Προς το περιεχόμενο

Ο Phill Schiller της Apple υπερασπίζεται το λεπτό iPhone και τα 16 GB αποθηκευτικού χώρου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη αλλα απο περιεργεια θα ρωτησω χωρις να τρολλαρω.

Ποσα ατομα εχει ακριβως η Apple στην αναπτυξη και βελτιωση του λογισμικου,που εκτος απο ενα δυο features που βαζει καθε χρονο κι AN διορθωνοντας bugs του ιδιου του λειτουργικου της και οχι αλλων,και με τι μισθο που να δικαιολογει την διαφορα τιμης;

Μάλλον τρολλάρεις θα έλεγα εκτός εάν η λογική σου είναι τόσο απλοϊκή που πιστεύεις ότι ο αριθμός features ενός λειτουργικού είναι κατα κάποιο τροπο ανάλογος με τον αριθμό των υπαλλήλων που απασχολούνται...

 

Επίσης εγώ μιλώ συγκεκριμένα για το κόστος software στα Galaxy σε σχέση με το iPhone επάνω σε αυτό που έγραψε ο Jophiel. Η Ms και η Google που αναφέρεις εσύ τι σχέση έχουν με αυτό που είπα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν κάποια στιγμή δουν τις πωλήσεις τους να πέφτουν, τότε θα δείτε αναβαθμίσεις με το κιλό. Αλλά άμα ακόμα και το δωδεκάρι το macbook, ή το χαζό το ρολόι τους κάνει εμπορική επιτυχία, εεε τότε δε φταίει η apple και κακώς την κατηγορείτε. Φταίει δηλαδή η apple που ο κόσμος δεν πάει καλά στα μυαλά του;

 

Και μη μου πείτε ότι τους πείθει το marketing. Εγώ είμαι apple fanboy και δε με πείσανε ούτε το ρολογάκι να πάρω, ούτε το άχρηστο το macbook, ούτε τα καινούργια i devices, αφού τίποτα ουσιαστικά καινούργιο δεν προσφέρουν. Και να σκεφτείτε ότι περιμένω κάθε παρουσίασή τους σαν κοσμοϊστορικό γεγονός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Εγώ είμαι apple fanboy και δε με πείσανε ούτε το ρολογάκι να πάρω, ούτε το άχρηστο το macbook, ούτε τα καινούργια i devices, αφού τίποτα ουσιαστικά καινούργιο δεν προσφέρουν. Και να σκεφτείτε ότι περιμένω κάθε παρουσίασή τους σαν κοσμοϊστορικό γεγονός.

Καλά το ρολόι συγκεκριμένα δε ξέρω άμα πείθει και τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπαει  το ρολοι θα το παρω και μαλλον και το νεο macbook .

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα ειστε πολυ μικροι για να κρινεται με τον τροπο που το κανετε - την βεβαιοτητα και την ειρωνεια  του ασχετου - επιχειρηματικες κινησεις κολοσσων  με τεραστια  και εξειδικευμενα  τμηματα  απο πισω τους.

Μπορει ο Μπαμπης  στο ινσομνια να εχει το κινεζικο  τηλεφωνακι του και να κρινει αφ'υψηλου,καθυβριζοντας   στελεχη που αμοιβονται οχι τυχαια με εκατομμυρια ,η πραγματικοτητα ομως τον  διαψευδει πανηγυρικα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη μου πείτε ότι τους πείθει το marketing. Εγώ είμαι apple fanboy και δε με πείσανε ούτε το ρολογάκι να πάρω, ούτε το άχρηστο το macbook, ούτε τα καινούργια i devices, αφού τίποτα ουσιαστικά καινούργιο δεν προσφέρουν. Και να σκεφτείτε ότι περιμένω κάθε παρουσίασή τους σαν κοσμοϊστορικό γεγονός.

 

Αυτή η Apple ρε παιδί μου δεν κάνει μάρκετιγκ. Μάγια κάνει.

Διευθυντής του τμήματος μάρκετιγκ να φανταστείς είναι στην πραγματικότητα ο Voldemort (ο πραγματικός όχι το μέλος του Insomia) ο οποίος μας έχει υπνωτήσει όλους.

Μόνο κάποιοι εκλεκτοί γλύτωσαν που ο εγκέφαλος τους έχει IQ 200+ και γι αυτό το λόγο μπόρεσαν να δουν την πλάνη και χρησιμοποιούν Android. Τώρα προσπαθούν να μας σώσουν... Ας είναι καλά τα παιδιά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τρολλάρεις θα έλεγα εκτός εάν η λογική σου είναι τόσο απλοϊκή που πιστεύεις ότι ο αριθμός features ενός λειτουργικού είναι κατα κάποιο τροπο ανάλογος με τον αριθμό των υπαλλήλων που απασχολούνται...

