Προς το περιεχόμενο

Νέα premium σειρά notebooks, Satellite S Series από την Toshiba


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Toshiba ανακοίνωσε την νέα σειρά φορητών υπολογιστών Satellite S, με λεπτή σχεδίαση και υψηλή ποιότητα κατασκευής, που αποτελείται από μοντέλα με οθόνες 15,6 ιντσών και 17,3 ιντσών που υποστηρίζουν αναλύσεις από HD+ έως 4K Ultra HD.

Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει δυνατότητα επιλογής οθόνης αφής multi-touch TruBrite με ανάλυση 1600 x 900 pixels, 1920 x 1080 pixels και 3840 x 2160 pixels. Τα μοντέλα της σειράς Satellite S ενσωματώνουν DVD SuperMulti drive, μικρόφωνα TruTalk dual-array για την ενεργοποίηση εφαρμογών voice όπως των Cortana και Skype καθώς και dedicated Cortana πλήκτρο για ακόμη μεγαλύτερη αμεσότητα. Υποστηρίζεται Bluetooth και WiFi 802.11ac αλλά και ήχος DTS ενώ διαθέτουν δύο ηχεία Harman Kardon.

 

Οι φορητοί υπολογιστές Satellite S μπορούν να εξοπλιστούν με επεξεργαστή Intel Core 5ης γενιάς με τέσσερις ή δύο πυρήνες, με έως και 2TB αποθηκευτικού χώρου ή με σκληρό δίσκο και SSD με χωρητικότητες 1TB και 128GB αντίστοιχα καθώς και με έως 16GB RAM. Προαιρετικά επίσης μπορούν να εξοπλιστούν με διακριτό υποσύστημα γραφικών της Nvidia. Όλα τα μοντέλα 15,6 ιντσών διαθέτουν τρεις USB 3.0 θύρες ενώ τα μοντέλα 17,3 ιντσών διαθέτουν δύο USB 3.0 και δύο USB 2.0 θύρες. Επίσης όλα διαθέτουν SD card reader, USB Sleep & Charge καθώς και HDMI έξοδο (4K capable).

 

Το κόστος των μοντέλων με οθόνη 15,6 ιντσών ξεκινάει από τα $719,99 και των μοντέλων με οθόνη 17,3 ιντσών από τα $874,99.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισαν οι κατασκευαστες να βαζουν παντου οθονες αφης, και τωρα θα βγουν τα 10αρια που δεν ειναι τοσο touch-friendly οσο τα 8.1 (τα 10 εχουν tablet mode, αλλα δεν ειδα και καμια τρομερη διαφορα οταν το ενεργοποιησα)... θα χει ενδιαφερον να δουμε τι θα γινει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Toshiba βγάζει πολύ αξιόπιστα κομμάτια. 7 χρόνια είχα ένα πριν το αλλάξω και δούλευε 24/7 από την πρώτη μέρα. Μόνο η μπαταρία του τα έπαιξε. Κατά τα άλλα σκυλί... Τώρα σε ότι αφορά την οθόνη αφής σιγά. Ας την έχει και μην τη χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, αμα το pc δεν μπορεί να διπλώσει και να γίνεi σαν tablet εχει καθολου νοημα η οθονη αφης? Οσες φορες εχω δουλεψει το surface pro 3 για παραδειγμα, δεν χρησιμοποιησα ουτε μια φορα την οθονη αφης οταν το ειχα σαν pc. Mου φαινοταν αβολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία περιέργεια που πεθαίνει η αγορά των υπολογιστών (-11% το 2014 , +6% η Apple.) 

 

Αρχίζει και φαίνεται παρα πολύ έντονα οτι αυτός που σχεδιάζει το Software πρέπει να σχεδιάζει και το hardware.

 

2015 αγοράζεις Laptop με i7 broadwell, 16 gigs ram, 2 gigs GPU και δεν έχεις ενα trackpad που να κάνει scroll up-down και Pinch to Zoom. 

 

Γιαυτό ΠΟΤΕ κανεις δεν πήγε απο MacBook Pro Retina σε HP και Sony στα 1200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πω αλλιώς εγώ....

 

Once you go mac, you never go back.

 

Ας το πω και με άλλον ένα τρόπο, είναι απίστευτο, ότι το να χρησιμοποιείς το laptop σου, σε κάνει χαρούμενο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, αμα το pc δεν μπορεί να διπλώσει και να γίνεi σαν tablet εχει καθολου νοημα η οθονη αφης? Οσες φορες εχω δουλεψει το surface pro 3 για παραδειγμα, δεν χρησιμοποιησα ουτε μια φορα την οθονη αφης οταν το ειχα σαν pc. Mου φαινοταν αβολο.

πες εντυπωσεις για το pro 3.σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες εντυπωσεις για το pro 3.σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω

Ειναι καταπληκτικο μηχανημα. Εγω δουλευω με το μοντελο με τον intel i7 & 256GB το οποιο ειναι κτηνος, δουλευω matlab και οτι αλλο θελω με ανεση. Μαλιστα το εχω κανει και dual boot (χρειαστηκε ομως να κανω κτ αλχημειες για να δουλεψει το πληκτρολογιο ;P ) και εχω και τα ubuntu για κτ project.

 

Αυτο που με σκλαβωσε ειναι το πενακι παντως!! Τωρα δεν το εχω δουλεψει αρκετα εκτος δουλειας ακομα για να εχω ολοκληρωμενη αποψη για battery life και τα σχετικα.

Η γνωμη μ ειναι οτι ειναι πολυ καλο μηχανημα. Ακομα και οι πιο φτηνες εκδοσεις δεν υστερουν σε τπτ. Ενας φιλος που εχει αυτο με τον i5 και τα 128GB  το οποιο (τουλαχιστον απο οσο το εχω δει) για everyday use και κανενα προγραμματακι ειναι οτι πρεπει, δεν ξερω τωρα τα πιο ζορικα προγραμματα πως τα αντιμετωπιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...