Προς το περιεχόμενο

Απορίες σύνδεσης Xbox One με τηλεόραση


blueangel3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δεν μπορεις γιατι το XBox one εχει εξοδο HDMI (ψηφιακη) ενώ η τηλεοραση αυτη έχει μονο αναλογικες εισοδους 

 

29pt9020_12_cow_.jpg

 

οπως φαινεται στο διαγραμμα (Scart, RCA, S-Video).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες τηλεοράσεις βλέπεις σε σπίτια παππούδων και σε κάνα πρακτορείο για το κίνο μόνο. Οι τωρινές κονσόλες χαντακώνονται ακόμη και σε TFT τηλεοράσεις οκταετίας, πόσω μάλλον σε μία τέτοια που δεν παίζει κιόλας. Γιατί δεν τσιμπάς καμιά τηλεόραση με HDMI στα 150-200 και να συνδέσεις εκεί το one να κάνεις τη δουλειά σου τουλάχιστον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια εγω εχω μια SONY KDL-32U2000 εχει θηρα για hdmi και δουλευει γιατι εχουμε και αποκοδικοποιητη αλλα οταν μια φορα ειχε φερει ενας φιλος μου το ps3 του με ενα δικο του hdmi δεν δουλευε.....αυτο το ξαναεπαυα οταν εφερε παλι ενα αλλο hdmi και ενα αλλο ps3 ενας αλλος.φιλος μου....παρολα αυτα το δικο μου hdmi δουλευει κανονικα....Σας παρακαλω πειτε μου αμα παρο xbox one. θα δουλευει στην τηλεοραση μου? σας παρακαλω να απαντησετε οσο το δυνατον πιο γρηγορα ευχαριστο....

Τέτοιες τηλεοράσεις βλέπεις σε σπίτια παππούδων και σε κάνα πρακτορείο για το κίνο μόνο. Οι τωρινές κονσόλες χαντακώνονται ακόμη και σε TFT τηλεοράσεις οκταετίας, πόσω μάλλον σε μία τέτοια που δεν παίζει κιόλας. Γιατί δεν τσιμπάς καμιά τηλεόραση με HDMI στα 150-200 και να συνδέσεις εκεί το one να κάνεις τη δουλειά σου τουλάχιστον;

lebron ενοεισ οτι οι tft τηλεορασεις δεν παιζουν το xbox one?

)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Πρόβλημα ενεργοποίησης 4k στο Xbox One X

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα, αγόρασα μια τηλεόραση 4κ 75 ιντσών της LG συγκεκριμένα την 75SM9000 και έχω βάλει πάνω το XBox One X με HDMI καλώδιο και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω με τίποτα το 4k απτήν κονσόλα,

έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις που έχω βρει σε φορουμς και βίντεο απτό YouTube αλλά τίποτα,όταν το ενεργοποιώ από την κονσόλα μου βγάζει το εξής μήνυμα

your TV telling us that 4k not supported

και γυρνάει πίσω στην αρχική λειτουργία,

έχω δοκιμάσει 15 διαφορετικά καλώδια σε όλα τα ports της τηλεόρασης μέχρι και 8κ HDMI καλώδιο αγόρασα και έσκασα 20€ αλλά  πάλι τα ίδια κάνει,

το UHD ultra color που είναι το 4k της τηλεόρασης είναι ενεργοποιημένο κανονικά σε όλα τα ports της τηλεόρασης αλλά δεν ενεργοποιείται με τίποτα στο x box ότι και αν έχω δοκιμάσει...

έχει κανείς κάποια πιθανή λύση να μου πει γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου και φοβάμαι ότι έδωσα 2000€ άδικα,

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Shogo είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα, αγόρασα μια τηλεόραση 4κ 75 ιντσών της LG συγκεκριμένα την 75SM9000 και έχω βάλει πάνω το XBox One X με HDMI καλώδιο και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω με τίποτα το 4k απτήν κονσόλα,

έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις που έχω βρει σε φορουμς και βίντεο απτό YouTube αλλά τίποτα,όταν το ενεργοποιώ από την κονσόλα μου βγάζει το εξής μήνυμα


your TV telling us that 4k not supported

και γυρνάει πίσω στην αρχική λειτουργία,

έχω δοκιμάσει 15 διαφορετικά καλώδια σε όλα τα ports της τηλεόρασης μέχρι και 8κ HDMI καλώδιο αγόρασα και έσκασα 20€ αλλά  πάλι τα ίδια κάνει,

το UHD ultra color που είναι το 4k της τηλεόρασης είναι ενεργοποιημένο κανονικά σε όλα τα ports της τηλεόρασης αλλά δεν ενεργοποιείται με τίποτα στο x box ότι και αν έχω δοκιμάσει...