 

Επίσης εγώ μιλώ συγκεκριμένα για το κόστος software στα Galaxy σε σχέση με το iPhone επάνω σε αυτό που έγραψε ο Jophiel. Η Ms και η Google που αναφέρεις εσύ τι σχέση έχουν με αυτό που είπα;

Οταν καποιος σου λεει οτι δεν τρολλαρει και θελει να εχει μια εικονα του τι ισχυριζεται καποιος δεν τρολλαρει.

Εσυ λοιπον που δεν τρολλαρεις εχεις καποια στατιστικα,στοιχεια κλπ που να τεκμηριωνει αυτο που ειπωθηκε στην ερωτηση μου σε απαντηση σου;

Αν οχι...ασε να πει καποιος που ξερει.

Ξερετε ολα τα οικονομικα στοιχεια της εταιρειας ως μετοχοι και δεν ξερετε ποσοι και με τι κοστος απασχολουνται στην αναπτυξη ενος λειτουργικου οπως το περιεγραψα.Να ξερει ο καθε χρηστης τι πληρωνει σε καθε συσκευη δεν ειναι κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος σου λεει οτι δεν τρολλαρει και θελει να εχει μια εικονα του τι ισχυριζεται καποιος δεν τρολλαρει.

Εσυ λοιπον που δεν τρολλαρεις εχεις καποια στατιστικα,στοιχεια κλπ που να τεκμηριωνει αυτο που ειπωθηκε στην ερωτηση μου σε απαντηση σου;

Αν οχι...ασε να πει καποιος που ξερει.

 

Δηλαδή χρειάζεσαι ειδικά στατιστικά στοιχεία και αποδείξεις για να συμπεράνεις εαν η ανάπτυξη και το κόστος του ios είναι μεγαλύτερο από αυτό του touchwiz? Ενός απλού launcher που κάθεται επάνω σε ήδη ολοκληρωμένο λειτουργικό άλλης εταιρίας.

Δεν νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

 

 

ΥΓ:

Και γενικά (ίσως όχι εσύ προσωπικά) παρατηρώ ότι η οποιαδήποτε αρνητικότητα για την Apple είναι απολύτως αποδεκτή και μη αμφισβητήσιμη ακόμα και αν προέρχεται απο το μπολγκ του μπακάλη αλλά για το αντίστροφο, θα πρέπει να αποδειχθεί με βάση στοιχείων, μελετών, στατιστικών δεδομένων, υπογραφών και δεν ξέρω κι εγώ τι.

Εν τέλει ακόμα και όλα αυτά να βλέπατε, πάλι θα τα αμφισβητούσατε οπότε... κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή χρειάζεσαι ειδικά στατιστικά στοιχεία και αποδείξεις για να συμπεράνεις εαν η ανάπτυξη και το κόστος του ios είναι μεγαλύτερο από αυτό του touchwiz? Ενός απλού launcher που κάθεται επάνω σε ήδη ολοκληρωμένο λειτουργικό άλλης εταιρίας.

Δεν νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

 

 

ΥΓ:

Και γενικά (ίσως όχι εσύ προσωπικά) παρατηρώ ότι η οποιαδήποτε αρνητικότητα για την Apple είναι απολύτως αποδεκτή και μη αμφισβητήσιμη ακόμα και αν προέρχεται απο το μπολγκ του μπακάλη αλλά για το αντίστροφο, θα πρέπει να αποδειχθεί με βάση στοιχείων, μελετών, στατιστικών δεδομένων, υπογραφών και δεν ξέρω κι εγώ τι.

Εν τέλει ακόμα και όλα αυτά να βλέπατε, πάλι θα τα αμφισβητούσατε οπότε... κουβέντα να γίνεται.

Ξαναδιαβασε αυτα που ειπα και αν καταλαβεις δωσε μια απαντηση.

Αν οχι μην λες τα δικα σου συνεχεια επειδη δεν απαντας σε αυτο που ρωτω.

Ασε τους μπακαληδες και ποιος το εχει μεγαλυτερο...το touchwiz κλπ...μιλησα για προσωπικο,απασχοληση,λειτουργικο και κοστος.

Εαν δεν ξερεις δεν εχεις στοιχεια αστο εδω μπας και ξερει καποιος αλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε αυτα που ειπα και αν καταλαβεις δωσε μια απαντηση.

