Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για τηγάνι μαγειρέματος


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχετε να μου προτείνετε καλό τηγάνι; (περισσότερο τύπο τηγανιού: ανοξείδωτο, teflon, πέτρινο, enamel;)

έχει βγει τίποτα σε αντικολλητικό που να αντέχει και στις υψηλότερες θερμοκρασίες;

ζητώ απόψεις για πράγματα που έχετε χρησιμοποιήσει και όχι τι ακούσατε ή διαβάσατε στην περίληψη του προϊόντος που μπορώ να διαβάσω και μόνος μου

πχ μην μου πετάξετε τπτ πάρε μαντεμένια απλά γιατί ακούσατε ότι αυτά χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, υπάρχουν άλλοι λόγοι που τα χρησιμοποιούν

επίσης αν και δεν είμαι οπαδός της μάρκας, στη συγκεκριμένη περίπτωση εκτός από τον τύπο με ενδιαφέρει να μου πείτε τουλάχιστον για τι επίπεδο μάρκας/τιμής/ποιότητας μιλάμε

το λέω γιατί διαβάζω συνέχεια 'πήρα ένα τέτοιο και μου διαλύθηκε σε δυο βδομάδες', 'πήρα το άλλο και πάλι τα ίδια' αλλά δεν γράφουν και ότι το αγόρασαν 5 ευρώ έξω από την ασοε που σημαίνει ότι μπορεί να φταίει η ποιότητα κατασκευής και όχι το αν είναι ανοξείδωτο ή κεραμικό

αυτά για τα οποία δεν γνωρίζω τπτ απολύτως είναι με την 'πέτρινη' επίστρωση, έχει κανείς από αυτά;

τα πιο ακριβά teflon έχουν κάτι περισσότερο; από όσο βλέπω στις προδιαγραφές δεν αντέχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες, γιατί κάνουν τόσο;

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα μακριά από Teflon.

Πριν κανα μισό χρόνο πήρα ένα κεραμικό Wok της Genius Cerafit Fusion κανα 60άρι αν θυμάμαι καλά.

Δεν το γράφω ούτε να παινευτώ ούτε για διαφήμιση.

Αποσπώμενο χερούλι για να μπαίνει και σε φούρνο.Kάνει για όλες τις κουζίνες ακόμα και μαγνητικές.

Το πολύ καλό είναι ότι καθαρίζει πραγματικά με ένα πέρασμα οτιδήποτε και να μαγειρέψεις.Δεν κολλάει τίποτα απολύτως.

Αρκετά ελαφρύ στο χέρι.

Το πόσο αντέχει από θερμοκρασίες δεν γνωρίζω,αλλά αν μπαίνει σε φούρνο λογικά έχει κάποιες αντοχές.Αν δεν κάνω λάθος μέχρι 450 βαθμούς

Μόνο τα κεραμικά θέλουν προσοχή να μην ανακατεύεις με μεταλλικά αντικείμενα.Χαλάνε την επίστρωση σιγά σιγά.Μόνο με ξύλινα.

Και το καθάρισμα με την μαλακή μεριά του σφουγγαριού.

Το προτείνω με χίλια.

Κοίτα και τα σιδερένια αλλά έχουν και αυτά ιδιαιτερότητες που δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα διαφωνησω με τον από πάνω γιατί αυτό που πήρε είναι από telemarketing και είναι κανόνας ότι δεν αγοράζεις ποτέ τίποτα από telemarketing, οσο καλό και να σου φαίνεται. Οπως δεν αγοράζεις από πλασιέ, παρουσιάσεις σε σπίτια κλπ.

Εχω δοκιμάσει Fest που ειναι πολύ οικονομικά και σχετικά ελαφριά (κάπου 20 ευρώ), Green Pan που ειναι λίγο πιό βαριά και ελάχιστα πιό ακριβά (κάπου 30) και Izzy που ειναι μάλλον στην ίδια κατηγορία με τα Green. Fissler δεν παίρνω όχι μόνο τρελής τιμής αλλά και επειδή είναι πολύ βαριά. Ειχα και ενα IKEA με μια μαυρη επιστρωση που δεν ξερω τι ηταν, αλλα ξεφλουδισε πολυ γρηγορα με εβγαζε μαυρα κομματακια στο φαγητο. Εχω δοκιμάσει λοιπόν σιγουρα κεραμικά και τεφλόν και δεν έχω δει διαφορά στην αντοχή. Ανοξειδωτο εχω μονο ενα που τηγανιζω πατατες γιατι δεν μου φαινεται να εχει αλλη χρηση.