έχει κανείς κάποια πιθανή λύση να μου πει γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου και φοβάμαι ότι έδωσα 2000€ άδικα,

ευχαριστώ

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη δουλεψει.καποια ρυθμιση λαθος κανεις η εχει βγει update για την tv και δεν το εχεις κανει.δοκιμασε 1440p. Εχει και καποιο ultra hd deep color αυτη η tv.στο xbox βαλτα ολα auto για αρχη 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120hz από μόνη της είναι η τηλεόραση δεν υπάρχει επιλογή να αλλάξω αυτή τη ρύθμιση,και όλα αυτά που είπες Chris τα έκανα τίποτα όμως,τι updates έκανα σε κονσόλα και τηλεόραση τι reset ολα τα settings από παντού τίποτα απολύτως,το Xbox μέχρι 144p πάει ,όμως εγώ θέλω 2160p το οποίο δεν ενεργοποιείται γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί όλοι το λύνουν αυτό το πρόβλημα και σε εμένα κάτι πάει στραβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Shogo είπε

120hz από μόνη της είναι η τηλεόραση δεν υπάρχει επιλογή να αλλάξω αυτή τη ρύθμιση,και όλα αυτά που είπες Chris τα έκανα τίποτα όμως,τι updates έκανα σε κονσόλα και τηλεόραση τι reset ολα τα settings από παντού τίποτα απολύτως,το Xbox μέχρι 144p πάει ,όμως εγώ θέλω 2160p το οποίο δεν ενεργοποιείται γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί όλοι το λύνουν αυτό το πρόβλημα και σε εμένα κάτι πάει στραβά

Ναι η τηλεοραση και μενα 120hz ειναι.δεν μπορεις να το αλλαξεις και δεν εχει και σχεση αυτο.αν.εχεις δοκιμασει τα παντα απο ρυθμισεις της tv πολυ παραξενο. Το one x το ειχες πριν σε 4κ συνδεμενο και επαιζε; μυριζομαι firmware issue στην τηλεοραση.υπαρχει καμια επιλογη να ξανακανεις install update στην tv? Η back σε αλλη εκδοση..εχεις αλλη συσκευη μηπως να συνδεσεις με hdmi να δεις;

Ωστοσο  δες και αυτο.και εγω οταν επαιζα με τις ρυθμισεις για 1440 δεν μου εμφανιζε μετα το 4κ.επρεπε να κανω αυτο

Βεβαιωθείτε ότι η κονσόλα Xbox εντοπίζει αυτόματα την τηλεόρασή σας. Μεταβείτε στην ενότητα System> Settings > General > TV & display options. Στη στήλη Advanced, επιλέξτε Video fidelity & overscan. Στη στήλη Display, βεβαιωθείτε ότι η είναι επιλεγμένο το στοιχείο Auto-detect (Recommended). Η ανάλυση 4K δεν είναι διαθέσιμη, όταν το HDMIή το DVI έχουν επιλεχθεί μη αυτόματα

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι το ειχα συνδεδεμενο το xbox στην παλια μου τηλεοραση που ηταν 1080p εχω κανει και το τελευταιο update στην τηλεοραση μεσο επιλογης που εχει στο menu,δεν ξερω αν το update ειναι το ιδιο με το firmware ομως,εχω το ps4 slim το οποιο το εχω συνδεσει με τον ενισχυτή και απο τον ενισχυτη output στην τηλεοραση,καλεσα επισης τεχνικη υποστηριξη να ερθει σπιτι μου με κοστος 44 ευρω και με πηρε τηλεφωνο του περιεγραψα το προβλημα και μου ειπε και να ερθει τσαμπα θα του δωσω τα λεφτα επειδη υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα κονσολας,το xbox το πηρα περιση τα χριστουγεννα ολοκαινουριο και δεν το εχω δουλεψει και πολυ γτ παιζω κυριως στο pc και δυστυχως δεν εχω και καποιον που να εχει 4κ τηλεοραση να το δοκιμασω,εβγαλα screenshots και αυτα που μου λεει 

