Προς το περιεχόμενο

Τι πιστεύετε για τα πολλά έτοιμα πράγματα (APIs);


Vector2D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

έκανα αυτό το Post στο Web γιατί είναι ένας τομέας που έχει 'καταντήσει' να δουλεύει με έτοιμα πράγματα.

 

Είμαι υπέρ των CMS, JQuery αντί για καθαρή js αλλά ρε παιδιά το έχουν 'παρακάνει'  -για μενα- με τα έτοιμα εργαλεία.

 

Πλέον φτιάχονται σιτες χωρίς γραμμή κώδικα, στην τιμή των 1-2-5κ ευρώ.

 

Κάνω αυτό το Post με αφορμή αυτό που ακούμε σε μια δουλειά "έχεις όρεξη για να μάθεις;"

>Έχω όρεξη για να μάθω αυτό που αγαπώ και να το κάνω εγώ ο ίδιος.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει (δεν έχω όρεξη) σε ένα Project να γράφω κώδικα μόνο στο 10% (και πολλές φορές ακόμα καθόλου).

 

Μου αρέσει ο προγραμματισμός, μου αρέσει να γράφω κώδικα. Δεν μου αρέσει να κουνάω το ποντίκι όλη την ώρα.

 

-----------

 

Στο Desktop είναι τόσο 'τραγικά' τα πράγματα; γράφει κανείς κώδικα; ή ακόμα και απλά πράγματα θα βασιστούν σε frameworks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε κάτσε ανακάλυπτε κάθε φορά το τροχό, ποιος σε εμποδίζει? Όλα αυτα που αναφέρεις παραπάνω apis-frameworks κλπ έχουν γίνει για να κάνουν πιο εύκολη τη ζωή του developer. Για το ότι πάντως σε ένα project γράφεις μόνο 10% κώδικα, τι project είναι αυτό? Και για τα έτοιμα εργαλεία που λες που κουνάς μόνο το ποντίκι σε περιορίζουν πάρα πολύ, αν θες extra πράγματα πρέπει να λερώσεις χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να έχεις γνώση από όλα τα βασικά, αλλά όταν χρειάζεται μια ταξηνομημένη δομή λεξικού με ταχύτητα αναζήτησης Ο(1) τότε δεν σε χαλάει κάποια έτοιμη δομή με indexes και βάσεις και τέτοια.. Απλά μαθαίνεις μια γλώσσα προγραμματισμού, που έχει μια δομή και δυνατότητες, και ξεχνάς και εσύ αφαιρετικά τι κάνει ο υπολογιστής στο βάθος.. Μόνο αφαιρετικά μπορείς να φτιάξεις κάτι σοβαρό πλέον,  και όσο μεγαλύτερο το αφαιρετικό επίπεδο, τόσο πιο αποδοτικός γίνεσαι. Βέβαια για εκπαιδευτικούς λόγους προτείνω να δοκιμάσεις τα πάντα μόνος σου, και μετά βάλε ένα framework και όταν το κάνεις σε 5 γραμμές, καθαρά, κάνε κάτι πιο μεγάλο μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έκανα αυτό το Post στο Web γιατί είναι ένας τομέας που έχει 'καταντήσει' να δουλεύει με έτοιμα πράγματα.

 

Είμαι υπέρ των CMS, JQuery αντί για καθαρή js αλλά ρε παιδιά το έχουν 'παρακάνει'  -για μενα- με τα έτοιμα εργαλεία.

 

Πλέον φτιάχονται σιτες χωρίς γραμμή κώδικα, στην τιμή των 1-2-5κ ευρώ.

 

Κάνω αυτό το Post με αφορμή αυτό που ακούμε σε μια δουλειά "έχεις όρεξη για να μάθεις;"

>Έχω όρεξη για να μάθω αυτό που αγαπώ και να το κάνω εγώ ο ίδιος.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει (δεν έχω όρεξη) σε ένα Project να γράφω κώδικα μόνο στο 10% (και πολλές φορές ακόμα καθόλου).