Αν οχι μην λες τα δικα σου συνεχεια επειδη δεν απαντας σε αυτο που ρωτω.

Ασε τους μπακαληδες και ποιος το εχει μεγαλυτερο...το touchwiz κλπ...μιλησα για προσωπικο,απασχοληση,λειτουργικο και κοστος.

Εαν δεν ξερεις δεν εχεις στοιχεια αστο εδω μπας και ξερει καποιος αλλος...

 

Τι ακριβως θελεις να μαθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως θελεις να μαθεις ?

Αριθμος προσωπικου απασχολησης αναπτυξης ios.(π.χ αν στο android εχουμε 30 ατομα,ποσα στο ios;).

Aμοιβες αυτων(αν υπαρχουν στο περιπου).(π.χ ενας μεσος υπαλληλος στη google παιρνει 2,000 ευρω το μηνα),ποσο στο ios;

Κοστος ios ανα συσκευη.(π.χ πες οτι το android,τα wp κοστιζουν για να τα βαλουν επανω η samsung και η οποια εταιρεια 5-10 ευρω(τυχαιο νουμερο)ανα συσκευη,τι αντιστοιχο γινεται στο ios;

Kαι κοστος συσκευης(hardware)ξερο.

Αυτα ρωταω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθμος προσωπικου απασχολησης αναπτυξης ios.(π.χ αν στο android εχουμε 30 ατομα,ποσα στο ios;).

Aμοιβες αυτων(αν υπαρχουν στο περιπου).(π.χ ενας μεσος υπαλληλος στη google παιρνει 2,000 ευρω το μηνα),ποσο στο ios;

Κοστος ios ανα συσκευη.(π.χ πες οτι το android,τα wp κοστιζουν για να τα βαλουν επανω η samsung και η οποια εταιρεια 5-10 ευρω(τυχαιο νουμερο)ανα συσκευη,τι αντιστοιχο γινεται στο ios;

Kαι κοστος συσκευης(hardware)ξερο.

Αυτα ρωταω...

 

Για τη Samsung/Google να σου παραγγείλουμε τίποτα ή στα έχουν παραδώσει ήδη οι δικηγόροι?

 

Εν το μεταξύ ούτε εσύ απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπαει  το ρολοι θα το παρω και μαλλον και το νεο macbook .

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα ειστε πολυ μικροι για να κρινεται με τον τροπο που το κανετε - την βεβαιοτητα και την ειρωνεια  του ασχετου - επιχειρηματικες κινησεις κολοσσων  με τεραστια  και εξειδικευμενα  τμηματα  απο πισω τους.

Μπορει ο Μπαμπης  στο ινσομνια να εχει το κινεζικο  τηλεφωνακι του και να κρινει αφ'υψηλου,καθυβριζοντας   στελεχη που αμοιβονται οχι τυχαια με εκατομμυρια ,η πραγματικοτητα ομως τον  διαψευδει πανηγυρικα . 

Για μίλα μου για λάθος αποφάσεις τεράστιων εταιριών (Nokia, HTC, Sony κλπ). Αυτοί άραγε δεν πληρώνονται με εκατομμύρια ή δεν έχουν εξειδικευμένα τμήματα από πίσω τους;

 

Το χω πει, και το ξανα-λεω. Αυτοί πληρώνονται για να πείσουν τον κάθε Μπάμπη (και του Insomnia) να αγοράσουν το προϊόν. Αν οι Μπάμπηδες δεν αγοράσουν εν τέλει το προϊόν, μάντεψε ποιος κάνει λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνολο που εχει παει στην ερευνα και αναπτυξη ανα εταιρεια, οχι θα βγει κατι απλα βλεπω οτι το συζητατε σε ολη την σελιδα

 

apple - 6.041.000.000

google - 9.832.000.000

samsung - 13.265.959.000

microsoft - 11.381.000.000

 

 

δεν μπορεις να δεις ποσα απο αυτα επενδυθηκαν σε ποιον τομεα και λογικα δεν θα τα βρεις ευκολα οσο και να ψαξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η Apple ρε παιδί μου δεν κάνει μάρκετιγκ. Μάγια κάνει.

Διευθυντής του τμήματος μάρκετιγκ να φανταστείς είναι στην πραγματικότητα ο Voldemort (ο πραγματικός όχι το μέλος του Insomia) ο οποίος μας έχει υπνωτήσει όλους.