Το κακό σε μένα είναι πως δε φτουράνε πολύ τα τηγάνια γιατι το έτερο ήμισυ όλο και με κάτι θα τα ξύσει, πάντα μαγειρεύει σε μεγάλες θερμοκρασίες και φυσικά τα βρέχει με κρυο νερο οσο ειναι ζεστα και στραβωνουν (βεβαια ολα αυτα τα εκανα κι εγω στο παρελθον γιατι δεν ηξερα). Ετσι, ολα τα τηγανια μας χαλανε μεσα σε λιγους μηνες και δεν μπορω να πω πως καποια μαρκα/τυπος εχει αντεξει παραπανω.

Γνώμη μου είναι πως αν πάρεις κάποια σχετικά γνωστή μάρκα γύρω στα 25-35 ευρώ είσαι μια χαρά και πως το υλικό επίστρωσης δεν παίζει μεγάλο ρόλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αντικολλητικα μονο τεφαλ, οτιδηποτε αλλο χαλαει πανω στο 6μηνο. τα αντικολλητικα δεν μπαινουν σε φουρνο. επισης πρεπει να επενδυσεις και σε μια μαλακη σπατουλα για τετοια τηγανια αλλιως θα το κλαις κι αυτο μετα λιγους μηνες.

 

απο ατσαλινα δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι καμια τρελη μαρκα. ποτε ομως νερα μεσα στο τηγανι οσο ειναι ζεστο γτ στραβωνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/watch?v=MSyPo5ouVbc

Ο τύπος πίτσα έκανε με το wok  σε φούρνο

https://www.youtube.com/watch?v=tsUezWlAw9A

 

https://www.youtube.com/watch?v=OfEGfoEGp-M

 

Πάντως όχι βρε φίλε τα τηγάνια των 20 ότι είναι καλά,και η επίστρωση δεν παίζει ρόλο.

Αυτό που λες που φεύγουν μαύρα κομματάκια στο φαγητό γνωρίζεις πόσο ανθυγιεινά και καρκινογόνα είναι;

Και αυτό που πρότεινα ζυγίζει 990 γρμ.

Α και δεν το πήρα από πλασιέ ή τα telemarketing αλλά από τον γερμανικό κατάλογο Otto.Πωλούνται όμως και σε  tv διαφημίσεις και η εταιρία έχει πιστοποιητικό trusted shop

δηλαδή εγγυημένο και σαν ποιότητα και το μαγαζί πληρεί κάποιες προυποθέσεις.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, και Tefal εχουμε και ειναι στην ιδια κατηγορια με τα Izzy κλπ κατα τη γνωμη μου, ισως λίγο πιο βαρύ.

Τα Tefal ειναι πολυ καλυτερα απο Izzy και Fest(αγορασα ενα μπρικι για ελληνικο καφε και καθε φορα εφευγε ολο και περισσοτερο χρωμα απο τον πατο..απιστευτο).

Εχει κανεις δοκιμασει τα σκευη που προωθει η Μπαρμπαριγου αντικολλητικά σκεύη NEOFLAM?

Επισης οταν η κουζινα ειναι η παλια κλασσικη(οχι επαγωγικη εστια)) τοτε τα σκευη καλυτερα να ειναι βαρια(κυριως να εχουν βαρυ πατο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά που πουλάει το Lidl "trusted" είναι... Μου θυμίζεις την πεθερα μου που επέμενε πως τα KINOKI foot pads κανουν δουλεια και χαιροταν που τα πηρε σε "προσφορα".

Εγω εννοειται δεν παιρνω τιποτα απο τελεμαρκετινγκ, αλλα αυτοι εδω εκαναν το λαθος και πηραν τα τηγανια σου οποτε κατι θα ξερουν.