 

Μου αρέσει ο προγραμματισμός, μου αρέσει να γράφω κώδικα. Δεν μου αρέσει να κουνάω το ποντίκι όλη την ώρα.

 

-----------

 

Στο Desktop είναι τόσο 'τραγικά' τα πράγματα; γράφει κανείς κώδικα; ή ακόμα και απλά πράγματα θα βασιστούν σε frameworks? 

 Μα τα sites (html, css) δεν ειχανε ποτε να κανουνε ιδιαιτερα με προγραμματισμο. Αφου οι html, css δεν ειναι γλωσσες προγραμματισμου.

 Με design εχουνε να κανουνε. Απο εκει και περα οταν μπαινει στην μεση πολυπλοκος σε εισαγωγικα javascript , php κωδικας τοτε εχεις να κανεις με προγραμματισμο. Εξαρταται απο τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε να δεις.. όπως σου είπαν.
Δεν υπάρχει λόγος να ανακαλύπτεις τον τροχό ξανά.
Ακόμη και custom app να φτιάξεις θα την γράψεις σε κάποιο framework (symfony, laravel Κλπ)
Τον τροχό θα τον ανακαλύψεις στην απίθανη περίπτωση που δεν υπάρχει κάποια βιβλιοθήκη γιαυτό!

Τώρα για τους ετοιματζήδες, έτοιμο theme => περνάω το Content => έτοιμο το Site οκ.
Για να γίνεται αυτό πάει να πει ότι υπήρχε ζήτηση!
Αν θέλεις να ξεφύγεις από τις τιμές των 100-200€ μπορείς! Στο χέρι σου είναι αν είσαι freelancer.
Μάθε ένα CMS ή γράψε ένα CMS δικό σου (το οποίο όσο καλά και να το Documentάρεις δεν θα είναι το ίδιο με κάποιο από τα γνωστά) και μετά δημιούργησε εκεί πάνω!
Αν δουλεύεις για κάποια εταιρεία τότε είτε φεύγεις για κάπου καλύτερα ή μένεις και δεν παραπονιέσαι.
9,5/10  φορές οι πελάτες έχουν το άδικο που ζητάνε τέτοια site.
Στο χέρι του freelancer ή client service της εταιρείας να τον "μαλώσει" και να του δώσει να καταλάβει πόσο αρνητικό αντίκτυπο θα έχει κάτι τέτοιο για την επιχείρηση του.

Επίσης τα site που έχουν γίνει στο πόδι φαίνονται από μακριά και η σωστή εταιρεία ή ο επιχειρηματίας δεν θα προτιμήσουν κάτι τέτοιο.
Αν το κάνουν υποβιβάζουν οι ίδιοι το προϊόν τους ή την υπηρεσία τους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσει (δεν έχω όρεξη) σε ένα Project να γράφω κώδικα μόνο στο 10% (και πολλές φορές ακόμα καθόλου).

 

Γράφεις πολύ λίγο κώδικα προφανώς επειδή μιλάμε για μια σελίδα πολύ στάνταρ, τα ίδια παντελάκη μου με την προηγούμενη φορά. Δεν είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει. Αντίστοιχα, όταν ας πούμε φτιάχνεις επαγγελματικές κάρτες το περιθώριο που έχεις για να σχεδιάσεις με το χέρι είναι από μηδέν ως ελάχιστο. Αλλά δε φταίνε οι κάρτες γι' αυτό, αν θέλεις να σχεδιάζεις τότε αντί για κάρτες που λίγο πολύ είναι στάνταρ τα πράγματα ξεκίνα να κάνεις σκίτσα.

 

Το ότι δε σου αρέσει αυτό σημαίνει πως θέλεις να το κάνεις για το χόμπι σου -- δεκτό και ωραίο. Αλλά όταν είσαι επαγγελματίας και ιδιαίτερα όταν είσαι καλός επαγγελματίας και ακόμα περισσότερο σε τομείς που ονομάζονται "engineering", αυτό που σου αρέσει για ένα μη εξεζητημένο project είναι εξ ορισμού η πιο πρακτική λύση που υπάρχει.