Μόνο κάποιοι εκλεκτοί γλύτωσαν που ο εγκέφαλος τους έχει IQ 200+ και γι αυτό το λόγο μπόρεσαν να δουν την πλάνη και χρησιμοποιούν Android. Τώρα προσπαθούν να μας σώσουν... Ας είναι καλά τα παιδιά...

Αγαπητέ φίλε από ipad 2 γράφω και τηλέφωνο έχω ακόμα ένα 3GS 32 GB. ´Οταν αγόρασα το iPhone από Εδιμβούργο όπου σπούδαζα είχε 540 λίρες καινούργιο και χωρίς συνδέσεις και στην πιο ακριβή του έκδοση. Η αντίστοιχη έκδοση του iPhone τώρα είναι πολύ πιο ακριβή, ενώ ουσιαστική χρηστική αναβάθμιση εγώ δε βλέπω για να δικαιολογήσω 1100 ευρώ. Επίσης σύγκρινε τιμές σε iPhone και ipad. Android δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δεν έχω άποψη. Αντιθέτως συγκρίνω το παρελθόν με το παρόν της apple και το παρόν δεν μου αρέσει. Οι αναβαθμίσεις που γίνονται τώρα σε ios και osx έπρεπε να είχαν γίνει χρόνια πριν και το πόσα χρόνια πριν ας το κρίνει ο καθένας μόνος του. Μετά από 2 MacBook Pro που έχω αγοράσει αναγκάστηκα να πάρω PC 2500 ευρώ, να το κάνω και hackintosh για να μπορώ να έχω μια κάρτα γραφικών της προκοπής, κάτι που ούτε σε imac ούτε σε Mac Pro βρίσκει κανείς ειδικά αν θέλει να παίξει και κάνα game, εκτός αν η τιμή φύγει πολύ... Και ξαφνικά θυμήθηκαν να δοκιμάσουν το metal σε osx μπας και δούμε κάτι καλύτερο στο gaming και στο photoshop... Άμα όμως μπεις στο 9to5mac και σε αντίστοιχα site τα μισά άρθρα ασχολούνται με το ποιο celebrity φορά την όποια έκδοση iwatch. Εγώ αυτό το θεωρώ κατάντια και αν εσείς όχι, τότε καλά κάνει η apple και κάνει ό,τι θέλει. Τώρα αν το marketing είναι τόσο δυνατό ώστε να κάνει το μυαλό του κοινού ανθρώπου αλοιφή, τότε marketing και μαγεία είναι πολύ κοντά!
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε από ipad 2 γράφω και τηλέφωνο έχω ακόμα ένα 3GS 32 GB. ´Οταν αγόρασα το iPhone από Εδιμβούργο όπου σπούδαζα είχε 540 λίρες καινούργιο και χωρίς συνδέσεις και στην πιο ακριβή του έκδοση. Η αντίστοιχη έκδοση του iPhone τώρα είναι πολύ πιο ακριβή, ενώ ουσιαστική χρηστική αναβάθμιση εγώ δε βλέπω για να δικαιολογήσω 1100 ευρώ. Επίσης σύγκρινε τιμές σε iPhone και ipad. Android δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δεν έχω άποψη. Αντιθέτως συγκρίνω το παρελθόν με το παρόν της apple και το παρόν δεν μου αρέσει. Οι αναβαθμίσεις που γίνονται τώρα σε ios και osx έπρεπε να είχαν γίνει χρόνια πριν και το πόσα χρόνια πριν ας το κρίνει ο καθένας μόνος του. Μετά από 2 MacBook Pro που έχω αγοράσει αναγκάστηκα να πάρω PC 2500 ευρώ, να το κάνω και hackintosh για να μπορώ να έχω μια κάρτα γραφικών της προκοπής, κάτι που ούτε σε imac ούτε σε Mac Pro βρίσκει κανείς ειδικά αν θέλει να παίξει και κάνα game, εκτός αν η τιμή φύγει πολύ... Και ξαφνικά θυμήθηκαν να δοκιμάσουν το metal σε osx μπας και δούμε κάτι καλύτερο στο gaming και στο photoshop... Άμα όμως μπεις στο 9to5mac και σε αντίστοιχα site τα μισά άρθρα ασχολούνται με το ποιο celebrity φορά την όποια έκδοση iwatch. Εγώ αυτό το θεωρώ κατάντια και αν εσείς όχι, τότε καλά κάνει η apple και κάνει ό,τι θέλει.

Eνας λογικος(apple-της)χρηστης και ανθρωπος.

Αρχισα να φοβαμαι οτι εχουν εξαφανιστει απο αυτον τον πλανητη...

like σε ολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...