Προς το περιεχόμενο

Η LG ανακοίνωσε την 4K οθόνη, 27MU67 με AMD FreeSync


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε κατσε τον 5820 τωρα τον πηρα πριν επαιζα με τον 9650 με μνημη 4 γκιγκα και την 970 αλλα κατι γινοτανε,αυτο δε σου λεει κατι?

το θεμα δεν ειναι το hardware αλλα τo οτι φτιαχνουνε σαβουρες σαν software

 

Σύμφωνοι ότι φτιάχνουν σαβούρες στο software. Το θέμα είναι όμως ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει και καταλήγεις πάλι να θες brute force για ικανοποιητικά αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι νόμιζα κι εγώ πριν από μερικές μέρες μάλιστα όταν πήγα από i7 980x σε i7 4970K. Σε πληροφορώ ότι στο Crysis 3 και στο Witcher 3 είδα τα fps μου να βελτιώνονται δραματικά και από κει που είχα 40 σε συγκεκριμένες σκηνές, έχω πλέον locked 60.

 

Δεν έχουν σημασία επίσης μόνο τα avg frames. Το σύστημα πλέον δεν έχει stuttering και σου δίνει μεγαλύτερα minimum fps κάνοντας την εμπειρία πολύ πιο ομαλή. Φυσικά όλα αυτά με τις ίδιες gpu που είχα πριν apples to apples σύγκριση.

 

Μη λέμε ότι μας κατέβει εαν δεν έχουμε εμπειρία από πρώτο χερι...

θες να μου πεις οτι ο 2600κ ειναι πολυ πιο αργος απο τον 4970?? πριν κανα διμηνο εφιαξα πισακι κολητου εγω προσωπικα με 4970κ και γρηγορες μνημουλες ..καμια μα καμια καμια διαφορα απο τον 2500 που ειχε .. ο 980 που λες και γενικα αυτη η tripple channel σειρα των i7 ειναι περιεργα τσιπακια ,,ειχα μια συντομη εμπειρια με 920 και δεν ,τον εστειλα .. stuttering?? αδελφε σε κοβω gia noobako ..το stuttering exei na kanei me alla pragmata ..οπως η gpu h μνημη ακομα και το motherboard ,αν ειναι συμβατα ολα αυτα μεταξυ τους , οι ελενγκτες τα σετινγκ του οβερκλοκ και αλλα ,,, οχι η cpu στο δευτερο pc me ton q9650 παιζει ολα επισης το ιδιο με τον 2600 .. και δεν εχω "stuttering" ..sto crysis 3???  πλακα κανεις αχαχαχαχ ..αδελφε υπρχουν πιο βαρια πραγματα ειδικα σε multiplayer .. αστο δε..εντωμεταξυ ειμαι σιγουρος εχεις nvidia .. καμια 970 να υποθεσω? αχχ διαβασες τα site kai sy .. παρε καμια ραντεον και ασε τα benchmark

 

μη λεμε πραγματα οταν δε γνωριζουμε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε υπαρχουν μονο τα videogames σε αυτο το πλανητη, υπαρχει κοσμος που δουλευει με computers, ακομα και για διαβασμα κειμενου ειναι πολυ πιο ξεκουραστο για τα ματια

αν δεν το σηκώνει μια μεσαίου προς υψηλού κόστους gpu (250-350€) μην περιμένεις να το υιοθετήσει πολύς κόσμος

 

καλώς ή κακώς αυτοί που παίζουν παιχνίδια είναι ρυθμιστές της αγοράς του hw στα pc για να μη σου πω ακόμα και των λειτουργικών

 

πχ κάτσε να δεις πόσοι θα βάλουν win 10 για το dx12, ενώ τα 8αρια που δε προσέφεραν κάτι νέο επί του θέματος πήγαν άπατα και ακόμα και σήμερα που μιλάμε πολλά παιχνίδια έχουν θέματα στα 8 ενώ δεν έχουν κανένα στα 7

 

ο υπόλοιπος κόσμος βολεύται και με οθόνες 20αρες 900p

 