 

Γενικά μη μπερδεύεις το βγάζω γούστα με το κάνω δουλειά.

Κάνω αυτό το Post με αφορμή αυτό που ακούμε σε μια δουλειά "έχεις όρεξη για να μάθεις;"

>Έχω όρεξη για να μάθω αυτό που αγαπώ και να το κάνω εγώ ο ίδιος.

 

Και ο εργοδότης έχει όρεξη να σε πληρώνει για να μάθεις αυτό που αγαπάει η επιχείρηση και να κάνεις όσο λιγότερα πράγματα χρειάζεται για να βγει η δουλειά. Προφανώς στην πορεία θα μάθεις και διάφορα παράπλευρα, αλλά μιλάμε για εργασία όχι για σπουδές με υποτροφία.

 

Στην πράξη αυτό που συμβαίνει για πολλούς λόγους είναι ότι κάνεις αυτό που αγαπάς ο ίδιος στο δικό σου χρόνο (ως χόμπι κανονικά) και χρησιμοποιείς αυτά που έμαθες για να βρεις μια άλλη δουλειά στην οποία θα έχεις περισσότερο χώρο να εκφραστείς κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξέρω Drupal, επέλεξα να κάνω τη σελίδα μου σε καθαρή PHP χωρίς κανένα framework(απλή σείδα είναι και δεν χρειάζεται...).

 

Κέρδος; πολύ καλύτερες ταχύτητες και σκορ στο Pagespeed Insights 95-97% mobile / 99% Desktop (θα μπορούσα να έχω +1 και στα 2 αλλά δεν κάνω minify την html για ευνόητους λόγους).

 

Το συγκεκριμένο σιτε το είχα σε Drupal και έπιανα 84% mobile / 92%~ desktop (me advagg)

 

Φυσικά όλα έχουν και ένα κόστος...

 

  • Αναγκάστηκα να κάνω Clean Urls (τα οποία ναι μεν δουλεύουν αλλά όταν χτυπάω λάθος url δεν κάνει redirect home Page γιατί δεν το έχω στήσει σωστά :P )
  • Αναγκάστηκα να φτιάξω σύστημα για SEO. Να δημιουργεί αυτόματα titles/keywords/description με βάση το άρθρο. Είναι καλό να έχεις τον απόλυτο έλεγχο στο SEO αλλά και παράλληλα ρίσκο.... για κάποιον που είναι άπειρος με το SEO θα έπρεπε να αφήνει το σύστημα (CMS) να αποφασίζει μόνο του για τα keywords/description κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απολύτως θεμιτό ως developer να θέλεις να γράφεις και να ασχολείσαι με συγκεκριμένες τεχνολογίες που σου αρέσουν. Όμως απο καθαρά επιχειρηματικής άποψης τα έτοιμα API's, frameworks etc βολεύουν και τον εργοδότη και τον προγραμματιστή.

 

Φαντάσου ότι πας σε μια εταιρεία η οποία έχει φτιάξει το δικό της SuperDuperAPI. Το μαθαίνεις πολύ καλά, το επεκτείνεις με δικά σου custom modules και μετά απο 4 χρόνια σε απολύουν ή φεύγεις. Η γνώση του superduperAPI σου είναι πλέον άχρηστη. Αντίστοιχα και η εταιρεία απο την οποία έφυγες θα πρέπει να αφιερώσει χρόνο να εκπαιδεύσει κάποιον.

 

Αυτό δεν συμβαίνει αν χρησιμοποιεί κάποιο έτοιμο framework. Έχεις δίκιο ότι πλέον φτιάχνονται sites με 5κ αλλά υπάρχουν και σοβαρές διαδικτυακές εφαρμογές οι οποίες πληρώνουν πολύ καλά τους developers να τις αναπτύσσουν και να τις συντηρούν.

