Προς το περιεχόμενο

Το YouTube υποστηρίζει videos 8Κ, που δεν μπορείτε να δείτε για την ώρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα καλα,εδω στην ελλαδα που κατα 90% ο κοσμος εχει adsl ΜΕΧΡΙ 24mb,πως στο καλο θα δει και 8Κ,εδω το 4Κ και πρεπει να το πατησεις παυση για να φορτώσει και να το δεις,στο 8Κ θελεις google fiber σιγουρα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα καλα,εδω στην ελλαδα που κατα 90% ο κοσμος εχει adsl ΜΕΧΡΙ 24mb,πως στο καλο θα δει και 8Κ,εδω το 4Κ και πρεπει να το πατησεις παυση για να φορτώσει και να το δεις,στο 8Κ θελεις google fiber σιγουρα!!

σιγά μην θέλει και 10GbE με τόσο χαμηλό bitrate...

 

επιπλέον το ΥΤ ψιλοχέστηκε για την Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080p, φαίνεται στο stats for nerds και στην υπογραφή του...

Ναι προφανώς. Απλά απορώ γιατί χαίρεται ενώ δεν έχει καν 4k display, πόσο μάλλον 8k. Δεν πρόκειται να δει διαφορά και ας αντέχει η σύνδεσή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα,εδω στην ελλαδα που κατα 90% ο κοσμος εχει adsl ΜΕΧΡΙ 24mb,πως στο καλο θα δει και 8Κ,εδω το 4Κ και πρεπει να το πατησεις παυση για να φορτώσει και να το δεις,στο 8Κ θελεις google fiber σιγουρα!!

Η ελληνικη τηλεοραση ας γινει και 8bit, δεν μας νοιαζει. Δεν βλεπουμε και δεν θα δουμε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις με τις 16k οθονες που εχουμε τι θα κανουμε ακομα με παρωχημενες τεχνολογιες 8k θα ασχολουμαστε για στρωθειτε στην δουλεια εκει στην google λεω εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση, το video ειναι ουσιαστικα video πανοραμα πολλων ληψεων σε χαμηλοτερη αναλυση και το ενωνουν με επεξεργασια για να φτασουν τα 8Κ, αν και αναφερει ο διμιουργος, οτι καποιες ληψεις ειναι μεγεθυνση απο μικροτερη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k παιζει αψογα αν και πρεπει να το αφησεις να φορτωσει λογω συνδεσης στα 8κ μου κανει σπασιματα ακομα και αν το εχω αφησει να φορτωσει αν και η cpu μου γραφει 50% με ι7 2600 και καρτα γραφικων πολυ μετρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια τα 1080p θα είναι για εμάς ότι ήταν τα 360p πριν χρόνια γελάω ! Θα φορτώνουν για πλάκα,αλλά το quality θα μας φαίνεται ξεπερασμένο !  Offtopic Mode ON !

Ποιο vdsl μου λέτε..Εδώ 4Κ streaming της προκοπής δεν μπορείς να δεις ! Κάθε 3sec/loading ! Με τέτοιες αναλύσεις καταρχάς θες all new hardware (gpu).Είμαστε καταδικασμένοι να κολλάμε πάντα ! Οι απαιτήσεις αλλάζουν ταχύτατα και τα δίκτυα αναπτύσσονται με πιο αργούς ρυθμούς ειδικά για την Ελλάδα (κέντρο Θεσσαλονίκης και υπάρχουν περιοχές χωρίς vdsl ακόμα σε αναμένα κάρβουνα είμαι με το upload ! ) Tι να πεί δηλαδή και η υπόλοιπη Ελλάδα... Να ανεβούν οι απαιτήσεις,να προχωρήσει η τεχνολογία αλλά οι πάροχοι να ανταπροκριθούν και στις απαιτήσεις αυτές.Λίγο τρέξιμο δεν θα τους έκανε κακό..

Offtopic mode OFF !

 φιλε μου μενω οσο ποιο βορεια φαντάζεσαι βαθυτοπος κατω νευροκοπιου εχω 24 οτε κ κλειδωνο 24570 στο νευροκοπι ειχα οταν εμενα περσι 50 αρα vdsl και πηγενε σφερα... οι ταχύτητες στα αστικά κεντρα ειναι τερμα αργες μονο σ περιοχες οπως της δικες μου οι ταχυτητα παει σφαίρα.... και το 8κ βιντεο το εβλεπα κανονικα τωρα κ εχω και το απαιτούμενο λαπτοπ με 4κ οθονη για να το δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς. Απλά απορώ γιατί χαίρεται ενώ δεν έχει καν 4k display, πόσο μάλλον 8k. Δεν πρόκειται να δει διαφορά και ας αντέχει η σύνδεσή του. 

 

Ένα 1080p από ένα 1080p διαφέρει στο bitrate, στην camera, στην χρωματική απόδοση και και και και και σε πόσα άλλα πράγματα, δεν υπάρχει το τέλειο 1080p, εξ' αυτού, ένα 4K θα δείξει καλύτερο από ότι ένα 1080p σε ένα 1080p monitor, και ακόμα καλύτερα ένα 8K, μπορεί να μην μπορείς να δεις την πραγματικότητα της ανάλυσης, αλλά σίγουρα βλέπεις περισσότερες πληροφορίες από ότι με ένα 1080p, γιατί όπως είπα, αυτό το 1080p δεν θα είναι ποτέ το max σε χαρακτηριστικά ενός "τέλειου full HD video"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όμως για την ποιότητα του βίντεο, σημασία δεν έχει η ανάλυση αλλά το bit-rate.

Ακριβώς. Και όσοι θέλετε να κάνετε μια δοκιμή για να πειστείτε κάντε rip ένα dvd ή ένα BluRay και χρησιμοποιώντας π.χ. το Handbrake συμπιέστε το σε κάποιο φορμά της αρεσκείας σας (mp4, mkv, avi) κρατώντας την ανάλυση ίδια και αλλάζοντας το bitrate. Φτιάξτε δύο διαφορετικά αρχεία, ένα με ψηλό bitrate και ένα με χαμηλό και παίξτε τα στην τηλεόραση ή στον υπολογιστή σας και ωωωωω θαύμα.

Παρεμπιπτόντως αν δεν δείτε καμία διαφορά μην κάνετε τον κόπο να κατεβάζετε μεγάλα αρχεία ταινιών από torrent. Και δεν το λέω ειρωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να μην χρησιμοποιείτε τόσο απερίσκεπτα σε σχόλια όπως τα δικά σου...

 

1ον Το ότι δεν έχεις εσύ δεν σημαίνει πως δεν έχει άλλος (ούτε εγώ έχω).

2ον Το ότι δεν είναι ακόμα χρήσιμο δεν σημαίνει πως δεν θα είναι και σε λίγο καιρό.

3ον Το ότι κάναμε καιρό να δούμε adaptation στο FullHD δεν σημαίνει πως θα κάνουμε και τόσο για να δούμε στα 4K & 8K (μην ξεχνάς πως η τεχνολογία εξελίσσεται εκθετικά).

4ον Καληνύχτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ με firefox ειχα μόνο ήχο στο 8Κ και όχι διακεκομένο. Με google chrome αφού φόρτωσε το video το έτρεξε χωρίς πρόβλημα με ι5 4690K , gtx970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...