμί στον φούρνο..

Αυτά από μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...