 

Απο προσωπική μου εμπειρία, όλα τα ετοιματζίδικα είναι πολύ ωραία για να κάνεις κάτι εύκολο πολύ γρήγορα, αλλά όταν θέλεις να κάνεις κάτι σοβαρό με load balancing, distributed resources και να διαχειρίζεσαι πολλά request/s, άν έχεις complex data models etc, θα πρέπει όπως είπε και φίλος πιο πάνω να "λερώσεις χέρια". 

 

Έ τώρα site για το "Σουβλατζίδικο του Μήτσου" δεν είνα σοβαρή εργασία όπως καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι! καλά τα λες.

 

Εμένα η απορία μου είναι, ποια είναι αυτά τα σύνθετα Sites? ποια είναι τα Complex Data; (σε ρωτάω γιατί έχω διαβάσει και αλλού -εδώ- τέτοια πράγματα)

 

Αν μιλάμε για Complex Data/Problems σε Ιστοσελίδες... άστα... 

 

 

Τώρα φυσικά υπάρχει και ένα 2%? ιστοσελίδων που έχουν μηχανισμούς δύσκολους κλπ. Θα ασχοληθούμε με το 2%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η απορία μου είναι, ποια είναι αυτά τα σύνθετα Sites? ποια είναι τα Complex Data; (σε ρωτάω γιατί έχω διαβάσει και αλλού -εδώ- τέτοια πράγματα)

 

Όλα αυτά στα οποία τα σχετικά νούμερα έχουν καμπόσα μηδενικά από πίσω.

 

Νομίζω κάνεις το κλασικό λάθος να πιστεύεις πως το custom χρειάζεται όταν έχεις "σύνθετα sites" και "σύνθετα data" με την έννοια ότι έχει σα να λέμε πολύπλοκες φόρμες με πολλά πεδία -- καμία σχέση απολύτως. Το custom χρειάζεται όταν δε σε καλύπτει το έτοιμο, και το έτοιμο απευθύνεται "στο λαό" (πρόσωπα και SMEs μέχρι ενός σημείου).

 

Άμα είσαι π.χ. εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας μπορεί σε επίπεδο feature set να σε καλύπτει το wordpress, αλλά το να κάνεις το site σε wordpress είναι εγγυημένη μέθοδος για φούντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ των CMS, JQuery αντί για καθαρή js αλλά ρε παιδιά το έχουν 'παρακάνει'  -για μενα- με τα έτοιμα εργαλεία.

 

 

Kι εγώ ότι κάνω το κάνω με δικό μου κώδικα , εκτός από τη χρήση του bootstrap . 

 

Σε μια εταιρία μου ζήτησαν να μάθω το framework cakephp για τις ανάγκες τους. Έγραψα λίγο κώδικα από αυτά που έμαθα και μετά αρνήθηκα την πρόσληψη. Ο λόγος είναι ότι τα framework με περιορίζουν πάρα πολύ και το άλλο είναι ότι λυπάμαι τους server με το τόσο μεγάλο load απλά για να εμφανίσει κάτι από τη βάση δεδομένων.

 

Mετά από διατριβή με τη γλώσσα προγραμματισμού μου είναι ποιο εύκολο να φτιάξω το δικό μου app παρά να χρησιμοποιήσω κάτι έτοιμο.

 

Αφού έχω γράψει την διαδικασία για να φτιάξω το πρόγραμμα που θέλω πολλές φορές μου είναι εύκολο να το επαναλάβω. Και ο συνδυασμός διαδικασιών θα μου δώσει ξεχωριστώ αποτέλεσμα ανάλογα με τις ανάγκες μου.

 

Στην Ελλάδα δεν έχω δει επιχείρηση πλέων των μεγάλων κεφαλαίων που να δουλεύει έτσι. Συν του ότι όλες οι επιχειρήσεις στο αντικείμενο τα μόνα είδη web site που φτιάχνουν είναι blog e-shop και presentetion. Δεν σέβονται την ανάγκη των προγραμματιστών για δημιουργική εργασία και αποσκοπούν στο κέρδος και όχι στην εξυπηρέτηση αναγκών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Ο λόγος είναι ότι τα framework με περιορίζουν πάρα πολύ

Σε τι σε περιορίζουν δηλαδή?