 

http://www.productreview.com.au/p/cerafit-gold-edition-ceramic.html

http://www.skroutz.gr/s/5466337/Genius-Cerafit-Gold-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A4%CE%B7%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1.html

 

Και επιμένω, το fest των 20 ευρω ειναι καλύτερο από οτιδηποτε παρεις απο τελεμαρκετινγκ. Μην κολλάς ότι εσύ το πήρες από κατάλογο, δεν το σώζει αυτό. Είναι προϊόν "as seen on TV", και από τη λαϊκή να το πάρεις δεν αλλάζει αυτό.

Α, το ΙΚΕΑ δεν το παρουσίασα για καλό, ισα ισα που το πέταξα. Ενα wok με ξυλινη λαβη ηταν να ξερετε να μην το παρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρε σειρά,μην τρελαίνεσαι.

Εσύ κάνεις σαν μια πεθερά,που αν δεν πάρει σαν τον τενεκέ σου των 20 ευρώ που είναι γεμάτο καρκίνο ψάχνεις να βρεις δικαιολογίες.

Βρε τι πάθαμε......

Ά και

οι μαυρίλες που τρως έχουν πολλές βιταμίνες.

Άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πώπω και γμ τις μέρες σήμερα  :mad: ...)

καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, αν κι έπεσαν ήδη 8 και δεν μπόρεσα να συμμετέχω λόγω τρεξίματος, θα περιμένω να πέσει κανά reply ακόμη γιατί αν γράψω αυτά που θέλω σε ένα post θα γίνει ένα wall of text πολύ άκομψο

θα σας πω τι έψαξα και τι αγόρασα ήδη, αλλά σε επόμενο post

 

palawiaris, ίσα ίσα που ακριβώς ήθελα να γράψεις την μάρκα για να πάρω μια ιδέα για τι πράγμα μιλάμε κι ευχαριστώ πολύ για αυτό

όπως είπαν και τα παιδιά, το πρώτο που κατάλαβα ήταν ότι είναι γερμανικού telemarketing και διάβασα και δύο πολύ αρνητικές κριτικές στο skroutz όπως ακριβώς και τα παιδιά

η διαφορά είναι ότι για μένα δεν αρκεί αυτό για να πω ότι είναι μούφα

ξέρουμε ότι το πιο πιθανό είναι οι χρήστες να μη διάβασαν τις οδηγίες και να μη ξέρουν γενικότερα, και να διέλυσαν τα τηγάνια από 'κακή χρήση'

το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ακούγεται αστείο μιλώντας για τηγάνια, αφού όπως και να το κάνεις δικαιολογημένα δεν φαντάζεται ο κόσμος ότι κάποια τηγάνια κάνουν μόνο για αυγά τηγανητά...

τι να πεις, ότι φταίνε; ένα τηγάνι να τηγανίσουν θέλουν οι άνθρωποι, δεν θέλουν ένα για αυγά, ένα για ψάρι, ένα για κρέας... του π...στη δλδ... άλλο να χρειάζεται ψάξιμο για να σετάρεις το mtrr allocation κι άλλο να χρειάζεται ο κόσμος να διαβάζει εγχειρίδιο χρήσης και για τηγάνια...

όπως είπα, δεν σημαίνει πως είναι μούφα, απλά για τα τηγάνια δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσουμε τι είναι καλό, τι όχι, και αν αξίζουν τα ακριβά (όπως μπορούμε για τα γυαλιά ηλίου για παράδειγμα που με μη στατιστικό test knockout αποδείχθηκε ότι τα rayban έχουν την ίδια προστασία με γυαλιά των 7 ευρώ...), οπότε εδώ είμαστε αναγκασμένοι να τα χώσουμε σε μάρκα

έχω να πω αρκετά από το ψάξιμο που έκανα και για τα ακριβά τηγάνια, και για το πόσο υγειινά είναι και επίσης για αυτά που αγόρασα και το ένα σκέφτομαι να το επιστρέψω αλλά ήδη έγραψα πολύ μεγάλο κείμενο, οπότε to be continued

ps: το 'trusted shop' δεν έχει σχέση με την ποιότητα των προϊόντων παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανήλθα, διατριβή στο τηγάνι, έτοιμοι;

 

 

το πρώτο που κατάλαβα ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιο τηγάνι είναι πιο υγειινό ή λιγότερο ανθιυγειινό (σωστά το γράφω; )

