Προς το περιεχόμενο

Πλήρης ανανέωση για την εφαρμογή του Insomnia για iPhone και iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα! Ούτε καν λόγος για WP... Ούτε καν update έχει πάρει τόσο καιρό, τουλάχιστον να γίνει optimized για συσκευές μεγαλύτερης ανάλυσης και οθόνης. Και μεις όμως που έχουμε WP ήμαστε μέλη του insomnia και ασχολούμαστε με αγγελίες και γενικά τα του site και θα θέλαμε η εμπειρία να είναι ευχάριστη με μια καλοδουλεμένη και πλήρως ανανεωμένη εφαρμογή. Windows 10 έρχονται και είναι πολλά υποσχόμενα, κάντε και σεις κάτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μαγκεσ καλα αυτά που λετε (που επρεπε να είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πολλα από αυτά) αλλα οσοι εχουν ios7 ?? εγω προσωπικα εχω 4s και δεν θελω να το παω στο 8 γτ θα κολλαει!! εγω τι θα κανω?

Παίζει σε 4s .. αν έχεις το iOS8. Δυστυχώς χωρίς το adaptive UI που έφερε το iOS8 θα ήταν πολύ πολύ δύσκολο να υποστηριχθούν σωστά όλες οι συσκευές/αναλύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πίστεψε με, το καλύτερο μας θα ήταν το tapatalk. Ελάχιστα χρήματα, πολλές πλατφόρμες και εμείς στα νησιά να πίνουμε το ποτό μας. 

 

Όμως, αν είχαμε tapatalk, θα είχαμε το νο1 χαρακτηριστικό που ζητάνε τα μέλη συνέχεια, δηλαδή τις αγγελίες ή τις ειδήσεις ? Η απάντηση είναι όχι αφού το tapatalk δεν ασχολείται.

 

Δεύτερον, το tapatalk έχει συχνά θέματα security και μερικά πολύ άσχημα. Δε μπορούμε να το ρισκάρουμε ούτε να περιμένουμε με τις μέρες κάποια απάντηση σε εύλογα ερωτήματα. Μιλάω εκ πείρας γιατί αν δε γνωρίζετε, η πρώτη έκδοση του app, ήταν κατασκευασμένη από την ομάδα τους.

 

Τρίτον, το να είμαστε στο tapatalk, σημαίνει ότι απλά ξεχνάμε οποιοδήποτε νέο χαρακτηριστικό, το οποίο μπαίνει στο site. Αυτό είναι πχ οι αγγελίες, τα reviews κ.α.

Σε καμία περίπτωση δε θέλουμε να περιοριζόμαστε, γι'αυτό και διαλέξαμε το δύσκολο δρόμο, αυτό του να φτιάξουμε την εφαρμογή εσωτερικά και να έχουμε απόλυτο έλεγχο της εφαρμογής ανεξαρτήτως κόστους.

 

Ήδη για παράδειγμα, προγραμματίζουμε την υποστήριξη του search api και του νέου multitasking στο iPad με το iOS 9, να είναι έτοιμα με το που βγει επίσημα η νέα έκδοση. Το ίδιο ισχύει και για το Android κ.ο.κ.

Μπορείτε τουλάχιστον να ξεκαθαρίσετε σχετικά με το αν θα βγει η εφαρμογή και σε WP?  Θεωρώ ότι μιας και είναι site που αφορά την  τεχνολογία δεν πρέπει να περιορίζει - αποτρέπει αυτούς που ψάχνουν κάτι το διαφορετικό από την ''μάζα'' να γυρίζουν πάλι σε λειτουργικά τα οποία πλέον δεν τους κάνουν το κλικ μονο και μονο γιατί ''απαξιούν'' οι developers ( εδώ απευθύνομαι γενικά ) να φτιάξουν μια εφαρμογή για ένα λειτουργικό λες και θέλουν να το σαμποτάρουν.  και τα WP τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα που απευθύνεστε έχουν αρκετά καλό ποσοστό... Microsoft στο κάτω κάτω είναι αυτή και θα κερδίσει μερίδιο στην αγορά, δεν μιλάμε για no name εταιρία που εμφανίστηκε από το πουθενά... ( με όλη την καλη διάθεση, καταλαβαίνω και λογικό είναι να απευθύνεστε πρώτα εκεί που θα βρείτε μεγαλύτερη ανταπόκριση ΙΟS και Android αλλα ήμαστε και μεις εδώ και θέλουμε μια καλη εμπειρία του site και στην δικια μας πλατφόρμα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμμιά πατέντα να παίξει η εφαρμογή χωρίς Ios 8;

 

P.s. Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. Νομίζω ότι τα σχόλια περι εφαρμογής για WP και Android καθώς και τα σχετικά μ'αυτά παράπονα, είναι παντελώς off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να μου διαγράφετε το comment επειδή έγραψα Windows Phone ? και το logo των Windows από κάτω...τουλάχιστον δώστε μία εξήγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμμιά πατέντα να παίξει η εφαρμογή χωρίς Ios 8;

 

P.s. Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. Νομίζω ότι τα σχόλια περι εφαρμογής για WP και Android καθώς και τα σχετικά μ'αυτά παράπονα, είναι παντελώς off topic.