αλλά αν θες ένα πλήρως ανισόρροπο σύστημα (υψηλή ανάλυση χωρίς gpu να το υποστηρίζει όπως πρέπει) υπάρχουν πάντα και τα mac...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μου πεις οτι ο 2600κ ειναι πολυ πιο αργος απο τον 4970?? πριν κανα διμηνο εφιαξα πισακι κολητου εγω προσωπικα με 4970κ και γρηγορες μνημουλες ..καμια μα καμια καμια διαφορα απο τον 2500 που ειχε .. ο 980 που λες και γενικα αυτη η tripple channel σειρα των i7 ειναι περιεργα τσιπακια ,,ειχα μια συντομη εμπειρια με 920 και δεν ,τον εστειλα .. stuttering?? αδελφε σε κοβω gia noobako ..το stuttering exei na kanei me alla pragmata ..οπως η gpu h μνημη ακομα και το motherboard ,αν ειναι συμβατα ολα αυτα μεταξυ τους , οι ελενγκτες τα σετινγκ του οβερκλοκ και αλλα ,,, οχι η cpu στο δευτερο pc me ton q9650 παιζει ολα επισης το ιδιο με τον 2600 .. και δεν εχω "stuttering" ..sto crysis 3???  πλακα κανεις αχαχαχαχ ..αδελφε υπρχουν πιο βαρια πραγματα ειδικα σε multiplayer .. αστο δε..εντωμεταξυ ειμαι σιγουρος εχεις nvidia .. καμια 970 να υποθεσω? αχχ διαβασες τα site kai sy .. παρε καμια ραντεον και ασε τα benchmark

 

μη λεμε πραγματα οταν δε γνωριζουμε  

 

Φίλος πας καλά από ανάγνωση? Σου λέω με τις ίδιες gpu που είχα πριν. Τον i7 980x τον είχα πάνω σε Asus Rampage 3 extreme με Corsair 12Gb μνήμη οπότε θέμα ασυμβατότητας δεν υπάρχει. Τι χαζομάρες μου λες? Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις βλέπω.

 

Το σύστημα που έχω τώρα είναι στην υπογραφή μου.

 

 

Edit:

"Η σειρά triple channel ήταν περίεργη".

Από επιχειρηματολογία και σχετικότητα σκίζεις βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερετε τι λετε , διαβαζετε πολυ anandtech .. ο q9650 ειναι το ιδιο με ι7 στην idia syxnothta στα παιχνιδια ..εχω 2600κ και q9650 ..12 mb cache exei o q.. σας πουλαει η ιντελ το ιδιο core χρονια τωρα απουσια ανταγωνισμου και νομιζετε οτι υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες ..ναι καινουργια σετ εντολων optomization για κανα photoshop kai encoding αλλα κατ ουσιαν τα chip einai παρομοια  

τράβα παίξε κάνα gta v που λιώνει τον επεξεργαστή και ξανάλα να μας πεις τι είδες

 

ειδικά με στοκ τον q9650 θα είναι σχεδόν "unplayable" συγρκιτικά με τον i7 και σου βάζω όσο στοίχημα θες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα γράψει και στο σχετικό θέμα, είχε γίνει κάποια στιγμή που δεν ήμουν σπίτι o/c fail στο boot, δε μου λέει κανείς τίποτα (γιατί δε κατάλαβαν πάτησαν f-κάτι να συνεχίσουν) γυρνάω και ξεκινάω αμέριμνος να παίζω και κόντεψα να στραβωθω, το παιχνίδι σερνόταν

 

και ακόμα καλύτερο επεξεργαστή να είχα και ακόμα περισσότερο o/c να έκανα πάλι είχα να κερδίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ότι έχει σχέση με αριθμούς npcs, draw distance, αντανακλάσεις, physics, AI είναι cpu bound.

 

Στο παράδειγμα του Crysis 3 που έγραψα, την κίνηση της βλάστησης και τη βροχή την επεξεργάζεται η CPU και όχι η GPU. Σε πίστες που υπήρχαν αυτές οι συνθήκες είχα πρόβλημα με τον 980x. 

 

Εαν κάποιος φορτώσει άλλη πίστα χωρίς αυτά πχ, δεν θα βγάλει το ίδιο συμπέρασμα με το δικό μου και θα νομίζει ότι επειδή τρέχει εκεί ομαλα, άρα είναι έτσι και το υπόλοιπο παιχνίδι.

 

 

Hitman Absolution επίσης. Παιχνίδι εντελώς cpu bound.