 

 

τα ανοξείδωτα έχουν τοξικά μετάλλα μέσα

τα μαντεμένια που όλοι παινεύονται ότι είναι υγειινά βασισμένοι στο ότι αν ξυστεί και λίγο αυτό που θα φας θα είναι λίγος σίδηρος που αφομειώνεται, δυστυχώς ξεχνάνε πως έχουν χιλιοχρησιμοποιημένο λάδι πάνω που επίσης είναι καρκινογόνο

ενώ τα αντικολλητικά, δλδ κεραμικά, πέτρινα και teflon όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα, δλδ χημική επίστρωση που περιέχει διάφορα και επιπλέον η επίστρωση ξεφτίζει και την τρως ακόμη και από την πρώτη χρήση σε ένα βαθμό

βασικά οι εταιρείες που πουλάνε αντικολλητικά κατηγορούν η μία την άλλη για το ποιο χημικό είναι πιο βλαβερό..., αυτοί με τα teflon λένε για τα κεραμικά και αυτοί με τα κεραμικά λένε για τα teflon)

όμως το teflon παλιότερα ήταν επιβεβαιωμένα εξαιρετικά επικίνδυνο

περιείχε ένα χημικό που απελευθερωνόταν και στο αέρα αν το τηγάνι έπιανε κάποια θερμοκρασία, και ήταν επικίνδυνα τοξικό

αυτός ήταν ο κύριος λόγος που οι οδηγίες γράφανε να μην χρησιμοποιείται σε μεγάλες θερμοκρασίες και όχι ότι φθείρεται και αχρηστεύεται

το αέριο λένε πως είναι τόσο τοξικό που μικρά ζώα θα πέθαιναν με την εισπνοή του... οπότε καταλαβαίνετε γιατί πράγμα μιλάμε

αυτό τώρα λένε πως έχει αφαιρεθεί

 

 

anyway, αφού κατέληξα ότι υγειινή λύση δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε δεν θα τη ξέραμε, ξεκίνησα να ψάξω για αντικολλητικό αντοχής

 

 

έφαγα μεγάλη ήττα αφού κάποιες εταιρείες έχουν καμμιά 20αριά μοντέλα μόνο για telfon (έλεος πραγματικά)

ψάχνω να δω τι διαφορές έχουν και βλέπω ότι τα πιο ακριβά γράφουν ότι είναι πιο ανθεκτικά, ότι θα αντέξουν 5 χρόνια, 10 χρόνια, άλλα ότι είναι αθάνατα, ότι βρήκαν πως να φτιάξουν αντικολλητικά τηγάνια για επαγγελματίες κτλ κτλ

φυσικά όλα αυτά μέχρι να διαβάσω τις προδιαγραφές στο pdf της εταιρείας όπου αναφέρει ότι όλα αυτά αφορούν τα πάντα εκτός της επίστρωσης... δλδ και αυτό των 20 ευρώ και αυτό των 75 ευρώ έχει ακριβώς την ίδια επίστρωση, που είναι ίδιας αντοχής και θα αντέξει ακριβώς τα ίδια χρόνια... (με μια εξαίρεση βλέπε παρακάτω)

φυσικά κατάλαβα ότι μιλάμε καθαρά για marketing αφού δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να φτιάξεις ένα τηγάνι που ο κορμός του θα αντέξει 50 χρόνια χρήσης, όταν η επίστρωσή του θα αντέξει μέσες, άκρες, 2 χρόνια...

 

 

 

τώρα παράλληλα είδα ένα συγκριτικό που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο περιείχε διαφήμιση αλλά σίγουρα με έπεισε ότι η επίστρωση των tefal για παράδειγμα είναι καλύτερη από των ότι να ναι εταιρειών

 

 

δλδ ακόμη κι αν η tefal δεν είχε κάποια ειδική επίστρωση στα πιο ακριβά μοντέλα (που έχει αλλά όχι στα πολύ πιο ακριβά, βλέπε πιο κάτω), παρόλα αυτά πείστηκα ότι η δική της επίστρωση είναι καλύτερη των άλλων εταιρειών ή τουλάχιστον των noname