IMG_20200112_234256.jpg

IMG_20200112_2342201.jpg

IMG_20200112_235444.jpg

Επεξ/σία από Shogo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Shogo είπε

Οχι το ειχα συνδεδεμενο το xbox στην παλια μου τηλεοραση που ηταν 1080p εχω κανει και το τελευταιο update στην τηλεοραση μεσο επιλογης που εχει στο menu,δεν ξερω αν το update ειναι το ιδιο με το firmware ομως,εχω το ps4 slim το οποιο το εχω συνδεσει με τον ενισχυτή και απο τον ενισχυτη output στην τηλεοραση,καλεσα επισης τεχνικη υποστηριξη να ερθει σπιτι μου με κοστος 44 ευρω και με πηρε τηλεφωνο του περιεγραψα το προβλημα και μου ειπε και να ερθει τσαμπα θα του δωσω τα λεφτα επειδη υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα κονσολας,το xbox το πηρα περιση τα χριστουγεννα ολοκαινουριο και δεν το εχω δουλεψει και πολυ γτ παιζω κυριως στο pc και δυστυχως δεν εχω και καποιον που να εχει 4κ τηλεοραση να το δοκιμασω,εβγαλα screenshots και αυτα που μου λεει 

IMG_20200112_234256.jpg

IMG_20200112_2342201.jpg

Μην κοιτας τι λεει στα details.αλλαζουν αναλογα με τι ρυθμιση εχεις δωσει.αυτο το κοιταξες; μπορεις να βγαλεις ενα screenshot αυτο το μενου;

Βεβαιωθείτε ότι η κονσόλα Xbox εντοπίζει αυτόματα την τηλεόρασή σας. Μεταβείτε στην ενότητα System> Settings > General > TV & display options. Στη στήλη Advanced, επιλέξτε Video fidelity & overscan. Στη στήλη Display, βεβαιωθείτε ότι η είναι επιλεγμένο το στοιχείο Auto-detect (Recommended). Η ανάλυση 4K δεν είναι διαθέσιμη, όταν το HDMIή το DVI έχουν επιλεχθεί μη αυτόματα

10 λεπτά πριν, Shogo είπε

Οχι το ειχα συνδεδεμενο το xbox στην παλια μου τηλεοραση που ηταν 1080p εχω κανει και το τελευταιο update στην τηλεοραση μεσο επιλογης που εχει στο menu,δεν ξερω αν το update ειναι το ιδιο με το firmware ομως,εχω το ps4 slim το οποιο το εχω συνδεσει με τον ενισχυτή και απο τον ενισχυτη output στην τηλεοραση,καλεσα επισης τεχνικη υποστηριξη να ερθει σπιτι μου με κοστος 44 ευρω και με πηρε τηλεφωνο του περιεγραψα το προβλημα και μου ειπε και να ερθει τσαμπα θα του δωσω τα λεφτα επειδη υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα κονσολας,το xbox το πηρα περιση τα χριστουγεννα ολοκαινουριο και δεν το εχω δουλεψει και πολυ γτ παιζω κυριως στο pc και δυστυχως δεν εχω και καποιον που να εχει 4κ τηλεοραση να το δοκιμασω,εβγαλα screenshots και αυτα που μου λεει 

IMG_20200112_234256.jpg

IMG_20200112_2342201.jpg

IMG_20200112_235444.jpg

Ειμαι σιγουρος προσπαθεις να βαλεις manual  την 4κ αναλυση .βγαλε screenshot απο δεξια advance απο κατω fidelity overscan 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το βάζω στο Auto-Detect στο video fidelity η αναλυση πεφτει ελεεινα χαμηλα και μενει εκει τις εχω δοκιμασει και εκει ολες τις ρυθμισεις αδελφέ τιποτα 

IMG_20200113_000308.jpg μόνο σε αυτή τη ρύθμιση λειτουργεί εντάξει και επίσης στο Auto detect δεν εχω ηχο περα απο τη σκατενια αναλυση

Επεξ/σία από Shogo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...