Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ξεκαθαρίζει το θέμα των δωρεάν Windows 10 στους Insiders


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συζήτηση γίνεται για κόστος 100 ευρώ με εύρος δεκαετίας. Όποιος ασχολείται με το χώρο και θεωρεί σημαντικό το ποσό αυτό για το λειτουργικό που χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση, πραγματικά θα ήταν καλύτερα να σταματήσει να σπαταλάει την ώρα του στο insomnia και να ψάξει να βρει μια καλύτερη δουλειά, έστω και με 30 ευρώ μεροκάματο.

 

Απ' ότι φαίνεται η συζήτηση έχει πλέον ξεφύγει από τον αρχικό της σκοπό (βλ. ενημέρωση σχετικά με τα Win10 για το Insiders program), οπότε μάλλον το τρενάρουμε χωρίς λόγο. Δεν έχω καμία όρεξη να διαβάζω ανούσια σχόλια σαν το παραπάνω, οπότε σας φιλάω, a tout aller, πάνω να παλέψω με το SunOS μου.

Το λες και το ξαναλες αυτό με τα 100 ευρώ παραλείποντας να υπενθυμίσεις ότι αυτή θα ήταν η τιμή αν κάποιος είχε αγοράσει τα 7αρια σε preorder το 2009 (πράγμα που φυσικά δεν θα ήξερε τότε) και κάνεις κόσμο να ψάχνεται.

Αν λοιπον η κανονική τιμή της άδειας των windows ήταν 100 ευρώ με ελευθερα upgrade για 10 χρόνια και χωρίς περιορισμούς σε ποιο μηχάνημα θα τα στήσεις, η συζήτηση θα έμπαινε σε πολύ διαφορετική βάση.

Έλα όμως που δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το λες και το ξαναλες αυτό με τα 100 ευρώ παραλείποντας να υπενθυμίσεις ότι αυτή θα ήταν η τιμή αν κάποιος είχε αγοράσει τα 7αρια σε preorder το 2009 (πράγμα που φυσικά δεν θα ήξερε τότε) και κάνεις κόσμο να ψάχνεται.

Αν λοιπον η κανονική τιμή της άδειας των windows ήταν 100 ευρώ με ελευθερα upgrade για 10 χρόνια και χωρίς περιορισμούς σε ποιο μηχάνημα θα τα στήσεις, η συζήτηση θα έμπαινε σε πολύ διαφορετική βάση.

Έλα όμως που δεν είναι.

http://www.skroutz.gr/c/114/leitourgika-systhmata.html?from=catspan&keyphrase=windows+8.1

Μερικές φορές είναι σαν να κλέβω εκκλησία.

 

Α μην ξεχνάμε ότι τα έδινε για μήνες 30 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπον η κανονική τιμή της άδειας των windows ήταν 100 ευρώ με ελευθερα upgrade για 10 χρόνια και χωρίς περιορισμούς σε ποιο μηχάνημα θα τα στήσεις, η συζήτηση θα έμπαινε σε πολύ διαφορετική βάση.

Έλα όμως που δεν είναι.

Εντάξει μπορείς να το στήσεις σε ένα μηχάνημα. Αλλιώς Θα παίρναμε μία κόπια και θα την μοιραζόμασταν 10 νοματαίοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φυσικά και δεν έχει νόημα να μιλάς με fanboys γιατί στο τέλος νευριάζουν και σταματούν να μιλούν με τον άλλους.... (Καλά για επιχειρηματολογία δεν το συζητάμε....)

 

Είδαμε και τη δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς. Σε παιδάκια 1ης δημοτικού μιλάς σαν παιδάκι 1ης δημοτικού.

Αυτό πρέπει να ήταν της 2ας που είπες. Με εντυπωσιάζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Retro καπου εχεις μπλεξει τα μπουτια σου,και οσο  προσπαθεις να το σωσεις τοσο πιο πολυ τα μπλεκεις.Ισως καπου στο βαθος τής θολούρας του μυαλου σου να εχεις ενα δικιο αλλα και αυτο το πας σε λαθος δρομο.Μάλλον εισαι αριστερός με δεξιες τσεπες . Οσο για τα windows και την δωρεαν ταχα αναβαθμηση καπου ακουστηκε οτι θα πρεπει να βαλεις το γνησιο κλειδί απο τα 7,8,8.1 και δεν θα προχωράει η αναβάθμιση απλα βλέποντας ενεργοποιημένο λογισμικό και τελικα οι πειρατικες εκδόσεις θα αναβαθμίζονται σε μια εκδοσή με περιορισμούς .Ετσι και αλλιώς τα 10 εινα ενα update των 8.1 στην πραγματικοτητα, γιατι να ξαναπληρωσουμε...