ψάχνοντας μετά από αρκετή ώρα τα μοντέλα, όμως κατάλαβα (θέλει ψάξιμο γιατί στην περιγραφή γράφει ακριβώς το ίδιο κείμενο και για τα άλλα μοντέλα ενώ σε αυτά δεν αναφέρεται στην επίστρωση) ότι μια, δυο σειρές ισχυρίζονται ότι η επίστρωση συγκεκριμένα είναι πιο ανθεκτική (και δεν είναι οι πιο ακριβές)

ανάμεσα σε άλλα λοιπόν, πήρα ένα τέτοιο για δώρο, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή

 

 

 

το λοιπόν, μόλις έφτασα σπίτι και το είδα από μέσα το ψιλομετάνιωσα

 

 

το τηγάνι είναι πολύ αντικολλητικό, το έλεγξα με μια σταγόνα, κι επίσης είμαι πεπεισμένος ότι όντως η επίστρωση θα αντέξει περισσότερο

αλλά, η επίστρωση παιδιά είναι σαγρέ... σαν γυαλόχαρτο

περνάς το χέρι σου και σου δίνει την αίσθηση ότι μένουν κομματάκια, σκόνη στο δάκτυλό σου

πως είναι το αμμοχάλικο, πως είναι οι πέτρες λείανσης που δεν είναι γυαλιστερές, κάτι τέτοιο φανταστείτε

ένα υλικό που μοιάζει να αφήνει τρίμματα σκόνης όταν περνάς το χέρι σου από πάνω

κι επιπλέον έχει και ένα σχέδιο λόγω κατασκευής πάνω, που κάνει την επιφάνεια ανακατεμένη και από πλευράς χρώματος

ακόμη και αν δεν έχει πρόβλημα εξαρχής (που δεν μπορώ να πιστεύψω ότι δεν θα φεύγουν κομματάκια έτσι όπως είναι σα γυαλόχαρτο), δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις ούτε αργότερα πότε θα ξεφτύσει η επιφάνεια αφού δεν έχει συγκεκριμένο μονοκόμματο χρώμα που θα δεις το πρόβλημα με τη μία...

επιλέον συνειδητοποίησα ότι η επιπλέον αντοχή που παρέχει είναι αντοχή σε ξύσιμο που δεν ήταν αυτό που ήθελα, εγώ ήθελα να αντέχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες ώστε να κάνω δώρο ένα τηγάνι για όλες τις δουλειές, ενώ τώρα αντέχει στο ξύσιμο αλλά πάλι κάνει μόνο για αυγά...

τελικά δεν είναι έτσι λοιπόν και σκέφτομαι να το αλλάξω

 

 

άλλο που πήρα είναι το κεραμικό της tefal, λείο, αρκετά αντικολλητικό (λίγο λιγότερο από το teflon άσχετα με το αν το ένα είναι λείο και το άλλο σαγρέ) και δίνει μια αίσθηση λιπαρότητας όταν περνάς το δάκτυλό σου από πάνω

είναι σαν να έχεις βουτήξεις το χέρι σου σε λάδι και το ξέπλυνες με νερό αντί σαπούνι, οπότε έχει μείνει λίγο λάδι στις κοιλότητες του δέρματος

αυτό είναι ένα από αυτά που πήρα για μένα, αν δω κάτι αξιοσημείωτο, θετικό ή αρνητικό θα έρθω εδώ να το πω για να ξέρετε

 

 

αυτά, θα δείξει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 13/6/2015 στις 4:12 ΜΜ, oneofthem είπε

επανήλθα, διατριβή στο τηγάνι, έτοιμοι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

το πρώτο που κατάλαβα ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιο τηγάνι είναι πιο υγειινό ή λιγότερο ανθιυγειινό (σωστά το γράφω; )

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τα ανοξείδωτα έχουν τοξικά μετάλλα μέσα

τα μαντεμένια που όλοι παινεύονται ότι είναι υγειινά βασισμένοι στο ότι αν ξυστεί και λίγο αυτό που θα φας θα είναι λίγος σίδηρος που αφομειώνεται, δυστυχώς ξεχνάνε πως έχουν χιλιοχρησιμοποιημένο λάδι πάνω που επίσης είναι καρκινογόνο