Ήδη μου έστειλαν Warning για αυτό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε τουλάχιστον να ξεκαθαρίσετε σχετικά με το αν θα βγει η εφαρμογή και σε WP?  Θεωρώ ότι μιας και είναι site που αφορά την  τεχνολογία δεν πρέπει να περιορίζει - αποτρέπει αυτούς που ψάχνουν κάτι το διαφορετικό από την ''μάζα'' να γυρίζουν πάλι σε λειτουργικά τα οποία πλέον δεν τους κάνουν το κλικ μονο και μονο γιατί ''απαξιούν'' οι developers ( εδώ απευθύνομαι γενικά ) να φτιάξουν μια εφαρμογή για ένα λειτουργικό λες και θέλουν να το σαμποτάρουν.  και τα WP τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα που απευθύνεστε έχουν αρκετά καλό ποσοστό... Microsoft στο κάτω κάτω είναι αυτή και θα κερδίσει μερίδιο στην αγορά, δεν μιλάμε για no name εταιρία που εμφανίστηκε από το πουθενά... ( με όλη την καλη διάθεση, καταλαβαίνω και λογικό είναι να απευθύνεστε πρώτα εκεί που θα βρείτε μεγαλύτερη ανταπόκριση ΙΟS και Android αλλα ήμαστε και μεις εδώ και θέλουμε μια καλη εμπειρία του site και στην δικια μας πλατφόρμα )

 

Αυτά που λες θα ίσχυαν, αν δεν είχαμε έκδοση για Windows Phone κάτι που όμως δεν ισχύει αφού κυκλοφορεί εδώ και καιρό, ασχέτως αν και αυτή έχει μείνει πίσω για άλλους λόγους, κυρίως εξαιτίας του παλιού api στο οποίο στηρίζεται. Οπότε και σ' αυτή την περίπτωση μιλάμε για μια εφαρμογή που θα δημιουργηθεί από την αρχή.

 

Για τα Windows Phone 8.x, από τώρα μπορώ να σας πω ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθούμε αφού η ίδια η Microsoft δε πρόκειται να ασχοληθεί ενεργά στο μέλλον.

 

Αυτό σημαίνει ότι η νέα έκδοση, θα πρέπει να στηρίζεται αποκλειστικά στα Windows 10 Mobile τα οποία υπολογίζεται να κυκλοφορήσουν τον Οκτώβριο. σε 5 μήνες από σήμερα δηλαδή  Το να επενδύσουμε στην κατασκευή μιας εφαρμογής που θα στηρίζεται σε πλατφόρμα που δε θα είναι η πρώτη επιλογή της κατασκευάστριας εταιρείας, κάνει πολύ εύκολη την απόφαση μας για το αν αξίζει η όχι. Με βάση και του ότι είδαμε στην πρόσφατη BUILD, είναι μονόδρομος για το τι θα πρέπει να επιλέξει ένας developer ή μια εταιρεία που θέλει να φτιάξει τώρα, μία εφαρμογή για Windows smartphones. 

 

Δυστυχώς δε μπορώ να δεσμευθώ αυτή τη στιγμή για το αν θα κυκλοφορήσει ή όχι, αφού άμεση προτεραιότητα είναι η έκδοση για Android. Σίγουρα πάντως είμαστε θετικοί, όπως ήμασταν όταν πρωτοβγάλαμε την εφαρμογή του Insomnia στα Windows Phone, όπου τα μερίδια στη χώρα μας για την πλατφόρμα ήταν πολύ χαμηλότερα από αυτά που υπάρχουν τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tapaltalk δυστυχως δεν εχει παντα και την καλυτερη ασφαλεια. Εχω ακουσει για forums που εχουν χακαρει εξαιτιας κενων ασφαλειας του tapatalk. Περισσοτερο για κανενα μικρο forum κανει. To insomnia θα γινοταν στοχος με αυτο.

 

@ Hal9000 υπαρχει περιπτωση να ανανεωσετε και την mobile εκδοση ή ειναι πιο δυσκολο αυτο και εχει μεινει στην ακρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια ερωτηση, η οποια μπορει να ακουστει και χαζη..Οταν ποσταρω απο την εφαρμογη, σε περιπτωση που εχω πατησει το return για νεα παραγραφο, μου βγαζει αυτο:

 

<br />

 

 

Γιατι συμβαινει;To βλεπω αφοτου πατησω το κουμπι της απαντησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@ Hal9000 υπαρχει περιπτωση να ανανεωσετε και την mobile εκδοση ή ειναι πιο δυσκολο αυτο και εχει μεινει στην ακρη;

 

Είναι στο πλάνο με μια γενική αναβάθμιση του site το οποίο θα γίνει responsive και θα μας κάνει και μας τη ζωή ευκολότερη. Όμως αργεί κάτι τέτοιο ακόμη αλλά σίγουρα μπορείτε να αναφέρετε οποιαδήποτε ιδέα στο θέμα με τις προτάσεις

 

Ας μείνουμε στο iPhone app εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια ερωτηση, η οποια μπορει να ακουστει και χαζη..Οταν ποσταρω απο την εφαρμογη, σε περιπτωση που εχω πατησει το return για νεα παραγραφο, μου βγαζει αυτο:

 

<br />

 

 

Γιατι συμβαινει;To βλεπω αφοτου πατησω το κουμπι της απαντησης.

 

Πρέπει να είναι bug, αν θέλεις γράψτο το στο σχετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...