Δοκιμάστε με 2600Κ vs 4790Κ και τα ξαναλέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον luffy, είχα κάποτε q9550 (με gtx570) και εβαλα το crysis 3, σε σκηνές με πάνω απο 2 παίχτες είχε drops σε σκηνές με πυροτεχνήματα είχε drops τύπου 25-30 fps οπότε αποφάσισα να βάλω τον 2500k μιας και απο ότι λέγανε οι i5 "αρκούν" και ήμουνα ικανοποιημένος, μέχρι που έφτασα στην πίστα με τα ατελέιωτα χόρτα, ο i5 μου μιας και 4 logical cores χτύπαγε 70% και η χρήση gpu μου dropare στα 60-70%. 'Εφυγε όπως ήταν και ηρθε ο 2600k το οποίο έπαιζε την πίστα smooth as a baby's ass, so χαζομάρες τύπου "η cpu μου είναι στα 60-70% οπότε δεν κάνει bottleneck" τα ξεχναμε, άμα η χρήση gpu δεν είναι σταθερα 99% τότε ή bottleneck έχεις ή SLI/CF. Σε cpu bound παιχνίδια θέλουμε υψηλό physics score και αρκετά logical cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα η cpu είναι στο 60-70 μπορείς να το πεις αυτό, το θέμα είναι ότι στη πράξη διαπιστώνουμε ότι η καλύτερη cpu δίνει παραπάνω

 

το θέμα είναι ότι παλιότερες cpu (και η δική μου) πλέον βαράνε κάτι 90% για πλάκα σε όλο και περισσότερους τίτλους, οπότε υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα η cpu είναι στο 60-70 μπορείς να το πεις αυτό, το θέμα είναι ότι στη πράξη διαπιστώνουμε ότι η καλύτερη cpu δίνει παραπάνω

 

το θέμα είναι ότι παλιότερες cpu (και η δική μου) πλέον βαράνε κάτι 90% για πλάκα σε όλο και περισσότερους τίτλους, οπότε υπάρχει θέμα

Κοίτα ας φέρουμε παράδειγμα το gta v, κανοντας βολτούλα χωρίς πολλα αμάξια cpu=20-25%. Πέφτουν ελικόπτερα, σκάνε μπατσικά, πυροβολισμόι καί με τους 3 κεντρικούς χαρακτήρες cpu=60%. Όταν χτυπάς max 60-70% είσαι μια χαρά, όταν όμως μέσος όρος είναι 60-70% its time for upgrade...αλλα θα μου πείς εγώ είμαι τελειομανής...btw ποιον i5 έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον 750 στα 3.8 και χτυπάω 90% σε αρκετές περιπτώσεις, γενικά είμαι πάνω από 70% συνέχεια

 

Με στοκ ρολόγια (2.66 GHz) είναι φοβερά ενοχλητικό, δε μπορώ να παίξω

 

Τα χει φάει τα ψωμιά του ο δικός μου, όσο και να το παλεύει

 

Αντίστοιχη περίπτωση και το unity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικές οι 4Κ οθόνες, αλλά απογοήτευση είναι οι κάρτες γραφικών.  Αυτές που είναι σε λογικές τιμές δεν μπορούν να υποστηρίξουν 4K (κυρίως gaming) με τίποτα, μόνο οι πανάκριβες και για πολύ καλά αποτελέσματα μόνο σε SLI ή Crossfire, ή με dual GPU, δηλαδή μπορείς να πάρεις άνετα σχετικά μια καλή 4Κ οθόνη, αλλά θα πρέπει να ξε-παραδιαστεις κυριολεκτικά για να αγοράσεις κάρτα ή κάρτες γραφικών ώστε να την εκμεταλλευτείς την 4K όπως θα ήθελες.

Ήθελα πολύ να αγοράσω πριν 1-2 μήνες και απογοητεύτηκα όταν έκανα τις παραπάνω διαπιστώσεις, οπότε ανέβαλα την αγορά για το "απώτερο" μέλλον, όταν επιτέλους βγουν κάρτες γραφικών 4Κ της προκοπής σε προσιτές, λογικές τιμές (δεν λέω πάνφθηνες, αλλά όχι αυτό το πράγμα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 27inc ultra-wide 1440p μe freeSynch, max refresh rate 120/144 hz, με καλούς χρόνους απόκρισης και καλή υλοποίηση που να μην κάνει περισσότερο από το πισί που έχω στήσει για να την τρέχω γίνεται να βγάλουν επιτέλους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...