ενώ τα αντικολλητικά, δλδ κεραμικά, πέτρινα και teflon όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα, δλδ χημική επίστρωση που περιέχει διάφορα και επιπλέον η επίστρωση ξεφτίζει και την τρως ακόμη και από την πρώτη χρήση σε ένα βαθμό

βασικά οι εταιρείες που πουλάνε αντικολλητικά κατηγορούν η μία την άλλη για το ποιο χημικό είναι πιο βλαβερό..., αυτοί με τα teflon λένε για τα κεραμικά και αυτοί με τα κεραμικά λένε για τα teflon)

όμως το teflon παλιότερα ήταν επιβεβαιωμένα εξαιρετικά επικίνδυνο

περιείχε ένα χημικό που απελευθερωνόταν και στο αέρα αν το τηγάνι έπιανε κάποια θερμοκρασία, και ήταν επικίνδυνα τοξικό

αυτός ήταν ο κύριος λόγος που οι οδηγίες γράφανε να μην χρησιμοποιείται σε μεγάλες θερμοκρασίες και όχι ότι φθείρεται και αχρηστεύεται

το αέριο λένε πως είναι τόσο τοξικό που μικρά ζώα θα πέθαιναν με την εισπνοή του... οπότε καταλαβαίνετε γιατί πράγμα μιλάμε

αυτό τώρα λένε πως έχει αφαιρεθεί

anyway, αφού κατέληξα ότι υγειινή λύση δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε δεν θα τη ξέραμε, ξεκίνησα να ψάξω για αντικολλητικό αντοχής

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

έφαγα μεγάλη ήττα αφού κάποιες εταιρείες έχουν καμμιά 20αριά μοντέλα μόνο για telfon (έλεος πραγματικά)

ψάχνω να δω τι διαφορές έχουν και βλέπω ότι τα πιο ακριβά γράφουν ότι είναι πιο ανθεκτικά, ότι θα αντέξουν 5 χρόνια, 10 χρόνια, άλλα ότι είναι αθάνατα, ότι βρήκαν πως να φτιάξουν αντικολλητικά τηγάνια για επαγγελματίες κτλ κτλ

φυσικά όλα αυτά μέχρι να διαβάσω τις προδιαγραφές στο pdf της εταιρείας όπου αναφέρει ότι όλα αυτά αφορούν τα πάντα εκτός της επίστρωσης... δλδ και αυτό των 20 ευρώ και αυτό των 75 ευρώ έχει ακριβώς την ίδια επίστρωση, που είναι ίδιας αντοχής και θα αντέξει ακριβώς τα ίδια χρόνια... (με μια εξαίρεση βλέπε παρακάτω)

φυσικά κατάλαβα ότι μιλάμε καθαρά για marketing αφού δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να φτιάξεις ένα τηγάνι που ο κορμός του θα αντέξει 50 χρόνια χρήσης, όταν η επίστρωσή του θα αντέξει μέσες, άκρες, 2 χρόνια...

τώρα παράλληλα είδα ένα συγκριτικό που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο περιείχε διαφήμιση αλλά σίγουρα με έπεισε ότι η επίστρωση των tefal για παράδειγμα είναι καλύτερη από των ότι να ναι εταιρειών

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δλδ ακόμη κι αν η tefal δεν είχε κάποια ειδική επίστρωση στα πιο ακριβά μοντέλα (που έχει αλλά όχι στα πολύ πιο ακριβά, βλέπε πιο κάτω), παρόλα αυτά πείστηκα ότι η δική της επίστρωση είναι καλύτερη των άλλων εταιρειών ή τουλάχιστον των noname

ψάχνοντας μετά από αρκετή ώρα τα μοντέλα, όμως κατάλαβα (θέλει ψάξιμο γιατί στην περιγραφή γράφει ακριβώς το ίδιο κείμενο και για τα άλλα μοντέλα ενώ σε αυτά δεν αναφέρεται στην επίστρωση) ότι μια, δυο σειρές ισχυρίζονται ότι η επίστρωση συγκεκριμένα είναι πιο ανθεκτική (και δεν είναι οι πιο ακριβές)

ανάμεσα σε άλλα λοιπόν, πήρα ένα τέτοιο για δώρο, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη επιλογή