*btw με ένα framework ο κώδικας σου διαβάζεται και πολύ πιο εύκολα από τους άλλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν έχω δει επιχείρηση πλέων των μεγάλων κεφαλαίων που να δουλεύει έτσι. Συν του ότι όλες οι επιχειρήσεις στο αντικείμενο τα μόνα είδη web site που φτιάχνουν είναι blog e-shop και presentetion. Δεν σέβονται την ανάγκη των προγραμματιστών για δημιουργική εργασία και αποσκοπούν στο κέρδος και όχι στην εξυπηρέτηση αναγκών.

 

Για να καταλάβω, εδώ λες ότι οι επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν προγραμματιστές με σκοπό να γίνει μια δουλειά θα έπρεπε να σέβονται (για κάποιο λόγο....?) τις απλές καθημερινές ανάγκες των προγραμματιστών όπως π.χ. το να αισθάνονται ότι κάνουν δημιουργική εργασία σε βαθμό που να το βάζουν πάνω από τη δουλειά που πρέπει να γίνει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι σε περιορίζουν δηλαδή?

 

Στα MVC αναφέρομαι και έχω κάνει χρήση μόνο το cakephp.

Είναι πολύ σπαστικό κάθε controller να αναφέρετε σε ένα table της db και συνδέετε με το αντίστοιχο model και view. 

Και για να το επεξεργαστώ και να το εμφανίσω στην οθόνη πρέπει πρέπει να έχω ανοιχτά 3 αρχεία και να πάω σύμφωνα με τους κανόνες του MVC για να τα συνδυάσω. Μου ακούγετε σαν τρέλα.

 

Θέλει γνώσεις και για τη php και για το mvc αλλά αν ξέρω php γιατί να μάθω κάποιο MVC ; για να κάνω κάτι γρήγορα ; Αφού μπορώ να το κάνω εξίσου γρήγορα με τη σωστή μέθοδο και τη χρήση κώδικα από προηγούμενα project.

 

 

 

*btw με ένα framework ο κώδικας σου διαβάζεται και πολύ πιο εύκολα από τους άλλους

 

Τι δε μπορεί να διαβάσει από τον απλό κώδικα τα include ή τα if ; Και τα MVC και τον απλό κώδικα θέλει χρόνο να τα διαβάσει ένας τρίτος αλλά στον απλό κώδικα δε χρειάζεται να μάθει το MVC. Αυτό βέβαια προυποθέτει ο δημιουργός να μην έχει κάνει αλόγιστη χρήση Κλάσσεων γιατί μόνο αυτό μπορεί να πάρει πολύ χρόνο να το διαβάσει κάποιος.

Για να καταλάβω, εδώ λες ότι οι επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν προγραμματιστές με σκοπό να γίνει μια δουλειά θα έπρεπε να σέβονται (για κάποιο λόγο....?) τις απλές καθημερινές ανάγκες των προγραμματιστών όπως π.χ. το να αισθάνονται ότι κάνουν δημιουργική εργασία σε βαθμό που να το βάζουν πάνω από τη δουλειά που πρέπει να γίνει;

defacer όχι δε το εννοώ έτσι. Εννοώ ότι το Internet για μια επιχείρηση είναι ένα εργαλείο ανάπτυξης της επιχείρησης 'του πελάτη'. Αυτό δε γίνετε σεβαστό από τους 'γνώστες' του web development που κάνουν την εργασία. Έτσι αυτό που κάνουν είναι να αντιγράφουν template και themes από το ένα web site στο άλλο οι προγραμματιστές σε τέτοιο βαθμό που θα μπορούσε να το κάνει αυτό και η γραμματέας της επιχείρησης (στην Ελλάδα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...