 

 

 

 

Το μονο που δεν μας ειπες ακομα με τις αριστερές σου αποψεις   ειναι οτι και η μερκελ καλα κανει και μας γαμ@ει......και οτι κακος αντιστεκομαστε και δεν ανοιγουμε τα ποδια,τετοιος που@στης λαος που ειμαστε. θα πονουσαμε και λιγοτερο.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Retro καπου εχεις μπλεξει τα μπουτια σου,και οσο  προσπαθεις να το σωσεις τοσο πιο πολυ τα μπλεκεις.Ισως καπου στο βαθος τής θολούρας του μυαλου σου να εχεις ενα δικιο αλλα και αυτο το πας σε λαθος δρομο.Μάλλον εισαι αριστερός με δεξιες τσεπες . Οσο για τα windows και την δωρεαν ταχα αναβαθμηση καπου ακουστηκε οτι θα πρεπει να βαλεις το γνησιο κλειδί απο τα 7,8,8.1 και δεν θα προχωράει η αναβάθμιση απλα βλέποντας ενεργοποιημένο λογισμικό και τελικα οι πειρατικες εκδόσεις θα αναβαθμίζονται σε μια εκδοσή με περιορισμούς .Ετσι και αλλιος τα 10 εινα ενα update των 8.1 στην πραγματικοτητα, γιατι να ξαναπληρωσουμε...

 

 

 

 

Το μονο που δεν μας ειπες ακομα ειναι οτι και η μερκελ καλα κανει και μας γαμ@ει......

Και μετά λέει το δικό μου μυαλό είναι θολό.... Ο θολός την θολούρα την βλέπει για λιακάδα μάλλον....

Εντάξει σας τέλειωσαν τα επιχειρήματα και το θέμα γυρνάει σε flame war.... Αντε και του χρόνου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ το λεω........ αφου εκανα τη μαλ@κια και διαβασα επι 10 σελιδες τα δηθεν επιχειρήματα σου.Αν δεν ήσουν εσυ ουτε 3 σελιδες δεν θα ειχε φτασει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ το λεω........ αφου εκανα τη μαλ@κια και διαβασα επι 10 σελιδες τα δηθεν επιχειρήματα σου.

 

Εννοείς ότι αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα υπέρ του γιατί πρέπει να πληρώνουμε τα Windows; :P

 

Φαντάζομαι τότε τα παιχνίδια που δεν είναι μονοπώλιο, τα πληρώνεις; Ή ούτε αυτά τα πληρώνεις; Κάποια δικαιολογία θα έχεις και εκεί φαντάζομαι.

Και αφού ασχολείσαι μόνο με παιχνίδια να σου πω και ένα μυστικό. Πάρε κονσόλα. Έτσι δεν θα έχεις να πληρώσεις windows.

Αλλά μετά πως θα μπαίνει insomnia να μας λες για την microsoft. χμμμμ Οπότε θες και τα windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε με αγωνία καταιγισμό από τους εξής δύο τύπους posts:

 

............

 

2) Εμείς που έχουμε πειρατικές εκδόσεις, θα μπορούμε να αναβαθμίσουμε; Θα παίρνουμε και updates;

 

Ας απαντήσω προκαταβολικά και στα δύο μπας και γλυτώσουμε τα χειρότερα:

 

.............

 

2) Δεν ξέρουμε και δεν μας ενδιαφέρει. Αγοράστε τα. Όπως εξηγήσαμε και αλλού, με περίπου 100 ευρώ μπορείτε να έχετε αυθεντικά Windows για σχεδόν 10 χρόνια. Λιγότερα από όσα πληρώνετε το χρόνο για το WoW. Σταματήστε να μας ζαλίζετε λοιπόν.

δεν εχεις δικιο.

εχω τα 7αρια 2 χρονια (ειχα μεινει στα τιμια xp για χρονια) χωρις να μου κοστισουν τιποτα και δεν ξερω καν τι ειναι το WOW , οχι να το πληρωσω κιολας

οποτε δεν χρειαζεται να πληρωσουμε.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν νιώθει βλάκας που πλήρωσε τα windows. Το αντίθετο. Πληρώσαμε για μία τίμια αγορά. Βλάκες νιώθουμε για όλους όσους κλέβουν, και μιλάω γενικότερα, όχι μόνο για τα windows, αφού το θέμα έχει γενικευτεί από πολλούς και έχει πάει στο σύστημα και στην νοοτροπία της κοινωνίας.

 

Εχω δει περιπου 500 ταινιες σε 3 χρονια. Που σημαινει 500χ7=3.500 ευρω μονο για ταινιες αν πηγαινα σε κινηματογραφο. Και επειδη τις βλεπω μαζι με τη γυναικα μου, μας κανει 7000 ευρω. Νοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση γίνεται για κόστος 100 ευρώ με εύρος δεκαετίας. Όποιος ασχολείται με το χώρο και θεωρεί σημαντικό το ποσό αυτό για το λειτουργικό που χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση, πραγματικά θα ήταν καλύτερα να σταματήσει να σπαταλάει την ώρα του στο insomnia και να ψάξει να βρει μια καλύτερη δουλειά, έστω και με 30 ευρώ μεροκάματο.

 

Απ' ότι φαίνεται η συζήτηση έχει πλέον ξεφύγει από τον αρχικό της σκοπό (βλ. ενημέρωση σχετικά με τα Win10 για το Insiders program), οπότε μάλλον το τρενάρουμε χωρίς λόγο. Δεν έχω καμία όρεξη να διαβάζω ανούσια σχόλια σαν το παραπάνω, οπότε σας φιλάω, a tout aller, πάνω να παλέψω με το SunOS μου.

Θα βγάλω και εγώ το 8 cd Sun Java Desktop System που έχω. Ψήθηκα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...