το λοιπόν, μόλις έφτασα σπίτι και το είδα από μέσα το ψιλομετάνιωσα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το τηγάνι είναι πολύ αντικολλητικό, το έλεγξα με μια σταγόνα, κι επίσης είμαι πεπεισμένος ότι όντως η επίστρωση θα αντέξει περισσότερο

αλλά, η επίστρωση παιδιά είναι σαγρέ... σαν γυαλόχαρτο

περνάς το χέρι σου και σου δίνει την αίσθηση ότι μένουν κομματάκια, σκόνη στο δάκτυλό σου

πως είναι το αμμοχάλικο, πως είναι οι πέτρες λείανσης που δεν είναι γυαλιστερές, κάτι τέτοιο φανταστείτε

ένα υλικό που μοιάζει να αφήνει τρίμματα σκόνης όταν περνάς το χέρι σου από πάνω

κι επιπλέον έχει και ένα σχέδιο λόγω κατασκευής πάνω, που κάνει την επιφάνεια ανακατεμένη και από πλευράς χρώματος

ακόμη και αν δεν έχει πρόβλημα εξαρχής (που δεν μπορώ να πιστεύψω ότι δεν θα φεύγουν κομματάκια έτσι όπως είναι σα γυαλόχαρτο), δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις ούτε αργότερα πότε θα ξεφτύσει η επιφάνεια αφού δεν έχει συγκεκριμένο μονοκόμματο χρώμα που θα δεις το πρόβλημα με τη μία...

επιλέον συνειδητοποίησα ότι η επιπλέον αντοχή που παρέχει είναι αντοχή σε ξύσιμο που δεν ήταν αυτό που ήθελα, εγώ ήθελα να αντέχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες ώστε να κάνω δώρο ένα τηγάνι για όλες τις δουλειές, ενώ τώρα αντέχει στο ξύσιμο αλλά πάλι κάνει μόνο για αυγά...

τελικά δεν είναι έτσι λοιπόν και σκέφτομαι να το αλλάξω

άλλο που πήρα είναι το κεραμικό της tefal, λείο, αρκετά αντικολλητικό (λίγο λιγότερο από το teflon άσχετα με το αν το ένα είναι λείο και το άλλο σαγρέ) και δίνει μια αίσθηση λιπαρότητας όταν περνάς το δάκτυλό σου από πάνω

είναι σαν να έχεις βουτήξεις το χέρι σου σε λάδι και το ξέπλυνες με νερό αντί σαπούνι, οπότε έχει μείνει λίγο λάδι στις κοιλότητες του δέρματος

αυτό είναι ένα από αυτά που πήρα για μένα, αν δω κάτι αξιοσημείωτο, θετικό ή αρνητικό θα έρθω εδώ να το πω για να ξέρετε

αυτά, θα δείξει

Ακομα περιμενουμε εντυπωσεις....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοξείδωτο ατσαλινο είναι η μόνη επιλογή αν δε θες μαντεμενιο και το θες για πάντα. Και επειδή είναι για πάντα, δώσε λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dakonblackblade είπε

Ανοξείδωτο ατσαλινο είναι η μόνη επιλογή αν δε θες μαντεμενιο και το θες για πάντα. Και επειδή είναι για πάντα, δώσε λεφτά

Καλό το ατσάλινο δε λέει κανείς αλλά αν πας να φτιάξεις μία ομελέτα στα γρήγορα δε θα μπορείς να την ξεκολήσεις. 2-3 φορές που το δοκίμασα δεν έφαγα ομελέτα αλλά ένα ένα μίγμα που θύμιζε κάτι από αυγά τηγανητά ενώ στο αντικολητικό τηγανίζεις από τη μια μεριά γυρνάς από την άλλη και γίνεται τέλεια.:)

Κακά τα ψέματα μπορεί τα αντικολητικά να έχουν κουσούρια αλλά είναι αναντικατάστατα για πολλά μαγειρέματα.Και επειδή αντικολητικό αθάνατο δεν υπάρχει (μην σας παρασύρουν οι διαφημίσεις θύματα ψάχνουν) αγοράστε με λογικές τιμές (15-20-25) ευρώ και μόλις αρχίζει να χαλάει η αντικολητική επίστρωση πέταμα και καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...